Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +herci, psychologie postav, výprava, příběh, hudba –délka filmu, černobílé/// Dlouhé, předlouhé putování jednoho velkého stáda krav a jen o něco menšího stáda honáků. Herci skutečně nezklamali, jejich postavy jsou zajímavé, všem vévodí John Wayne. Ale líbil se mi i Montgomery Clift a Walter Brennan. Film je sice černobílí, ale to je na dobu vzniku normální, být to však barevné, byl by to pohled… Tohle už je prostě klasika./// Celkem 76%/// ()

misterz

Klasický a poctivý starý Hollywood, kde hrá príbeh prvé husle. Navyše je príjemne romanticky ladený. Tiež sa mi páčilo, ako bola dejová linka koncipovaná a predostretá divákovi, ako sa všetko pomaly a rozumne rozpletalo až do finále, ktoré si hádam ako jediné pýtalo trošku viac napätia. Nuž, niekedy dokáže tvrdohlavosť napáchať veľké škody a nebyť tej krásavice, tak neviem, neviem... Veľká spokojnosť. 75/100 ()

Anderton

Ani minútu nenudiaci western na čele s najväčšou hereckou legendou žánru. Hawks prekvapil vykreslenosťou ťažkého života kovbojov, nebolo to iba o prestrelkách, kde obhajovali svoju česť, ale najmä o ťažkej lopote s kravami. Taktiež morálna nejednoznačnosť Wayenovej postavy, keď si dojde do krajiny a odkáže majiteľovi, že táto zem je zrazu jeho, prekvapí. Nesmie chýbať ani klasický dej, zameriavajúci sa na priateľstvo, ktorý už ale toľko neprekvapí. Jednoznačne vysoký nadpriemer. Road movie a mierna alternatíva v rámci westernového žánru. Pozrel som si aj kolorovanú verziu a dosť ma sklamala. Film farbami stratil viac ako trochu zo svojho kúzla. Red river je o otázke vlastníctva v dobovej amerike, kde si každý privlastňoval, čo chcel. Tu sa jedná o akúsi krádež na tretiu, pôvodne poškodení boli ale indiáni. Ďalej je to o vyvarovaní sa opakovania rovnakých chýb minulosti. Mám na mysli radu tatíka Waynea, ktorý radí svojmu adoptívnemu synovi, aby sa oženil. ()

nascendi

Využil som možnosť pozrieť si slávny western, ale moja spokojnosť je iba vlažná. Je to taká zdĺhavá dobytkárska road movie, v ktorej divák obdivuje viac valiace sa stádo dobytka, než klasické atribúty westernu. John Wayne bol ešte pomerne zachovalý, Montgomery Clift mu celkom úspešne sekundoval, Dimitri Tiomkinovi sa podarilo vsadiť do filmu známu pesničku. Potiaľ všetko dobré. Ale kam čert nemôže, tam režisér pošle ženu. Čím zmaril akúkoľvek šancu, aby som tento western mohol považovať za mimoriadny. ()

Slarque

Legendární western zaujme kromě množství dobytčího komparzu také přehledně rozvrženým střetnutím dvou mužů pevných zásad. K tomu občasné přestřelky, útok Indiánů, úprk splašeného stáda – zkrátka kovbojka se vším všudy. ()

dopitak

Srovnání remaku s originálem: Waynův western je tvrdší, chybí v něm užvaněnost, Dunson si půdu nekoupil, ale zabral ji mexickému zbohatlíkovi, který svůj majetek ovládá až odněkud zpoza Rio Grande. Hned na počátku přišel při útoku indiánů o svou snoubenku (tedy motiv se později opakuje u jeho chráněnce Matthewa), na jiném místě svedl skvěle natočenou obranu před útočícími indiány (úžasný záběr letícího hořícího šípu). V originálu chybí rasová zápletka (místo černocha je v tlupě indián), naopak je tu zajímavější (a velmi povedený) hudební motiv, výborná B&W kamera. Zajímavé je, že ani Hawks s Rossonem se nevyhnuli poměrně zšenštilému "červenému románku". Resultát: originál třikrát lepší remaku. ()

klerik

Vek filmu vidno nielen na mladosti Johna Wayna čoby blonďatého záporáka... Scény s kvantami dobytka budia rešpekt, postavy sú sympatické. Funguje aj napätie, ale aby film mohol končiť tak ako končí, museli by byť postavy prepracovanejšie. Sympatický film, v konečnom dôsledku však málo uveriteľný... ()

Crocuta

Těžko by se našel lepší film o honácích dobytka a realističtější zobrazení cesty s opravdu velkým stádem. Wayne i Clift jsou vynikající a hlavně uvěřitelní v rámci psychologie svých postav - člověk chápe jak Dunsona, tak Gartha ( i když sympatie budou asi spíš na Garthově straně). Ani dost násilný happyend snímku příliš neubírá na jeho kvalitách. ()

Chrustyn

Jeden z mnoha westernů Johna Waynea. Opravdové klasiky natočil až v polovině 50. a 60. let ale pro fandy amerického westernu, případně jako filmové doplnění, Červená řeka funguje. ()

rikitiki

"Krávy, krávy, krávy.." --- "A, prosím vás, co je to za zvířata tady všude kolem?"----"Krávy." A do toho si John Wayne coby představitel kovboje staré školy, jehož slovo stojí nad zákonem, a který se nikdy nemýlí, cosi vyřizuje s Montgomery Clifftem, který jako zástupce nové generace už občas používá i mozek místo pistolí. ____ Chlapácký film, kde je těch krav tolik, že jsem chvílemi měla pocit, že se stanu vegetariánkou. /12. 8. 14./ ()

5150

John Wayne zde nemá vyloženě kladnou roli a je to asi na škodu, protože Montgomery Clift ať dělá, co dělá, stejně si sympatie naplno nezíská. Pokud k tomu připočtu zbytečně dlouhou stopáž a hodně nevýrazné finále, na lepší hodnocení to nebude. ()

argenson

Asi klasika. Pro mě jeden z mnoha příběhů, u kterýho jsem si říkal, že tady někde je počátek současných horních deseti tisíc Ameriky. Ale štrachat se přes půl kontinentu s krávama bez auta, bez google.maps, bez navigace, bez sprcháče, bez teplý večeře aspoň obden, na to bych se pěkně mohl. Proto taky nikdy nebudu v horních deseti tisících. ()

Padme_Anakin

Zajímavá věcička v mnoha ohledech, předně tedy mýma očima se jedná o zcela chlapácké dobrodružství, které se už dnes nevidí.. Honáci ženou stáda krav a koní tisíc mil, aby je mohli úspěšně prodat, cesta je to strastiplná a každá z postav odhalí své lepší i horší já.. U mě spokojenost, konec mě krásně filmově pohoupal a John Wayne i Montgomery Clift se mi líbili.. Pochvalu zaslouží i velkolepá výprava a místy až dokumentární styl, bylo mi potěšením vrátit se v čase.. ()

liquido26

Skvělý western, který mohl být možná trochu kratší. Rozhodně si myslím, že tohle byla nejlepší role Johna Waynea. ()

corpsy

Boli doby, keď sa točili westerny westernovejšie, ako ktorékoľvek potom. V dnešných časoch ich už v ponuke nenájdeme. A preto sa treba vracať ďaleko do minulosti, hlboko do histórie filmu, aby sme našli kúsok, ktorý páchne špinou a potom kovbojov a honákov, dusia všadeprítomným prachom a ponúkajú notnú dávku hrdinstva a divokozápadného sentimentu. Tak ako RED RIVER. ()

Krt.Ek

sem rád že už nehoním/stáda černým údolím ♪ John Wayne feat. Montgomery Clift (1948, Red River, Howard Hawks). ___ Must see (1001 filmů, které musíte vidět, než umřete) titul z dob zabydlování Divokého západu aneb Kterak může být titánský duch sám sobě největším nepřítelem; škoda té nepřesvědčivé milostné linky, Tess Joanne Dru z filmu trčí (totiž okatě upozorňuje na funkci, kterou jí film přisoudil, namísto toho, aby organicky zapadla do děje, inu, scénář nějakým způsobem musel znovu svést Dunsona a Matta dohromady), až to pěkné není. Jo, a taky mě mrzí, že tím, že jsem toho s Johnem Waynem moc neviděl, tak nemohu posoudit, nakolik postava Dunsona naplňuje, či nenaplňuje typ, který obyčejně John Wayne hraje, kdybych se mohl přesvědčit, že to je úkrok stranou, revize waynovského typu, tak bych tenhle film mohl mít o něco radši. 75 % ()

Historik

Je to dnes už povinná klasika, ale myslím si, že přeceňovaná. Najdeme tu strhující momenty, ty ale vesměs obstarají krávy. Samotný konflikt mezi hlavními hrdiny nemá potřebnou sílu a ten konec, to je zkrátka hrůza. Pokud už to muselo skončit dojemným padnutím si do náručí - pokud to bylo podle skutečné události - tak už to snad mohli napsat a zahrát trochu lépe. To byla scéna jako z nějaké laciné telenovely a celý film zničila. ()