Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Námět je skoro dadaistický - revize ve skladu porcelánu, příběh je o ničem, ale herecké výkony a režie povyšují tuhle povinnou socialistickou blbost na roztomilý šperk. Tenhle film dělají maličkosti: "to" Hartl, písnička Svatební cesta kolem světa, roztomiloučká Kořínková, svobodná matka s očima, ve kterých by se utopily armády, Veškrnová a její gazela. Mimochodem - Herz prý tenhle námět, dlouho ležící na Barrandově, dostal za trest, za dekadentní Morgianu. Nic jiného mu nedovolili natočit.(29.10.2011)

No jo, Míla Myslíková je na tragickej život (taky) pes. Tohle můžu vidět dvakrát denně a nikdy mne to neomrzí. Úžasný film s fantastickou náladou, který z minima umí udělat maximum. Skvělá hudba Pana Petra Hapky, skvělá atmosféra, skvělé období... Citlivost a lidskost. Naděje a naivita. Realita a (hořká) dospělost. Sklad plný mrtvého (nebo živého?) porcelánu tam, kde i koleje končí. Nebo začínají? ***** Když ti voda vyplaví byt, že odplavou i skříně. Nic nejde jak mělo by jít, přemýšlíš o příčině. Však přesto nech to být, tak to chodí, smůla zas jenom smůlu plodí... A příčina má krásná jména - je to žena, žena...(6.10.2015)

Překrásný předrevoluční film o jedné opravdu povedené inventuře. Film, kde hraje bývalá první Dáma Dáša Veškrnová, mě ve své době docela oslovil a vždy jsem ho rád sledoval. Některé seky jsou fakt povedené viz. problém ze šťukou a nebo zapomenutá aktovka. Jako rodinnou komedii na sobotní odpoledne vřele doporučuji!(22.11.2004)

8/10 Jako JO! Holky divatelne, scenar aktualni {porad}, nektere ftipy dechberouci a hlasky vice nez zapamatihodne. Ja se bavil jak uz delsi dobu ne. Herz kapku prekvapil - takovy GENDEROVY film jsem od nej opravdu necekal. Namatkou - jemnocitny Krampol nebo puntickarsky Hofmann {aka Picin z Noci nevesty} nebo nesikovny homo Hartl celou nadrazenost zenskeho plemena jenom podtrhuji. A to se mnoha macho panum nemusi libit...(4.11.2010)

Fakt výborná komédia, ktorá ma vždy dokáže spoľahlivo pobaviť. Až sa nechce veriť, že takýto vtipný film natočil ten istý režisér, ktorý natočil aj Spalovača mrtvol. V tejto komédii sú perfektné hlášky ( "Jak dlouho to nikdo neto, je to celý TO!" ), akurát tie pesničky to trochu kazia ( obzvlášť rozťahaná prvá a potom uvrieskaná Svatební cesta kolem světa ). Všetko ťahá brilantná Míla Myslíková ako pani Světla a obzvlášť potreštená ( ale výborná! ) Dagmar Veškrnová, do ktorej by nikto vtedy nepovedal, že sa raz stane prvou dámou Českej republiky. Milujem české komédie a táto patrí medzi moje naj.(18.6.2012)

• - Filmový debut Dagmar Veškrnové-Havlové. (M.B)

• - Lenka Kořínková v rozhovorech tvrdila, že tato role ve filmu ji zkazila kariéru, protože ji zaškatulkovala. [Zdroj: časopis Cinema 10/2018] (Stoka)

• - Režisér Juraj Herz, který Dagmar Veškrnovou pro český film objevil, ji vybral ze studentské fotografie a chtěl aby hrála svobodnou maminku Helenu. Ale poté co se s ní potkal, rozpoznal její komediální talent a obsadil ji do role potřeštěné Dany. (Wishkah)