Je dusné vedro červencového dne 1346. Poblíž města Rhens se scházejí kurfiřti římské říše k volbě nového krále. Jediným kandidátem je markrabě moravský Karel (Kryštof Hádek), který v přestrojení sleduje volbu spolu se svým věrným dvořanem Buškem z Velhartic (Petr Jeništa). Každý z volitelů má důvody, proč Karlovi hlas dát i nedat. Nevyzpytatelným jazýčkem na vahách je Karlův otec – český král Jan Lucemburský (Stanislav Majer), dlouholetý spojenec dosavadního císaře Ludvíka Bavora (Petr Štěpán), proti kterému je volba namířena.

Spletité intriky nejrůznějších zájmových skupin ovlivňují Karlův osud již od narození. Mladý Lucemburk je izolován od své matky Elišky Přemyslovny (Hana Vagnerová), stává se poslušnou loutkou v otcových diplomatických hrách. Postupně však díky zkušenostem vojenským i politickým dozrává ve zdatného oponenta svého otce, ale i nebezpečného soka císaře Ludvíka. Rozehrává svou vlastní politickou hru, jejíž překvapivé rozuzlení mu nakonec otevře cestu k říšskému trůnu. (Česká televize)

tuzemsky_um

"Čest je pouhý nápis na náhrobku s erbem, ...." říká Falstaff. Karel byl především vrcholný politik, se vším, s čím je známe i dnes. Film jako beletrie. Pro odborníky příliš idealizované, pro neodborníky příliš zmatené. Vyumělkované, místy až do zmatku, řekl bych. Ocenil bych pragmatičtější pojetí. ()

BrunoCZ

sympaticky zahrané, relativně věrohodné a snaživé a hlavně poučné a zábavné... více takových českých historických filmů ♣ ()

senoritar

Původně jsem chtěla dát hvězdičky čtyři, ale když vidím, jak je to tu zase podhodnocené, nemůžu jinak. Někteří by si měli uvědomit, že holt nejsme v Hollywoodu. Samozřejmě že vždy je co zlepšovat, ale film měl vše, co dobrý film mít má - skvělé herecké výkony (hlavně Kryštof Hádek a Stanislav Majer), působivé lokace, propracované kostýmy a pěknou hudbu. Nejlepší film z české produkce za hodně dlouhou dobu. ()

PaKo1980

Díky ukázkám v TV jsem se těšil jak malej.. Po shlédnutí jsem utřel slzu zklamání a šel si s nasraným mumláním lehnout.. ()

pupidup

Pro mě úžasná záležitost, perfektní výprava a rovněž dialogy a zápletky, které ve svém minimalismu odkazovaly na velké mezníky dějin, to jsem považovala za naprosto geniální vazbu, kterou ale bez znalostí historie zřejmě nepochopili někteří místní kritici... :o), jak vidno z hodnocení. Hodně jsem vnímala "divadelní záběr", který s odkazem na režiséra není udivující, a v tomto případě to bylo jen k dobru věci. Smekám i k výkonu hlavních protagonistů, neb mi Hádek nepřišel výběrem úplně vhodný... přesto to zahrál naprosto věrohodně a sympaticky! O Majerovi jako Janu Lucemburském, jsem nepochybovala ani minutu... parádní výkon i výběr herce... Tleskám tomuto projektu a jen houšť! ()

kamic

Na české podmínky nadstandardní historický film. Místo Voříškové tam mohla být herečka více vyjadřující Blanku (světlé vlasy atd.), ale budiž. Období mladého Karla, včetně doby, kdy putoval po Evropě, by vydalo i na velmi zajímavý seriál plný intrik a různých dobrodružství (ala čeští „Tudorovci“). To ale nikdo z finančních důvodů bohužel nenatočí. Ale i tak pěkný film. ()

wooloong

A mně se to líbilo. Na TV film to mělo slušnou výpravu, zajímavou hudbu a slušné herecké výkony. Přeskakování v ději se dalo ustát díky doprovodným titulkům a podle všeho jednotlivé epizody vycházely z Vita Caroli. ()

Prokop23

To, že v české produkci vzniká historický film je třeba vždy náležitě ocenit. Ať už to byl třeba a nejen, Tmavomodrý svět, Zločin v Polné, Jan Hus (jen tak co si hned teď vybavuji). Co na tom, že postava Karla IV je tak trochu sporná, vždyť mezi slepými je jednooký králem. Aneb je třeba si uvědomit, že školákůžel, každá učebnice dějepisu znásilňuje realitu, až je ta chudinka, z toho celá černobílá. Filmaři se snažili o trochu plastičtější, skutečnější obraz. V rámci možností se jim to vcelku i povedlo, nebýt nelogických obratů v markraběho mysli, alá vykastrovaný pán, bububu na hradě atd. I když Buškovo vysvětlení, že ho něco shodilo ze židle a pak po něm hodilo i pohár (vše v opičce nejlepší a největší) stojí za to. Atmosféra špinavého a uprděného středověku nebyla úplně taková, jaká mohla být, ale kostýmy byly velmi povedené. Skoky v ději dobře obsáhly děj, intriky a jejich motivy byly pochopitelné. Líbil se mi soundtrack a i závěr, který nekončil scénou plnou patosu u Crécy, byl velmi dobrý. Hlas pro římského krále je na české poměry vydařený film. Hodnotím 4****, a to ještě přidávám, protože to mohlo být o dost lepší. ()

Jan00

Doprovodné titulky mají špatný font začátečního písmena města, někdy nerozluštitelné... Jinak, asi z finančních důvodů, velice stroze zpracované. ()

Grumpy_Woman

Aneb Jan Lucemburků & junior, film s přehledem ovladl Stanislav Majer, okolo se motal nevýrazně pojatý moralizující filmový synek a hromada dalších podržtašek. Film není špatný, i když retrospektivy chvílemi působí zmatečně, a to strašení ve stylu osmdesátkových hororů?! ()

Horn

Po naprosto trapném Janu Husovi přišel stejně trapný Karel. Nevím proč, ale něčím mi to připomínalo pohádku Za humny je drak. Naprosto selhali poradci přes vojenskou výzbroj. Chlapci se nám tam v první polovině čtrnáctého století proháněly v kompletních plátových zbrojích z období cca 1410-1500. Jako fanouška vojenské historie mne takové přehmaty velmi ruší od sledování děje, protože si stále kladu otázku proč neosloví tvůrci tvořící historickou inscenaci - film to rozhodně není - nějakého historika, který by o dané době něco věděl. ()

Purple648

Nechci bazírovat na detailech, ale když jsem si na Hradě Loket spočítala, kolik by mělo být Elišce i Janovi let a na kolik vypadají ve filmu .. Karel IV. zde byl vyzobrazen zase z jiného pohledu a celkem se mi líbilo, jak do příběhu zapojili jeho otce (dobrá volba herce). Jenže přes několik dobrých scén jsem si stejně musela položit otázku, proč ten film vlastně natáčeli. Jestli to má být opravdové drama a nebo takový menší film mapující část Karlova života.. U té druhé možnosti bych byla za výsledek spokojená, u dramatu bych čekala aspoň toho ducha na Hradě. Ne, dělám si legraci. Ještě k tomu duchovi. si nemůžu odpustit jednu nemístnou poznámku, čili co mě během dané scény napadlo. A to, zda taky našemu prezidentovi jezdila sklenička po stole, když poprvé usedl za stůl na Pražském Hradě. Kryštofa Hádka mám ráda. V historických filmech se snaží, teď je otázka, zda se strefí lidem do vkusu. Dala jsem zlatou střední cestu - 3 hvězdy. Ale mohli bychom se už někdy konečně odvázat a natočit něco velikýho. A přitom se nesrovnávat s Amerikou. ()

MargaretNO

Polovinu filmu jsem se nedokázala dostat do děje, neustálé přeskakování v časové linii mi taky nepřidalo k už tak téměř mizivému požitku a některé herecké výkony mi připadaly jako vystřižené z amerického historicky - umělého filmu. A tak jsem si našla hvězdičku pouze pro pěknou hudbu, která mi jediná zpříjemnila jinak velmi zmatený, chvílemi až nudný a nezáživný film, který jako by se snažil vyrovnat (absolutně bez úspěchu) slavným zahraničním filmům se špičkovou kvalitou a zajímavým příběhem. A ještě malá poznámčička z hodin dějepisu: Brnění, které nosí všichni vojáci se v té době ještě nevyrábělo, takovéto se začalo užívat až o sto let později. ()

Naive

Strašně moc jsem se na film těšila, ukázky úžasné, výsledek průměrný. Ve srovnání s poctou Janu Husovi je to slabší, film by si asi s ohledem na fakt, že jde skutečně o našeho nejvýznamnějšího velikána - Otce vlasti - zasloužil více dílů, jako tomu bylo právě v případě J.Husa. Ale i tak jsem ráda za tento počin. ()

vhorky

Jak už mnozí napsali, herecky Kryštof Hádek nenaplňuje představu císaře Karla IV. Naopak Stanislav Majer neměl jako Jan Lucemburský chybu a Hádek vedle něj vypadá jak nějaký usmrkánek, který vůbec nemá vysokou a svalnatou postavu a neholduje turnajům, na jednom z nichž skutečný Karel IV utrpěl vážné zranění, které mu změnilo život. Šišlající Voříšková také nemá patřičné charizma sestřenice francouzského krále, která dle dějepisných pramenů měla přijet s honosným doprovodem a výzdobou, ale ve filmu přijíždí takřka s pár chudými pohunky ve vrzajícím kočáře. Film nenaplnil očekávání o výpravném historickém filmu, jak jsme asi dle mohutné reklamy očekávali. Řada lidí tento film srovnává například s filmem V erbu lvice, který je daleko lépe zpracovaný po všech stránkách. Ve filmu neodpovídají kostýmy a zbroje jednotlivým obdobím a postavy během letopočtů vůbec nestárnou a dokonce mají i stejné kostýmy. Děj skáče mezi letopočty takovou rychlostí, že se člověk ani pořádně nezorientuje. Celý film končí vlastně v době, kdy má Karel IV. teprve uskutečnit svoje největší počiny. Film je bohužel podprůměr, což mě mrzí. ()

Losdes

Na české poměry velice slušné, ale i tak je kvalita filmu na půli cesty. Herecké výkony jsou dobré, hlavně Jan Lucemburský se předvedl a Hádek skvěle doplňuje. Z historického hlediska je to věrné. ALE u českých filmů mi chybí to správné navození tehdejší atmosféry a to se tady opět nepovedlo. Tvůrci se snad ani nepokoušeli připravit kulisy středověkých hradů, protože když se král prochází okolo nově vypadající bílé omítky, moc to nepůsobí. A taky mi tam vadí ta duchařina, viz pohyblivý pohár, který v historickém filmu nemá co dělat. ()

Jan_Hybern

Kdyby to nebyl film o Karlu IV., tak bych napsal, že jsem zmaten jak Goro před Tokiem. Opravdu, více zmatenější film jsem už dlouho neviděl... nějak jsem se až do konce nemohl v ději zorientovat. Škoda. Na druhou stranu mě to přivedlo k myšlence konečně si přečíst o Karlu IV. nějakou tu knihu :)) Tam by to snad mělo být jasnější. Kryštof Hádek v hlavní roli mi vůbec nevadil, ale co mě vytáčelo, byly ty umělé bojové scény, hloupá hudba a dooost podivné lokace. Člověk si říká, že musí brát to, co je v českých možnostech... ale nechce se mi věřit, že bychom na tom byli tak špatně. ()

kottnaj

Zdá se, že i česká televize dokáže skutečně zabrat. Jasně, nedá se očekávat holywoodské historické drama za x milionů dolarů. Koneckonců jsme pořád v čechách a tak se filmaři musí rozpočtově držet hodně při zemi. Avšak i v našich podmínkách vznikl dle mého názoru solidní historický kousek, zachycující ne zrovna lehkou cestu Karla IV. na vrchol moci. Co se hereckých výkonů týče, byl jsem velmi příjemně překvapen a to zejména u Kryštofa Hádka, který mi na Karla IV. skutečně sednul. Film velmi pěkně vystihuje atmosféru středověku, kostýmy i kulisy hodnotím též jako velmi povedené. Jediné co mě mrzí je fakt, že film končí nástupem Karla na římský trůn a již se dále nevěnuje vzestupu jeho říše i jeho samého jakožto svrchovaného vládce "celé Evropy". ()