The 39 Steps

Kanadský turista (Robert Donat) je v Londýne krivo obvinený z vraždy a tak musí prchať pred FBI a zároveň pracovať na dokázaní svojej neviny. Na úteku stretáva krásnu blondýnku (Madeleine Carroll)... Mysteriózny thriller s odleskom komédie a romance. (POMO)

Hamaradža

Jasné, že ten scenár je trochu pritiahnutý za vlasy, na efekt a plný nelogičností, ale vďaka svojmu rýchlemu tempu a precíznemu rozprávaniu plnému kreatívnych režijných vychytávok, nestihne 39 steps nudiť ani sekundu. ()

Toj

Překvapivě svižný špoionážní thriller přesně ve stylu pozdější tvorby Hitchcocka. Kupodivu však 39 stupňů nijak neztrácí na své mladší sourozence a nabízí přesně to, co by jeden od Hitchcocka čekal (tedy pokud si nemyslíte, že Hitch je mistrem hororů) a možná i trochu víc (s přihlédnutím na rok vzniku). Hlavní postava je zajímavým způsobem drzá a jevila se mi trochu aktivnější/agresivnější než obvyklý typ pasivních hrdinů, kteří jsou zatáhnuti proti své vůli do špionážního spiknutí. Film zároveň vystupuje proti budoucím šablonám žánru, když je partnerka pro hlavního klaďase docela dlouze a komplikovaně vybíraná.. :) Jinak se tu nachází zcela tradiční McGuffin a jedna naprosto brutální fetišistická scéna.. :) ()

radektejkal

Třicátá léta dvacátého století byla, spíš než dobou hospodářské krize, dobou přípravy na velkou válku. Alfred Hitchcock, jako citlivý umělec, to také už tušil, a většina jeho filmů má s válkou co do činění. Především špionáž je jeho specializací. Nemám tušení, ani si nedovedu představit, zda jeho tehdejší filmy nějak přispěly k uvědomění si napjatosti mezinárodní situace. Spíš byly chápány stejně tak jako dnes - jako detektivky s romatickým podkresem, kde neschází napětí a vše dobře dopadne (anebo: kdo byl odkráglován, stejně si to zasloužil). ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Vertigo, Psycho/ natocil vyborny mysteriozny fryler. Spionska tematika je pre mna zaujimava a fascinujuca, a mna ako diviaka nenecha ani chvilu vydychnut si. Tempo je strhujuce a nuda teda rozhodne nehrozi. Nespravodlivo obvineny muz v podani Roberta Donata /Sbohem Pane Chris 1939, Kouzelna Skrinka 1951/ bol vskutku presvedcivy v tom, ako sa z neho stal uprchlik a musel zdrhnut do dalsej krajiny, lebo v povodnej ho stihaju chlupati, teda policia. A nasledne musi okolie presvedcit o svojej nevine. Madeleine Carroll /North west Mounted Police 1940/ bola skvela a hrala obdivuhodne. Hitchcock mal ako vzdy male cameo vo filme. Logika vo filme este trochu kriva, ale od prirodzenia som tolerantny, takze rad odpustam. A nie je to pre mna nadcasovy film, lebo stale tvrdim, ze najlepsie filmy tocil Hitchcock az v 40. a 50. rokoch minuleho storocia. Aj tak vsak ide o film, ktory nesmie vynechat ziadny funda kvalitnej filmariny, Lebo v medzivojnovom obdobi 1918 - 1939 sa tocili skutocne klenoty, ktore si treba pripomenut : 89 % ()

honajz2

Popravdě jsem z toho trochu zklamaný. První půl hodina se mi líbila hodně, ale pak to celé šlo stále víc a víc dolů, chvílemi jsem se i nudil a nebýt posledních 5 minut, tak ani tu hodně slabou čtvrtou hvězdu nedám. Navíc od té první půl hodiny se to začne vyvíjet poněkud divně (v špatném slova smyslu) a celý ten příběh mohl být domyšlenější, protože třeba chování hlavního hrdiny je místy strašně nahodilé. Špatné to rozhodně není, celé je to opět skvěle natočené i zahrané, ale Hitchcock má spoustu lepších filmů. Btw, to závěrečné tajemství 39 stupňů mě pobavilo, ale myslím si, že to byl účel. Slabé 4* ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. 39 stupňů je špionážní thriller, čiperně běží vstříc životní výzvě a přijímá dobrodružství s lehkým nadhledem starosvětské zdvořilosti. Zápletka reflektuje politickou atmosféru doby, Hitchcock stále dokonaleji buduje a stupňuje dávku napětí a nezapomíná ani na odlehčení a romantické okouzlení kavalíra. 39 stupňů je zábavou, která má šarmantní střih a nerozhořčí mě ani drobné logické nesrovnalosti. Hlavní postavou životu nebezpečných špionážních hrátek je Richard Hannay (sympatický Robert Donat), nevědoucí Kanaďan uprostřed nesrozumitelně zlověstného telefonního vyzvánění. Je osobou v křížové palbě hrozby s maskovanou tváří. Pud sebezáchovy útěkem přibližuje k mlhavému cíli. Každé místo, slibující chvilku bezpečného úkrytu, se díky cynickému osudu mění v další chaotický zmar a spěšný útěk. Záchrana je nejasným pojmem. Hlavní ženskou postavou je Pamela (zajímavá Madeleine Carroll), cudná mladá žena, přinucená zlomyslností života k nechtěné spoluúčasti zběsilé honby za pochopením. Pravda je nejistá a nehmotně se vznáší ve skotské mlze. Výraznější postavou je Annabella Smith (zajímavá Lucie Mannheim), tajuplná žena, rozněcující rozporuplné vášně. Osud se škodolibě popadá za břicho. Důležitou postavou je profesor Jordan (pozoruhodný Godfrey Tearle), ctihodný a společensky významný občan skotského venkova. Nepatrné nitky slibují útěchu. K výraznějším postavám patří Margaret (křehká Peggy Ashcroft), mladá a řetězem manželství spoutaná skotská venkovanka s nezištně podanou pomocnou rukou, jako jediný výraz manželského vzdoru. A také její manžel John (John Laurie), starý žárlivec, katolický pozér a úplatný prospěchář. Z dalších rolí: profesorova ničím nepřekvapená manželka Louisa Jordan (Helen Haye), nevěřící soudce Watson (Frank Cellier), profesorova dokonalá služebná (Peggy Simpson), laskavá venkovská hoteliérka (Hilda Trevelyan), milostné avantýře nakloněný mlékař (Frederick Piper), či kabaretní triumf vědění pan Memory (Wylie Watson). 39 stupňů je žánrovou zábavou filmového dobrodružství se zachovalým otiskem starosvětské elegance a zdvořilosti. Příjemné k odreagování. ()

Topco

Hitchov prvý „krivo obvinený muž na úteku“, a to s vycibrenou technickou stránkou a atmosférou, pôsobiaci v niektorých scénach ako predobraz filmu noir. Je to remeselne nápadité (kamera, strih) a príbehovo milé a komediálne ladené (nepravdepodobní milenci na úteku), nemôžem sa však zbaviť dojmu, že je to silnejšie v jednotlivostiach než v celku. ()

majo25

Na rozdiel od ostatných hitchcockoviek z 30. rokov, sa táto vydarila nadmieru. Síce sa nejedná o žiadny triler, ale o špionážne krimi, ale až na slabší začiatok ma to celé bavilo. Napriek slabšej atmosfére, napriek veľmi jednoduchej zápletke silne pripomínajúcu neskoršiu hitchocockovku Na sever severozápadnou dráhou a napriek trochu odľahčenému spracovaniu. Začiatok nedával vedieť o svojich kvalitách, po nástupe do vlaku sa to ale našťastie všetko otočilo. Teda až na veľkú ukecanosť filmu, tá ostala aj potom. Ústredná dvojica je fajn, rozkošná Carrollová i mne doteraz neznámy Donat. Chýbal však výraznejší záporák a tiež to rozuzlenie zápletky mi prišlo úsmevné. ()

SoolenJV

Hitch ještě v britské produkci, ale už svůj, napínavý, vtipný a se skvělou kamerou. Téměř neznámý film, ale skvělý. ()

flyboyeda

Hitchcock, jak ho mam nejradsi: napinavy, mysteriozni a kazdopadne vtipny, zejmena diky scenari a dobre zahranemu hlavnimu hrdinovi. Nijak zvlast komplikovana zapletka, presto funguje. Film se vubec s nekterymi vecmi moc nepare, jak uz bylo zrejme filmovym zvykem te doby... :) Opet nekomplikovana a lehce naivni romantika story, ale opet funguje. Kazdopadne skvely film i dnes po tolika letech... ()

StanislachKo

Nič nového pod slnkom (resp. pôvod dnes už milión krát použitého námetu). Nič netušiaci, nič nevediaci pán sa stane svedkom zločinu, za ktorý je nespravodlivo uháňaný políciou, hlavným padouchom uteká iba s malou indíciou ( čo je to 39 stupňov sa dozvieme až na konci ako keby mimochodom a vôbec to nezohráva podstatnú rolu ) a s večne si sťažujúcou ženskou, s ktorou skončí v objatí... Musím ale povedať, že v tomto prípade to všetko fungovalo a to aj napriek tomu, že mám napozerané North by Northwest, či Man, who knew too much. Británia sa tu prejavuje nie len začmudenými mestskými ulicami alebo prostoduchym okolitým vidiekom, ale výrazne sa odráža aj v humore hlavného predstaviteľa, ktorý skutočne sype jeden šarmantný vtip za druhým šovinistickým. Tento krimi subžáner má aj zo súčastného hľadiska stále veľmi pekné základy. ()

chelseaman22

Jasný, stručný a hlavně přímí tah na bránu. Tenhle obyčejný fakt dělá z Hitchcocka hvězdu a režiséra prvního formátu. Když vezmu v potaz, že film The 39 Steps byl natočen v roce 1935, tak musím opět (a rád) smeknout před umem Oscara. Londýn, Skotsko a ještě víc... Výborný casting. 88% ()

hanagi

Tajemná špiónka s kudlou v zádech, záporák s chybějícím malíčkem, hrdina, kterého nahánějí úplně všechny zúčastněné strany a nezbytná krásná blondýna - může si někdo přát víc? ()

vyfuk

Je v celku vždycky smutné, že filmy takového typu mají super příběh s potenciálem, ale bývají nudné, nezáživné a prostě o ničem. Už se to stalo mnohokrát a opakuje se to neustále dokonala. Někde v hloubi sebe doufám, že Hitchi ještě má v rukávu nějaké eso... ale to jen doufám. ()

Lektor

Těch pár nelogičností je metaforou pro roztomilou blondýnku a ta spousta skvělých nápadů zase pro vypočítavého roštáka. Citelně raná tvorba ale celé je to v podstatě předskokan pro nadcházející velké filmy s touto tématikou. Takže trochu vděčnosti.. Krátká stopáž a tedy i něco zkratkovitého je to jediné co mi zde vadí. 9/10 ()

vitekpe

4+. Mirne chaoticky spionsky film spise komedialniho strihu, odehravajici se na uzemi Skotska. Myslim si, ze se asi shodnu s vetsinou kdyz naznacim, ze Hitchcock pozdeji natocil mnohem lepsi kousky...ale 86 minut utece jako voda a The 39 Steps urcite pobavi priznivce cb filmu. A navic je tam krasna a zabavna Madeleine Carroll... :-) ()

see_sawandrew

Velmi dobrý thriller, který čerpá z povedené zápletky, ale neprospívá mu Hitchcockův narativní styl MacGuffin, který drží sekundární příběhovou linii až příliš dlouho na plátně - téměř až do samotného závěru, který se teprve vrací k hlavní myšlence - co je to 39 stupňů. Komediální prvky naopak sedí výborně a herci jsou ve svých rolích přesvědčiví. 70% ()

Han22

Je vidět, že Hitchcock se zlepšoval každým filmem, protože 39 Steps je hodně povedený, ba dokonce skvělý thriler. Máme tu klasické téma obyčejného muže, který prchá před policií a snaží se odhalit pravdu o špionážní aféře a očistit své jméno z obvinění z vraždy. Tak trošku základ pro všechny filmy jako je Uprchlík atd. Nechybí tu zajímavé postavy i překvapivé zvraty, dokonce hlavní hrdina část filmu utíká připoután řetězem k někomu jinému, což je taky motiv použitý později ve spoustě filmů. Pár scén je hloupých, například řečnění na politickém mítingu a samotné špionážní pozadí je pekelně stupidní, nicméně jinak bez výhrad. Krimi/thriler roku 1935. ()