Okno do dvora

Rear Window

Alfred Hitchcock's Rear Window

Okno do dvora

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Rear Window

Alfred Hitchcock's Rear Window

Mysteriózní / Thriller

USA, 1954, 112 min

po hodně vlažném začátku, kdy jsem měl víčka jako z olova, jsem vážně zdejších 90% nechápal... cca po hodině začal mít film ten správný náboj a vzbudil jsem se... :-) už kvůli vám všem a Alfredovi jsem se chtěl vydrápat na 4*, ale označení "klasika" není všechno a z tohoto filmu to prostě nezapomenutelný zážitek neudělá... jako celek nemůžu jinak než lehce nadprůměrných 60%.(4.4.2008)

Ak by chcel niekto inscenovať film "Okno do dvora" ako divadelnú hru, tak by mu ku tomu stačilo postaviť len dve scény. Jedna s kulisami nájomného bytu fotografa J.B.Jeffriesa a druhá scéna by bola zoskupenie príbytkov susedov, ku ktorým je možné vidieť z jeho okna. Práve odtiaľ sleduje dianie okolo seba. Vážna zlomenina nohy ho na pár týždňov pripútala na invalidný vozík. Len tak z dlhej chvíle začne pozorovať ľudí, čo bývajú v tom istom dvore ako on. Je to celkom zábava, až do vtedy keď nadobudne dôvodné podozrenie, že jeden z jeho susedov je vrah, čo zabil a rozštvrtil svoju manželku. Všetko tomu nasvedčuje, ale chýbajú jasné, nevyvrátiteľné dôkazy. Výborný psychologický thriller od majstra Alfreda Hitchcocka. ****(17.1.2012)

Ocakaval som prilis vela od tohto filmu a to bola chyba, ale dalo sa to inak, ked film natocil slavny Hitchcock a film si dlhodobo a silno drzi poziciu na prednych miestach v rebricku TOP 250 na IMDb? Momentalne je na 20-tom mieste. Pamätam si, ze Spielbergove studio DreamWorks SKG, ktore natocilo DISTURBIU (2007) s takmer rovnakym nametom sa dostalo do problemov kvoli tomu, ze ukradli namet, ako sa to vyriesilo netusim, ale Disturbia sa mi pacila viac. A preco? Uznavam, ze na 50-te roky to musel byt velmi napinavy a skvely film, avsak prvu hodinu okrem obkecavaciek a nudne sledovanie susedov sa tam vlastne nic nestalo, len akesi upodozrievanie jedneho z nich. Az druha hodina filmu zacala byt konecne zaujimava, ako daleko sa hlavny hrdina s patranim podozriveho dostane a najviac napätia priniesla asi az posledna stvrthodina. A to ma byt vsetko? To naozaj musia byt chvalene filmy, len ked su tam zdlhave dialogy, alebo len preto, ze to natocil Hitchcock? Mozete ma ukamenovat, ale Disturbia alebo aj take OKNO ZO SPALNE (1987) zo Steveom Guttenbergom, kde bola vrazda sledovana tiez z okna, len mal iny scenar sa mi pacili proste viac a nic sa na tom nezmeni. Ale je to skoda, lebo na tento film som sa dlho tesil a PSYCHO (1960) sa mi velmi pacilo. Teraz som zvedavy na VERTIGO / ZAVRAT (1958). Okno do dvora ma 4 nominacie na Oscara vratane najlepsej rezie Alfreda Hitchcocka, avsak Oscara vtedy ziskal Elia Kazan za dramu V PRISTAVU / ON THE WATERFRONT (1954)... 28.01.2010 ______ James Stewart - (L.B. Jefferies) +++ Grace Kelly - (Lisa Carol Fremont) +++ Wendell Corey - (Detektiv Thomas J. Doyle) +++ Thelma Ritter - (Stella) +++ Raymond Burr - (Lars Thorwald) +++ Judith Evelyn - (Slečna Opustená) +++ Ross Bagdasarian - (Skladateľ) +++ Geordine Darcy - (Slečna Torzo) +++ Produkcia: Alfred Hitchcock +++ Hudba: Franz Waxman +++(28.1.2010)

Síce nie dokonalé, ale výborne nakrútené. Budovanie a gradáciu napätia a jemný čierny humor Hitchcock tradične doplnil skvelým castingom na čele s Jamesom Stewartom a krásnou Grace Kelly. Dlho je film až príliš pozvoľní a zadržiava Pandorinu skrinku s klaustrofobickým napätím (čo je azda najvážnejší zápor filmu), ale finále je famózne.(13.4.2010)

Je to na prvý pohľad veľmi jednoduché. Predstavte si, že máte zlomenú nohu, prázdny byt, ďalekohľad a oproti bytovku. Čo by ste robili? Podotýkam, že v dobe, keď ešte nebol internet ani káblová televízia. Sledovali by ste susedov? A prečo nie! Čo by ste ale spravili, kebyže získali indície, vedúce k odhaleniu, že váš sused práve zavraždil manželku! Dôkaz však nemáte... Vyzerá to jednoducho, ale to by nebol Hitchcock, aby z toho neurobil klasiku psychologického trileru. K tomu noblesná spoločnosť nežnej Grace Kellyovej a rázneho Jamesa Stewarta.(30.6.2007)

• - Obsazen byl i Joe Flynn, ale scéna s ním byla nakonec vystřižena. (džanik)

• - L.B. Jefferies (James Stewart) nosí hodinky značky Tissot. (dyfur)

• - Alfred Hitchcock se ve snímku objeví jako muž, který přetáčí hodiny v bytě klavíristy. (HellFire)