Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech (Jiří Mádl), ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel (Kryštof Hádek), který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Drony jsou pro bývalé spolužáky ze střední školy propustkou do mnoha oblastí lidského konání, kam by se jinak nepodívali. Mezi jejich klienty patří prezidentský kandidát i výtvarníci pořádající happeningy. Drony ve filmu monitorují elektrárny, nosí luxusní kabelky na přehlídce místo modelek nebo sprejují ze vzduchu Petřínskou rozhlednu. Když se však jeden z hrdinů rozhodne využít dron k něčemu úplně jinému, situace ve firmě se začne komplikovat. (Falcon)

Trailer

Enšpígl

Určitě velmi neotřelá látka v českých barvách, která má v sobě dva základní příběhový prvky, vztah dvou hlavních hrdinů a fakt, kam až může zajít smysl pro spravedlnost a taky to v jakým světě žijeme a na jakých hodnotách stavíme svou existenci. Oceňuji, že ač obě témata mě přišli silný vzájemně se nerušili a ke konci se hezky zasnoubily. Jediný co jsem moc nepobíral, že když jmenuji na český straně současnou vladu, proč americká administrativa je úplně z jiné doby. Na Kryštofa s Jirkou nemám moc co vytknout, jsou to talentovaný sympaťáci, jen doufám že Jiřík Madlů už si dá pokoj s těma šišlounama, začínám se o něj pomalu bát, aby mu to nezůstalo. Někde mezi 3 -4* , ale za odvahu dávám směrem nahoru. ()

Fr

„TO NENÍ KONÍČEK. TO JE SVĚDOMÍ, CIT PRO SPRAVEDLNOST…“ /// Hádek a hudrající Mádl jsou dobrá dvojka. Z Kryštofa se postupně klube takovej ten debílek z „Transparency International“, ale to je asi věc názoru (…místo sexu s Veronikou K. Kubařovou jí vyprávět o právech pro teroristy?… no tak vidíš!). Ovšem… na druhou stranu – von to nedělá pro nic za nic. Von prostě věří! Hádkův týpek je fakt hodně ponořenej do problému, takže nám to bude furt připomínat a výsledkem naší netečnosti… Zajímavej nápad, zasadit tohle téma k nám, do Čech. Takže námět na provokativní diskusi… A to je asi tak všechno… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1. Od politika chcu jidiný: Čistej stůl! 2.) Hledání pravdy mi připadá romantický. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

agentmiky

Ambiciózní český film, který se snaží vystoupit ze stínu a přijít s něčím, co pro naše končiny není za žádných okolností zvykem. Já takový odvážný krok naplno kvituji, na druhou stranu, výsledek je za mě i tak dost rozporuplný. Ten nápad, kdy se do tuzemského filmu tahá politika USA z dob vlády Bushe, mě potěšil, ale po stránce zpracování bych si dokázal představit více. Hádek s Mádlem excelují, tam není o čem, zejména díky nim Modelář nespadl do pofidérních vod podprůměru. Dále se mi líbilo, že člověk nedokázal odhadnout, jakým směrem se režisér/scénárista Zelenka vydá, ve vzduchu viselo nepřeberné množství možných cest, za to palec nahoru. Gradující závěr, kdy do Prahy přijel Dick Cheney, měl něco do sebe, nebudu lhát. V konečném součtu...Zajímavý smíšenec různých žánrů, ale jedno zhlédnutí stačilo. Za mě 6/10 ()

kajas

Na filmy Petra Zelenky a jeho přátel většinou musíme pár let čekat, aby nám následně vyrazily dech (aspoň s "Mnichovem" tomu tak bylo). Také Zelenkův nejnovější snímek má velké ambice a vypráví na české poměry velice originální příběh (na Českých lvech budu minimálně u scénáře moc držet palce). Bohužel trochu doplácí na žánrovou nevyrovnanost a uspěchaný závěr. Jirka Mádl si ale toho rappera s vadou řeči vystřihnul skvěle. Skoro 4*. ()

Ištván87

Asi na to zajdu ještě jednou. Byl to v mnoha ohledech výborný film (kvalit Mnichova nebo Karamazových ale nedosahuje) - například práce s hudbou, humor, skutečné emoce, katarze... Nicméně na těch pět to asi úplně nedosáhne. Současné hodnocení (68%) je ovšem hodně podstřelené. Takových 5 - 10% nahoru si to zaslouží určitě. ()

• „Pro mě je Modelář filmem o tom, abychom se snažili být co nejlepší. A ono to někdy není snadné, někdy nemůžeme uplatnit klasické postupy, tak se musíme snažit být lepší třeba i trošku mimo zákon,“ připouští režisér Petr Zelenka. (SONY_)
  • Film měl slavnostní předpremiéru v Brně 29. ledna 2020 v kině Scala. (SONY_)
  • Ve filmu jsou použity obrazy Michala Škapy (*1978). (sator)

Související novinky

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (více)