Okno do dvora

Rear Window

Alfred Hitchcock's Rear Window

Okno do dvora

• Austrálie

• Irsko

• Nový Zéland

• Kanada

Rear Window

Alfred Hitchcock's Rear Window

Mysteriózní / Thriller

USA, 1954, 112 min

Je to na prvý pohľad veľmi jednoduché. Predstavte si, že máte zlomenú nohu, prázdny byt, ďalekohľad a oproti bytovku. Čo by ste robili? Podotýkam, že v dobe, keď ešte nebol internet ani káblová televízia. Sledovali by ste susedov? A prečo nie! Čo by ste ale spravili, kebyže získali indície, vedúce k odhaleniu, že váš sused práve zavraždil manželku! Dôkaz však nemáte... Vyzerá to jednoducho, ale to by nebol Hitchcock, aby z toho neurobil klasiku psychologického trileru. K tomu noblesná spoločnosť nežnej Grace Kellyovej a rázneho Jamesa Stewarta.(30.6.2007)

po hodně vlažném začátku, kdy jsem měl víčka jako z olova, jsem vážně zdejších 90% nechápal... cca po hodině začal mít film ten správný náboj a vzbudil jsem se... :-) už kvůli vám všem a Alfredovi jsem se chtěl vydrápat na 4*, ale označení "klasika" není všechno a z tohoto filmu to prostě nezapomenutelný zážitek neudělá... jako celek nemůžu jinak než lehce nadprůměrných 60%.(4.4.2008)

Narazila na absolutnu spicku ci uz hereckeho alebo rezijneho predstavenia. A to prosim pekne u 55 rokov stareho filmu!!! Neuveritelne. To bola teda fantazia, vazeni... A Grace Kelly bola fakt kus nadhernej zenskej. A Thelma Ritter ako Stella? Perfektne stvarnena postava, s uzasnymi hlaskami a zmyslom pre humor. Vobec by mi nevadilo, keby malo Okno do dvora este dalsie 3 hodiny. Uzasne sa na to pozeralo... Skvele! (Videne 23.9.2009)(23.9.2009)

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 2/10 Efekty 8/10/// +prvotřídní filmařina, stupňované napětí -hodně nevýrazná hudba/// No sem překvapen, více jak 50 let starý film a dokázal mě solidně dostat. Děj je postaven hlavně na dialozích a samozřejmě znamenitém scénáři. Chválím některé nápady (kamera). Výsledné hodnocení je střízlivé. Ovšem to jestli je to třebas nejlepší Hitchcockův film budu tvrdit až je všechny zhlédnu./// Celkem 70%///(26.5.2007)

OKNO DO DVORA je dokonalý film, všechno (každá věta dialogu, každý stylistický prostředek, každý prvek narativní struktury) v něm má svůj význam, odkazuje k záměru celku, přesto jsem s ním měl opět drobnou potíž, zejména po dramatické stránce (hrdina a padouch oddělení po většinu filmu zdánlivě nepřekonatelnou propastí mezi voyerem a jeho objektem); ani tolik zmiňovaná Hitchcockova mravní přísnost mi nepřipadá zvlášť zajímavá, pokud není bezprostředně zabudována do zápletky jako dynamický dějový prvek (koho v dnešní době zajímá etika šmíráka?). Troufám si ale říct, že na potřetí bude zase o kus líp, Hitchcock byl neskutečně hluboký filmař, i když by to jeden na základě žánrů a zápletek jeho filmů neřekl...(7.1.2008)

• - Film je natočen podle novely "It Had to Be Murder", kterou napsal Cornell Woolrich. (Terva)

• - Hitchcock se ve filmu objeví zhruba po půlhodině ve skladatelově bytě. Skladatele hrál skutečný skladatel Ross Bagdasarian. (Kulmon)

• - Vedoucí produkce C.O. "Doc" Erickson se na filmu poprvé ve své kariéře podílel jako producent. Rovněž to bylo poprvé, co pracoval na filmu Alfreda Hitchcocka. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)