Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

elanista1

Druha polovica uz ma trocha stavu, ale uvod filmu je, aj napriek mojej velkej snahe byt zaujaty, nudny. Bravurna zaverecna scena, koniec ktory nic neprezradi a nechava divakov v otaznikoch je dnes uz malo vidany, ale aj tak si myslim ze majster ma lepsie filmy. ()

Auvajs

Nejlepší Hitchcock, s nímž jsem měl zatím tu čest, a snad úplně první (z 10) co mi doopravdy připadal napínavý. Vizuálně fenomenální, výborně zahrané (Cary Grant and Ingrid Bergman), mimo jiné asi nejromantičtější líbací scéna vůbec. ~~~ ""Notorious'' is the most elegant expression of the master's visual style, just as "Vertigo'' is the fullest expression of his obsessions. It contains some of the most effective camera shots in his--or anyone's--work, and they all lead to the great final passages in which two men find out how very wrong they both were." (RE) ~~~ 91% ()

kubilov

O chybný překlad u nás ocejchovaný Hitchcockův Notorious je skvělým příběhem dvojité agenty, která je shodou okolností i dcera odsouzeného a již odstraněného nacistického špiona, jehož jméno se snaží očistit. Proto teda udělá ale snad úplně cokoliv. Nevadí ji totiž vdát se, nastěhovat se k novému manželovi a jeho despotické matce, i když její srdce samozřejmě tíhne někam úplně jinam. Děj se odehrává v poválečné Jižní Americe, konkrétně v Rio de Janeiru, což je vzhledem k faktům logický krok, přesto však není pravůbec důležitý. Ve filmu to roli hraje veškerou žádnou. Jinak tedy Ingrid je okouzlující + skvělá herečka, což jsou shodou okolností i přívlastky, kterými lze označit i Caryho Granta, tudíž je asi jasné jak jim to spolu ladí dohromady. ()

JuveIt

Cary Grant je dokonalý prototyp agenta. Není divu, že z části tvořil předobraz Jamese Bonda. Přestože jsem si spíš přál, aby byl film více zaměřen na špionážní intriky, nakonec je romantická linie velmi příjemná. Ingrid Bergman je svou přirozeností daleko nad ostatními herečkami té doby, které jsem zatím viděl. A Leopoldine Konstantine je v roli Sebastianovy matky opravdu děsivá. Skvělý Hitchcockův film. ()

pollstro

Vzrušující psychologicko-špionážní thriller, jehož hlavním motivem je konflikt mezi láskou a povinností, která zároveň vypráví o důvěře, jejíž maximální efektivita příběhu je stanovena jednoduchostí formálních filmařských možností, se kterými Hitchcock pracuje s naprostou elegancí. Ústřední příběh, který je divákovi prezentován v samotném úvodu, tj. odhalení tajného nacistického plánu a proniknutí do jeho řad, postupně Hitchcock upozaďuje a maximálně využívá filmový MacGuffin, který v podání filmu patří mezi vůbec ty nejlepší v období klasického zlatého věku černobílého Hollywoodu. Vše na úkor melodramatického milostného vztahu dvou hlavních postav. Vytříbený a brilantní styl, ostré a svými postavami po celou dobu jisté, navíc silně nabité intenzitou, napětím a stále emočně přitažlivé a vzrušující. Jeden z nejefektivnějších vizuálních kamerových filmů, ve kterém Hitchcock pracuje s předměty, scénami, prostředím a postavami s naprostým půvabem a lehkostí. Zcela a nekompromisně ovládá divákovo zrak, soustředí ho na určité, předem promyšlené, ale zároveň malé detaily s hromující filmovou tvůrčí přirozeností, která bere dech. Veškeré scény s tajemně záhadným klíčem od vinného sklepu, především ta, kde kamera začíná vysoko nad vstupní halou, a postupně se přibližuje až k detailnímu pohledu na ruku, která nervózně manipuluje s klíčem, patří jednoduše z hlediska technického a vizuální stylu mezi ty nejlepší momenty dané filmové éry. Film, kterým Hitchcock dospěl. Nejkrásnější a nejideálnější závěr, který lze v kinematografii najít. "Say it again, it keeps me awake. - I love you." ()

George89

Film, který vás pohltí, přibije do sedadla a nedovolí vám odejít pryč. Pozoruhodné a mistrovské dílo, které je po všech stránkách úchvatné. ()

brasek

Čakal som viac od slušného námetu... inak dejovo slabé, nevýrazné, podľa mňa absentuje napätie a aj atmosféra špionážneho thrilleru či žánru film-noir, nie je taká akú by som si predstavoval. Celý snímok je poprepletaný romantikou medzi Grantom a Bergman, ktorá mi síce neprekáža... ale Cary Grant mi pripadá taký chladný a tvári sa za každých okolností rovnako. Možno vďaka ruke majstra Hitchcocka je film však pozerateľný. ()

Leník

Film dokazuje, že Hitchcock umí uvařit napětí opravdu z ničeho (tj. v tomto případě z poněkud chatrné zápletky kolem lahve vína). Ovšem celá milostná linie v tomto filmu mi přišla velmi nepovedená a (bohužel) téměř všechny dialogy mezi CG a IB dost úděsné (viděno v nadabované verzi). Pro mě jeden ze slabších Hitchcockových filmů. ()

kuře.gril

Na základě TV tipů ČSFD jsem si vyhlédla film Pověstný muž a v televizi přitom dávali Pochybnou ženu. ;-) Je ale úplně jedno, jak to kdo přeložil, hlavní je, že jsem si tento film nenechala ujít. V prvních minutách jsem si sice říkala, že je to jen taková podivná romance, moc mě to nezaujalo, ale vydržela jsem a ona to byla jen taková předehra k vynikajícímu dalšímu ději. Fungovalo to nejen jako napínavý špionážní film, ale i jako výborný romantický příběh s velice sympatickými hrdiny. A Cary Grant je v tomhle prostě nádherný!! ()

LadyRainier

Mně se to líbilo .. Grant s Bergmanovou si tady tak sedli .. Hrozně moc jsem jim tu zamilovanost věřila .. Ty věci okolo pak ani nebyly moc podstatné, stačilo vnímat ty dva ... ()

silvusaak

Cary Grant jako moje nova platonicka laska. Hitchcock se vetsinou pozna hned, ale tady se nejak schoval, trosku netypicky. Co ale provedl s Ingrid je k neuvereni - z krasky z Casablanky se stala silna, panovacna, krehka a zaroven chladna a manipulativni cacora co lije jednu goralku za druhou. Gangsterka jaksi uhnula bokem dalsi velke love story. ()

Anetulicek

Pre porovnanie dnešná dráma a thriller sa vedú v úplne inom duchu a je to škoda. Film je obsadený skvelými hercami, je vidieť, že "Hitch" si vedel vyberať a hlavne mal z čoho. Pači sa mi, ako vierohodne zahrala Ingrid postavu tajnej špiónky a Gray Grant odťažitého a zároveň zamilovaného pánka. Chválim aj vedľajšie postavy ako napríklad Eric Mathis, ktorý svojím pohľadom dokázal zabíjať. Takže za 4 * ()

Magnus87

Ó tu moje srdce plesalo :) Krásne všetko, aj kúzelná, úvodom pekne protivná Ingrid. Záver sa mi zdal taký trochu narýchlo bez akéhokoľvek odporu, vo výsledku to bol ale pekný, miestami poriadne napínavý romantický filmík :) ()

r007

Pro mě jeden z nejlepších filmů Hitchcockův a Grantův. Ta napjatá atmosféra, která se táhne pozvolna téměř celým fillmem, je to, co dělá tento film vyjímečným. Carymu to s Ingrid mimořádně sedí a divák jim mimoděk drží palce... Nejlepší scény podle mě jsou řízení auta v opilosti a líbání ve sklepě se snahou zamaskovat pravý důvod návštěvy. No, a samozřejmě záverečná scéna, kdy se Cary konečně přizná ke své lásce. ()

gizi

Viděno podruhé 23.4.11 a nijak mě to neuchvátilo. Jistě dobře odvedený film, ale už na tento styl v poslední době moc nejsem. 65%. ()

naiva

Výborní herci, výborný režisér, atraktivní námět, romantika. Film je po všech stránkách (snad kromě nadužívaného promítaného pozadí) velmi dobrý. Výjimečný není. ()

PoprockCZ

Klasický starý film. Trochu nudný, ale ještě se to dalo. Dobří herci, jednoduchý příběh. Nechyběly klasické prolínačky namísto ostrého střihu. Takový průměr. ()

Bogrant

Triumfálny Hitchcock a možno jeho najlepší film z tých rokov štyridsiatych, hoci ten úplne najlepší (aspoň čo sa mňa týka) vznikol až o desaťročie neskôr. Skvelé využitie Granta a jeho klamania telom. ()