Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Výborná komedie, která už od doby svého vzniku stále drží tempo a holky mají šmrnc. Současné rádobykomedie současných jelit jim nesahají ani po kotníky a ty americké uchylárny by srovnávání s takovými sračkami byla urážka pro naše staré špičkové komedie, které navíc vznikaly ve stížených podmínkách cenzury.(25.3.2016)

Ačkoliv se to nemusí někomu zdát, je to velmi zdařilá komedie. Pro mě jedna z nejlepších. Některé situace a dialogy jsou k popukání ("aký jemný mláděnec", "píšete? píšete?", "jak dlouho to už nikdo ne-to, je to celý to"). Především pak postava Dagmar Veškrnové jako takového malého ufňukaného "trdla" je výborná a dovolil bych si říct skvěle zahraná. Scéna, kdy se po potopě šourá ve vytahaném oblečení a zpívá si, nebo scéna s instalatérkou ("a jíst vám chutná?") jsou ukázkové. Ostatně i jiné postavy a postavičky jsou velmi veselé, ať už je to Rybička, Ctirad Andrejs, Stáníček nebo požárník. Ani hudební vložky mi zde moc nevadí, i když si myslím, že do nemuzikálových filmů vůbec nepatří. Celý film jako komedie funguje bezvadně, vždy se na ni podívám rád znovu. K pobavení, zvednutí nálady a k příjemnému strávení času jako dělaná. (100/100) (23.03.06)(24.3.2006)

Z úcty k nedávno zesnulému režisérovi, jsem si prostě musel zas po nějakém čase pustit nějaký ten jeho film. Juraj Herz byl mistr svého oboru a já mám samozřejmě nejraději jeho „hororovou“ tvorbu. Já si však chtěl pustit něco z jiného soudku a tak samozřejmě padla volba na tuto ztřeštěnou komedii. Pěkné písničky, pěkná děvčata, spousta humorných situací i slušné herecké výkony, co víc si může člověk přát. Je sice pravda, že Herz natočil několik mnohem povedenějších a lepších filmů, ale i tento patří mezi dobrý průměr.(11.4.2018)

• Karlos80

Špatný a vyloženě nudný film s opravdu jen průměrným námětem. Nudné dialogy a pokusy o vtip nejen u dospívajících dívek, žádná předvedená výroba a jen marnotratné a občas neřešitelné životní problémy, osudy a zbožná přání učnic, navíc jen z jednoho pro mně opravdu depresivního prostředí, ani jeden náznak přírody. Ne takové to filmy mě vážně neberou a vlastně ani nikdy nebrali. Člověku se vážně ani nechce věřit, že jej natočil jinak vynikající Juraj Herz, inu asi jen slabší chvilka (umělecký faux pas), a nebo jen jasně stanovený námět tehdejšími stranickými kolegy z výrobního prostředí ale bohužel bez jakéhokoliv espritu. Z herců bych vyzdvihl jen výkon v hlavní roli Míly Myslíkové, která mě přeci jenom alespoň trochu dokázala oslovit, ale také mladá-stará dáma první republiky ve filmu jako stará skladnice Janinka alias Marie Rosulková, nebyla špatná její jako vždy elegantní chůze a nahluchlost mě v tu chvíli pobavili. Za tyto dvě, a ještě za zpívající Valerii Čižmárovou oné dvě hvězdy, ostatně ve stejných letech vznikali za daného žánru daleko lepší komedie. Vidět se to dá, jen když není nic jiného na programu, ale i v takovéto situaci zas jasně vítězí video. 2*.(25.2.2007)

Dobré herecké obsazení může zachránit veskrze originální a ve filmech nepříliš proklamované prostředí skladu porcelánky. Tady se rozvíjí osudy děvčat a jejích laskavé vedoucí. Tentokrát nehororový Herz přináší příběh opravdu jako z porcelánu. Křehký a málo uvěřitelný. Když ještě filmem znějí písně některých protagonistek příběhu, působí to jako nedodělaný muzikál. Je zde ale také spousta úsměvných příhod, které zdatně táhne nejvíce Veškrnová. Herz si vyzkoušel také něco jiného. Nevedl si špatně. Znám však od něj lepší filmy a podle mě měl klidně na víc. 60%(18.2.2012)

• - Filmový debut Dagmar Veškrnové-Havlové. (M.B)

• - Pro roli syna vedoucí skladu vybral režisér Zdeňka Lovečka, známého brněnského motorkáře, který později emigroval do USA a přijal nové jméno Steve Lichtag. (raininface)

• - Film se měl jmenovat Inventura u světlušek, cenzoři totiž nechtěli název Holky z porcelánu povolit, protože označení "holky" jim připadalo sprosté. (Silencia90)