Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

KIT.HL

Krom originál verze na dvd je k mání čb verze z ČT + slušnej dabing, nebo krásná colorovaná verze z MGM + hroznej dabing s panem Soukupem kterej se cpe do všeho ...........Doplněné o color ..Slovenský dabing (2021) ()

MikO_NR_1909

Mám radšej drsné westerny než zábavné a úplne najradšej, keď sarkazmus či bezprostrednosť dotvára(jú) silné scény. Červená rieka je masterpiece, v ktorej sa riešia vlastnícke práva, chov zvierat, neustále konflikty, ľudské sebectvo, či rozsah existenciálnych otázok. Psychologické načasovanie agresívnej Wayneovej postavy a jeho rozvážnejšieho protipólneho súpera Montgomeryho Clifta je maximálne intenzívnym zážitkom, ktorý v závere vyvrcholí ako časovaná bomba. Najlepší film Howarda Hawksa. ()

kaylin

Další klasický western, ke kterému jsem se dostal. Snažím se je dávkovat postupně, aby mě to neomrzelo, ale nemyslím si, že je to možné. Myslím, že jsem se dostal do věku, kdy tyhle filmy konečně dokážu trochu ocenit, protože jako mladší bych to asi nedokázal. Přiznám se, že o Johnovi Waynovi jsem si nikdy nemyslel, že je to skvělý herec, myslel jsem, že je to jen ten týpek, co chodí s kolťáky nízko u pasu, sem tam pronese nějakou drsnou hlášku a vždycky má na hlavě klobouk. Tak zaprvé, ten klobouk rozhodně nemá vždycky. A zadruhé... Zadruhé ten chlapík prostě umí hrát. Není to úplně ten nejvyšší stupeň, ale když jsem ho sledoval ve filmu "Červená řeka", měl jsem skutečně pocit, že se dívám na reálnou postavu, na člověka s hodnotami, který chce dosáhnout nějakého cíle, cíle, který je nakonec tak zásadní, že je mu jedno, jakou volí cestu, protože na té přece nezáleží, ne? Hlavně, že se stádo dostane tam, kam má. Thomas Dunson je honák, kterému patří rozsáhlé stádo v Texasu. Byl to jeho sen, ale po několika letech zjišťuje, že je v háji. Trhy v Kalifornii jsou zavřené a on bude muset hnát stádo do Missouri, což je zatraceně daleko. Přesto se rozhodne, že tohle podnikne, protože jinak je - jak několikrát zopakuje - na mizině. Společně s ním se na cestu vydává i Matt, mladík, kterého se Thomas ujal jako chlapce a který mezi kravami vyrostl. S nimi jsou i další chlapi. A dílo se kazí. Ne, rozhodně nikdo nečekal, že dopravit takové stádo, které čítá tisíce kusů, bude jednoduché. Není to jednoduché. Za problémy mohou indiáni, zloději, ale i pitomé náhody a neohrabanost některých lidí. Skoro to nutí k úsměvu, když vidíte, co se děje, ale zároveň vám dojde, jak strašné to muselo být, protože tihle chlapi prostě nemohli žít z ničeho jiného. Na jednu stranu si říkám, jak byl divoký západ krásný. Když jste se dostali s nějakým chlapíkem do pře, řešilo se to koltem. Ten, kdo vyhrál, vyhrál. Přežil a šlo se dál. Mezi četnými chlapi neexistovali podpásovky, ale ani záporáci nestříleli hned. Když proti sobě měli někoho, koho považovali za sobě rovného, šlo se do duelu. Nestřílelo se předčasně, vždy až ve chvíli, kdy oba měli vystřelit. Vyhrával prostě ten rychlejší a bylo hotovo. Dneska je všechno trochu komplikovanější, na druhou stranu, i ti pomalejší mohou vyhrát. "Červená řeka" rozhodně není jen o střílení. Je o tom, jak si lidé mohou stát za svým, jak je to přivede do pořádných problémů a jak nakonec přece jenom všechno může skončit tak, jak mělo od začátku. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html ()

swed

Stovky krav (na ty údajné tisíce jsem neskočil), desítky kovbojů a nemálo westernových stereotypů. "Červená řeka" se nijak nevymyká z ostatní různorodé tvorby Howarda Hawkse - je to spolehlivě natočená žánrová podívaná, ve které mi chybí výraznější režisérský rukopis či nějaká geniální scéna. Tím se Hawks liší od ostatních režisérských mistrů, jakými byli Hitchcock, Wilder nebo například podobně žánrově rozptýlený Wyler, jejichž filmy budou v mých očích vždy stát o něco výše. 8/10 ()

džanik

Pro mě jednoznačně nejlepší Hawksův western a jeden z top 10 westernů vůbec. Romantika nekonečných travnatých plání... Nádherná, byť tvrdá a velice riskantní pouť! Zdejší mužští i ženští hrdinové představují téměř protypy hrdinů všech kovbojek. ()

Skip

Western, který si jistě zaslouží ono přízvisko legendární. Příběh dvou mužů rozdílných povah, kteří ženou s partou honáků tisícihlavé stádo dobytka z Texasu do Missouri, aby nakonec skončili po nejrůznějších rozepřích v Kansasu, je natočen mistrovsky, přičemž scéna se splašeným stádem je opravdu strhující. Ani mi nijak nevadil ten často kritizovaný konec, u kterého jsem se docela zasmál. ()

Toj

Aneb jak jsem si nakonec potvrdil, že mi u westernu (který jako žánr vlastně nemusím), sedí mnohem víc Ford, než Hawks... Slabší i než pozdější Rio Bravo, ale charakter hlavní ženské postavy mi přišel téměř identický. Problémem je možná stopáž, příliš se toho neděje, film mě neudrží mě v napětí.. A tak na filmu zůstává nakonec nejzajímavější samotný začátek a konec.. ()

d-fens

s týmito naozaj starými a pritom nepochybne hodnotnými westernami je to komplikované.... je to ako sledovať vrcholnú tvorbu stalinskej éry, kde sa človek snaží povzniesť nad ideológiu a byť objektívny..... maskulínne machovstvo podčiarkované vždy presnou muškou a cigaretami (sranda, že nikde som žiadneho cowboya nevidel si šúlať bágo, a pritom automaticky rolované cigarety sa objavili na trhu až v 1913 - Camel), patetické dialógy a monológy o spravodlivosti, hrdosti, priam megalomanské vnímanie všetkého ako výzvy - challenge, až neznesiteľná adorácia priebojnosti, životaschopnosti a sily, to všetko mi vadí asi rovnako ako sa pozerať na frenetické nadšenie a stádovitosť komunistických kolchozníkov alebo patetické ódy na totalitu, diktátorov a traktory..... oboje mi pripadá ako druh propagandy na vlastnú "way of life".... a napriek tomu, tak ako málokto dokáže odhodiť diela Ejzenštejna alebo Dovženka ako ideologický a dobový prežitok, tak isto máloktorí diváci (snáď iba zarputilí antiamerikanisti) nevidia aj vo filmoch Hawksa alebo Forda to, čo presahuje ich ideologické alebo dobové ukotvenie.... osobne, o takmer 10 rokov starší Stagecoach sa mi páčil ešte viac, ale v tomto Hawksovom počine, ktorý stavia na dobrom námete podchytenom skvelou ústrednou dvojicou je zase viac psychológie (človek vníma postupné "zhusťovanie atmosféry" v parte, stále viac sporov s "veliteľom", jeho tvrdošijnú, až bláznovsky neústupnú povahu, no zároveň aj pragmatickú túžbu dosiahnuť vytýčený cieľ za každú cenu - tak ako ho život naučil) a "masívnych scén" (zábery na tie stáda dobytka mali v sebe "elektrizujúci náboj" - tuším sa zo mňa stáva redneck :-) ...dokonca som ten film - naozaj iba náhodou - sledoval v klasickej flanelovej košeli "made in Oklahoma" :) .... P.S. aj keď cítim k priekopníckym filmom náležitú úctu, farba a širokouhlá kamera svedčia neskorším westernom oveľa viac ()

Morloth

Červená řeka je o jedné klukovské hádce, kterou rozsekne moudrá kamarádka. Co na tom, že tu hádku odnese pár mrtvých chlapů a že se během jejího průběhu koukáte na tisíc a jednu krávu, plus jako přídavek neměnný ksicht Johna Waynea. Chápu, proč je film zásadní, nechápu, proč by mne to mělo bavit. ()

Martin741

Red River je film o tom, ako prehnat stado dobytka napriec preriami USA za ucelom predaja. Chvalim reziu Howarda Hawksa, k tomu vyborny a drsny Wayne, ktory tu nema az taku kladnu rolu. Velmi dobre je prepracovana psychologia, k tomu krasne scenerie prerii, prestrelky a kvalitne dialogy. Aj ked Hawks ako reziser natocil ovela lepsie kovbojky : roku 1959 napriklad natocil Rio Bravo a roku 1966 El Dorado. Tato kovbojka sice nema na spominane dva snimky, ale stale je to kvalitna podivana : 89 % ()

bogomira

Pokud jste u westernu zvyklí, že na jedný straně ulice stojí kladnej hrdina v bílým a na druhý straně ulice zápornej hrdina v černým, tak u tohohle filmu můžete narazit na problém. K zápornýmu hrdinovi má totiž asi nejblíž překvapivě John Wayne, a to už od úplnýho začátku, kdy vlastně ukradne půdu právoplatnýmu majiteli. Ale není to tak jednoduchý, ostatně jako celej tenhle film. Prostřední pasáž je hodně psychologická a opravdu dobře zvládnutá. No, a ten konec? Asi měl bejt lepší, ale zase tolik to nevadí. A jedna hláška na závěr: "Ty zavřít huba a prach se tam nedostat" :) ()

marcek

Abych řekl pravdu, tak já moc zastáncem westernovek nejsem. Samozřejmě kromě těch, kde hrají T. Hill a B. Spencer nebo Clint Eastwood. Ale tenhle filmeček se mi vážně moc líbil. I když jsem byl velmi ospalí, tak jsem se na to díval až do jedné hodiny ráno. Nejlepší byl ten dědula co prohrál ty zuby v kartách (nevím jak se jemnoval) :) ()

majo25

Jeden z tých westernov, kde 'kraví chlapci' nesedia v salúne a nudia sa. Nie, tu sa maká, pretože kraví chlapci sú presne pri tom, podľa čoho dostali svoje označenie. Ale núdza o pištoliarske súboje paradoxne (ani pri takej práci) nie je. Prácička sa musí splniť a kedže sú dve pohľady na jej správne riešenie, logicky nastáva spor. Ten končí pästným súbojom, po ktorom si súperi schuti zažartujú. Že je to americké klišé, ktoré s realitou nemá nič spoločné, netreba hádam pripomínať. Wayne mi tu vadil o čosi menej, kedže tu nepredstavoval pre neho tak typického hláškujúceho klaďasa, ale išiel cez mrtvoly. Film má na svoj vek veľkolepú výpravu, už vtedy typické prvky pre celý neskorší westernový žáner a v závere graduje. Napriek tomu siahodlhá stopáž, viacero hluchých a melodramatických scén a veľmi vlažný začiatok, keď to podstatné začína až niekde od druhej tretiny, ho ťahajú dole. ()

laik_60

100 dní preháňali kovboji 10 000 kusov dobytka za desat dolarovu mesačnú výplatu. a čo všetko sa popri tom dialo to sa dozviete ked si to kuknete. John Wayne klasický zapadniar a tvrdy nekompromisny vodca. ČB film natočeny hollywoodsky klasicky tak akurát "westernovo" ()

sator

Před zahájením natáčení se uvažovalo o barevném natáčení, ale Howard Hawks  došel k závěru, že příběhu bude více slušet černobílá. Nicméně o několik desítek let později vzniká barevná verze filmu. ()

Wallas

Chyběl mi tam pořádný záporňák, nějaké větší napětí (nejakčnější scéna bylo asi splašení dobytka) a přebývaly mi tam všechny ženské role, protože to nebyly dobře napsané charaktery a nebyly obsazené dobrými herčkami. Ale jinak western jak poleno. ()

andrii

...teče tudy. Divoce, drsně i tiše v ní proudí osudy. Karavana "kovbojů" putuje podél i přes ni, prodat stádo, získat oba její břehy, usídlit se na úrodném kusu území. Občas se někdo nepohodlný, s neposlušnou krví, odpojí. Červená řeka rozděluje spravedlivě, stejným dílem. Chvála vám, být dobrými přáteli, rovnocennými sousedy. Chvála vám, být "otcem a synem." Kdo by odolal neobdařit fešného kralevice westernového dešťovým polibkem? ()

Mirokukii

Příjemný pohled na práci kovbojů, a všechny její strasti, při hnaní tisícihlavého stáda napříč Amerikou. Výpravný, svižný, napínavý western s trochou dramatických scén. Dříve či později totiž musí nějakému drsnému chlápkovi přenáročná túra přelézt přes hlavu. A jako ve správném westernu dobrých pistolníků tu je několik. Každého jistě potěší, že John Wayne tu neúčinkuje jako tipycky kladná postava. Toho konce je ale škoda. ()