Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

Misterioso

Spoilery! Jelikož mám pro westerny slabost a pro Johna Wayna jakbysmet, nemohl jsem být nespokojen. Tedy mohl, ale naštěstí nejsem. Skvělý John Wayne jako ani ne klaďas ani ne záporák (ale stejně mu prostě musíte fandit :)), o nic horší Montgomery Clift v roli jeho "skorosyna" či Walter Brennan, který podobně jako v Rio Bravo dokáže vyloudit úsměv na tváři. Skvělá režie Howarda Hawkse, krásné záběry krajiny i tisíců dobytka (škoda že snímek není barevný, to bych se teprve kochal, nicméně existuje i colorizovaná verze), příjemná hudba a hlavně krásný příběh (vyvarující se většiny klišé), který potěší hlavně milovníky žánru. "Drsnější" závěr by udělal film možná zdánlivě lepším, nicméně když se nad ním (nad psychologií postav) zamyslíte, zjistíte, že to takhle vlastně do sebe zapadlo lépe, než kdyby film za každou cenu končil tragicky (viz diskuze). Shrnu-li to - krásný "výlet" na Divoký Západ :). ()

PTuranyi

Netradičný western-roadmovie. Záporákom nie je zločinec ale sám hlavný hrdina, ktorého nakoniec nahradí jeho adoptívny syn. Skvelá výprava a práca s obrazom. Dobré herecké výkony aj keď niektoré emócie sú prehrávané vzhľadom na rok vzniku. ()

Pythonator

Staré a nudné, dalo by se říct. V porovnání s novějšími westerny Johna Wayna je to jen slabý předkrm. Ve své době to samozřejmě byla prvotřídní kvalita, takže s přihlédnutím k roku bych mohl dát i pět hvězdiček. Já však hodnotím v poměru ke všem filmům. Záběry na masivní hordu hrnoucího se dobytka jsou úchvatné ještě i dnes. Tolik kritizovaný konec byl sice ujetý, ale právě díky tomu byl zajímavý a mně se líbil. Když si na film vzpomenu, krom krav se mi vybaví hlavně ten konec. ()

Xmarc

Na tu dobu velice slušně natočené, výpravné, realisticky působící. Nicméně na mě i díky vcelku monotónnímu průběhu trošku moc roztahané a na to, jak konec relativně gradoval, samotné finále nebyla žádná sláva. ()

karelondatra

Westernový road movie. Místy možná protahovaný zbytečně dlouhými pohledy na stáda krav, víc stříhání by mu prospělo, nadstandardní délka 133 minut je zde možná na škodu. Místy film působí trochu naivně, hlavně na konci, ale to vše patří ke stylu doby, kdy vznikl, vše se tenkrát dělalo takové výpravnější a okázalejší. Z dnešního pohledu dobrá nenáročná podívaná, pro vyznavače westernu tak trochu i povinnost vidět tuhle klasiku. ()

StaryMech

Vzorová ukázka kravácké epiky, pro nejednoho kritika nejlepší western čtyřicátých let ; mě neokouzlil. Jistěže je co pochválit : pohyb dobytka v krajině (nájemné za šest tisíc kusů se prý kvůli dešťům prodlouživším natáčení vyšplhalo z jednoho na tři miliony dolarů), drobnosti ze života honáků, výrazné vedlejší postavy, včetně jedné ženské.... Příběh ovšem ničím nepřekvapí a silně páchne wayneovštinou. V první čtvrthodině poznáme staršího z dvojice hrdinů, Toma Dunsona, jako pomník sebe sama a svého představitele, jemuž bych se být soudnou ženou obloukem vyhnul ; zbytek filmu tento dojem potvrzuje. Zajímavější postavou je Tomův chráněnec Matt Garth v podání sličného Montgomeryho Clifta. Jak postřehl jistý kritik, ti dva jako by dohromady vytvářeli obraz Ameriky. Háček vidím v tom, že po většinu času ta lepší půlka podléhá té horší a nakonec se ukáže, že jsou vlastně obě stejně fajn. ()