Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

Arbiter

A to já si užil především všudypřítomný šovinismus a sexuální napětí mezi alfasamcem a jakoukoliv sukní, macho týpky a macho dialogy a pitvořící se zlosyny a elegantní highclass zlosyny a šroubovanou - až groteskní - řeč těla a všudypřítomná cigára a smál jsem se tomu a bylo to fajn. Detektivní zápletka jako z pera Agathy Christie mi byla vlastně fuk. ()

dopitak

Existují dvě vysvětlení, buďto jsem jako divák přízemní a nedovtipný, nebo je hluboký spánek sice klasický, ale hodně přešmodrchaný zástupce žánru. Překvapení provází od začátku až do konce, protože scénář je zcela nevyzpytatelný. Mazaný Filip, v tuzemsku u diváctva propadlý, hledal zjevně inspiraci někde poblíž.___Scénář byl napsán za pouhých osm dní, což se negativně odrazilo na jeho detektivní linii. Režisér humorně vypráví o natáčení: "V zápletce jsme se už nevyznali. Ptali se mne, kdo koho zabil - nevěděl jsem. Poslali telegram autorovi - nevěděl to. Poslali telegram autorovi scénáře - taky to nevěděl. Ale přesto byl film velmi napínavý a zábavný..." (Hendrich, Vladimír: Americká drsná škola ve filmu; str. 28). ()

emma53

Moc milé překvapení s historicky starším Marlowem? Bogart ho hrál královsky, přesně podle Chandlerovky. Kde jsou ty časy, co jsem jich měla doma horu a četla jednu knihu za druhou. Marlowa mně dnes trochu připomíná detektiv Harry Bosch od MIchaela Connellyho, kterého mám celou sbírku. Ano, tohle jsou ty pravé kriminálky, které jsem měla ráda a budu mít stále. Ať žije i přes všechny rvačky Marlowe, samotář, který ale nepohrdne krásnou tvářičkou. Ještě mám doma seriál z roku 1984 s jiným hercem, tak až přijde pravý čas, moc ráda si ho dám. ()

H34D

"I collect blondes and bottles" - Humphrey Bogart neušel od dob Maltézského sokola příliš daleko, opět je drzý, ale velice bystrý detektiv tápající ve víru zrad, lží, vydírání a vražd. Hluboký spánek je možná až nezvykle zamotané noirko, ale o to více se může divák dostat "dovnitř" filmu, přemýšlet o něm a těšit se na rozuzlení... Anebo si v tom zmatku jen užívat skvělé chemie mezi ústřední dvojicí. Ovšem o čiré zaujetí, či bezchybnou zábavnost se také nejedná, Pojistka smrti u mě stále s přehledem vítězí. 8/10 ()

gudaulin

Pokud se začne mluvit o žánru noir, Hluboký spánek je jedním z titulů, které se filmovému fanouškovi vybaví nejdřív, dalo by se říci, že to je dokonce výkladní skříň žánru. Přitom to není typický zástupce černé série, k noiru patří trpké konce a partnerská míjení, Hluboký spánek má na noir příliš optimistické vyústění. Film navíc oslabují dva nedostatky. Výslednou podobu ovlivnila cenzura, která nerozdýchala homosexuální vztah dvou záporných postav a cudně zamlčela i podstatu nelegální činnosti v Geigerově knihkupectví - tedy výrobu a distribuci pornografických materiálů. Tím se ovšem ztrácejí motivace a vazby důležité pro pochopení příběhu. Nedostatky má i scénář, který kupříkladu nemá žádné vysvětlení pro vraždu šoféra. Ikonický status ale Hluboký spánek nezískal omylem nebo zadarmo. Chemie mezi Bogardem a Lauren Bacall funguje skvěle a dala by se uvádět jako příklad ideálního filmového partnerství. Bogardovi role Marlowa sedla, typově se do ní hodil vizáží i intonací, navíc měl smysl pro ironii a dokázal svého detektiva v příhodnou chvíli lehounce shodit. Režisér měl cit pro atmosféru a filmové řemeslo ovládal znamenitě. Nebyl to sice žádný hledač nových cest, ale chápal, co v žánru funguje, jak to správně nadávkovat a použít. Spletitost příběhu a přítomnost hvězd pak pomohla zakrýt nedostatky scénáře. Celkový dojem: 85 %. ()

• Humphrey Bogart a Lauren Bacall se během natáčení natolik sblížili, že to Bogartovi způsobilo velké manželské potíže, jejichž řešení hledal Bogart v alkoholu a nebyl schopen herecké práce. Tři měsíce po dokončení filmu se Bogart a Bacall vzali. Bylo to jedenáct dní po Bogartově třetím rozvodu. Z tohoto manželství vzešly dvě děti. (Kulmon)
  • V příběhu filmu bylo po prvním veřejném promítání provedeno několik změn a dotáček. (Cherish)
  • Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině