Holky z porcelánu

Girls from the Crockery Shop

(festivalový název)

Komedie

Československo, 1974, 98 min

Dobré herecké obsazení může zachránit veskrze originální a ve filmech nepříliš proklamované prostředí skladu porcelánky. Tady se rozvíjí osudy děvčat a jejích laskavé vedoucí. Tentokrát nehororový Herz přináší příběh opravdu jako z porcelánu. Křehký a málo uvěřitelný. Když ještě filmem znějí písně některých protagonistek příběhu, působí to jako nedodělaný muzikál. Je zde ale také spousta úsměvných příhod, které zdatně táhne nejvíce Veškrnová. Herz si vyzkoušel také něco jiného. Nevedl si špatně. Znám však od něj lepší filmy a podle mě měl klidně navíc. 60%(18.2.2012)

Komedie o světě náctiletých a lehce cetiletých dívek v jejich prvním zaměstnání. Ve skladě porcelánu mnoho zábavy není, tak ji dívky hledají ve starém nabroušeném účetním nebo v mladém instalatérovi. Nápadníků, těch v tomto maloměstě není moc a jakmile se nějaký objeví, je na roztrhání. Příjemná komedie.(29.3.2018)

• Marek1991

Tento film som si chcel vždy pozrieť vzhľadom na to, že v ukážkach som vídal akoby krásnu "Majku z Gurunu". Nechápal som, čo je to tam za sexy anjela bez sukne. Vlastne som to pozeral kvôli tej sexy modrookej blondíne. Čas síce vonkajšiu krásu zničí, ale tento film nám zachytil herečku Martu Rašlovú v krásnych momentoch. Čo by som dal za to, mať takú ženskú, ktorá by tak oblečená chodila dennodenne predo mnou. Film ma však neupútal, z postáv urobili naivky, ale na naivky to celkom slušne dopadlo, ale bolo to také polovtipné, polosivé, ani také, ani také aby som dobre povedal. Bolo to hysterické, socialistické a veľmi bežné.(30.4.2012)

• Orlau32

Ubohý film ,který vyvstává z ubohého námětu. Autoři zřejmě chtěli natočit něco z učňovského prostředí, aby se netočilo jenom o inteligenci (mám na mysli filmy ze študentských životů). No nepovedlo se i napříč tomu, že tam obsadili v té době dosti populární děvu Dagmar VEŠKRNOVOU. Komických situaci moc málo o dialozích nemluvě, ale typického olizování a vyplazování jazyka (paní Dáši) jako obvykle "bolo neurekom".(9.10.2007)

No jo, Míla Myslíková je na tragickej život (taky) pes. Tohle můžu vidět dvakrát denně a nikdy mne to neomrzí. Úžasný film s fantastickou náladou, který z minima umí udělat maximum. Skvělá hudba Pana Petra Hapky, skvělá atmosféra, skvělé období... Citlivost a lidskost. Naděje a naivita. Realita a (hořká) dospělost. Sklad plný mrtvého (nebo živého?) porcelánu tam, kde i koleje končí. Nebo začínají? ***** Když ti voda vyplaví byt, že odplavou i skříně. Nic nejde jak mělo by jít, přemýšlíš o příčině. Však přesto nech to být, tak to chodí, smůla zas jenom smůlu plodí... A příčina má krásná jména - je to žena, žena...(6.10.2015)

• - Adaptace knihy Inventura u světlušek od Jaromíry Kolárové. (BLStryker)

• - Lenka Kořínková v rozhovorech tvrdila, že tato role ve filmu ji zkazila kariéru, protože ji zaškatulkovala. [Zdroj: časopis Cinema 10/2018] (Stoka)

• - Při schvalování filmu se cenzoři rozčilovali, že režisér Herz "udělal z dělnické mládeže kurvy", protože jedna má nemanželské dítě a druhá říká:"No co, hlavně že je zdravé." To se muselo vystřihnout. (jenik71)