Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Milý, písničkami protkaný film o mladých a krásných "světluškách", z čehož jedna je zamilovaná do hudebníka, druhá se vdává, třetí se marně snaží ulovit chlapa, čtvrtá má v náručí nemanželské dítě a pátá se teprve učí dospělosti. Když do toho ještě přijde inventůra, paní Světla se rozčílí, a ještě k tomu praskne voda, je půda pro komické situace připravena. Sympatická Míla Myslíková, tradičně potrhlá Dáša Veškrnová, excelentní Marie Rosůlková, a také svůdná Eva Čeřovská, která o dva roky později bohužel tragicky zahynula. Zmínit ještě musím skvělého Jana Hartla a jeho "Jak dlouho TO nikdo ne-TO, dyť je TO celý TO!" 75%(31.5.2010)

Film celý o inventúre vo veľkosklade je dosť unikát. Aj takú nudnú inventúru státisícov tanierov si holky vrátane budúcej pani prezidentovej vedia spríjemniť láskami, spevom a tancom a hoci sa hlbšia myšlienka vo filme nenájde, je to príjemné a netreba to hneď vypínať. Niekoľko príjemných scén, miss mokrý plášť a hitlerovsky vyzerajúci šéf sa o to postarajú.(2.11.2014)

Překrásný předrevoluční film o jedné opravdu povedené inventuře. Film, kde hraje bývalá první Dáma Dáša Veškrnová, mě ve své době docela oslovil a vždy jsem ho rád sledoval. Některé seky jsou fakt povedené viz. problém ze šťukou a nebo zapomenutá aktovka. Jako rodinnou komedii na sobotní odpoledne vřele doporučuji!(22.11.2004)

"My sme holky z porcelánu, život máme těžký, nelétáme v eroplánu, my chodíme pěšky." Milujem tento film. Neriešia sa v ňom žiadne vážne problémy a dievčatá sú správne bláznivé. Páči sa mi ten kolektív, ich správanie aj tie reči. Osobne u mňa boduje Míla Myslíková, ako ich usmerňuje a stará sa o ne. Taktiež Veškrnová je úžasná, správne pobláznená a bezprostredná. Nemám čo tomuto filmu vytknúť.(18.2.2012)

• F.W.Colqhoun

Že se to fakt skoro-ale-jako-úplně-célé bude odehrávat ve skladu mi došlo až v momentě, kdy bylo na odpískání promítačky pozdě a kdy jsem začal registrovat, že Herz občas nechává ukazovat hlavní představitelky kalhotky. Srdnatý to zápas vynikajícího režiséra s mizerným scénářem, který normalizační pitomostí doslova kypí; humorem méně – za to, že se např. „gazela“ tak povedla, mohou spíš herečtí představitelé než text. Přestože si Herz na neprobádaném území komedie vede velmi invenčně, nelze si nevšimnout, s jakým zaujetím se zmocňuje každého byť jen nepatrně melancholického momentu („žertovné“ pokusy o sebevraždu), u nichž je tak nějak víc doma. Nejzajímavějším momentem byla matrixovská, pozpátku puštěná scéna destrukce porcelánu před závěrečnými titulky a přidaná hodnota rozhovorů s režiséry Herzem a Smyczkem, kteří odhalují, jak nevábných a obhroublých téměř všech sedm set dělnic, které v továrně, kde se natáčelo, hákovalo, skutečně bylo.(4.10.2012)

• - Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy. (Olík)

• - Ve scéně, kdy holky chytají talíře, hozený talíř zasáhne jednu z nich ve chvíli, kdy je otočená na jinou stranu, omylem do hlavy. (Redyx1)

• - Natáčení scén z města probíhalo v Žatci, scény z továrny pak pochází ze závodu v Klášterci nad Ohří. (rakovnik)