Kapitánu Outlému ještě není ani padesát a už se stává dědečkem. Jeho dcera právě před maturitou porodila syna. Jakoby toho nebylo dost, to dítě navíc nemá otce. A tak se ho dědeček rozhodne vypátrat... Na samém začátku filmové komedie scenáristy Ivo Pelanta a režiséra Karla Kachyni stál jednostránkový divácký dopis. Paní, která pracovala jako sociální pracovnice, v něm vyprávěla příběh těhotné dívky, které pomáhala hledat u jednoho vojenského útvaru otce jejího dítěte. Základní dramatická situace z tohoto dopisu inspirovala scenáristu Ivo Pelanta. Posunul celý příběh do naší současnosti, vypracoval dívce rodinné zázemí, rozšířil téma o souběžnou padesátnickou krizi dívčina otce a doplnil o humorné situace z vojenského života české posádky před vstupem do NATO. V režii Karla Kachyni vznikla komedie z vojenského prostředí, která od své premiéry v roce 2001 vždy znovu dokáže potěšit jak mladé, tak starší diváky. (Česká televize)

brumbrum

Hehe, necakane zabavne :-D! Neskutocne hlasky a sceny.. - zo zivota chlapa, ktory "to ma za par" a tesi sa z kralikov viac, nez z vnuka. V pohode 4*! ()

Biopler

- Where are you from? - No, no, pohoda :) Odpoveď jazykovo nepripraveného kapitána, ktorý poriadne osiveje keď jeho dcéra porodí nemanželské dieťa. Rozhovor s psychiatrom je najlepší na celom filme, sny o cvičení bez trenírok tiež stoja za to. Obstojná réžia s ako-tak dobrými výkonmi. Pekvapí Martha Issová v roli slobodnej mamičky. ()

horovska

Je to příběh snadno uvěřitelný, ale stejně tak rychle zapomenutelný. Možná pro velmi příjemně civilní projevy herecké by si zasloužil tři hvězdy. ()

tranquill

"Libuško, víte koho je mi nejvíc líto? Severoatlantickýho paktu!" Karel Heřmánek v této Kachyňově televizní komedii dává vzpomenout na svůj výkon ve Fešákovi Hubertovi. ()

Karp

Proč stojí za to film vidět? Výkon Karla Heřmánka. Proč byste se mu měli obloukem vyhnout? Armáda, panelák a nezajímavé exteriéry. Děj? Hledání otce nemanželského dítěte, strasti postaršího výstrojního náčelníka nehodícího se do moderní doby. Hodnocení? Neurazí, nepotěší, K. Heřmánek zaujme a zbytek vidět nemusíte anebo jste již někde viděli. ()

Nocturno culto

Heřmánek je tady perfektní, Konvalinková jakbysmet, vhodně doplněné mladičkou Issovou..scény v kasárnách jsou super, vtipné, Budař v roli hajzlíka zaujal, Zdeněk jako ňouma už tolik ne..místy jsem se pobavil ale že bych se válel smíchy, to ne ..Klepla nemám rád a tímto to nenapravil ... ()

topi80

V záplavě naprosto zbytečných televizních filmů a inscenací se občas najde pravý poklad. Určitě jich není málo, jak by se dalo předpokládat, ale nutno říci, že procentuelně je nutno hledat je v záplavě všelijakých tvůrcovských malých domů v rámci České televize lupou. A mezi takové poklady, které se mohou dočkat nikoliv jedné, ale celých desítek či stovek repríz, počítám i toto dílo s excelujícím Karlem Heřmánkem. Perfektně jsem se bavil. Ivo Pelant psát umí, ale zpravidla mu musíte jít trochu naproti a naladit se na takovou tu "rodinnou pohodu". U Otce neznámého ale nejsou žádné takové berličky třeba. Bavil jsem se královsky, za což bezpochyby nese zásluhu i režisér Karel Kachyňa a již zmíněný Karel Heřmánek, který si svého zoufale-komického zeleného mozka neuvěřitelně užil. ()

Dinsberg

Parádní kus poctivé filmařiny. Reálnost celé situace podmalovává. Dva utlačovaní: štábní kapitán Outlý i vojín Martiňák, působí jako otec a syn. A Jan Budař v jedné ze svých prvních rolí exceluje. ()

macetoma

Tak se mi vybavuje jeden vtip:*** Dcera se baví s matkou:*** “Mamí, jsem těhotná.”*** “Proboha s kým?!”*** “Neboj, je to osobnost, kterou každý zná a každý si ji váží.”*** “Ó, to se mi ulevilo a kdo to je?”*** “Neznámý vojín.”*** Jinak Heřmánek výborný a dávám 4 hvězdy. ()

ostravak30

Samozřejmě, že filmy, kde se dělá legrace z armády beru. Armáda je totiž věc vskutku zbytečná, stejně jako války. Ta Česká tím spíš. Předražené zakázky atd., atd. Ostatně jak je vidno i ve filmu, v armádě se povaluje celá řada budižkničemů, kteří berou státní peníze a leckdy mají na starosti akorát tak rozpadající se sklady. Karel Heřmánek se na roli perfektně hodil a skvěle ji zvládl. Určitě by Miroslav Donutil film ještě o kousek povýšil. Výborný byl i Jakub Zdeněk. Určitě to není kdovíjaká řachanda, ale jeden z nejpohodovějších filmů o armádě. Taková oddychovka s milými hereckými osobnostmi. ()

Danulinda

Navzdory slabšímu scénáři a protekčním nehercům typu Budaře, Novotného apod. se zde naštěstí objevují i takoví velikáni jako je právě Karel Heřmánek či paní Konvalinková a Kretschmerová, kteří z (pod) průměru udělali koukatelné dílo. ()

route60

Tv film Otec neznámý aneb Cesta do hlubin výstrojního náčelníka s perfektním Karlem Heřmánkem a skvělou Naďou Konvalinkovou, Karel Kachyňa a jeho přesný pohled na armádu a lidi kteří musí řešit každodenní problémy s úsměvem i smutkem, krásné záběry tehdejší letecké techniky. ()

Nonna

První pocit - co to je za hovadinu?.....ale přece jen, ještě kousek, ještě jak tohle skončí....a v půlce filmu už jsem se skvěle bavila. Kachyňa sice natočil film z pro něj dost netypického prostředí, ale typicky po svém pojal postavy. Žádná z postav není černobílá, je to film ze života a určitě je ještě mnohem bližší těm, kdo vojnu zažili na vlastní kůži. Karel Heřmánek ztvárnil svoji postavu vojenského velitele pátrajícího mezi svými svěřenci po otci svého vnoučete tak skvěle,až je ho člověku líto a je jen škoda, že ho těch hlavních rolí nepotkává víc, Jan Budař je až odporně nepříjemný a Martha Issová je klasicky civilní a zajímavá, v jedné z prvních větších rolí. Jediný, kdo mi opravdu vadí, je brýlatý ňouma (vojín Martiňák), který měl sekundovat Heřmánkovi v druhé hlavní roli. V porovnání s výše zmiňovanými herci působí nešťastně neumětelsky a celkový běh děje svými výstupy téměř brzdí. ()

garry

Heřmánek je skvělý 50-ti letý výstrojní náčelník mluvící pouze rusky, prodělávající osobní krizi na pozadí vstupu české armády do NATO. ()

fafejt001

GENIÁLNÍ HEŘMÁNEK , LASKAVÁ KONVALINKOVÁ , NETRADIČNÍ ISSOVÁ A ZAJÍMAVÝ ZDENĚK I BUDAŘ . MÁ TO VTIP , NÁPADITOST A JE TO NAŠE A NE NĚJAKÁ AMERICKÁ KONINA !!! TAKŽE PRO MNE VÝÝÝBORNÉ . JO A SKVĚLÁ KRETSCHMEROVÁ . ()