Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

pe3czech

ještě jsem to neviděl celé.. ale kousek mě zastihl dnes na Nova Cinema.. Pevně doufám, že to je hrozný dabing, co ve mě vyvolal dojem, že to ani celé vidět nikdy nechci? ()

thomasnikrs

Tento film je opravdu vyníkajícím výkonem obou hlavních herců... Depp jako už zkušený, ale Leo? Klobouk dolů... J.Lewis je zlatíčko a má nejkrásnější úsměv amerického filmu :-) ()

anyonecek

Na mě to bylo poněkud zdlouhavé, na to že to byla vlastně jedna velká debata jedné rodiny a kamarádky. Každopádně herecké výkony zde byly vynikající co se týče DiCapria a Deppa. Škoda, že DiCaprio neměl trochu více prostoru pro předvedení svého hereckého výkonu. ()

MrSalmonel

Živit nevděčnou sestru, vyžranou bachyni a ještě mít na starost bráchu, který může každou chvíli provést nějakou blbost?.. no to by mě taky žralo. Pokud by už DiCaprio v životě nic nenatočil, asi bych si po každém zkouknutí říkal, co asi dělá ten cápek co hrál Arnieho, a v kterém pečovatelském domě bych ho asi našel.. Po prvním zhlédnutí film putoval mezi mé oblíbené a pokud tam nezůstane napořád.. no už se těším na ten biják, který ho trumfne. :) ()

kubilov

Na to, že tyhle sladkobolný dramata moc nemusím, je Gilbert Grape naprosto parádní záležitost! Zejména díky dvěma věcem. První z nich je samozřejmě Leonardo DiCaprio v roli, která ho katapultovala do jeho nesmírně bohaté kariéry, protože jak známo, retardovaného člověka dokáže zahrát pouze retardovaný anebo herecky mimořádně nadaný člověk, přičemž u Lea je úplně jasné, která varianta to v tomhle případě byla. Druhou věcí je úžasné stylizování hlavní postavy mezi jakési pomyslné mlýnské kameny, které ho neustále drží v nudné a zapadlé díře jménem Endora, zvlášť když má takto až groteskní rodinu. Maximální zážitek to není, ale.. mimořádný určitě. ()

Emjecko

Pro většinu lidí bude na tomto filmu nejzajímavější asi fakt, že v něm hraje Johnny Depp s Leonardem DiCapriem, přičemž oba jsou ještě tak mladí, až je to pro diváka atraktivní. Je příjemné vidět je někde ještě před tím, než se vyprofilovali v herce s dneš již známou tváří. Bylo by však nespravedlivé stavět kvalitu tohoto snímku pouze na nich, navíc když se stali ikonami až mnohem později. Co žere Gilberta Grapea je podáváno velmi milým způsobem, byť se jedná v podstatě o smutné vyprávění ze života, ale přesně to bych si dovolil vyzdvihnout. Nadčasovost a realističnost příběhu, který každý den může prožívat více lidí po celém světě. To vše doplněné o správnou dávku životního nadhledu a ukázky štěstí pramenícího z malých radostí, které jsou tolik důležité, zároveň tolik opomíjené... ()

creativek

Jedinečný Leonardo DiCaprio nám to už ukázal mnohem dříve než by se myslelo, schopen zahrát jakoukoliv roli si vybral tento neskutečně těžký kousek už na začátku své kariéry, protože věděl o svém talentu a dokázal by se proměnit do všech postav. Věřím, že právě tato role ho raketově vystřelila mezi nejžádanější herce vůbec. Kdybych se jako nevědomý divák, jenž o něm nikdy dříve neslyšel a neviděl, podíval poprvé na tento film, neuvěřil bych, že ten chlapec doopravdy postižený vůbec není. Vedle něj zvláštní Juliette, na které prostě něco je a přitom nevíte... Deppa nebudu zmiňovat více než - paráda. Z filmu bych vyňal autenticky ztvárněné nudné město s pár obyvateli, kteří se všichni dokážou sejít v obchodu nebo u šplhání na nádrž a to jim stačí, klasická nuda, kdy nemáte do čeho píchnout, románek mladíka s vdanou ženou, s matkou která je tak obézní, že téměř nedokáže vstát, ale stále má dostatek sil říkat všem co mají dělat, tolik stručně a přitom obsažně. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,8/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 90%, Audience Score - 89% | FDb.cz - 83.8% | Dost dobré a zároveň příjemné Drama, ve kterém si na začátku svých hereckých drah zahráli bok po boku dvě herecké hvězdy - Leo a Johnny. Celý film se odehrává v malém městečku, kde se nic neděje a bohužel se skoro nic neděje ani v tomto filmu. Přesto nenucené pokoukání s výborným Leem (už tehdy měl velký herecký potenciál), který si roli autisty přímo "vychutnal":-). Konec už je o něco lepší a velmi dobře ukončí tenhle velmi dobrý film. Vše je ale "pouze" velmi dobré. Protože v TOPu 300 si zaslouží být přeci jen poněkud jiné filmy. 75% ()

hrumsrt

Lasse Hallström je prvotřídní vyděrač, který přesně dokáže pracovat třeba s čtyřnohými chlupáčky ve filmu, které soustavně diváka dokáží emočně ždímat.. Ovšem ještě před těmi jeho předními kousky jakými je třeba Hačikó, si zkusil zhmotnit scénář románu divadelního režiséra Petera Hedgese, z čehož se vylouplnul právě tenhle snímek.. Zpětně jde o setkání dvou obrovských hereckých osobností přelomu tisíciletí, kdy tehdá asi ještě ani jeden netušil, co za kousky je v jejich hereckých kariérách nakonec čeká. Samozřejmě Johnny Depp má těch 11 let náskok, což taky znamenalo, že Co žere Gilberta Grapea nebyl jeho první větší snímek a v zádech měl jak první Noční můru v Elm Street tak ale především Střihorukého Edwarda, kde si ztvárnil rovnou ústřední roli.. Tenhle snímek má fantastické obsazení v čele s touhle hereckou elitou, kdy oba předvádějí naprosto bravurní výkony a chápu, že spíš budou diváci vyzdvihovat retarda DiCapria ovšem i tady prostě ten Depp je lepší... Proč říkám i tady? Jelikož Johnny Depp je celkově daleko zajímavější herec s naprosto nezaměnitelným hereckým projevem.. Celý snímek stojí na vztahu dvou bratrů, které hraje právě tahle dvojice. A tak nějak všechno zlé i dobré, co se v příběhu snaží odvyprávět se mu i podřizuje.. Ovšem nějak nemám, co bych si tady našel a být o něco mladší tak si těch výstředností asi zvládnu užít více.. Takhle spíš nudnější podívaná o jedné zlomené rodině. 60% ()

ric

Občas sic podivný střih a to ne že by vyloženě špatný, ale jakoby bylo k dispozici málo filmového materiálu. To však HERECKÉ VÝKONY opravdu smetou..Třeba takový DiCaprio je absolutně neuvěřitelný. Mám pocit, že ve svých 19 letech dosáhl hereckého vrcholu a dál to s tím jeho hraním, nebo spíš hraním na hraní, jde až na malé výjimky z kopce, místy ze strmého srázu. ()

pasqviL

Výborně zahraný film, celou dobu sem si říkal to přece nemůže být DiCaprio, to musí být jeho zlé dvojče, ale byl to on tleskám. Po tomhle se na něj dívám jinak. ()

wendus92

Nádherný, úžasný, milý, malý, skromný příběh ze života. Pokud máte pocit, že DiCaprio nemá ve filmovém průmyslu co dělat, tak jste na velkém omylu. ()

pOne

Po Pravidlech moštárny Hallstrőmův druhý nejlepší film. Nejvýraznějším kladem je fantastický výkon DiCapria. ()

jamoje

fantaaazia.... tento film mi prostredim pripominal Arizona Dream a Johnny bol v nom rovnako dobry ale co ma prekvapilo a totalne nadchlo bol vykon Leonarda DiCapria. myslim ze jeho napodobenie slaboducheho Arnieho sa pokojne da porovnat s Dustinom Hoffmanom v RainManovi. naozaj paradny film, vrelo odporucam :)) ()

Normální festival

Normální festival