Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

Palisander

Príjemná konverzačná komédia s prekrásnou Grace Kelly. A ruku na srdce: keby ju niekto škrtil, neskúsili by ste naňho aspoň zakričať? Tomu fotografovi by som na jej mieste za tú zbabelosť otrieskal ten teleobjektív o hlavu. Hoci iba obrazne ;-). ()

brtko

Najlepší film od Afreda Hitchcocka. To napätie na konci by sa dalo krájať, navyše Grace Kelly je naozaj prekrásna. ()

Víteček

Výborný film. Pro mě jasně nejlepší Hitchcokův. Tedy alespoň z těch, které jsem viděl. Napínavé, dobře natočené. I ta romantika tam měla místo. Sama Grace Kelly by mohla dostat stejné hodnocení. :-) 90% ()

BenchPress

Naprostá paráda od první do poslední minuty. Neskutečně chytrý námět, zápletka a celý scénář, při kterém vám tvůrci nedají ani chvíli odpočinout. Pořád musíte poslouchat propracované dialogy a sledovat, co se na dvoře děje. Herecké výkony, jak už je na tuto dobu zvykem naprosto excelentní. Celý film je poskládaný tak, že vás ani chvíli nebude nudit. A samozřejmě: Ta atmosféra, ta atmosféra! Hitchcock byl na tohle naprostý géninus a v tomto filmu se to jen potvrdilo. Prostě famózní kousek, kterej by měl vidět každý fanda světového filmu. 5/5. ()

calculus

Skvělý film, silný v celku i v detailech. Samotné Hitchcockovo napínání struny mi tentokrát přišlo moc dlouhé, ale o to víc se mi líbil vývoj postav. Partnerská pointa se "slečnou dokonalou" byla i vtipná, voayerství je zřejmě nakažlivé:-) A ještě jedna věc podstatná nejen pro tento film, Grace Kelly byla tehdy skutečně krásná žena. ()

lobo87

Jednoznačne filmová klasika. Precízna Hitchcockova réžia, výborný James Stewart, očarujúca Grace Kelly a jedna záhada, ktorou si nemôžete byť istí až do samého záveru... 75% ()

mikessc

neviem ci to je tym,ze som taky mlady na takyto film ale ja to na viac jako 3hviezdicky nevidim. i ked v tych casoch to musel byt velmi dobry film. no ja som to videl teraz prvy krat a hodnotim to z pocitu aky som mal z toho. 3* ()

blondboss

Old school thriller, ktorý z minima vyťažuje veľa, ale nie maximum. Je to zrejme spôsobené ale dobou a spôsobom, akým sa v tom čase filmy natáčali. Viem si predstaviť, že v tom čase by to bolo aj na 95 %, avšak človek, keď to pozrie v 21. storočí, už ho to tak neberie. Atmosféra celkom fajn, dialógy tiež, avšak na mňa to bolo moc rozvláčne a nudné. Grace Kelly potešila. 60 % ()

Cerebrum

Smekám před neskutečnou Elegancí neskutečné Grace, skutečného chlapa Jamese a tím obrovským mozkem za kamerou, který promyslel každý milimetr čtvereční filmového okénka, čímž stvořil naprosto nenapodobitelnou koláž. A film ví, že vy víte a o to je to horší - čekání na očekávané vyvrcholení je bez přehánění peklo, při kterém jsem vypotil hektolitry potu. ()

pollstro

Odkrytí mnoha aspektů osamělosti městského života uzamčeného v bytu, prezentace fyzické osamělosti a zároveň demonstrace impulsu morbidní zvědavosti ukryté ve voyeurismu a touhy po sledování životů ostatních lidí. Monstrózně vybudovaný komplex repliky městského nádvoří dosahuje extrémních rozměrů a technické nadčasovosti, což je opětovnou ukázkou toho, jakým byl Hitchcock technicky filmovým géniem. Navíc bez jediného okamžiku, kdy by mistr neměl absolutní kontrolu nad veškerým filmovým materiálem. Čistá a přehledná dějová linie, do které je divák zcela přirozeně vtažen a v ní nekompromisně držen. Ve své podstatě se nejedná o filmový zážitek, nýbrž zážitek spojený se skutečností a pocitem sledování sousedských životů. Očekávání a předpoklady hlavní postavy se přenáší na samotného diváka, který si přeje naplnění trestného činu, které by dokázalo uspokojit jeho potěšení, a zároveň se obává nenaplnění, které by vyústilo ve zklamání. Vše zapříčiněné tím, jakým způsobem je veškeré filmové dění zachyceno, tj. kamera se stává zrakem samotného diváka, o to víc je vše několikanásobně více přitažlivější a atraktivnější. Hitchcock odhaluje a předpokládá sadistické chování a očekávání diváka, který se v průběhu filmu sám stává voyeurem. Proto je pocit provinilosti v závěru, při příchodu vraha do bytu, snadno vysvětlitelný. Nahlédnutí do soukromí lidí je natolik fascinující možností, kterou bez váhání každý přijme a využije. Při prvním zhlédnutí je Okno do dvora napínavým thrillerem s úchvatnou technickou stránkou, splňující veškeré skryté touhy každého voyeura a milovníka napětí. Při dalších zhlédnutí ale dochází k uvědomění, že se jedná o romantické drama plné ironického podtónu, a vyšetřování vraždy skrz okno pomocí dalekohledu, či fotoaparátu, je pouhou kulisou a záminkou, kterou Hitchcock skvěle využívá pro to, aby dokázal zachytit vztah dvou zcela zamilovaných, přesto rozdílných osob. To, že se Hitchcock o vraždu nezajímá, je zřejmé z jeho přístupu. Samotný zločin není překvapivě zachycen, znalost o vrahovi, jeho manželce a motivu neexistuje, a vše se odehrává z velké vzdálenosti. Hitchcock se tak záměrně a obrazově distancuje od vraždy, ačkoliv se může zdát, že se na první pohled jedná o hlavní motiv. Během několika málo úvodních minut, bez použití jakéhokoliv slova, jsme seznámeni se světem, ve kterém se bude odehrávat veškerý příběh. O tom, že Grace Kelly je nejkrásnější žena, která se kdy objevila na filmovém plátně, není potřeba diskutovat. Hitchcock a jeho slabost pro její neodolatelnou krásu a jedinečný herecký talent, je možné spatřit v každém jejím záběru, ve kterém doslova dominuje její přirozenost, přičemž její první scéna je zároveň nejkrásnějším filmovým záběrem ženy v celé historii. "Intelligence. Nothing has caused the human race so much trouble as intelligence." ()

Vasyl

Dal jsem po čase šanci starýmu filmu a až to zase dlouho neudělám. Já je prostě nechápu. Natočit to někdo dneska, sesbírá plnej koš zlatých malin. ()

Doctord

Mne by zájímalo jak se na tento skvost koukalo v roce 1955. To musela být teprve krása. Takto s odstupem času to kolikrát člověk nedocení, ale přece se jedná o nej film Alfreda , teda pro mne určitě. K tomuto filmu nemám co bych vytknul, snad jen,že jsem tak mladý a okno mám na parkoviště:-) ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011