Modelář

Droneman

Modelár

Drama / Thriller / Psychologický

Česko, 2020, 110 min

Docela přemýšlím, co tímhle chtěl Zelenka vlastně říct. Respektive co chtěl říct pomocí podivně prosťounkého, přitom soustředěného a talentovaného tehchnika/chemika Pavlika, a dalších o naší společnosti nebo o světě. Vypovídá Modelář o těžkosti souznění s principy dnešní společnosti? Chce vypovídat o tom, že za zvenčí ušlechtilým aktivismem se skrývá buď vypočítavost (píchač ségry a pan doktor) anebo vnitřní nenaplnění (Kubařová), respektive že za idealismem a neskrývaným zájmem hledáme postranní úmysl (Plech, fanynka ruské zpěvačky) a nejsme ochotni přijmout jeho pravou podstatu? Že v elitách se skrývají svině a udavači, kdežto ta pravá inteligence a ti, kterým snad jediným kdy o dobro světa šlo, žijí v ústraní (aktivista s dlažkou) v prostředí vlastních pravidel nebo to vzdají (právnička)? To je jedna možnost. Druhá možnost je, že Zelenka natočil časově neukotvený stylově hodně rozháraný film z pohledu stárnoucího barda, který si bere kus z thrillerovosti západního střihu (osudovost, velká témata, velká morální dilemata, provázky na zdi plné politických zločinců), ve které klouže na skoro dvouhodinovou stopáž zbytečně po povrchu (delší dialogy působí nudně návodným dojmem a snahou dovysvětlit problematiku) a kterou kombinuje se scénami, co mají divně generický hudební podkres a feeling jako reklama na Jihlavanku (a že jich je fakt hodně). Nevím, ještě jsem se nerozhodl.(6.2.2020)

• Johnny.ARN

Čakal som niečo úplné, nie českého snílka v boji za spravodlivosť a lepšie súdnictvo. Mádl má za výkon a hlavne za reč jednu hviezdu, to je bez debaty. Zábery tam boli pekné aj ten úvod je fajn, len potom to skĺzne do niečo, čo vás nezaujíma a záver už len tak vyšumí. Škoda preškoda, premrhaný potenciál. 2 z 5(14.6.2020)

Hranice mezi třetí a čtvrtou hvězdou je asi vůbec nejtenčí ze všech možných pomezí na pětihvězdičkové škále. Dost možná proto se takové množství filmů zde na databázi pohybuje v okolí 70 % procent. A právě přesně tam bych zařadil můj vůbec první snímek nejen nového roku, ale rovnou celého desetiletí. Zásluhou spešl předpremiéry jsem měl možnost vidět velmi moderní kousek, ve kterém se režisér Zelenka rozhodl skloubit současné technologie s nepříjemně aktuálními sociálními problémy a navzdory tomu, že právě tahle kombinace může začít v průběhu filmu nudit, nelze z kina odcházet zklamaný. Pokud máte i přes špatnou pověst české tvorby zásluhou Kameňáků, Babovřesek a dalších paskvilů pořád naše filmy tak rádi jako já, nebudete nad Modelářem remcat. [viděno v Cinestar Plzeň 30.1.2020](5.2.2020)

Modelář je příliš weirdo na to, abych si ho úplně vychutnal. Úcta mu ale patří. Minimálně za to, jak se Zelenka nebojí vyhonit témata a motivy, kterejch se českej film obvykle vystříhává, nebo za to, jak vede šišlavýho Mádla, aniž by jeho kreace působila k smrti trapně. Ten záměrnej narativní galimatyáš Modeláře se u mě ale ve výsledku míjí účinkem. Svěží to je. K jídlu už míň.(29.6.2020)

3* námět filmu mě od začátku lákal a tak jsem byl zvědavý jak si s ním Zelenka poradí. Jeho poslední filmy se mi do vkusu netrefily, ale přesto jsem neodolal. Výsledná známka mluví za vše, i když proti provedení a hereckým výkonům ani nic moc nemám, spíš ke struktuře příběhu. Téma je vysoce aktuální a je to z filmu cítit stejně jako režisérovu nenávist k některým politickým špičkám. Přiznám se, že ji taky sdílím, přesto naznačované nouzové signály jsou velmi rozporuplné a ani sám nevím jak bych film pojal já. Brát spravedlnost do vlastních rukou je hodně ošemetné a pokud to režisér myslel jako možný manuál pro osamocené střelce, tak o to víc kontroverzní. Na druhou stranu jsem rád, že jsem ho viděl a podobné filmy dokáží rozpoutat aspoň určitou diskuzi .... která málokdy někam vede a asi jen radikální čin, dokáže v dnešní téměř mafiánské době, kdy jde vysoce postaveným představitelům jen o vlastní koryta, něco změnit. Takže film asi svůj účel plní, ale doporučení nedokážu dát. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](20.7.2020)

• - Jiří Mádl se kvůli roli Plecha musel naučit rappovat. Jeho role našla předobraz v českém rapperovi Katovi, který se podílel i na hudbě k filmu. [Zdroj: Lidovky.cz] (Duoscop)

• - Hned v úvodu chytá Plech (Jiří Mádl) dron Matrice při přistání do rukou, což není úplně bezpečné a do jisté míry je to i zbytečné, když dron mohl přistát na rovném povrchu na zemi. (TheSlezy)

• - Petr Zelenka napsal svoji psychologickou sondu do nezvyklého přátelství již koncem roku 2013, ale realizace tehdy ještě nebyla možná. Ručně ovládané létající stroje v dané době nedokázaly unést kameru s těžkou optikou. Sedm kilogramů bylo moc. Až nyní si mohl od Jana Dojčána ze společnosti Jamcopters zkonstruovat speciální dron s průměrem dva metry a s téměř trojnásobnou nosností. (bearmeedek)