poster

Okno do dvora

 • USA

  Rear Window

 • slovenský

  Okno do dvora

Mysteriózní / Thriller / Romantický

USA, 1954, 112 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • betelgeuse
  ****

  OKNO DO DVORA je dokonalý film, všechno (každá věta dialogu, každý stylistický prostředek, každý prvek narativní struktury) v něm má svůj význam, odkazuje k záměru celku, přesto jsem s ním měl opět drobnou potíž, zejména po dramatické stránce (hrdina a padouch oddělení po většinu filmu zdánlivě nepřekonatelnou propastí mezi voyerem a jeho objektem); ani tolik zmiňovaná Hitchcockova mravní přísnost mi nepřipadá zvlášť zajímavá, pokud není bezprostředně zabudována do zápletky jako dynamický dějový prvek (koho v dnešní době zajímá etika šmíráka?). Troufám si ale říct, že na potřetí bude zase o kus líp, Hitchcock byl neskutečně hluboký filmař, i když by to jeden na základě žánrů a zápletek jeho filmů neřekl...(7.1.2008)

 • RHK
  ****

  Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Hitchcockem skvěle natočená detektivka, jen z pohledu fotografa sedícího u okna svého bytu s nohou v sádře. Hrdina (jako vždy skvělý James Stewart) má naštěstí zasádrovanou jen nohu, ne mozek, a tak se mu možná podaří usvědčit souseda z vraždy. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4386-okno-do-dvora/videa/(12.12.2011)

 • Kulmon
  *****

  Jeden z nejlepších filmů Alfreda Hitchcocka a možná ze všech vůbec, těch voyerských stoprocentně. Někdo má televizi, někdo okno do dvora, ve kterém se odehrává pořádná reality show. Mistr hororu vytvořil báječné a strhující dílo, přitom na minimálním prostoru, avšak s množstvím kvalitních dialogů, které snímek povyšují na fantastický filmařský kus. Vše navíc směřuje k napínavému konci, kdy se o hlavního hrdinu budeme bát. Nakonec málem došlo na přísloví, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ruka utrhne. Ale nebuďme spoileroidní. Jeden ze tří nejlepších Hitchů.(8.5.2009)

 • genetique
  *****

  V jednoduchosti je krása. Film postavený na primitívnej zápletke, no scenárovo prešpikované do posledného detailu. Film prakticky odohrávajúci sa na jednom pohľade kamery, v jednom kresle v jednej izbe. Skvelé dialógy, skvelá kamera a hlavne Stewart. Len tá hudba mohla byť trolilinku mrazivejšia. 95%.(7.9.2006)

 • gudaulin
  *****

  Tvůrčí rozjezd Alfreda Hitchcocka byl pomalý a slavný režisér má na svém kontě řádku zapomenutelných titulů, Oknem do dvora se ale otevírá období, kdy v relativně rychlém sledu natočil své nejzásadnější filmy, aby v následujících letech opět upadl do průměru. Kriminální thriller s komediálními prvky o tom, že i pohled z jediného okna může přinést nespočet informací o svém okolí, je zároveň i důkazem, že k divácky atraktivnímu filmu nepotřebujete měnit lokace a kulisy. Celý film se omezuje na jediné místo děje, kamera prostě zachycuje výhled z okna hlavního hrdiny, nevšímá si toho, co je nahoře nebo dole, všechno je zkrátka naproti. Režisér dokonce volí takový formát, aby vyvolal dojem výhledu z okna. Pozornému oku nudícího se hrdiny neuniknou drobná dramata a postupně odhaluje, jak vypadají vzájemné vztahy obyvatel protějších partají. Ze střípků posbíraných informací nakonec odhalí skutečný zločin. Režisérovi nelze upřít výborné řemeslo a jako zvláštní bonus se může divák pokochat půvabem legendární Grace Kelly. Celkový dojem: 90 %.(19.3.2015)

 • - L.B. Jefferies (James Stewart) nosí hodinky značky Tissot. (dyfur)

 • - Všechny byty v Thorwaldově domě měly zavedenou elektřinu a tekoucí vodu a byly obyvatelné. (džanik)

 • - Film obsahuje pouze diegetické zvuky, což znamená, že všechna hudba, mluvení a ostatní zvuky pocházejí ze světa vybudovaného filmem a jejich původci jsou přítomni na scéně. Výjimku tvoří orchestrální hudba, která podkresluje první tři záběry. (Morien)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace