Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Jeden starý omšelý dům může nejen poskytovat zázemí a domov, ale rovněž dokáže rozpoutat jednu na první pohled banální při. Mladá osamělá Kathy prošla protialkoholní léčbou, pravděpodobně i bolestným rozvodem a dnes žije ze dne na den. Plukovník Behrani je z Íránu, emigroval již před lety a nyní se snaží rodině zabezpečit jisté standardy, na které byli zvyklí. Koupí tak dům, který právě Kathy ze své nedbalosti (a shodě nešťastných náhod) vzali exekutoři. Plukovník si za svým snem ale hodlá tvrdě stát. Režisér se pohybuje lehounce na několika úrovních, zejména pak na rovině psychologického thrilleru. Atmosféra je hutná, budoucnost příjemně nejednoznačná. Silné charaktery všech zúčastněných tak ze snímku dělá nadprůměrnou záležitost. Divák se nemůže jednoznačně přiklonit na jednu či druhou stranu. Tragické vyústění však na sebe nenechá dlouho čekat!! Výtečná je i kamera (coenovský Roger Deakins) a hudební doprovod Jamese Hornera. Hlavní devízou je pak herecké ztvárnění – především Ben Kingsley podává v mých očích jeden z nejintenzivnějších výkonů poslední doby. Vyzrálý debut..(13.9.2006)

Dom z piesku a hmly. Výstižný názov. Ťaživý príbeh zo skutočného života, ktorý sa stupňuje až do tragického záveru. Dubus zjavne Arabom veľmi dobre rozumie, a v tomto duchu sa nesie aj film. Vôbec sa nedivím Oscarovým nomináciám, film má veľmi silnú kritickú spoločenskú výpoveď a Vadim Perelman, ktorý do hlavných úloh prezieravo obsadil dvoch skvelých hercov, ktorých si hlboko vážim, sa javí ako osobitý režisér, ktorého sa oplatí sledovať.(16.11.2013)

Ked som prvykrat videla tento film, myslela som si, ze uz nikdy nic lepsie neuvidim. Urcite je mnozstvo lepsich filmov, ale pre mna zostava po Leaving Las Vegas jednym z najsilnejsich filmovych zazitkov, ktore som mala tu cest vidiet. Ja som tzv. "dramofil", a cim viac slz na konci, pocas filmu a idealne aj na zaciatku, tym lepsie pre mna :) Takze naozaj vrelo odporucam tym, ktori mate rovnake pocity :)(23.11.2006)

V podstatě je to jedna dlouhá pomalá a ubrečená deprese, pojednávající a zbytečných, nadbytečných či blbých lidských chybách, o snech a tužbách, které jsou leckdy postaveny na krapet pokřivených nebo nepevných základech. Prostě je to o lidech, kteří se -nejen svým přičiněním- vmanipulovali svými chybami a chybami druhých do těžké životní situace. Snad jediná čistá a neposkvrněná duše v celém lidském příběhu, je právě oběť všemožných a smrtících kombinací oněch pochybení, íránský mladíček. Ostatní jednají na základě svých psychických problémů (Kathy), předsudků (policejní důstojník), bídných materiálních poměrů (plukovník), strachu z deportace (jeho manželka) ... Ale vesměs jsou to všichni jenom lidé, kteří umí odpouštět. A to je na tomto dílku veledůležité poslání.(9.11.2005)

,,JSTE KATHY NICOL? JE TO VÁŠ DŮM?“..... Režisér V.Perelman pomaličku rozehrává psychologické drama, na jehož konci vím, že tento žánr asi nebude pro mě to pravé ořechové. Na základě vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami (plukovník - rodina, Kathy - plukovník (dům), Kathy - policista) se odehrává příběh, na jehož konci se nabízí otázka, za jakou cenu jste ochotni bránit svůj majetek a co všechno se musí stát, aby jste pronesli tu poslední větu - ,,proboha to jsem nechtěl(a)". Výborné herecké výkony J.Connely a hlavně B.Kingsley, zajímavý, nevtíravý hudební doprovod, ale ..... ,,NE, TO NENÍ MŮJ DŮM!!“.....(9.7.2006)

• - Většina filmu byla natočena v přilehlém okolí San Francisca. (Ai.ma)

• - Manželka autora předlohy darovala knihu svého manžela "Dům z písku a mlhy" Benu Kingsleymu ještě před tím, než dostal nabídku na roli Behraniho. (Ai.ma)

• - Lokalita, kde se nachází dům, 34 Bisgrove street, je - stejně jako Pacific country - smyšlená. (Ai.ma)