Okno do dvora

• USA Rear Window (více)

Fotograf J. B. Jeff Jeffries (James Stewart) je kvůli zlomené noze odkázán na kolečkové křeslo. Jeho společníkem se v dlouhých chvílích stane okno vedoucí přímo do dvora, odkud má Jeff výhled do bytů svých sousedů. Sledování osudů nájemníků z protějšího domu ho pohltí natolik, že začne podezřívat jednoho z nich z vraždy své manželky. Jeffries se spolu se svou elegantní přítelkyní (Grace Kelly) pustí do odhalování zapeklitě složitého řetězce událostí... Událostí vedoucích k senzačnímu a strhujícímu konci. (Magic Box)

swed

Voyerismus dohnaný až na samou hranici uvěřitelnosti. Hitchcock v "Oknu do dvora" předvedl, jak zručně dokáže vyprávět obrazem. Sledování cizích bytů, nahlížení do soukromí...lehce úchylné, ale nadmíru zábavné. Divák si po většinu filmu nemůže být jist, zda-li sleduje skutečné pátrání po vrahovi, nebo pouhé nedorozumění. Navíc se v druhém plánu objevují další a další témata, která můžeme rozkrývat při opětovných projekcích. 10/10 ()

Damiel

100 % - Atmosféru uměl Hitch navodit jako nikdo jiný. I když se pořád koukáá jen z okna do dvora, je to napínák jako bejk. ()

JohnMiller

Teraz už aspoň viem odkiaľ zobrali mnohé iné filmy scénku s paranoickým sledovaním suseda ktorý zavraždil svoju manželku a pochoval ju v záhrade. Parodovali to v mnohých filmoch ale iba jeden mi utkvel v pamäti... A to epizóda zo seriálu Alf. Celá snímka sa odohrávala v jednej miestnosti s výhľadom na dvor obytného priestranstva. Postaviť niečo tak monumentálneho ako bola táto štvrť, muselo stáť nehorázne veľa peňazí ale rozhodne to stálo zato.. Scenár a samotný príbeh bol riešený veľmi zaujímavo, aj keď ma paranoický novinár niekedy svojou intuíciou doslova vytáčal. A prečo mal každý furt otvorené okná a novinára ktorý ich pozoroval nikdy nikto nevidel ? Ale to sú v celku iba detaily ktoré mi neprekážajú ale dnešného priemerného diváka by tak akurát vytočili. ()

Brennos

"Zajímalo by mě, jestli je slušné sledovat někoho dalekohledem a teleobjektivem." Výborná komorní atmosféra, sympatičtí hlavní představitelé (především nádherná Grace Kelly) a pozvolna rostoucí napětí s bravůrním vyvrcholením. Krásná kamera. Těžko říci, co víc chtít od filmu, který se odehrává v jednom pokoji s výhledem do dvora ;o) ()

Aleee89

Tenhle film je bůhví kolikátý snímek od mistra napětí, Alfreda Hitchcocka, který jsem viděla. Ještě žádný mě dá se říct nezklamal, ale přece jenom má ve své filmografii zdařilejší kousky. Okno do dvora si drží svůj standard, umně dávkuje napětí i humor. Přesto jsem po předchozích zkušenostech čekala trochu více šokující závěr. Co ale musím pochválit, jsou herci a také to, že Hitchcock dokázal vybudovat tajemnou atmosféru v jednom malém pokoji, s pár postavami a výhledem do dvora. Tenkrát byly náhledy do jednotlivých pokojů a životů sousedů naproti jistě zajímavé a novátorské. ()

Dont

Vynikající James Stewart, dramatický závěr, humorné dialogy, Alfred Hitchcock potřeboval minimum exteriérů i interiérů na natočení filmu… Jenže abych film zařadil mezi 300 nejlepších filmů, chybělo mi větší zaujetí v první polovině filmu, kdy se moc mluví a málo se toho děje. ()

major.warren

Okno do dvora sice nemá takový speed jako slavné Psycho, ovšem pořád se jedná o extra vysokou filmařskou úroveň. Hitchcock si hravě vystačí s jedním bytem, pár herci a hlavně s jedním oknem... James Stewart v hlavní roli indisponovaného fotografa Jeffa je naprosto stěžejní, skvěle mu sekunduje Wendell Corey v roli jeho přítele detektiva. Za zmínku stojí i dvě hlavní ženské představitelky - neodolatelná Grace Kelly a šarmantní Thelma Ritter. A pak je tu pachatel, jehož zločin je sice na dohled, ale přitom tak moc skrytý... Hitchcock buduje úžasnou atmosféru, skvěle pracuje s vizuálním stylem, věnuje pozornost veškerým drobnostem. Jestli mi něco chybělo, pak to byla dramatická hudba z pera Bernarda Herrmanna. Hudební vložka Franze Waxmana mi zde příliš nesedla, byť např. v Sunset Blvd. byla úžasná! Z mého pohledu je Okno do dvora kultovní film a jeden z milníků detektivního žánru. ()

Chrysopras

Jo, dá se na to koknout v poho i dneska, Grace je úžasná a náboj taky nechybí. Ale žádnej zázrak to teda taky neni. Včetně avizovaného konce. Slabší **** ()

GILLWANDER

Skvelý James Stewart v hlavnej úlohe, ktorú patrične odviedol na jedničku, tak tiež obe herečky, ktoré mu výborne sekundovali si zaslúžia zvlášť pochvalu odo mňa. Za heroický výkon a u Grace Kelly i za nevšednú krásu. Od Alfreda Hitchcocka určite jeden z najlepších filmov. Mysteriózna tortička, ktorá nás svojou chuťou necháva unášať až k poslednému, najlepšie chutiacemu kúsku z celku. A niet pochýb, že ten posledný chutil najlepšie. Záver filmu bol fakt úžasný, čo sa týka rozuzlenia záhadnej vraždy susedky, kde bolo všetko na sto percent uhladene zakomponované. Veľká škoda Oscara pre kameru, ktorá nám servírovala úchvatne dvorové zábery aj scenáru, ktorý nebol zbytočnosťami obsiahnutý. Už keď nie kamera ani scenár, tak aspoň Hitchcocková bezchybná réžia ho mohla dostať. Ak by som mal percentuálne hodnotiť réžiu, tak by to bolo rovných 100%. Pri nej sa nedalo nič vytknúť. Bola dokonalá v každom ohľade. Za zmienku stojí i hudba, ktorá spolu s napínavým dejom vedela u mňa vyvolať zvláštne blahodarné pocity. Okno do dvora je strhujúco a mysteriózne majstrovsky natočený film bez akýchkoľvek prikrášlení, a bez vážnejších emócií. Takže za 5*. ()

Carlossss

Komorní drama, které je však obrovské obsahem a vynikajícím gradovaným závěrem. Okno do dvora vám moc napětí nepřinese, což je jeho nesporná slabina, ale jinak se jedná o velice kvalitní snímek. James Stewart, ačkoliv toho ve filmu moc nenaběhá, snímek táhne sám, ale zdatně mu sekunduje okouzlující Grace Kelly. Hitchcock byl zkrátka genius. ()

Had6

Atmosféra není hrůzostrašná, přesto v ní je krásné napětí. Studiový dvůr má do reálu daleko, přesto mu tu nerealističnost odpustíte. Milostná linka se ve filmu nezapře, přesto vám nevadí. Zápletka je všem jasná, přesto zaujme až do konce. Když film vidíte podruhé, stejně vás dostane zase zcela nečím jiným. ()

kagemush

Pár metrů přes dvůr mají naproti mému oknu okno sousedi (taky kdo jiný,že).Na co bych se to vlastně koukal,kdyby do okna dali svoji plazmu a pustili Okno do dvora? Na Okno do dvora v okně do dvora! To by teprve byl splněný sen všech čumilů co jich kde je. ()

easaque

rozhodně výborné drama na svou dobu se vším všudy, ale přece jen z dnešního pohledu už trošku vyčpělé, ale stále plné napětí a nápadité. Kdybych děj dopředu moc neodhadl, tak bych dal i 5*, teď se musí spokojit se silnými 4* ()

Joe321

Neskutečný! Na tak malém prostoru se rozehrává geniální představení. Ze začátku mě bavilo laškování Stewarta a Kelly, ale čim víc příběh postupuje dál, napětí neuvěřitelně graduje. Dvacet minut ke konci jsem ani nedutal. Z těch dvaceti posledních deset vůbec nedýchal. A Grace Kelly je nádherná. -"Tell me exactly what you saw and what you think it means." ()

/Pablo

Především vynikající nápad v podobě místa děje a zápletky. "Okno do dvora" je zároveň předzvěstí pozdějšího Coppolova "Rozhovoru" nebo Antonioniho "Zvětšeniny" čili špionážních děl vykazujících určitou paranoiu a mysteriozitu. Nebýt toho užvaněného začátku uvažoval bych o nejvyšším hodnocení. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011