Pramen věčného mládí se nekoná, ale zato je legrace. Americký režisér Howard Hawks (1896–1977) se nesmazatelně zapsal do historie především ve dvou žánrech, v akčním dobrodružném filmu a v bláznivé komedii. Do té druhé skupiny patří také u nás zatím neuvedený snímek Omlazovací prostředek (1952). Originální název Monkey Business je dvojsmyslný a prozrazuje, že jednou z hlavních postav filmu je opice. Roztržitý (jak jinak!) vědec Barnaby Fulton (Cary Grant) pracuje ve vývojovém oddělení kosmetické firmy na omlazovacím preparátu. Když k němu s přispěním laboratorního šimpanze dospěje, spustí se kolotoč bláznivých událostí, v jejichž vleku se ocitne nejen nešťastný vědátor, ale i jeho chápavá manželka Edwina (Ginger Rogersová) a natěšený šéf Oxley (Charles Coburn) s vnadnou sekretářkou (začínající Marilyn Monroe). Film sice nedosahuje úrovně některých předchozích Hawksových děl (Leopardí žena, Jeho dívka Pátek), ale pořád hravě strčí do kapsy většinu dobových i dnešních veseloher. Na scénáři se mj. podíleli známý divadelní autor Ben Hecht a pozdější spolupracovník Billyho Wildera I. A. L. Diamond. Hlavním triumfem jsou tu ovšem herci. Cary Grant měl v té době postavu roztržitého vědce prakticky v malíčku a Ginger Rogersová je mu rovnocennou partnerkou. Velké pochopení pro načasování komických situací tu ukázal (jako mnohokrát předtím) Charles Coburn, jemuž také patří nejlepší věta filmu, když podává své sekretářce koncept dopisu a řekne: „Dejte to někomu přepsat." (Česká televize)

Trailer

sportovec

Nezávisle na záměru tvůrců vznikl pozoruhodný film, který upozorňuje na nebezpečí jednostranné pozitivní adorace mládí a na nepřehlédnutelné přednosti dospělosti. Skotačivé duo Garyho Granta a Ginger Rogersové průkopnicky poukazuje na hrozby plynoucí z dětinštění evropského civilizačního okruhu. Uvolněný smích a radost z nespoutatelnosti jsou přídavkem navíc stejně jako skvěle natočený šimpanzí experiment. ()

pepo

Nie tak dobré ako napríklad His Girl Friday alebo Ball of Fire ale aj tak výborná komédia. Viac než klasické pecky Howarda Hawksa mi to pripomínalo české pecky Vorlíčka a Macourka. Tie boli možno ešte o chlp zábavnejšie lenže nemali vo filmoch Caryho Granta, Ginger Rogers a Marilyn Monroe. Milé, vtipné, svižné a na svoju dobu originálne. 8/10 ()

Anderton

Tak aj "Což takhle dát si špenát" má svoj predobraz. Klasická "ztřeštená" komédia zo zlatého veku štúdiového systému prekvapí neotrepanou zápletkou a Cary Grantom robiacim si zo seba poriadnu srandu. Možno si ale nakoniec ukradla film pre seba laboratórna opica. Film poteší svojou komediálnou gradáciou. Spočiatku je to úsmevná konverzačka, postupne prechádzajúca až ku záverečným salvám smiechu, to ako sa stupňuje fantasknosť zápletky. Ja rozhodne nepatrím k divákom, smejúcim sa pri komédiách, môj výraz pripomína skôr Bustera Keatona, tu som sa ale na konci neudržal. ()

Oskar

Všechny velké objevy vznikají náhodou. Říká se, že kdyby tlupa opic po jistou dobu nahodile mlátila do psacích strojů, dřív nebo později by vygenerovala kompletní dílo Williama Shakespeara. Pro jednoho pokusného šimpanze je proto dílem okamžiku stejně náhodně namíchat účinný elixír mládí a rozpoutat crazy komedii, která je široce rozkročena mezi filmy Leopardí žena a Což takhle dát si špenát. Nepraktický vědec Cary Grant a jeho klidná a velkorysá žena Ginger Rogers si loknou elixíru a nejprve každý zvlášť, později společně se duševně vrátí do raně pubertálních let. Žádná zodpovědnost, žádné šosácké pokrytectví, žádná falešná koketerie ani namlouvací strategie, úmorně stejné ve všech filmech svého druhu, nemají v tomto komediálním drahokamu místo. A zaplaťbůh ani žádné mravokárné ponaučení. Je to totiž jako s těmi opicemi. Tak dlouho trvá pásová výroba konvenčních komedií, až z ní zákonitě musí vzejít něco, co vyčnívá. Monkey Business se vymyká z kloubů soudobé žánrové konkurence dvojnásobnou frekvencí gagů a svobodomyslným duchem, blízkým mnohem mladším filmům z psychedelických šedesátých let. Leopardí žena z podobných důvodů ve své době skončila fiaskem, které mělo podíl na záhubě celého žánru screwballu a teprve po letech byla rehabilitována jako jeden z nejlepších filmů tohoto druhu. Rád bych věřil, že něco podobného potká i Monkey Business, protože i relativně vysoké celkové hodnocení (momentálně 76%) mi připadá nespravedlivě nízké. Za mě 100% ()

IQ Tiqe

Profesor Barnaby (Cary Grant) je vědec, který vyvíjí "elixír mládí". V nestřeženém okmažiku jedna z pokusných opic přimíchá něco do jeho testovacího vzorku a nalije ji do tanku s vodou. Poté začne série nečekaných překvapení poté, co se někdo vody napije. Bohužel film obsahuje víc šaškéren než skutečné žábavy, ačkoliv třeba scéna s dítětem stojí za to. Je koukatelný, najdou se slibné a vtipné momenty, ale nikdy dlouho nevydrží a sklouznou k šaškárně. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 5 | hudba 0 | humor 3 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

• Hlas, který během titulků na začátku filmu říká "Not yet, Cary" je hlas režiséra Howarda Hawkse. (facojurka)
  • Piaty a zároveň posledný film, na ktorom spolupracovali Cary Grant a režisér Howard Hawks. (Michal74)