Barry Seal: Nebeský gauner

• Kanada

• Nizozemsko

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

Tom Cruise je vlastně takový pracovitý mačo jako Barry Seal. Do svých rolí dává vždycky maximum a pak sklízí ovoce. Zvlášť po boku Douga Limana, se kterým si očividně sedí a doufám, že v budoucnu toho spolu ještě dost natočí. Je celkem škoda, že má film takovou tu auru menšího filmu, který není třeba vidět v kině a lehce zapadne. Přesně tohle jsem si před pár měsíci říkal i já, zvlášť když jsem o existenci filmu dozvěděl snad teprve měsíc před premiérou. A jakožto člověk ošlehaný božím seriálem Narcos jsem takřka přesně věděl do čeho jdu. Ale i tak mě Liman překvapil, zejména co se týče porce satiry a pozvolné nadsázky. Dovedu si představit, že s jiným tvůrcem by z American Made byl dost pochmurný životopisný film o jedné kultovní postavě a tím by to haslo. Jenže to by před pár lety nesměl Scorsese natočit jeho vrchol kariéry v podobě Vlka z Wall Street, jehož fascinace je cítit i z Nebeského gaunera. A jsou to 2 velmi zábavné skoro hodinky.(6.12.2017)

Horší celovečerní epizoda Narcos prohnaná uvolněným ovšem nedůsledně zrealizovaným stylem Vlka z Wall Street či Obchodníka se smrtí. Nikdy to tedy tak úplně nenajde svůj vlastní ksicht a tak se to krčí ve stínu výše jmenovaných. Slušel by tomu především lépe vybudovaný dějový oblouk, nějaké ty emoce i lépe zpracovaný přesun do serióznějších vod v závěru, ale čistě jako osmdesátkově stylizovaná uvolněná životopisná blbina to vlastně není vůbec špatné a rozhodně to je zábavné, to zase ne že ne. Především díky Cruisovi, kterému komediálně pojatá role pasivního macho frajírka sedne jako už dlouho nic; částečně i proto, že se ani trochu nesnaží stylizovat do skutečného Barryho Seala a hraje prostě sám sebe.(24.8.2017)

Doug Liman je frajer a Tom Cruise opět válí. Moc pěkně odvýpravěný příběh Barryho Seala, který je dostatečně zajímavý a poutavý, že diváka vtáhne od samého začátku. Filmu hodně prospívá zajímavý filtr a místy jsem měl pocit, že sleduji díl ze seriálu Narcos, čímž se dost možná i Doug Liman inspiroval. Pracovat pro CIA i Narcos zároveň je možná atraktivní, ale je to hold práce, před kterou se nedá utéct jinak Vás čeká smrt. Šukačka v Letadle TOP. Moc zábavný film 80%(25.10.2017)

Svižná vtipná životopisná záležitost o antihrdinovi stylu Obchodníka se smrtí či Vlka z Wall Street. Oba zmíněné filmy jsou sice lepší, na druhou stranu to, co Obchodník se smrtí zmiňuje víceméně okrajově především v rámci úderné pointy, to je tady vyklopené naplno a operuje se s tím celý film. Zkrátka chlapíci, kteří za peníze udělají cokoli, se hodí každému režimu, zejména pak tomu, který se staví jako ten správný a morální. Zbraně, drogy, výcvik povstalců Contras. Kolikrát jsme tohle všechno viděli. Zvlášť vtipné jsou pak ty poznámky o ztrácejících se povstalcích a zbraních a jejich použití k jinému účelu než bylo původně zamýšleno. jako bych slyšel slovo Sýrie a povstalci vycvičení "koalicí", kteří po vysazení na místě houfně i se zbraněmi strýčka Sama dezertují k ISILu, případně jiným obdobným svědkům Mohamedovým, to vše v rámci šíření demokracie. Konec filmu by pak měl být výstrahou všem, kteří se do podobného byznysu pouští. Chvíli budete užiteční, ale nakonec užiteční být přestanete.(6.7.2018)

Mohla to být jen další z průměrných biografií podle reálných základů, jenže jména jako Cruise či Liman budí očekávání o poznání vyšší. Výsledek však kdovíjakým hitem není, přestože se o špatný film určitě nejedná. Cruise si roli frajírka s občasným humorným přesahem viditelně užívá, ačkoli vás možná zarazí, že na poměry člověka balancujícího na hraně se chechtá docela dost. Ale jeho postava taková prostě nejspíš je. O nikom dalším už ale nemá smysl psát, protože Cruise si krade show pro sebe a vedlejší figury v čele s Gleesonem mu pouze nahrávají na smeče. Na dvě hodiny má Barry Seal docela slušné tempo, ovšem kámen úrazu je v tom, že vás ničím nepřekvapí. Od začátku víte, že to Barry bude hrát na všechny strany, což se taky děje, a přestože by ho mohli (a měli!) tisíckrát zabít či zabásnout, tak se o něj nebojíte. Což je trochu nuda a jakkoli na papíře vypadá námět frajersky, realita taková bomba není. Prostě ničím zvláštním nedochucená krimi jízda, která však sama o sobě špatně nechutná.(24.8.2017)

• - Liman použil velké množství dokumentárních záběrů, především z projevů tehdejších prezidentů doplněných o vtipný komentář. Do filmu zařadil také zpravodajské bloky a vůbec propojil realitu s fikcí. (Stoka)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (BMW12)

• - Hlavným kandidátom na post režiséra bol pôvodne Ron Howard. (MikaelSVK)