Barry Seal: Nebeský gauner

• Austrálie

• Kanada

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

„If we don´t take care of our customers, someone else will.“ Od Limana rádoby zábavná retro jízda s tradiční dějovou osou vzestup - přehazování prachů vidlemi - pád. Něco fabulací (trapná scéna s odchodem od TWA), pár líbivých překroucení (Seal se ve skutečnosti sám nabízel jako informátor, aby se vyhnul trestu) a celý ten pašerácký byznys vyvedený tak cool a na pohodu, že závěr před domem Armády spásy přinese stejné emoční vyznění, jako když paní Sealová podá přes pult KFC smažená stehýnka. Upřímně, už mě všichni ti Belfortové, Wellsové, Sealové a týpci se zbraněmi začínají unavovat..(5.1.2018)

(65%) Odpočinkový, nenáročný životopisný film, který neurazí, ale ani nenadchne. Největším kladem byl jednoznačně skvělý Tom Cruise, který si kradl snímek jen a jen pro sebe. Neznám lepšího herce, který by to sehrál lépe. Rád bych dal lepší hodnocení jak ty 3*, ale nemůžu. Působí to moc samoúčelně, moc jednoduše. Chtělo by to víc zapracovat na scénáři, přidat pár zapamatovatelných scén, hlášek apod. Ale asi stejně plácám nesmysly. Lépe se to natočit asi nedalo. Co k tomu dodávat? Podruhé už bych si to nepustil, ale jako jednohubka mě to bavilo od začátku do konce, takže pár hluchých míst jsem přešel. Ještě to finále mohlo být trochu rozvinutější, ale co už. Za mě spokojenost.(8.2.2018)

První asi tak dvě třetiny filmu mají drive a parádně to celé odsýpá. I díky Cruisovi, ale taky díky perfektní kameře a střihu a fungujícímu humoru. Asi by to bylo na víc hvězdiček, kdybych to měl hodnotit samo o sobě. Akorát že já už jsem viděl filmy o pilotech (Air America), pašerácích kokainu (Kokain), mafiánech (Mafiáni, Casino) a Medellínském kartelu (Narcos). Takže se mi v tom nějak těžko hledá něco úplně nového. Nicméně v rámci žánru jistota kvalitní zábavy.(20.6.2018)

Chytré a vtipné. Tohle bude trvalka. Cruise s Limanem si padli do noty už Na hraně zítřka a ve skvělé práci zdárně pokračují ve volné biografii pašeráka Barryho Seala. Komediální styl, nadsázka zároveň však krutá připomínka bezcitnosti vlády. Dokonalá atmosféra pozdních sedmdesátek, skvělá muzika a dvě hodiny poctivé zábavy.(2.9.2017)

• Lacike

Vdaka trailerom som dufal, ze dostanem energicky a zabavny zivotopis jedneho moralne pochybneho cloveka v style Wolf of Wall Street. Namiesto toho som dostal sterilny a nudny film bez vtipov, ktory svojim chladnym pristupom pôsobil jak dokument. Uplne tu absentovala gradacia. Film sa nesnazi hrdinu nejako sudit. Proste len postupne a dost nezucastnene ukazuje co vsetko sa mu stalo a aj samotny tragicky zaver je uplne bez emocii. Z hercov nikto nestoji za zmienku. Vzhladom na styl si kazdy odohra svoje, ale nikto z nich nema sancu zaziarit a tym padom divaka zaujat. Takze to najlepsie funguje ako taky poucny doplnok k serialu Narcos v ktorom si doplnite informacie o jednom z mnohych ludi s ktorymi spolupracoval slavny Pablo Escobar. Ale vo forme jednej hodinovej epizody by to bolo ovela strhujucejsie. 5/10.(3.12.2017)

• - Mauricio Mejía ztvárnil již počtvrté postavu Pabla Escobara. Poprvé to bylo v kolumbijském seriálu Pablo Escobar: El Patron del mal (od r. 2012), pak v seriálu El Chapo (od r. 2017) a také v seriálu La Viuda Negra (od r. 2014). (Punisher)

• - Liman použil velké množství dokumentárních záběrů, především z projevů tehdejších prezidentů doplněných o vtipný komentář. Do filmu zařadil také zpravodajské bloky a vůbec propojil realitu s fikcí. (Stoka)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (BMW12)