Zahradnictví: Rodinný přítel

• Česko Zahradnictví: Tři sestry (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Rodinný přítel je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. (CinemArt)

VideoTuti odpad!

Tak se překrucují dějiny. Hodný gestapák, zlý voják Rudé armády ..... Nedivím se, že film dostal grand na natočení od ministerstva kultury vedené ministrem za KDÚ Mgr. Danielem Hermanem, jež je přítelem sudetských Němců. Film sám o sobě je dějově zmatečný. ()

rigby

Není to žádný zázrak. Kdyby se nejednalo o návaznost na populární film Pelíšky, určitě bych volil pouze dvě hvězdičky. Ale tady to prostě svádí k hádání, kdo je kdo. Nicméně kdo by čekal, že se bude jednat o komedii v podobném duchu, ten bude hodně zklamaný. Příběh je velmi plytký, vlastně se jedná o rodinnou kroniku bez větších zvratů a zápletek. Děj plyne velmi zvolna a zachycuje pouze peripetie obyčejného života za války a těsně po ní. Jako celek to zatím vyznívá do prázdna, snad až s posledním dílem trilogie to dostane hlubší smysl. Takhle je to jen kousek velkého seriálu, na jehož pokračování si musíme ještě chvíli počkat. 3- ()

fafejt001

ANI na druhý pokus , mne to moc neoslovilo .Ten Ondra Sokolů i Finger s Geislerovou tam nějak nezaujali . Jo scénka s husou , chudákem , nebyla špatná . Děti byli bezprostřední , leč celkově tomu filmu hodně chybělo . Třeba návrat muže z konc. tábora , který byl prohlášen za mrtvého , fakt dost divná . Bez emocí , překvapení či dokonce velkého údivu . Pak jede jedna z žen klidně na kole večer za Jiřím , všude vojáci a ona beze strachu mu veze brašnu . Opravdu odvážné děvče . A takových záběrů by se našlo povícero . Jsem zvědav na další dvě pokračování , ale raději si to moc nemaluju . ()

em.redrum

Jééé čau Péťo, kde se tady bereš? Nazdárek Jendo!! Ááále všechny prachy jsem utratil za kadeřníka a manželka mě dokopala na pracák, poslyš. Už tu čekáš dlouho? .. Tak asi dvě hodiny i s autogramiádou..Chápu Tě, to já se musel dokopat sám, už se mi začal drolit heliport..Tak zase něco spácháme, ne? Tak jo!!! Vždycky jsme na tom dost trhli..a Ty máš nějakej nápad? Ne.. Já taky ne, člověče..Hele a co ty tvoje knihy? To jsme přece ještě všechno nepropasírovali skrze objektiv, ne? Máš recht, Jene.. No ale když to bude něco novýho, tak nám to lidi nesežerou. Podívej se klesající návštěvnost těch našich posledních štyků..No tak to uděláme jako v tom Hollywoodu, já tam už byl héheč! Tam. když se něco líbí, tak k tomu udělaj prequel, sequel, spin-off, remake, reboot a lidi jim to žerou a ještě za to platí, mimořádně hustý ne? Mazec!! Nejvíc trhli ty Pelíšky, tak k nim uděláme jako prequel, ty vazby těch postav tam nějak došmrdláš, aby to byli jako oni.. Javor!!!! A Jeníku, že tam dáme toho Sokola? Sice hrát neumí, ale lidi ho teď žerou kvůli tý soutěži, tak na něj půjdou.. Jo a koho dáme na tu hlavní pipku? Myslíš na tu samou, co já? Si piš !!! Tak schválně, řekneme její jméno na tři, jo? Raz, dva a tři: Gaňa Á!!!!!, Jóóóó!!!! Ona je sice takovej nazrzlej naturščik, ale hraje v každém druhém českém filmu, tak to ty lidi taky přitáhne..A vona i ty Lvy sbírá, je tím posedlá. Jo a málem bych zapomněl...co toho lopaťáka? Toho dáme Macháčkovi, ten taky sice neumí hrát vážný role, ale zase nám natáhne další lidi, co říkáš? Tak jest! A ať je o nás slyšet co nejvíc, uděláme z toho kinovej seroš. Jasně a budem to jako obhajovat neskutečnou hloubkou a záměrnou propojeností toho tvý díla!! Bereš? Já beru všechno, Janku. Tak domluveno !!! ()

zigy

Hřebejku, ty nás chceš oblažit ještě dvěma pokračováními? To ani náhodou, kašlu na tebe! Nalákán představou Pelíšek před dvaceti lety jsem byl natěšen, o to větší zklamání pak nastalo. Tohle je melodrama tak pro svíčkové báby. Umělé dialogy (snad snaha přiblížit se dobové mluvě...), nesympatické postavy (a to komplet) a unylý příběh táhnoucí se jako cukrová vata. Téma: "Válka a její vliv na obyčejné lidi" bylo zpracováno již mnohokrát, a daleko lépe. ()

hony23

ŠAKALÍ LÉTA už má Hřebejk zjevně za sebou, ale místo aby zalezl do PELÍŠKŮ, uštědřil nám tři KRÁSKY V NESNÁZÍCH a jednoho NESTYDU. První díl Zahradnictví nabízí vyčpělou love story, za kterou by se nemusela stydět ani venezuelská telenovela, pouze nabídla o něco lepší herce a slušnou filmařinu. Jedinou zábavnou postavičkou je tetka v podání Sabiny Remundové. ()

haack

Neviděl bych to tak kriticky.. Jasně, kouknul jsem a nezanechalo to ve mně žádné větší stopy, ale to neznamená, že jsem se během filmu nudil. Jen mě napadlo, že kdy už se z té války konečně vzpamatujeme... Když už se u nás začnou točit normální filmy a přestaneme si libovat ve vlastní sebelítosti... 6/10 ()

meda2016

70%. ČT rozdělila sérii na tři dvoudílné, tedy šest celkem, a dobře udělala. Sice jsem byl překvapený, kam dělítko Rodinného přítele padlo, ale nemusel jsem se trápit v kině. A to filmu pomohlo. Jeho plynutí je televizní a zároveň prvorepublikově zfilmované = "Nic moc, ale bavilo mne to i po skončení filmu". Výprava je plusem. Vrcholy řeckého dramatu nemůžeme v biografickém příběhu hledat, pokud to netočil Spielberg. Ano, to očekávání diváka příběh neudrží a někdy jeho zájem opadá. Závěr zkrácený hlasem vypravěčky nebyl šťastně použitý, ale je pochopitelný. Příkré recenze (v detailech mají i pravdu) tedy chápu jako únavu ze sledování v kině v původní stopáži. ()

Kozlowski8

Osudy příslušníků jedné velké rodiny a jejich blízkých přátel, které zásadně ovlivnila okupace, následné vypuknutí 2. světové války a po jejím skončení nástup komunismu v r. 1948. Jan Hřebejk (ať ve spolupráci s Petrem Jarchovským, či bez něj) opět ukázal, jak nevyrovnaný je ve svých dílech. Jednou vytvoří téměř dokonalý klenot, podruhé sotva průměrné dílo a často bohužel dílo zcela slaboučké. Zahradnictví ani náhodou nemohu zařadit do společnosti Pelíšků, Krásky v nesnázích, nebo třeba Nevinnosti a nezařadil bych ho ani mezi ty průměrné. Bohužel patří mezi ty zcela slaboučké. Velká očekávání u mne pohasínala již po prvním filmu, který byl z 80% úplně o ničem. To se ale ještě dal předpokládat určitý posun v silný, poutavý, emotivní a třeba i zajímavě gradující děj, který přinesou další části. Místo toho přišlo další "o ničem", proložené rádoby vtipnými úseky s prvoplánovitým, vyumělkovaným humorem. Avšak - přece jen alespoň drobný posun nahoru proběhl. Je to díky zajímavější a akčnější zápletce a zajímavému Macháčkovi, kolem kterého se druhý film točil. Závěr trilogie ale opět propadl dolů (možná úplně nejníže). Postava tragikomického Jindřicha v podání Martina Fingera s mnohokrát omletými protibolševickými frázemi působila obzvláště trapně a všemu nasadila korunu. Jediná moje pochvala směřuje k Petrovi Ostrouchovi za hudbu, ale ta to sama osobě pochopitelně nezachrání. 20%. ()

fooggyy7 odpad!

Tak a je to. Zvládnul jsem půlku a za to asi půjdu do nebe. Druhou půlku si nechám na později - možná. Taková sračka se dá doopravdy natočit pouze s pomocí grantů od Havlových přátel. Jmenuje se to zahradnictví a zahradníka jsem tam viděl asi minutu, ale zato jsem viděl porodnici a ošklivé báby kadeřnice a české válečné hrdiny. Tomu Hřebíkovi už asi leze to jeho sádlo na mozek. Ale proč ne, když to stát zaplatí a žít se dá z jednoho dobrého filmu v této společnosti celý život - viz Svěrák junior. ()

notozjano

Příběh, kterých za války bylo nespočetně, je zde vyprávěn z pohledů tří rodin, jejíž vztahy jsou vzájemně propleteny. Poukazuje hlavně na hodnoty, které by se nikdy neměly z tohoto světa vytratit. Ondřej Sokol je vynikající komik, sedí mu komediální role, v partičce jsem ho měl ze všech nejraději, ale role doktora, která je v tomto příběhu zásadní, byla fakt těžká. Ač se s tím Sokol popral, jak nejlépe mohl, je v kontrastu s výkonem Martina Fingera, jenž byl v každé poloze naprosto uvěřitelný a tenhle fakt snímku malinko ubírá na hodnocení. Příběhově ovšem není co vytknout. V poslední řadě musím vyzdvihnout výkon Josefíny Markové, jenž zahrála maličkou Danušku opravdu bravůrně. ()

Anife

Herecké vykoupení Ondřeje Sokola, kterého jsem měla za odpadkového herce z odpadkových filmů, proto jsem se podivila, že mu takové eso jako Hřebejk nabídl hlavní roli ve filmu plných hereckých hvězd jako jsou Geislerová, Melíšková, Macháček, Remundová, Finger aspol. A ejhle, pan režisér věděl, co dělá. Sokol mě neskutečně mile překvapil, až jsem skoro nevěřila, že je to on. Na začátku jsem měla trochu guláš, což mi nevadí, protože mám ráda filmy, kde všechno nedostanu 'pod nos'. Dialogy byly chvílema trochu slabší, ale chválím, že i ve filmu z války jsou scény na zasmání - strýc Miloš nebo když sestry chtěly zabít husu. Mile mě překvapil i David Novotný, kterého jindy moc nemusím. Hvězdičku strhávám za chvílema zbytečně protáhlé scény a taky proto, že Desertér je povedenější. ()

FatimaO

Až na tu smrtící stopáž, která byla na tvrdých sedačkách kina Lucerna skoro k nepřežití se mi to líbilo a určitě doporučuji ke shlédnutí. Ač miluju film Pelíšky a znám ho prakticky slovo od slova, ze jsem nesrovnávala a nehledala podobnosti, brala jsem to jako nový film a to se mi koukám, vzhledem k ostatním komentářům vyplatilo. ()

maara666

Hlavní problém celé trilogie asi bude v tom, že je to jeden film uměle rozdělený do tří samostatných filmů. Scénář prvního dílu je velmi jednoduchý, stopáž je vzhledem k tomu naprosto nepřiměřená. Asi hodinové scény, kterak tráví doma Vánoce je k nevydržení a nemá ve filmu žádný význam. Zřejmě film opustil střiznu předčasně. O tom, že o osudu hlavního hrdiny se naopak zmíní až skoro v závěrečných titulcích ani nemluvě... Celkově film vůbec nefunguje, zřejmě protože jsem se s žádnou postavou neidentifikoval, možná, že byly příliš ploše vyjádřeny/zahrány. Obsadit Sokola byla zřejmě chyba, hrál jako s přistřiženými křídly, až zakřiknutě a film rozhodně neutáhne. Melíšková s Geislerovou a Novotným hrají skvěle, ale díky scénáři vyjde jejich snaha naprázdno. Martin Finger na tuto roli bohužel nemá, měl být obsazen někdo s alespoň nějakým charizmatem. ()

Sheemass

Rodinný přítel je prvním dílem z trilogie Zahradnictví Jana Hřebejka. A bohužel je na celém tomto snímku až moc vidět, že se jedná o film na pokračování. Film má stopáž dvě hodiny, ale většinou se v něm prakticky nic neděje, příběh se rozjede asi na prvních patnáct minut s gestapem a pak vlastně už nic. Celé je to poskládáno z různých epizod či kapitol života lidí během války, kteří vlastně neustále jen čekají. Co se však filmu ale nedá vytknout je atmosféra, skvělé kostýmy a občas povedený vtip či komentář k danému momentu ve filmu. Jinak se bohužel jedná o velmi průměrný film, který ničím nevyniká, což je obrovská škoda. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST