Film režiséra Jaroslava Balíka, vypráví o jeho filmařských začátcích v letech 1946-49. Ve filmu je propojena současnost s minulostí, tedy tzv. retrospektiva, kterou režisér Balík často ve svých psychologických filmech používal. (oficiální text distributora)

mutace

Tento film jsme povinně shlédli na gymplu, když to byla žhavá novinka. Ani si nepamatuji o čem to bylo. Mělo to vůbec nějaký děj ? A promítalo se to od té doby někde ? V životě jsem již o tom filmu neslyšel a ,věřte mi, není to škoda. ()

redfoxik

Schematický blábol o boji komunistických filmařů se zastánci soukromého filmového podnikání z národně socialistické strany, který vyřeší 25. únor 1948. Politický příběh rámovaný vztahy asistentů a jejich lásek s autobiografickými prvky působí strnule a nudně. Nezmiňuje se, že zestátnění filmu chtěli nejenom komunisté, ale i další umělci a příslušníci jiných stran, aby se zajistila soběstačnost kinematografie. ()

sator odpad!

Servilní blábol....Já o sobě natočím celovečerák......Ani příběh, ani řemeslo, ani dokument..těch 36 % dali straníci ? ()

WANDRWALL

Film, který žádný solidní divák neodmítne shlédnout, a názor si udělá sám. Následně se o něj podělí s ostatními, pokud se mu chce, a pokud se chce naslouchat i těm, s kterými se o ten zážitek dělí...Ale nyní vážněji. Poslední film, režiséra J. Balíka. Myslím, že obohatil český film o svůj osobitý pohled na filmové vypravování. Nevnucuje ani v tomhle filmu nějaký klišé, ponechává prostor pro úvahy ostatních, takže v žádném případě nejde o nějaké schémata, či dogmata o socialismu... Jako by tušil, že tenhle film bude jeho poslední, třebaže v roce, kdy šel do kin, tak mu bylo teprve 53. let. Každý tvůrce má právo vybrat si co chce sdělit, a v tomhle filmu se často opakuje otázka - zda si vybral správně, že se věnoval filmu; zda to mělo smysl věnovat se mu; a podobně přemítá i o nových tvůrcích, o nastupující generaci, co je čeká, co může film lidem poskytnout.....Že řada lidí neměla často a priory J. Balíka ráda, tak souviselo logicky s tím, že si mysleli, že jsou lepší filmaři než on. Jaký byl jako člověk, tak to nevím, mohu posuzovat jen jeho filmy. ()

• Poslední film režiséra Jaroslava Balíka, zemřel v roce 1996 ve věku 72 let. (M.B)
  • Exteriéry filmu boli natáčané v Prahe. (dyfur)