Hon na pačlověky

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Komedie / Drama

Nový Zéland, 2016, 101 min

Můj oblíbený režisér Taika Waititi v Honu na pačlověky volně navazuje na svůj někdejší film Kluk, který je ovšem říznutý Jenningsovým Malým Rambem. Na Novém Zélandu jsme byl a proto v tomto snímku cítím něco z jeho národních specifik - posedlost americkou kulturou a kinematografií (proto tolik odkazů a citací k filmům i hudbě) a zároveň pocit provinčnosti, lokálnosti, odlehlosti, kiwíkové jsou prostě lidé z ,,konce světa" (Zde je to ještě zesílené lokací, většina filmu se odehrává v buši). K tomu pak přistupuje ještě motiv původního maorského obyvatelstva, který se logicky objevuje v tvorbě režiséra maorského původu. Oproti Klukovi ovšem Waititi upozadil sociální prvek a přidal nadsázku a hravost. Velmi zajímavá je režisérova poetika, která si mnohé vypůjčuje z výše zmíněného Gartha Jenningse, ale i z Wese Andersona a řady jeho epigonů. Škoda, že se Waititi nerozhodl ukotvit svůj snímek v jednom žánru, žánrová nevyhraněnost můj divácký dojem trochu tříští...(4.11.2016)

Lehké zklamání balancujcí u mě na hraně mezi třema a čtyřma hvězdama. Je to sice sympatické, bavil jsem se, ale zároveň jsem měl pocit, že jsem to všechno už někde viděl. Asi jsem čekal něco co se bude stylem více podobat předchozí, rafinovaně vtipné upírské taškařici, namísto "milé kopie" Wese Andersona... No nevadí.(21.11.2017)

Veselé dobrodružství o smutných věcech a jedné malé velké osobní rebelii. Toto dobrodružství, v hloubi buši, bylo pro mě poselstvím, že před světem sice nikdo neuteče, ale během toho běhu může najít tu svou dobrou cestu. Film je moc hezký, poetický, zábavný a nenudí. Jediným, ale nemalým, problémem je jeho nesourodost. Ta by sice mohla být obhájena určitým vývojem děje, ale cesta od dětské rebelské "idylky", přes drama po ztřeštěninu je dost kostrbatá a ten překlon do málo uvěřitelné komedie snímku v mých očích prostě uškodil. Už jen tím, že mu ubral na závažnosti a na mnoha prvcích, které do té doby budoval. tak či onak, stále je to moc pěkný film.(3.12.2017)

IFFKV 51´, 65% ‖ Co děláme v temnotách je pecka, Hon na pačlověky už tolike ne. I když jde o to v jaké náladě se na tento bezesporu zajímavý snímek koukáte. Pokud chcete řešit důležité životní otázky a doufat v nějaký povznášející zážitek tak to jste dost vedle, ale pokud se chcete dobře bavit, vypněte mozek, vracíme se totiž do dob, kdy idiotský humor vládl světu. Film je to strhující, vtipný, trapný, vizuálně povedený a hlavně skvěle zahraný. Plně chápu místní odpady!, ale já se fakt bavil.(9.7.2016)

Výjimečný film. Chlapec střídá domovy až se dostane k staršímu páru v horách, po večerech utíká svých 200 metrů, aby se zase vrátil. Společný útěk před světem se starým a nepříjemným Samem Neillem je však neopakovatelnou procházkou "zapomenutým" světem, kterého v dnešním mediálně/sociálním/online světě máme pramálo. Do děje navíc kromě skvělých herců (hlavně Julian Dennison je ve své roli opravdu skvělý) dostává i Waititiho absurdní humor a obrovská technická zručnost. Například montáž dlouhých záběrů s kamerou do 360 stupňů je promyšlená do detailu. Záběry berou dech (a někdy záměrně narážejí na "toho, co nese prsten"), Waititi se nebojí proplést příběh generačním srovnáním v podobě popkulturních odkazů (jen těch opravdu "nadčasových") a vše vrcholí v touze mladého tlouštíka být nejvíc cool zloduch (a zemřít v boji, jako nejlepší z hiphoperů nebo Klingonů;-)). Hon na pačlověka je tak ve výsledku perfektní podívaná, která funguje na jedinečné vlně nadsázky.(14.2.2017)

• - Spoiler: Jedna část honičky z červenou Toyotou Hilux kopíruje reklamu na Toyotu Hilux z osmdesátých let, která běžela na Novém Zélandu. A to přesně záběr po záběru. (Hal_Moore)

• - Režisér Taika Waititi si zahrál menší roli faráře. (mrborn2lose)

• - Sam Neill už si roli uprchlíka v novozélandské divočině zahrál ve filmu Sleeping Dogs. (Hal_Moore)