Reklama

Reklama

Barry Seal: Nebeský gauner

  • USA American Made (více)
Trailer 1

Příběh začíná v roce 1978, kdy Barry Seal pracuje jako pilot u letecké společnosti TWA. Už je to pro něj rutina, která ho nebaví, proto kývne na nabídku agenta CIA, který se představí jako Monty Schafer. Ten požádá Seala, který do USA pašoval kubánské doutníky přes Kanadu, aby s malým letadlem s nainstalovanými kamerami létal na tajné průzkumy nad Střední Amerikou, kde má fotit obchodníky s drogami. V 80. letech Schafer požádá Seala, aby začal pracovat jako kurýr mezi CIA a generálem Noriegou v Panamě. Během mise vyzvednou Seala lidé z Medellínského kartelu, kteří ho na oplátku požádají, aby na svých zpátečních letech vozil do USA kokain. Seal s vidinou dalších velkých peněz opět souhlasí. Začíná tedy pašovat kokain a vždy ho shodí z letadla na dohodnutém místě v Lousianě. CIA zavírá oči nad pašováním drog, ale DEA samozřejmě ne. Aby se Seal s rodinou ztratili z dohledu úřadů, musí se přestěhovat do malého města Mena v Arkansasu. Městečko díky jeho penězům postupně bohatne a stává se centrem obchodu s kokainem… (TV Nova)

(více)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (503)

Matty 

všechny recenze uživatele

Velice přímočará krimi-komediální jízda bez výraznějšího zaškobrtnutí i bez snahy stavět nás před nějaká náročnější morální dilemata. American Made nápadně imituje styl Scorseseho filmů (popové songy, vypravěč zasahující do příběhu a určující, co a jak uvidíme, kamera a střih strhávající k sobě pozornost) a veze se na popularitě seriálu Narcos, takže působí nepůvodně a předvídatelně, ale díky hladkému vyprávění (byť lehce mechanickému) a Cruiseovu charismatu baví od začátku do konce. Netradiční je (na hollywoodský film) pozice hlavního hrdiny, který se nechává vláčet okolnostmi a téměř po celý film jen přijímá cizí nabídky a plní příkazy, které mu někdo diktuje. Svou vynalézavost může projevit pouze v tom, jak dodání určitého zboží provede, nikoliv v tom, co vůbec bude provádět. Skoro by se nabízelo interpretovat jej jako ztělesnění amerického pragmatismu, schopnosti přizpůsobit se určité situaci a vytěžit z ní pro sebe maximum, ale na to, abychom jej vnímali takto neosobně, o něm víme příliš dost informací (oproti ostatním postavám, které skutečně jsou pouhými typy) a poměrně velký důraz je kladen také na rodinnou linii (se kterou však film nakládá mnohem ledabyleji než třeba Vlk z Wall Street – na hrdinově manželce a dětech vám bude zřejmě záležet stejně málo jako Barrymu). Z filmů „utěšujících“ nás tím, že lidé jsou možná špatní, ale jejich vlády ještě horší (Týpci a zbraně, Špinavý trik), získává tenhle v mých očích plusové body za větší zohlednění procedurální stránky věci i za to, že si nehraje na nic lepšího. Prostě lehká letní macho-zábava, která dělá vše pro to, aby se divák ani na okamžik nenudil a na rozdíl od Atomic Blonde nebo Zabijáka a bodyguarda se jí to daří velmi dobře. 70% ()

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Barry Seal je one man show Toma Cruise. Totální. Vlastně tu nic jiného než Tom Cruise v roli, která mu byla ušitá na tělo, není. Jako sympatický hajzlík, jenž dokáže pracovat zároveň pro tři smrtelně nebezpečné organizace a ještě na tom zatraceně dobře vydělávat, je vyloženě boží. Jeho Barry je amorální svině, ale s tak obrovským šarmem, že mu budete držet palce i v okamžiku, kdy kalí s šéfy kolumbijských kartelů, přiváží zbraně středoamerickým polovojenským organizacím a zakopává prachy v kufrech na zahradě. Barry má styl a díky Dougu Limanovi a jeho svižné režii se na jeho dobrodružství docela dobře kouká. A až na konci člověku dojde, že to vlastně hraje až moc na jistotu, že Barrymu všechno prochází tak nějak samo, chybí tu výraznější protivník, konflikt nebo dokonce problém a že to vlastně není moc zajímavé. Fandové Cruise si to asi maximálně užijí, na ostatní čeká stylový, vcelku zábavný, ale víceméně zbytečný film. ()

Reklama

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Je to už 3 roky kdy se Doug Liman a Tom Cruise poprvé spojili a vznikla z toho úžasná sci-fi hrající si s časem- Na hraně zítřka. Před tím, než se Liman a Cruise vrhnou na druhý díl se ale společně rozhodli natočit film podle skutečné události o jednom z největších hajzlíků všech dob. A vznikla z toho dosti dobrá komedie. Barry: Nebeský gauner opravdu sází především na humor který funguje jelikož se nepřestanete smát. Jedná se o mix Vlka z Wall Street a Chyť mě když to dokážeš. Stejně jako v případě dvou předchozích snímku, nezačne film brzdit a pořád jede na plný plyn. Tom Cruise Barryho Seala hraje neuvěřitelně. V 55 letech se stále jedná o jasnou hereckou jistotu která prostě pořád hraje v dobrých filmech. Na Jacka Reachera 2 a Rock of Ages raději zapomeňme, už jenom kvůli němu. Barry Seal je prostě One Man Show Toma Cruise. Film skvělé začíná již od začátku kdy si vtipně pohrává s retro logy z 80 let. A pak už začneme s Barrym který přes kameru vypráví, celý film ve flashbackach a vypráví nám jak se z obyčejného pilota stal největší pašerák drog na světě. Nedokážu říct, že by byl Barry Seal dokonalý po celou dobu. Zvraty totiž moc nepřichází a tak je film moc usazený narozdíl třeba právě od Vlka z Wall Street či Chyť mě když to dokážeš kde přicházely různé zvraty vyprávění a napjatost což u Barryho Seala moc nehrozí. Limanova režie a Barryho Cruise však vše skvěle ostatní vynahrazuje. Struktura vyprávění je dost dobrá a teď to jenom chce aby Liman a Cruise nešlápli vedle i s Na hraně zítřka 2. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Mohla to být jen další z průměrných biografií podle reálných základů, jenže jména jako Cruise či Liman budí očekávání o poznání vyšší. Výsledek však kdovíjakým hitem není, přestože se o špatný film určitě nejedná. Cruise si roli frajírka s občasným humorným přesahem viditelně užívá, ačkoli vás možná zarazí, že na poměry člověka balancujícího na hraně se chechtá docela dost. Ale jeho postava taková prostě nejspíš je. O nikom dalším už ale nemá smysl psát, protože Cruise si krade show pro sebe a vedlejší figury v čele s Gleesonem mu pouze nahrávají na smeče. Na dvě hodiny má Barry Seal docela slušné tempo, ovšem kámen úrazu je v tom, že vás ničím nepřekvapí. Od začátku víte, že to Barry bude hrát na všechny strany, což se taky děje, a přestože by ho mohli (a měli!) tisíckrát zabít či zabásnout, tak se o něj nebojíte. Což je trochu nuda a jakkoli na papíře vypadá námět frajersky, realita taková bomba není. Prostě ničím zvláštním nedochucená krimi jízda, která však sama o sobě špatně nechutná. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Naprosto dokonale uvolněná jízda při který se střídavě budeš smát a střídavě nad životem Barryho Seala nebudeš chápat. Film má neskutečný šmrnc např. skvěle dělanej střih který sám o sobě je někdy velmi vtipně součástí vyprávění. Tomášek v jedné ze svých absolutních top rolí, nemyslím herecky, to určitě už odehrál naročnější party, ale tady působí totálně uvolněně. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (17)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v USA a Kolumbii, a to aj priamo v meste Medellin. (MikaelSVK)
  • Napriek tomu, že sa dej filmu zameriava na obchod s drogami, predovšetkým na kokaín, tak počas celého filmu ani jedna z postáv žiadnu drogu nekonzumuje. (MikaelSVK)
  • Scénář snímku byl zařazen mezi nejlepší nezrealizované filmové scénáře roku 2014. (filmsim)

Související novinky

Liman a vesmírný Tomb Raider

Liman a vesmírný Tomb Raider

09.06.2017

Doug Liman (Na hraně zítřka) utekl od x-menovského Gambita a DCčkové Justice League Dark a momentálně se soustředí na dystopickou sci-fi Chaos Walking, v níž se po boku Daisy Ridley (Star Wars: Síla…

Kdo natočí x-menovského Gambita?

Kdo natočí x-menovského Gambita?

15.11.2015

Mutantský zlodějíček z New Orleans, který umí manipulovat s kinetickou energií a rád hází karty, dostane už za rok tvář Channinga Tatuma (22 Jump Street). Gambit se sice objevil už v comicsovce X-Men…

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský…

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního…

Reklama

Reklama