Stvoření světa

• Francie La Création du monde (více)

V Písmu svatém se praví, že na počátku všeho života na Zemi byla tma a Pánbůh. V případě tohoto animovaného snímku Pánbůh roztomile roztržitý, který měl před sebou spoustu práce. Aby na ni nebyl sám, pořídil si vejce, jež poctivě zahříval, až se z nich po čase vyklubali andílci. Jenže z posledního vejce, které bylo pěkně kropenaté, se vyloupl neposedný ďáblík. Poté, co měl pomocníky pohromadě, potřeboval Pánbůh ke své další práci světlo. Marně však škrtal zapalovačem. Jako vždy totiž nefungoval. Stvořitel proto musel použít slavného triku se zvoláním: Budiž světlo!. Světlo bylo a Pánbůh se mohl s pomocí andílků pustit do tvoření, jež mu s nevyčerpatelným vtipem a nekonečnou řadou skvělých nápadů kazil neposedný ďáblík. Nejvíce se samozřejmě vyřádil ve chvíli, kdy Pánbůh začal tvořit člověka. Adama si ještě Stvořitel ohlídal, ale Evu ďáblík okamžitě zkazil tím, že ji naučil trsat rocknroll (a je to vůbec první rocknroll, jaký kdy zazněl v českém filmu)... (oficiální text distributora)

nevermore

Ha, že prý budovatelská parodie bible... Neznám kontext (ani nechci) a čistě jen film je na mě přehnaně infantilní. Promiňte mi to, prosím. ()

mirec88

Celkom príjemná a vtipná variácia na biblické Stvorenie sveta, ktoré našťastie veľmi neurazí biblickú správu veď nakoniec prvých sedem "dní" je tam vykreslených celkom verne. Už tie prídavky - čertíkovia, anjelikovia, zosmiešnenie Boha sa mi už veľmi nepáčilo, takže vyššie hodnotenie žiaľ dať nemôžem. ()

Autogram

Asi jediné spracovanie Biblie, ktoré povolili do televízie aj komunisti. Ale mám pocit, že Werich to nemyslel pôvodne tak, ako si to oni vysvetlili a použili film ako nástroj na podporu jediného správneho svetonázoru. Tá doba je už našťastie preč a zároveň v dnešnej dobe je možné satirickým spôsobom spracovať úplne všetko, tak dúfam, že tento film už dnes nikoho neuráža, mňa teda určite nie. Ako deti sme ho mali veľmi radi a aj dospelý si v ňom nájde množstvo trefných poznámok a situácií. –––– Na dva díly vodíku vždy jeden díl kyslíku, to je nápoj pro bohy, postaví tê na nohy. ()

jatamansi

Kreslené filmy obecně nemusím, ale tohle je geniální. Effelův námět geniální, Hofmanovy animace jakbysmet. Werich je boží a Setleři, kteří pro mne už v té době byli dědci, jako šití na míru. Nemá to chybu a přitáhne mne to k obrazovce kdykoli jako magnet. Skvěle namixované dávky zla a dobra a čertík je chtě nechtě naším favoritem. A jedna osobní poznámka, na mé svatbě vypadal na jedné fotce dědeček se zkříženýma rukama přes tučné bříško a pohledem vzhůru jako Pán Bůh z tohohle filmu. Vždy dám přednost před Disneyovkami. ()

made1

Nezapomenutelný Jan Werich, který mě svým naprosto nenapodobitelným hlasem přikove k televizi pokaždé, když jde tento film v televizi. ()

BMAJTZ

Tuhle animovanou taskarici jsem videl kdysi davno ovsem ani ted nevim cim si zasluhuje onen obdiv. Ano je to nezvykle zpodobneni jedne biblicke pasaze ale i tak. Pro me osobne je to pekny animovany film namluveny skvelym Janem Werichem ale jinak to u me spada do kategorie prumeru. I kdyz pripoustim ze v tomhletom pripade tomu vubec neskodi rad se na to kouknu znova a znova. ()

lskala

Proč všichni dělají z Bible a Ježíše Krista takový drámo, když to může být takhle zábavná záležitost?! 95% - 5***** ()

mohamedsfinger

Z historického hlediska asi nepříliš věrohodný snímek:-), který je ale o to krásnější a zábavnější. Pánové, už jste našli ten závit? Já totiž ne. ()

Sdoom

Nakreslené je to celkem hezky, pár nápadů je fajn, ale svým dětem bych tohle určitě nepustil...nechutná agitka v každé druhé scéně, monotónní socialistické písně a zcela zkreslující pohled na dobro a zlo (co je zlého na krabovi jsem opravdu nepochopil). Umístění v Top 200 je špatný vtip. ()

Arkanoid odpad!

Jednoduchý príbeh šesťdenným plánom pripomína socialistické pracovné plány. Zaoberanie sa človekom všeobecne nerobí dobre vcíteniu sa do postáv, tento uhol pohľadu na postavy použitý vo filme nedokáže diváka vtiahnuť. Pesničky sú veľmi staré, nemajú dynamiku, animácia v dnešnej konkurencii už tiež neobstojí. Ideológia je viac ako citeľná, príbeh je nenásilný pre deti, ničím nezaujme, všetko ide bez komplikácií vďaka „úžasnej“ práci. Poučenie žiadne, rovnako ako zmysel filmu. ()

Koda

"Milujte se a množte se"... nebo můžeme říct ďábelsky "Perte se a žerte se", obě varianty jsou správné, protože žijeme v koloběhu života, kde zlo a dobro žijí pospolu, sice se navzájem nenávidí, ale oba způsoby života přece jenom dávají smysl. Velké ryby žerou malé ryby, šelmy žerou slabší zvířata a dravci si pochutnají na žížalách a můžou rozthat i malé ptáčky... takový je život a s tím se musíme smířit. Vy si to možná neuvědomujete, ale objevit se najednou v barevném světě plných rostlin, zvířat, vody, lidí ... TYVOLE já jsem jak Kostkáč :D Dobře dost! Ale to všechno, co tu teď píšu má smysl a člověk by si měl vážit toho, co mezi sebou má... žijeme možná v krutém světě, ale zkuste si někdy zavřít oči a říct si, vždyť život není tak špatný. Máme přátelé, můžeme žít svobodně, máme střechu nad hlavou a to si myslím, že je důležité. Chybovat je lidské a člověk by si z toho měl vzít ponaučení... jen takhle může fungovat svět, když si začneme vážit sami sebe. Teď jsem teda trochu přeskočil od filmu, ale i tohle má spoustu společného. Stvoření světa je taková milá, písničková, vzdělávací pohádka, která zábavnou formou vysvětlí, jak by vlastně mohl vzniknout svět za pomocí boha a jeho pomocníků. I ve svých letech jsem se celkem pobavil nad některými nápady, jak vlastně vznikla chobotnice a proč má 8 chapadel - jednoduše, klučina andílek se opil chlastem a místo dvou nakreslil osm. Dále to, proč je třeba moře slané? Protože ďábel do vody přimíchal slánku. Zpracování filmu se moc líbilo z toho důvodu, že je zde mnoho písniček, včetně hlavní, která zde zazní několikrát a věty složené z rýmů. Bavil mě i takový souboj mezi bohem a ďáblem, kdy bůh často měl více nápadů, co do světa vytvořit a ďablíkové ty jeho všechny nápady zkonili (v tom dobrém slova smyslu), protože třeba růže, která měla být původně bez trnů ty trny dostala od čertů a nebo slon s divočákem dostali rohy. Nakonec třešnička do dortu byli první lidé na planetě Adam a Eva, ale tam už tak nějak se vědělo, jak to všechno skončí. Sprechen Sie Deutsch? Es hat mir sehr gut gefallen und ich bewerte den Film mit vier Sternen... ale radši ignorujte andílky, než začnete kývat hlavou, že umíte německy :D ()

bari68

Určite vtipné a zábavné spracovanie biblickej témy o Stvorení sveta .Animácia na polstoročie starý film je pekná, kresťanské ,,povinné čítanie,, , pre deti očarujúci film a pre dospelých už len znovu tá istá krajne ľavicová poézia. ()

Zagros

Krásná animace, zajímavě pojatý příběh, dobrý text a především Werichův přednes to všechno jsou pozitiva. Stvoření světa díky nim drží pohromadě a krásně funguje. Negativa by se jistě našla. Pro odpůrce náboženství je to dětská propaganda náboženství a pro odpůrce komunismu je to skrytá propaganda komunismus. Film je to každopádně dobrý a nevím, zda by šel vůbec v podobném ranku natočit lepší. ()

lonewolf odpad!

Velmi špatné dílo, které je značně nadhodnoceno. I když opomenu uživatelem "matty" vzpomínanou skrytou komunistickou ideologii, nevidím na tomto díle ani kapku něčeho zajímavého, vtipného či jen rádoby poučného. Postavičky jsou tak odporně nakresleny, že cokoliv jiného dílo obsahuje mi uniká a když si vzpomenu jak odporný pocit jsem měl, když jsem byl dítě a tohleto nám pouštěli ve škole na prvním stupni, tak si jen v duchu říkám: "Bože, to ale byla pí......". Je mi líto, tak to cítím a ani tohle přemrštěné hodnocení na ČSFD to nezmění. ()