Barry Seal: Nebeský gauner

• Kanada

• Nový Zéland

Krimi / Thriller / Životopisný

USA, 2017, 114 min

Horší celovečerní epizoda Narcos prohnaná uvolněným ovšem nedůsledně zrealizovaným stylem Vlka z Wall Street či Obchodníka se smrtí. Nikdy to tedy tak úplně nenajde svůj vlastní ksicht a tak se to krčí ve stínu výše jmenovaných. Slušel by tomu především lépe vybudovaný dějový oblouk, nějaké ty emoce i lépe zpracovaný přesun do serióznějších vod v závěru, ale čistě jako osmdesátkově stylizovaná uvolněná životopisná blbina to vlastně není vůbec špatné a rozhodně to je zábavné, to zase ne že ne. Především díky Cruisovi, kterému komediálně pojatá role pasivního macho frajírka sedne jako už dlouho nic; částečně i proto, že se ani trochu nesnaží stylizovat do skutečného Barryho Seala a hraje prostě sám sebe.(24.8.2017)

Úplně snadno se tento film mohl stát nadhodnocenou nudnou fraškou. Např. jako Atomic blonde. Ale tenhle film měl skvělý spád a hlavně byl srozumitelný. Což není u takového tématu tak jednoduchý. Nehledě na to, že to bylo celkem zamotaný. Ale vypravečská forma nás z toho snadno vymotala. Navíc ocenňuji komický nádech. Tady se opravdu ten humor hodil a Cruisovi sedne, což jsem poznala už v Na hraně zítřka. Po dlouhé době nový film, ze kterého jsem nadšená a který bez jakýchkoliv výčitek mohu doporučit dál.(18.12.2017)

Nebudu si nic nalhávat, už letošní Cruisova Mumie zklamala. Jeho nos na vysoce atraktivní látky a pověstný tah na bránu selhaly. Barry Seal je na tom o poznání lépe, ale že bych skákal do vzduchu jako u Jacka Reachera nebo předchozí spolupráce s Dougem Limanem Na hraně zítřka, tak to určitě ne. Uvolněné to sice je, očekávání ovšem byla vyšší. Za mě tak sice ujeté, absurdní, ovšem bez momentu překvapení, energie nebo jakékoliv přidané hodnoty. Náš hrdina začínal coby řadový pilot, který občas simuluje turbulence a který na palubě pašuje nějaký ten doutníček. Nejmladší pilot v oboru zaujal CIA a ta mu nabídla job fotit z letadla komunistické tábory. Kolumbijský drogový kartel přišel vzápětí s lákavější nabídkou: pašovat do USA kokain. Podobné to bylo se zbraněmi, vojáky mířícími do výcvikových táborů.. prostě na jeden život pilota aerolinek hodně muziky. A dost přitažené za vlasy. Stejně jako tvůrci se náš hrdina nedopouští výraznějších škobrtnutí, ovšem jeho osudy se tak nějak brzy začnou zajídat. Pasivně plní úkoly, které dostává od těch, kteří královsky platí, když jde do tuhého, divák o nějak nemá strach, ač je patrné, že Cruisovi role sedla. A když třeba ve své vile schovává další pytel prachů, užívá si to společně s divákem. Letní zábava, která nepřekvapí. Nic moc víc. A já krapet víc čekal.(31.8.2017)

Pro mě asi největší překvapení roku 2017, kterým si u mě Cruise napravil reputaci po nevýrazné Mumii a Doug Liman, mě ujistil v tom, že by měl točit více filmů. Díky tématu se mohlo jednat o temný napínák, ale režisér, scénarista a hlavně Cruise z celého příběhu udělali humornou, nezpomalující jízdu balancující mezi thrillerem a absurdní komedií. Dlouho jsem se u filmu takhle příjemně nepobavil.(31.1.2018)

Škoda, že Cruisova nejlepší role za poslední roky nepřichází v trochu lepším (rozuměj: lépe napsaném, vystavěném a dramaticky vypointovaném) filmu. Barry Seal letí až příliš hladce, hlavně v první polovině se člověk skoro modlí za umělé turbulence. Ale Spinelliho scénář je plochá dráha složená z opakujících se epizůdek, které táhne Tomova charisma a ready-to-use 80s vibe. Liman se sice režijně snaží, ale ani on svými kouzly s osmdesátkovými postupy nevytáhne žádný extra drive. Naštěstí Cruise si svého všedního gaunera, který obecně neklade moc otázek, užívá tak, že si ho může užít i divák. Barry Seal je solidní, ale příliš dlouhá epizoda Narcos. Seriálu Netflixu vděčí skoro za všechno, ale bohužel ve srovnání s ním také nedokáže zakrýt svoje limity. Vážné dějinné téma tak odbude pár zkratkami a fórky, které skoro doslovně známe právě z Narcos. Seriál ale dokázal nečekaně kousnout. Barry se o to pokouší v závěru, ale spíš neškodně. Proč ****? Protože Tom. Takže 4. kousek z čirého fanouškovství.(25.8.2017)

• - Letadlo, s kterým Barry Seal (Tom Cruise) přistane ve městě, je Smith Aerostar 600. Při natáčení s tímto letadem v kolumbijských Andách se zřítilo. Našli v něm smrt dva lidé a jeden byl vážně zraněn. Jedním z mrtvých byl pilot Alan Purwin, který se podílel na natáčení filmů jako Transformers (2007), Pearl Harbor (2001), či Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003). (Charpy)

• - Liman použil velké množství dokumentárních záběrů, především z projevů tehdejších prezidentů doplněných o vtipný komentář. Do filmu zařadil také zpravodajské bloky a vůbec propojil realitu s fikcí. (Stoka)

• - Postavu Barryho Seala (Tom Cruise) si už dříve zahrál Dennis Hopper ve filmu Podveden (1991) a Dylan Bruno v seriálu Narcos (od r. 2015). (Ediebalboa)