Opilí láskou

• USA Punch-Drunk Love (více)

Barry Egan (Adam Sandler) je nesmělý mladý obchodník, který se po celý svůj dosavadní život trápil. Může za to jeho sedm sester, které ho od narození zesměšňovaly. Barry není schopen se zamilovat a v některých situacích propadá záchvatům vzteku. Pod zdánlivě vyrovnaným zevnějškem se chvějí nervy napjaté k prasknutí. Jednoho dne do Barryho života vstoupí půvabná, ale tajemná Lena (Emily Watson). Požádá ho, aby se postaral o její rozbité auto, a toto náhodné setkání je prvním krokem na romantické cestě za láskou. Film scenáristy a režiséra Paula Thomase Andersona (Magnolia, Hříšné noci) získal v roce 2002 na MFF v Cannes cenu za režii. (Cinemax)

novoten

Opilý zmatkem. Mezi zvláštní komedií a divným pokusem o ni leží někdy příliš tenká hranice. Anderson po ní šel tak dlouho, až udělal pár kroků na stranu druhé možnosti. Hledal jsem slibovanou životní romantiku, uvěřitelné herecké výkony a pocit nalezení sama sebe. Ale místo toho jsem se ztratil. ()

B!shop

Tak tohle byl nehoraznej mazec, takovouhle romantickou komedii jsem jeste nevidel. Ze zacatku me sice film moc nevtahnul, prisel mi az moc divnej, ale zhruba po 10 minutach se rozjel a nepolevil v tempu az do konce. Nekdo si mozna rekne, ze pri stopazi 82 minut to zas takovej problem neni, ale vetsina romantickejch komedii se misty zasekne na nejakym mrtvym bode, coz tady neplati. Anderson ma totiz vse pevne v rukou a serviruje jednu rezijni vychytavku za druhou. To spolu s vybornou Emily Watson, skvelym Philipem Seymourem Hoffmanem a asi zatim nejlip hrajicim Sandlerem, vynikajici kamerou, originalnim scenarem a zvlastni hudbou dava ve vysledku vynikajici atmosferu. Jiste, jedna se o komedii a romantiky je tu taky dost, ale hodnekrat je film spis mrazivej. Je to takova misty drsna romanticka komedie s prvky thrilleru. Fakt jsem nic podobneho jeste asi nevidel. ()

Marius

Anderson je jedným z najlepších mladších režisérov dneška a túto skutočnosť potvrdil i svojim tretím celovečerákom. Poriadne divná romantická love story založená na dvoch postavách mu však sedí omnoho menej ako trojhodinové opusy. Sandlera neznášam, pri Punch-Drunk love však musím dať klobúk dole, pretože hrať také dlhé scény bez strihu a fakticky improvizovať cvoka na pohľadanie chce poriadny kus hereckého kumštu. Režijne je to naozaj výborný film s výbornými hercami, od tvorcu Magnolie a Boogie Nights však očakávam omnoho vyššie méty. 7/10 ()

Bloody13

Jednoznačně nejlepší film Adama Sandlera, kde překvapivě nehraje až takovýho trotla. Při scéně autonehody mi slušně zamrazilo. Ale jinak moc pěkná love story. ()

EdaS

Tak podivný a zároveň (podivně) krásný film jsem už dlouho neviděl. Nic pro běžného návštěvníka multiplexu (který nejpozději v polovině projekce uteče - což jsem zažil na vlastní kůži), ale pro filmového šílence skutečně vybraná lahůdka (i když je to možná "o ničem"). ()

zputnik

Roztodivný a krásný - roztodivně krásný - krásně roztodivný: všechny tyto výrazy charakterizují P. T. Andersonův romantický snímek OPILÍ LÁSKOU. Vedle hereckých výkonů, skvěle vytvořené (podivné) atmosféry či výborné práce s obrazem je nesmírně důležitou a propracovanou složkou filmu zvuk, respektive: nečekané erupce (prapodivných) zvuků, "hluků" a následné "návaly" ticha. Vše to dohromady vytváří netradiční atmosféru a pocit z filmu. Na snímku je zajímavá také ta skutečnost, že P. T. Anderson je schopen a ochoten "otevřít" nějaké (a je vlastně jedno jaké) téma, které však zůstává po celý zbytek filmu jaksi otevřeno, nerozluštěno a nedořešeno - pro někoho chyba, pro mě osobně velká přednost tohoto díla. A že mi nerozumíte? Pak neváhejte a podívejte se a zaposlouchejte se do tohoto filmu. Stojí to za to. ()

H34D

na P. T. Andersonovi se mi líbí, že jeho filmy mají své specifické kouzlo, uměleckou hodnotu, a přesto nejsou příliš náročné, přehnaně artové, či navzdory neúplné doslovnosti nepochopitelné. Opilí láskou jsou příjemně podivným, podivně zvláštním, místy tíživým a místy svěže romantickým dílem, nacházejí špetku poetiky ve všednosti, ale nedávají nic zadarmo. Dějově lehce střípkovité, jak to má PTA rád, režijně v detailech nápadité (kamera, použití hudby), jen v přední lini a globálním nadhledu prostě dobré, namísto geniální. PTA už divákům rozdával tvrdší rány. 7/10 ()

xxmartinxx

Velmi netypický a svou netypickostí příjemný film. Dlouho jsem tomu nevěřil a měl jsem problém vplout do příběhu. Anderson to ale opět dokázal a zvládnul i ukočírovat Adama Sandlera, což si samo o sobě zaslouží obdiv. ()

Skejpr

Strašně zvláštní filmeček. Na střídačku pomalý, až zdlouhavý a pak zase rychlý, až zběsilý, a díky nezvyklému vizuálu (neustále nějaké odlesky objektivu, objektů, nebo přepaly) a prapodivné "hudbě" až hypnotický. Rozhodně stojí za shlédnutí ()

charlosina

Hooodně zvláštní film s hooodně zvláštními postavami a hooodně zvláštním příběhem, protkaný zajímavou hudbou a zajímavými barvami. A takové já ráda. ()

Shit

Na mě bylo tohle až trošku moc divný a ujetý, ale zábavnost se tomu rozhodně ubrat nedá a Adam Sandler je tady výbornej ()

Traffic

PTA má tak nezaměnitelný rukopis, že bych jeho dílo poznal i poslepu. Stačilo by mi slyšet jeho typickou práci se zvukem, kdy nechává hudební stopu přeřvávat se s probíhajícími dialogy, cuchá divákovy nervy a netradičním způsobem si získává jeho plnou pozornost. Mám pocit, že bych se v jeho podání díval jako u vytržení i na debatu jaderných fyziků. Punch-Drunk Love mi v mnohém připomnělo (o několik let mladší) Kaufmanovo Synecdoche, New York, a to nejen díky podobnosti hereckého obsazení. V obou případech bylo ztotožňování se s hlavním hrdinou poměrně bolestné; především proto, že hyberbolizovaným způsobem ukazovalo nepříjemné zrcadlo nám samotným. Jak Egan, tak Cotard byli přes svoje ubožáctví poněkud nepochopitelně přitažliví pro opačné pohlaví. Sandlerova postava se navíc snad v každé scéně chovala naprosto nepatřičně. Zda chtěl Anderson natočit inteligentní parodii na tuctové romantické komedie (tím, že vyhnal do absurdna, případně zcela převrátil všechny jejich zákonitosti), nebo si zkrátka jen dělal, co chtěl, netuším. Rozhodně ale obohatil filmový svět o další osobitou, precizně nakroucenou záležitost, kterou budu schopen plně vstřebat asi až po opakované projekci. ()

Psema

Jedna z nejdivnějších a zároveň nejpůsobivějších a nejuvěřitelnějších romancí, co lze najít. Anderson je génius. ()

Tuxedo

"I have so much strength in me, you have no idea. I have a love in my life. It makes me stronger than anything you can imagine." ()

Lynn

Velmi příjemné překvapení čím dál tím lepšího Paula Thomase Andersona. Nečekala bych, že se v podobném typu filmu objeví Adam Sandler, a co víc, že svoji roli tak perfektně zvládne. Celý film je úžasnou směsicí absurdity, laskavého humoru, dramatična i romantična. Jen těžko se dá popsat; na začátku moc nechápete, na co to vlastně koukáte, ale s každou další minutou si vás film získává víc a víc na svou stranu, až mu zcela podlehnete. Shrnuto podtrženo : vynikající film, který se dá sledovat s drahou polovičkou i single a vždycky po něm zbude hodně příjemný pocit. ()

TeeAge

|| Scenár: Paul Thomas Anderson | Hudba: Jon Brion | Produkcia: Paul Thomas Anderson, Daniel Lupi, Joanne Sellar | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Revolution Studios, New Line Cinema | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 24,665,649 $ || ()

genetique

Takúto dávku romantiky by som zniesol v každom filme, nehovoriac o štýle, akým bola natočená. Nevtieravým, príjemným, ľudským. Režijne si ma Anderson získal hneď od začiatku. Myslel som, že dostanem len klasickú dávku rom-comu, no dotal som to, čo ponúkajú tradičné allenovky. A to film, keď potrebujete vymeniť mainstream za trošku artovejší a nezávislejší. Keby sa Sandler zo začiatku neprezentoval viac v charakterových úlohách ako je táto, mal by na svojom konte možno aj pár oscarových nominácií. 85%. ()

Le_Chuck

Opilí láskou je: romantická komédia s Adamom Sandlerom. No neviem ako na Vás, ale na mňa táto veta pôsobí dosť odpudivo. Dlho to tak aj bolo, len ten režisér mi vŕtal hlavou. Opilí láskou je: psychoalnalytická pitva navonok jednoduchého človeka, ktorý vo svojom vnútri dusí strašne veľa emócií, ale na svet ich nemôže, nechce vypustiť. Barry Egan je dobrý, ale veľmi smutný človek. A je to cítiť z každého políčka. Opilí láskou: je pohľad na citlivého človeka, ktorý sa dostal na hranicu. Veľké problémy a trápenia, striedajú malé, nevšedné radosti (nakupovanie pudingu!). A samozrejme je tu ta láska. Opilí láskou je: koncert Adama Sandlera. Aj keď si postavičky looserov vo filme odskúšal celom dosť, nikdy to nebolo pod vedením tak zručného režiséra akým je Anderson, ktorý mu svojimy dlhočíznymi zábermi nechal kvantum priestoru na seberealizáciu. Spolu so sugestívnou hudbou, vytvárajú emocionálne dusno nevídaného rozmeru. Opilí láskou je: velice atmosféricky a divný film s obrovským zmyslom, pre detajl a otvorenosť. Myslím, že po úvodnej scénke s haváriou a piánom, nebude nikto namietať. Kopec detailov, ktoré dopĺňajú úžasnú mozaiku príbehu a pritom nepôsobia rušivo. Opilí láskou je: romantická komédia s Adamom Sandlerom, ktorá je iná. Nieje najlepšia. Je iná, je výnimočná. Pocity, ktoré mi ostali po tomto filme, mi žiaden iný žánrový snímok doposiaľ nepriniesol. ()

Kaka

Anderson ve filmu je jako Picasso v malířství. Nesourodý, abstraktní a těžko čitelný. Většina konvenčních diváků ho nepochopí a velke množství protřelých recipientů ho nebude z různých důvodů akceptovat, jelikož je příliš málo klasický a bohužel má tu neblahou (?) vlastnost, že jeho filmy vždy vypadají, že je v nich automaticky pokaždé něco "víc", ale ne v každém případě to tak doopravdy je. Toto je přesně ta situace. Sandler vynikající. ()

Paul T. Anderson založí sektu

Paul T. Anderson založí sektu

09.12.2009

Jeden z nejosobitějších současných filmařů si na téma manipulace víru hledajících lidí náboženskými vůdci posvítil už ve svém majstrštyku Až na krev. V jeho novém filmu s pracovním názvem Master… (více)