V Evropě zuří první světová válka a členové Pruské akademie věd podepisují manifest na podporu Německa. Všichni – s výjimkou Alberta Einsteina, který tím ostatní kolegy samozřejmě popudí proti sobě. Největší zklamání mu způsobí bývalý přítel, chemik Fritz Haber, jenž se podílí na vývoji nového typu zbraně. Smrtící plyn, poprvé použitý v bitvě u francouzského města Ypres a podle něj pojmenovaný yperit, má děsivé následky. Pacifista Einstein se s takovým zneužitím vědy nedokáže smířit. Sám pracuje na výpočtech pro svou novou vědeckou publikaci. Ani převratný úspěch jeho obecné teorie relativity však nezajistí Einsteinovi vysněnovou Nobelovu cenu za fyziku. Kvůli antisemitsky založenému členovi Nobelova výboru, profesorovi Philippu Lenardovi, získá za rok 1918 toto ocenění Einsteinův starší kolega Max Planck. A za chemii je oceněn Fritz Haber… (Česká televize)

majo25

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Lepšia epizóda, ktorá sa venuje pokrokom vo vede, nielen Einsteinovým, ale u ostatných nemeckých vedcov v tom období, a tiež rôznym prístupom k vojne. Dobovo je dobre ztvárnený indiskrétny rozvodový súd. Akurát ten 4-ročný skok s výmenou herca v roli Einsteina tvorcovia nezvládli. Z pomerne aktívnej hlavnej postavy sa behom pár málo rokov stal pomalý prešedivelý starec. ()

Luk Skywalker

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Trochu skok v čase nekoresponduje se starším vzezření Einsteina, asi si v maskérně nechtěli moc hrát, nějaký mezičlánek ve vzhledu Einsteina by byl vhodný. Tentokrát je role Fritze Habera ta hlavní, což vůbec nevadí vzhledem k událostem a divák se tam dozví i pár věcí okolo, které přímo s Einsteinem nesouvisí (např. Yperit). ()

Meev

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jak jinak než 5*. Už se odchází se zajímavými pohledy a přichází se z mnohem více rozvíjejícím příběhem. Obzvlášť u posledních dvou dílů se děj o hodně posunul. S tím taky odchází ze scény Johnny Flynn a přichází Geoffrey Rush, což mi trošku vadí, protože mi přijde, že Flynn uměl lépe vyjádřit Albertovu "šílenost" a zapálenost do fyziky. Skvělé zabudování války do příběhu dílu jen prospělo. Opět si nejde stěžovat ! ()

MickeyStuma

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dramatizace opět poskočila o nějaký ten stupínek výš, stejně jako období Einsteinova života. První světová válka v plném proudu a příběh si mimo soukromých a vědeckých záležitostí Alberta Einsteina všímá také další v této době výrazné postavy a tím je jeho přítel německý fyzikální vědec Fritz Haber, který se významně podílel na vývoji chemických zbraní, čímž byl Albert velice zklamán. Mimo tuto skutečnost byla hlavně později konečně prokázána jedna Albertova teorie. Gravitace skutečně ohýbá světlo míjející slunce přibližně o jedna celá sedm desetin úhlové vteřiny. To znamená, že nejvýznamnější ze všech vědeckých pravidel zákonů sira Isaaca Newtona byly poprvé po dvou stoletích výrazně upraveny. A to si samozřejmě našlo odpůrce, které svoji kritiku veřejně ohlašovali. Další dějství je tedy opět plný vědy, politiky, kdy se podíváme i na bojiště do zákopů a samozřejmě dramatického vývoje Albertova soukromého života. Dočká se konečně souhlasu Milevy s rozvodem? ()

pakobylka

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jak zestárnout cca o deset až patnáct roků ... během pouhých pěti let ? Hlavním hrdinům seriálu v čele s Albertem Einsteinem se to beze vší pochyby podařilo, což lze pokládat za malý zázrak - a to i přesto, že čtyři z oněch pěti let byla léta válečná. Nemám zdání, zdali má takový do očí bijící nepoměr co dělat s teorií relativity, ale nevyhlíží zrovna nejvěrohodněji, odvádí pozornost a odsouvá vlastní příběh na druhou, ne-li až na třetí kolej, což není žádná velká výhra. Prohra taky ne, to uznávám - nicméně ... s ohledem na ne zcela zvládnuté "střídání stráží" ... výsledný efekt je někde na pomezí tří * ()