Nosferatu - Fantom noci

• Česko Upír Nosferatu (více)

Úředník jedné realitní kanceláře Jonathan Harker (Bruno Ganz) dostává za úkol zprostředkovat prodej nemovitosti. Kupcem má být nějaký hrabě Dracula (Klaus Kinski), který žije na svém sídle v Karpatských horách. Mladý muž se proto se smlouvou v kapse vydává na dalekou cestu za uzavřením obchodu. Po příchodu na zámek ho zarazí podivné chování hraběte. Již první noc zjišťuje, co se za tímto neobvyklým chováním skrývá... (caligari)

filmmovier

Velice silný zážitek. Stará verze s Maxem Schreckem je sice lepší, ale tohle je taky hustý, a to ve všech smyslech toho slova. Především: Klaus Kinski, ten chlap je fakt megahustej herec a jeho Drákula je s tím Schreckovým snad ten vůbec nejlepší, kdo ví, na kolik se do té fantastické role musel vtělit, ale moc práce mu to asi nedalo. Působivý, sugestivní výkon a i když měl scén docela dost, víc prostoru by mu rozhodně neuškodilo. I ostatní herci jsou skvělí, i když na budoucího Hitlera Bruna Ganze, jakkoliv kvalitního, pravděpodobně rychle zapomenete. Výtky v podstatě nemám, protože i když je to barevné a mluví se tam, vše je neuvěřitelně působivé a docela dost depresivní. Kamera byla prostě vynikající, hlavně Dracula plížící se temnou chodbou k posteli nebohého Jonathana Harkera, prostě skvělé, i když na tu původní stínohru to z mého pohledu prostě nemá. Hudba je působivá, krásně se to poslouchá, scénář pěkně graduje a prohození Míny a Lucy přišlo vhod. A mimochodem, ohromně mě potěšil ten závěr, jak ten mi zlepšíl náladu, prostě paráda. Masky, exteriéry, interiéry (ach ty hory), hudba, herci, já prostě opravdu nemůžu přijít na nic, co bych měl vytknout. A i kdybych na něco vyloženě otravného přece jen přišel, ta parádní atmosféra by to hodnocení stejně nijak nezměnila. Klaus mě zajímá čím dál víc (i když bych ho za jeho soukromí nejradši nakopal) a společně s původním Nosferatem opravdu nejlepší zpracování Stokerova románu. To vybízí ke dvěma otázkám: Čím to je? a Proč jsou všichni na větvi z Coppolova zpracování? 100%. ()

ywo666

Som sklamaný. Práve som dočítal knihu a zistil, že film sa dejovo príliš odtrhol. To by však nebol ani taký problém, keby to celé nebolo také strnulé, miestami nudné. V knihe ktorá je z 19. storočia je viac napätia, strachu a akcie ako vo filme. Je pravda, že vo filme sú krásne scenérie, príroda a sugestívne zábery, ale to mi nestačí. Keby som chcel prírodu, pozrel by som si dokument. Aj tie tri * mi prídu moc a dávam ich len zo slušnosti ku klasike a pre to, že som tak trochu fanúšikom Drakula ako takého. Ale mám pocit, že námet ponúkal možnosť natočiť strhujúcejší, hororovejší a svižnejší film. Hovorím to nerád, ale vo všetkých smeroch mi prišiel lepší americký Drakula z 1992. Aj keď spraviť z neho romantického hrdinu bola somarina. ()

Pavlínka9

Chápu - stokrát předělaná klasika a zároveň je to také klasika...Ale ono je to těžké, když původní a nejlepší je snímek z roku 1931 - Dracula, který je opravdu úúúžasný :D a u tohohle filmu - Upír Nosferatu jsem se skoro celou dobu smála...Byla jsem docela zklamaná i velmi vleklým ztvárněním, i když Klaus Kinski v roli hraběte byl obdivuhodný. ()

rudeboy

Ústredné herecké trio je dokonalé a prvá polovica filmu taktiež. Hra svetla a tieňov na Draculovom hrade je neskutočne bravúrna a dodáva filmu pekelne hrôzostrašnú až psychedelicky stiesňujúcu atmosféru. No druhá polovica filmu začína mať neblahé následky predovšetkým na Draculovu charismu (scény kde tento milovník ľudskej krvi behá po námestí, alebo prenáša rakvy, ho demýtizujú a podľa mňa až strapňujú). Taktiež považujem za veľký nedostatok filmu jeho telenovelácku výpravu. ()

neoBlast

Původní verze mě příliš nenadchla a ani z tohoto remaku neskáču vysoko do oblak radosti. Obdiv ode mě opět míří k Werneru Herzogovi. Jenž na konci 70. let nabýval v Německu takového uměleckého statusu a tvůrčí svobody, že si mohl dovolit vlastní verzi jednoho ze dvou nejdůležitějších filmů německého němého expresionismu. A hlavně, dovolil si ho předělat přesně podle sebe, žádné omezování a tak je "nový" Nosferatu téměř dokumentárním počinem s důrazem na hlavní hrdiny, kde samozřejmě nechybí Klaus Kinski. Kinski je v nejdůležitější roli hraběte perfektní a dosahuje zřejmě vrcholu své herecké kariéry. 50 % ()

Duoscop

Klaus Kinski tady zahrál svou roli hraběte Draculi bravůrně a co se týče vyzáže, tak je podle mě jedním z nejlépe vypadajících filmových upíru. Některé záběry si budu pamatovat opravdu dlouho. Třeba sání prstu u večeře, záběr na lodi a asi nejlepší je příchod hraběte za Jonathanem do pokoje. Po tomhle asi skouknu i původní verzi z roku 1922, abych mohl posoudit. ()

danoo

Táto pocta klasickému hororu Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (1922) je rovnako ako originál od F. W. Murnaua expresionistická a romatická súčasne. Pridanou hodnotou je pohrávanie sa s drakulovskými motívmi, camusovská úvaha o meste zachvátenom morom a nečakaný záver. Herzog bol veľkým experimentátorom a tento experiment je jeden z jeho najvydarenejších! ()

Compadre

Takový rádoby remake prastarého Nosferatu s Maxem schreckem...jenže tohle zas tak moc nevyšlo. Kinski je sice bestie k pohledání, ale..ať se propadnu...v téhle roli mě zrovna moc neuchvátil. Chvílema mi připadal buď moc pasivní (jakoby spal ve stoje) nebo ty "čáry máry" s dlouhými pařáty naopak přehrával. Jinak docela dobrý...všecko mi celkem sedělo (jakš takš), hlavně ortodoxní vážná hudba, která prostupuje celým filmem leccos zachránila a mile mě překvalipa. PS: Kinski mě tady výjimečně fakt neoslnil, kromě toho jsem nemohl zbavil pocitu, že s těma zubama vypadá jak králík (albín)..asi moje chyba ()

VanTom

Umělecky expresionistická adaptace / remake sice občas působila až mlčenlivě hypnoticky, jenže také staticky, ledabyle, s hereckými výrazy jak z němého filmu (i když vlastně…). Osobitý režisér si více vyhrál s gotickou stínohrou a fotografickým aranžmá, než s děravým příběhem; hraběte Drákulu pak s Klausem Kinskim vyobrazili jako křehkou a tragickou, leč zkázonosnou obludu následovanou krysami a morem. ()

blackJag

Starší filmy Wernera Herzoga jsou charakteristické zvláštní toporností a dřevní atmosférou a ne jinak je tomu v tomto remaku klasického snímku Friedricha W. Murnaua Upír Nosferatu z roku 1922 (tentokrát už s neupravenou licencí a méně optimistickým koncem). Film má nesporný klad v herecké osobnosti Klause Kinskeho, který osamělé monstrum noci nemohl vystihnout lépe a člověk opravdu lituje, že se mu Herzog nevěnuje více, třeba na úkor jiných postav (např. mimózní Dr. Van Helsing stařičkého Waltera Ladengasta). 80% ()

PollyJean

Režisér se knihy Brama Stokera drží téměř doslovně pouze v první části - návštěvě Harkera na Draculově hradě. Potom film knihu opouští a stává se příběhem Lásky a Nevinnosti, která si myslí, že dokáže porazit Zlo. Nebo taky výsměchem osvíceneckému racionalismu v postavě zde stařecky bezmocného van Helsinga. Přidaný motiv moru ústí v halucinační sekvence tance mrtvých a masky rudé smrti, objeví se i anti-krysař. Výborná hudba od Popol Vuh. Isabelle, překrásná jako vždy, tu vehementně přehrává, právě jako v časech němého filmu. Každopádně, Herzogovo pojetí Draculy trpícího samotou a nesmrtelností, které se ovšem nedokáže vzdát, mne takřka dojalo. ()

Killda

Vynikající masky, manumentální výprava, ale spousta nepřiměřeně dlouhých záběrů, které místy nudí. ()

Jaro.Krafcik

Upir nosferatu ma takmer vôbec neoslovil. Nemck proste skúsili remake na niečo čo tu už bolo. Ktovie možno by ma pôvodny nosferatu z roku 1922 bavil o niečo viac. Nechystám sa ho ale v blízkej budúcnosti pozrieť. Späť ale ku tomuto. Herec ktorý zahral upíra bol perfektný a len zanho davam jednu hviezdičku. Zbytočne mi to prišlo hlavne ku koncu kde sa rožširil mor potkanov. A nosferatu nakazoval ludí. Zaverečny happy ending sa aj v tomto filme ukázal, čo aj dalo čakať. Lokality aj na Slovensku a Česku potešili ale to je asi tak všetko.. 3* ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

Remake Nosferatu vznikne v Praze

31.03.2022

Režisér Seveřana nebo Majáku Robert Eggers plánuje svůj příští film natočit v Praze. Potvrdil to v nedávném rozhovoru, ze kterého vyšlo najevo, že už zde nějakou dobu dokonce pobývá a pomalu se… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen