poster

Holky z porcelánu

 • anglický

  Girls from the Crockery Shop

  (festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

 • rikitiki
  ***

  Námět je skoro dadaistický - revize ve skladu porcelánu, příběh je o ničem, ale herecké výkony a režie povyšují tuhle povinnou socialistickou blbost na roztomilý šperk. Tenhle film dělají maličkosti: "to" Hartl, písnička Svatební cesta kolem světa, roztomiloučká Kořínková, svobodná matka s očima, ve kterých by se utopily armády, Veškrnová a její gazela. Mimochodem - Herz prý tenhle námět, dlouho ležící na Barrandově, dostal za trest, za dekadentní Morgianu. Nic jiného mu nedovolili natočit.(29.10.2011)

 • EllienPM
  *****

  No jo, Míla Myslíková je na tragickej život (taky) pes. Tohle můžu vidět dvakrát denně a nikdy mne to neomrzí. Úžasný film s fantastickou náladou, který z minima umí udělat maximum. Skvělá hudba Pana Petra Hapky, skvělá atmosféra, skvělé období... Citlivost a lidskost. Naděje a naivita. Realita a (hořká) dospělost. Sklad plný mrtvého (nebo živého?) porcelánu tam, kde i koleje končí. Nebo začínají? ***** Když ti voda vyplaví byt, že odplavou i skříně. Nic nejde jak mělo by jít, přemýšlíš o příčině. Však přesto nech to být, tak to chodí, smůla zas jenom smůlu plodí... A příčina má krásná jména - je to žena, žena...(6.10.2015)

 • solskjaer
  ****

  Překrásný předrevoluční film o jedné opravdu povedené inventuře. Film, kde hraje bývalá první Dáma Dáša Veškrnová, mě ve své době docela oslovil a vždy jsem ho rád sledoval. Některé seky jsou fakt povedené viz. problém ze šťukou a nebo zapomenutá aktovka. Jako rodinnou komedii na sobotní odpoledne vřele doporučuji!(22.11.2004)

 • YURAyura
  ****

  8/10 Jako JO! Holky divatelne, scenar aktualni {porad}, nektere ftipy dechberouci a hlasky vice nez zapamatihodne. Ja se bavil jak uz delsi dobu ne. Herz kapku prekvapil - takovy GENDEROVY film jsem od nej opravdu necekal. Namatkou - jemnocitny Krampol nebo puntickarsky Hofmann {aka Picin z Noci nevesty} nebo nesikovny homo Hartl celou nadrazenost zenskeho plemena jenom podtrhuji. A to se mnoha macho panum nemusi libit...(4.11.2010)

 • Jurge
  *****

  Fakt výborná komédia, ktorá ma vždy dokáže spoľahlivo pobaviť. Až sa nechce veriť, že takýto vtipný film natočil ten istý režisér, ktorý natočil aj Spalovača mrtvol. V tejto komédii sú perfektné hlášky ( "Jak dlouho to nikdo neto, je to celý TO!" ), akurát tie pesničky to trochu kazia ( obzvlášť rozťahaná prvá a potom uvrieskaná Svatební cesta kolem světa ). Všetko ťahá brilantná Míla Myslíková ako pani Světla a obzvlášť potreštená ( ale výborná! ) Dagmar Veškrnová, do ktorej by nikto vtedy nepovedal, že sa raz stane prvou dámou Českej republiky. Milujem české komédie a táto patrí medzi moje naj.(18.6.2012)

 • - Filmový debut Dagmar Veškrnové-Havlové. (M.B)

 • - Lenka Kořínková v rozhovorech tvrdila, že tato role ve filmu ji zkazila kariéru, protože ji zaškatulkovala. [Zdroj: časopis Cinema 10/2018] (Stoka)

 • - Režisér Juraj Herz, který Dagmar Veškrnovou pro český film objevil, ji vybral ze studentské fotografie a chtěl aby hrála svobodnou maminku Helenu. Ale poté co se s ní potkal, rozpoznal její komediální talent a obsadil ji do role potřeštěné Dany. (Wishkah)