Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Jsou filmy a FILMY. Ty první jsou populárnější, ty druhé lepší. V těch prvních jsou postavy, v těch druhých lidé. První obsahují patos, druhé cit. A do druhé skupiny patří tento neobyčejně vyzrálý debut, jehož režiséra Perelmana jsem si hned zařadil mezi největší talenty posledních let. Ve filmu funguje prakticky všechno, režie, kamera (prosvítání světla skrze koruny, západ Slunce nad mořem), scénář je skvěle vystavěn a vygradován, děj je uvěřitelný a především hluboce lidský. Životní jsou i lidé, jejichž osudy sledujeme. Herci jsou fantastičtí, Bena Kingsleyho jsem nikdy moc neregistroval, tady mě však naprosto dostal, Jennifer Connelly dokazuje, že není jen děsná kočka, ale i velmi dobrá herečka, a z ostatních musím zmínit mě dosud neznámou Shohreh Aghdashloo. Ve světle tohoto filmu se musím ptát, podle čeho rozhoduje Akademie o vítězi Oskarů...(18.5.2006)

V podstatě je to jedna dlouhá pomalá a ubrečená deprese, pojednávající a zbytečných, nadbytečných či blbých lidských chybách, o snech a tužbách, které jsou leckdy postaveny na krapet pokřivených nebo nepevných základech. Prostě je to o lidech, kteří se -nejen svým přičiněním- vmanipulovali svými chybami a chybami druhých do těžké životní situace. Snad jediná čistá a neposkvrněná duše v celém lidském příběhu, je právě oběť všemožných a smrtících kombinací oněch pochybení, íránský mladíček. Ostatní jednají na základě svých psychických problémů (Kathy), předsudků (policejní důstojník), bídných materiálních poměrů (plukovník), strachu z deportace (jeho manželka) ... Ale vesměs jsou to všichni jenom lidé, kteří umí odpouštět. A to je na tomto dílku veledůležité poslání.(9.11.2005)

65%. Slušní herci, Jennifer opět k sežrání, ale trochu mi to připomínalo to špatné z Butterfly effect, akorát že otočené naruby. Člověk pořád cítí, že vše spěje k nehezkému konci, ale tvůrci film pořád a dost zbytečně natahují a rozmělňují tak dalšími peripetiemi hutný feeling první poloviny. Být to o půl hodiny kratší, tak možná čtyři.(30.6.2004)

Dom z piesku a hmly. Výstižný názov. Ťaživý príbeh zo skutočného života, ktorý sa stupňuje až do tragického záveru. Dubus zjavne Arabom veľmi dobre rozumie, a v tomto duchu sa nesie aj film. Vôbec sa nedivím Oscarovým nomináciám, film má veľmi silnú kritickú spoločenskú výpoveď a Vadim Perelman, ktorý do hlavných úloh prezieravo obsadil dvoch skvelých hercov, ktorých si hlboko vážim, sa javí ako osobitý režisér, ktorého sa oplatí sledovať.(16.11.2013)

A všechno se to seběhlo kvůli nějaký dementní byrokratický chybě na úřadě!(3.3.2009)

• - O úlohu Kathy prejavila záujem Shannen Doherty. (Keithe)

• - Při scéně, kdy se chce Jennifer Connelly zastřelit v autě, omylem málem rozbila kameru umístěnou ve dveřích automobilu. Začala se okamžitě omlouvat, ale režisér jí řekl, ať pokračuje ve scéně. Ta se nakonec objevila i ve filmu. (Ai.ma)

• - Autor předlohy Andre Dubus III dostal od filmových studií kolem sta nabídek na zrealizování své knihy. (Ai.ma)