Reklama

Reklama

Pramen věčného mládí se nekoná, ale zato je legrace. Americký režisér Howard Hawks (1896–1977) se nesmazatelně zapsal do historie především ve dvou žánrech, v akčním dobrodružném filmu a v bláznivé komedii. Do té druhé skupiny patří také u nás zatím neuvedený snímek Omlazovací prostředek (1952). Originální název Monkey Business je dvojsmyslný a prozrazuje, že jednou z hlavních postav filmu je opice. Roztržitý (jak jinak!) vědec Barnaby Fulton (Cary Grant) pracuje ve vývojovém oddělení kosmetické firmy na omlazovacím preparátu. Když k němu s přispěním laboratorního šimpanze dospěje, spustí se kolotoč bláznivých událostí, v jejichž vleku se ocitne nejen nešťastný vědátor, ale i jeho chápavá manželka Edwina (Ginger Rogersová) a natěšený šéf Oxley (Charles Coburn) s vnadnou sekretářkou (začínající Marilyn Monroe). Film sice nedosahuje úrovně některých předchozích Hawksových děl (Leopardí žena, Jeho dívka Pátek), ale pořád hravě strčí do kapsy většinu dobových i dnešních veseloher. Na scénáři se mj. podíleli známý divadelní autor Ben Hecht a pozdější spolupracovník Billyho Wildera I. A. L. Diamond. Hlavním triumfem jsou tu ovšem herci. Cary Grant měl v té době postavu roztržitého vědce prakticky v malíčku a Ginger Rogersová je mu rovnocennou partnerkou. Velké pochopení pro načasování komických situací tu ukázal (jako mnohokrát předtím) Charles Coburn, jemuž také patří nejlepší věta filmu, když podává své sekretářce koncept dopisu a řekne: „Dejte to někomu přepsat." (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (48)

pepo 

všechny recenze uživatele

Nie tak dobré ako napríklad His Girl Friday alebo Ball of Fire ale aj tak výborná komédia. Viac než klasické pecky Howarda Hawksa mi to pripomínalo české pecky Vorlíčka a Macourka. Tie boli možno ešte o chlp zábavnejšie lenže nemali vo filmoch Caryho Granta, Ginger Rogers a Marilyn Monroe. Milé, vtipné, svižné a na svoju dobu originálne. 8/10 ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Profesor Barnaby (Cary Grant) je vědec, který vyvíjí "elixír mládí". V nestřeženém okmažiku jedna z pokusných opic přimíchá něco do jeho testovacího vzorku a nalije ji do tanku s vodou. Poté začne série nečekaných překvapení poté, co se někdo vody napije. Bohužel film obsahuje víc šaškéren než skutečné žábavy, ačkoliv třeba scéna s dítětem stojí za to. Je koukatelný, najdou se slibné a vtipné momenty, ale nikdy dlouho nevydrží a sklouznou k šaškárně. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 5 | hudba 0 | humor 3 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

Všechny velké objevy vznikají náhodou. Říká se, že kdyby tlupa opic po jistou dobu nahodile mlátila do psacích strojů, dřív nebo později by vygenerovala kompletní dílo Williama Shakespeara. Pro jednoho pokusného šimpanze je proto dílem okamžiku stejně náhodně namíchat účinný elixír mládí a rozpoutat crazy komedii, která je široce rozkročena mezi filmy Leopardí žena a Což takhle dát si špenát. Nepraktický vědec Cary Grant a jeho klidná a velkorysá žena Ginger Rogers si loknou elixíru a nejprve každý zvlášť, později společně se duševně vrátí do raně pubertálních let. Žádná zodpovědnost, žádné šosácké pokrytectví, žádná falešná koketerie ani namlouvací strategie, úmorně stejné ve všech filmech svého druhu, nemají v tomto komediálním drahokamu místo. A zaplaťbůh ani žádné mravokárné ponaučení. Je to totiž jako s těmi opicemi. Tak dlouho trvá pásová výroba konvenčních komedií, až z ní zákonitě musí vzejít něco, co vyčnívá. Monkey Business se vymyká z kloubů soudobé žánrové konkurence dvojnásobnou frekvencí gagů a svobodomyslným duchem, blízkým mnohem mladším filmům z psychedelických šedesátých let. Leopardí žena z podobných důvodů ve své době skončila fiaskem, které mělo podíl na záhubě celého žánru screwballu a teprve po letech byla rehabilitována jako jeden z nejlepších filmů tohoto druhu. Rád bych věřil, že něco podobného potká i Monkey Business, protože i relativně vysoké celkové hodnocení (momentálně 76%) mi připadá nespravedlivě nízké. Za mě 100% ()

Babous 

všechny recenze uživatele

Zpočátku slabší komedie ke konci nabírá síly. Tvůrci ale nevytěžili všechny možnosti "elixíru mládí" - kdyby zůstali u puberťáků, líbilo by se mi to víc (Ginger coby malá holčička a Cary indiánem mi přišlo přehnané). Skvělá je i Marilyn Monroe ještě ve vedlejší roli jako sexy sekretářka - opravdu jsem se smál, když ječela při závěrečné vodní bitvě v laboratoři. ()

kareen 

všechny recenze uživatele

To byla tedy divočina. Tahle bláznivá taškařice má už nějaký ten pátek za sebou a na zastaralosti a občas i infantilnosti humoru je to zkrátka znát. Na starší Leopardí ženu, od stejného režiséra, se to nechytá ani náhodou, Cary Grant se tu docela rozjel a ani Ginger Rogers není špatná, ale na okouzlující Katherine Hepburn to nestačí. Marilyn Monroe to v roli naivní husičky sekne, ale více než výstavní čtyřky tady moc nepředvádí. Myslím, že tohle nenáročné dílko se mi z hlavy vypaří dřív, než skončí velikonoce.. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (5)

  • Piaty a zároveň posledný film, na ktorom spolupracovali Cary Grant a režisér Howard Hawks. (Michal74)
  • Adresa, kterou oznamuje Edwina (Ginger Rogers) do telefonu je 1605 Gilcrest - skutečná adresa Ginger Rogers. (facojurka)
  • Film sa mal pôvodne volať Young Business. (AdamCritic)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno