Barry Seal: Nebeský gauner

• Austrálie

• Nový Zéland

Životopisný / Akční / Krimi / Thriller / Komedie

USA / Japonsko, 2017, 115 min

Tam, kde se objeví Tom, tak je to sázka na jistotu. V poslední době mě překvapuje i Liman svými filmy, takže životopisný film o Barry Sealovi byla jasná volba a to, na co jsem se už delší dobu těšil. Takřka až neuvěřitelný příběh a tolik štěstí, kolik měl Barry by si snad přál každý. Pro mě zbytečně odlehčené pojetí, které s notnou dávkou napětí mohlo gradovat do lepšího výsledku. Takhle vím, že jsem to viděl, líbilo se mi to, ale jdu raději na třetí sérii Narcos.(24.10.2017)

"Peníze se na mě sypaly ze všech stran. Kdo by čekal, že to bude problém." Gringo Barry Seal je hrozně zábavná postava. Je to sice ve skutečnosti kretén, který pomohl Pablo Escobarovi, Carlosi Lehderovi, Jorge Ochoovi, Manuelu Noriegovi a sobě k miliardám dolarů z kokainu, ale ve filmu mě baví. A taky mě baví skutečnost, že IAC není CIA, Barryho spojení příjemného s užitečným a skvělí Contras, kteří chtěli spíš emigrovat než bojovat. Kdo mě však rozhodně nebavil, tak to byl příbuzný dement J. B., kterému jsem od začátku chtěl dopřát kilometrový bungee jumping bez lana. A klidně s milionem dolarů v análním otvoru.(19.4.2018)

Super oddychovka, kterou z 90 % táhne Cruise se svým charisma. Zábavný přímočarý příběh, svižně a vtipně odvyprávěný, trochu absurdní, ale podle všeho pravdivý. Přičteme-li k tomu pěkný vizuál, povedenou dobovou stylizaci a hudbu, dostaneme parádní jednohubku, která pobaví a z hlavy zas až tak brzy nevyšumí.(3.12.2017)

Novodobý Scorsese, na kterého se kouká stejně dobře jako do přeplněné peněženky, ale zároveň ztělesňuje skutečnost, že momentálně nikdo vyprávět tak soudržně jako legendární Márty neumí. Barry Seal chce podat hodně komplexní a vyváženou story, ale ve finále nabízí strašlivě málo prostoru pro vedlejší postavy a kromě okázalé práce se sebeuvědomělým střihem a hudbou nic nového do fanouškovské truhličky nepřináší. Bavil mě Cruise, příjemné tempo a pozitivní feeling, byť se vždy úplně neslučoval s událostmi zde popisovanými, ale po chvíli mi zůstávají v hlavě jen povedené fragmenty, nikoli povedený film. Slušných 70%, už jen za nesporný potenciál Sarah Wright pro méně přístupné role, jejichž představy drze podněcovala.(4.12.2017)

Dobre natočená a zahraná agitka na to, ako USA všetko do*urví. Ale prečo by mal tento príbeh niekoho zaujímať je pre mňa záhadou. Takýto životopisný typ filmov, hoci sú značne odľahčené ide mimo mňa. Zbohatlíkov moc nemusím. Hoci balansujú na hrane zákona. A Vlka z Wall Street dokázal natočiť len Scorsese. Čakal som o dosť väčšiu pecku.(17.12.2017)

• - Tom Cruise je kvalifikovaným pilotem. Všechny své scény, kdy letěl s letadlem, natočil sám. (BMW12)

• - Největší Barryho (Tom Cruise) letadlo je Fairchild C-123K Provider. (Maulincio)

• - Letadlo, s kterým Barry Seal (Tom Cruise) přistane ve městě, je Smith Aerostar 600. Při natáčení s tímto letadem v kolumbijských Andách se zřítilo. Našli v něm smrt dva lidé a jeden byl vážně zraněn. Jedním z mrtvých byl pilot Alan Purwin, který se podílel na natáčení filmů jako Transformers (2007), Pearl Harbor (2001), či Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003). (Charpy)