„My jsme holky z porcelánu, život máme těžký“, stěžují si děvčata z velkoskladu porcelánu. Mají své problémy – jedna se chce vdávat a nějak jí to nevychází, druhá předstírá život mondény a přitom bydlí v chudičkém podnájmu, třetí je svobodnou matkou a občas ukládá miminko ve skladu do bedny s dřevitou vlnou, čtvrtá je ještě pubertální kůzle a teprve se začíná rozhlížet po světě, a ta pátá je potřeštěná, ale v jádru hodná a celým srdcem toužící po lásce. Jejich vedoucí je razantní ženská, která svým děvčatům neodpustí jediný hříšek. Ale když dojde k velké inventuře, začnou se dít neméně velké věci… Komedii Holky z porcelánu natočil v roce 1974 režisér Juraj Herz podle scénáře spisovatelky Jaromíry Kolárové, pro kterou to byl filmový debut. Holky z porcelánu nejsou filmem, při kterém by divák od začátku do konce slzel smíchy. Je to spíše laskavá komedie, ve které se objevila řada populárních herců. Vedoucí skladu si s chutí zahrála Míla Myslíková, důchodkyni Janinku pak Marie Rosůlková, v rolích nesmělých nápadníků se objevili Karel Smyczek a Jan Hartl. Dívčí role si zahrál tehdejší herecký dorost, převážně posluchačky 4. ročníků rozmanitých hereckých škol, z nichž nejvíce zaujala Dagmar Veškrnová, která za postavu Dany získala v roce 1975 na XIII. festivalu pro mladé diváky v Trutnově Malé zlaté slunce. K písničkám Petra Hapky napsal texty Zdeněk Rytíř. (Česká televize)

ostravak30

Tohle je opravdu příšerný film. Hlavní příčinu hledat asi v tom, že Herz film odflákl tak nějak schválně. Jak jsem se dočetl, byla mu přikázána jeho výroba, aby mu byl zrušen zákaz. Divím se ovšem, že mu na základě tohoto braku povolili opět točit. Holky z orcelánu totiž nejsou bůhví jakou komedií. Je to spíš fraška o uječených holkách a jedné (ne)povedené inventuře. Pokud vám příšerně uvřískaná Veškrnová neleze na nervy po pár minutách, oceníte alespoň Mílu Myslíkovou, která to trochu zachránila. Jinak je ale příšerný scénář a jediná další věc, co tak stojí za řeč je hudba, která je poslouchatelná. To vše tak dělá z Holek z porcelánu opravdu nepovedený film, u kterého jsem nenašel jediný důvod, proč ho vidět znovu. ()

Kacitr

Sedmdesátá léta, to bylo mládí spíše moji maminky. Já se narodila nedaleko milénia. Ale i tak, vážně dřív holky byly tak prostoduché? Tomu se mi nechce věřit. Jako kdyby celá jejich existence spočívala v tom najít si chlapa, jinak je to průšvih jak vrata. Smutné. Pár úsměvných momentů by se asi našlo, ale spíš mi z toho bylo do pláče. Bylo mi řečeno, že dřív děvčata nebyla tak "oprsklá", ale aspoň nějaké základní hodnoty a standardy by mít mohly, ne? ()

Rattlehead

"Já se, prosím, vylížu". Povedený film, který mám velmi rád. Je to vlastně taková milá pocta všem ženám, muži zde hrají druhé housle. Musím se zastavit u několika postav - Míla Myslíková zde dostala zřejmě jednu ze svých nejlepších rolí vůbec. To samé se dá říci o tom Rybičkovi (tento herec měl úžasný komický potenciál, škoda, že ho náš film více nevyužil). Skvělá je paní Rosůlková, Veškrnice úžasně potrhlá a ta Slovenka... pánové... to je kus. K tomu solidní písničky, zajímavé prostředí inventury ve skladu porcelánu a máte velice povedený snímek. ()

SOLOM.

Z úcty k nedávno zesnulému režisérovi, jsem si prostě musel zas po nějakém čase pustit nějaký ten jeho film. Juraj Herz byl mistr svého oboru a já mám samozřejmě nejraději jeho „hororovou“ tvorbu. Já si však chtěl pustit něco z jiného soudku a tak samozřejmě padla volba na tuto ztřeštěnou komedii. Pěkné písničky, pěkná děvčata, spousta humorných situací i slušné herecké výkony, co víc si může člověk přát. Je sice pravda, že Herz natočil několik mnohem povedenějších a lepších filmů, ale i tento patří mezi dobrý průměr. ()

KarolMalina

Deficit zaujímavých filmov z prostredia prostého robotníka je výrazným znakom súčasného spoločensko-politického zriadenia, v ktorom prakticky robotník neexistuje alebo je zatlačený do absolútneho úzadia. Ak sa objaví v súčasnom filme, tak len ako nútená a nechcená periféria hodná len postmodernistického výsmechu. Z toho pramení potom nerovnováha zdravej ( chorej) atmosféry v spoločnosti, čoho sme dejinní svedkovia.  V tejto milej a úsmevnej komédii je použí opäť inteligentný a prirodzený jemný humor, ktorý je soľou každého dobrého jedla, a tu určite nechýba, ba dokonca má sladkú chuť a vôňu krásnych kvetiniek, či chuť jahôd na šľahačke.  Krehkosť porcelánu, nádherne prenesený dvojzmysel mladých dievčat ( kvetiniek ), zapúšťajúcich prvé korienky v pracovnom kolektíve v priestoroch skladu.  I keď sa to zdá neuveriteľné pre dnešnú generáciu, ale príbeh nemá ďaleko od zobrazenia reality. Pracovné vzťahy za socializmu boli uvoľnenejšie ako dnes, čo je fakt, ktorý ja môžem, a mám aj právo, potvrdiť. Prehovory a dialógy vo filme sú trefné, majú úžasný logický a situačný spád a každé slovo pasuje ako riťka na šerbel. Najväčšiu zásluhu na tom má nesporne adekvátny výber hercov na jednotlivé roly. Herdegbaba Míla Myslíková, skvelá komediálna herečka v roly vedúcej pracovného tímu nemá chybu. Dáša, pracovníčka skladu, ani nehovoriac, a dobre zapadla do kolektívu i slovenská herečka, v rámci zbližovania národov i filmom, nariadené z hora. Malý kontrolór, ktorého ani nie je vidno od zeme svojou dôslednosťou atď atď... Výkony hercov sú zžité s pracovným prostredím a robotníckou, voľakedy oveľa sebavedomejšou, vrstvou spoločnosti. Proste herci sa v rolách priam vyžívali a pôsobia ako reálni pracovníci v sklade. Z filmu priam sála vôňa toho skladu a vzrušenie z krásy porcelánu. Dej, napriek statickosti prostredia, je až nadmieru dynamický a o humorné scénky založené na dialógoch a situačnosti nie je núdza. ()

• Při schvalování filmu se cenzoři rozčilovali, že režisér Herz "udělal z dělnické mládeže kurvy", protože jedna má nemanželské dítě a druhá říká:"No co, hlavně že je zdravé." To se muselo vystřihnout. (jenik71)
  • Juraj Herz snímek natočil, aby dostál podmínce pro zrušení jeho zákazu, v níž stálo, že může pracovat jako režisér, pokud natočí film z prostředí dělnické třídy. (Olík)
  • Juraj Herz patřil podle vzpomínek kameramana Barly k nejlépe připraveným režisérům, film byl hotov za neuvěřitelné čtyři týdny. Bylo to v době, kdy se film běžně točil na Barrandově několik měsíců. (sator)

Související novinky

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (více)