Barry Seal: Nebeský gauner

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Thriller / Životopisný

USA, 2017, 114 min

Škoda, že Cruisova nejlepší role za poslední roky nepřichází v trochu lepším (rozuměj: lépe napsaném, vystavěném a dramaticky vypointovaném) filmu. Barry Seal letí až příliš hladce, hlavně v první polovině se člověk skoro modlí za umělé turbulence. Ale Spinelliho scénář je plochá dráha složená z opakujících se epizůdek, které táhne Tomova charisma a ready-to-use 80s vibe. Liman se sice režijně snaží, ale ani on svými kouzly s osmdesátkovými postupy nevytáhne žádný extra drive. Naštěstí Cruise si svého všedního gaunera, který obecně neklade moc otázek, užívá tak, že si ho může užít i divák. Barry Seal je solidní, ale příliš dlouhá epizoda Narcos. Seriálu Netflixu vděčí skoro za všechno, ale bohužel ve srovnání s ním také nedokáže zakrýt svoje limity. Vážné dějinné téma tak odbude pár zkratkami a fórky, které skoro doslovně známe právě z Narcos. Seriál ale dokázal nečekaně kousnout. Barry se o to pokouší v závěru, ale spíš neškodně. Proč ****? Protože Tom. Takže 4. kousek z čirého fanouškovství.(25.8.2017)

Mohla to být jen další z průměrných biografií podle reálných základů, jenže jména jako Cruise či Liman budí očekávání o poznání vyšší. Výsledek však kdovíjakým hitem není, přestože se o špatný film určitě nejedná. Cruise si roli frajírka s občasným humorným přesahem viditelně užívá, ačkoli vás možná zarazí, že na poměry člověka balancujícího na hraně se chechtá docela dost. Ale jeho postava taková prostě nejspíš je. O nikom dalším už ale nemá smysl psát, protože Cruise si krade show pro sebe a vedlejší figury v čele s Gleesonem mu pouze nahrávají na smeče. Na dvě hodiny má Barry Seal docela slušné tempo, ovšem kámen úrazu je v tom, že vás ničím nepřekvapí. Od začátku víte, že to Barry bude hrát na všechny strany, což se taky děje, a přestože by ho mohli (a měli!) tisíckrát zabít či zabásnout, tak se o něj nebojíte. Což je trochu nuda a jakkoli na papíře vypadá námět frajersky, realita taková bomba není. Prostě ničím zvláštním nedochucená krimi jízda, která však sama o sobě špatně nechutná.(24.8.2017)

Nádherná, bezstarostná jízda, nebo to tak aspoň ze začátku vypadá. Později se z toho vyklube staré, známé pořekadlo, že nelze sedět jedinou prdelí na dvou, v tomhle případě na vícero židlích. Nevím, jak Tom dělá, minule už jsem nad ním zlomil hůl, ale on se vrátil s rolí a hlavně žánrem, kterým mi tak trochu vyrazil dech. Samozřejmě v dobrém slova smyslu. Jeho Barry mi jednoduše učaroval a já slibuju, že si příští kritiku tohoto nevelkého herce pořádně rozmyslím.(3.9.2017)

Dokonale cynické. Život jako jízda na kolotoči. Začnu jako pašeráček doutníků, pokračuju přes drogy ke zbraním a lidem a přitom mimoděk sloužím své vládě. Takový život, bez chvilky sebemrskačského zpytování svědomí. Komedie s hořkým připomenutím jak nicotný je jednotlivec ve hře mocných, což zde bylo zřejmé aniž by to porušilo lehkost s níž je film natočený.(4.9.2017)

One man show Toma Cruise. Asi nejvíce výstižný popis celého filmu. Barry Seal je přesně ten typ filmu, kde máte amorálního hrdinu, který je natolik sympatický, že mu musíte fandit a alespoň na okamžik byste chtěli zkusit žít jeho život. A tohle se Dougu Limanovi povedlo prodat na výbornou. Limanova režie je velmi sebejistá a uvolněná. Je cítit, že k příběhu přistupuje s jistou lehkostí a humorem a vůbec netlačí na pilu. Dost si pomáhá retro stylizací, pečlivě vybraným soundtrackem, trochu nespolehlivým vypravěčem a hlavně komickými vložky. A pokud na tento způsob vyprávění přistoupíme, tak si film můžeme parádně užít, jelikož dané téma je opravdu zajímavé a zábavné. A tady je asi největší problém filmu. Film je až moc zábavný a pak nefungují tolik ty dramatické okamžiky, jako drogové války, popravy, vězení a tak. Tom Cruise je zde perfektní. Věčně vysmátý optimista, který to hraje na všechny strany a jeho největší problém je, že neví kam má schovávat peníze. Domhnall Gleeson je zde velmi přesvědčivý a svoje si s přehledem odehraje. Sarah Wright je hodně fajn, a rozhodně nic nezkazí. Potěšili mě dobří herci v menších rolí jako je Jesse Plemons a nebo Jayma Mays, u které jsem čekal, že bude mít větší roli. Akční scén ve filmu není moc, ale rozhodně jsou napínavé a zábavné. Barry Seal: Nebeský gauner je velmi dobrý film se zajímavým antihrdinou, který žil na hraně.(29.8.2017)