Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

Trailer

misterz

Ako môže dopadnúť súperenie dvoch naprosto odlišných ľudí stojacich na okraji spoločnosti, ktorých spája len jeden spoločný záujem - snaha nadobudnúť pocit istoty a bezpečia? A ako v tomto smere zamieša karty slepá, možno až šialená láska? Aj o tomto pojednáva tento myšlienkovo bohatý film, okorenený skvelou réžiou a veľkou dávkou emócií (hlavne k záveru). Naozaj, človek si niekedy až príliš neskoro uvedomí, čo je v živote to najdôležitejšie. Mladším je možné takúto chybu do určitej miery tolerovať, ale keď si to neuvedomujú starší, tak to je potom hotová tragédia. Presne ako v tomto filme. 85/100 ()

Hild

Nechápu, jak mi tohle mohlo tak dlouho unikat. Ještě teď nemám slov. Dechberoucí a neuvěřitelně silný snímek. Závěr a vůbec celá poslední půlhodina je něco, co mi v hlavě zůstane ještě hodně dlouho, na takový konec se nezapomíná. Famózní výkon Bena Kingsleyho, jehož obraz, kdy běží z policejní stanice do nemocnice, jen tak nevymažu. Výborná je zde také Jennifer Connelly. Snímek je o to více depresivnější, když si uvědomím, kam až vyústila jedna malá chyba. Děkuji Perelmanovi za mimořádný filmový zážitek. ()

lesumir

Další drama, které má výbornou zápletku, ale ten zbytek do závěru je nic, prázdno, nuda, je to zdlouhavé a někdy nemístně vykonstruované. Neutíká to, ale doslova to neutíká. Přišlo mi to jako bych sledoval třeba čtyřhodinovou Ponorku.Connelly hrála hodně dobře, ale žádný extrém jsem neviděl, Kingsley je zkušenej veterán, takže tam není co řešit. Rozhodně slabé tři. ()

Madison

Na priemerný námet neprinášajúci zlomok kúzla sa dá okamžite a bez problémov zabudnúť. Do deja vás totiž vtiahne dokonale vypracovaná psychológia hlavných postáv, pomaly a pútavo plynúca réžia, prekrásna kamera a hypnotická hudba Jamesa Hornera. Všetky tieto aspekty vrátane hercov - talentovanej Jennifer Connelly a skvelého Bena Kingsleyho, vám na dve hodiny nedajú vydýchnuť a v závere len utierate slzy nad emocionálnym vyústením príbehu. Na film vás nepochybne prinúti myslieť ešte dlho po jeho zhliadnutí. Debutujúcemu Vadim Perelmanovi sa podaril zázrak. Malá dráma závislá na sile jednotlivých myšlienok, ktoré sú jej nepochybným pilierom. ()

Fr

,,JSTE KATHY NICOL? JE TO VÁŠ DŮM?“..... Režisér V.Perelman pomaličku rozehrává psychologické drama, na jehož konci vím, že tento žánr asi nebude pro mě to pravé ořechové. Na základě vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami (plukovník - rodina, Kathy - plukovník (dům), Kathy - policista) se odehrává příběh, na jehož konci se nabízí otázka, za jakou cenu jste ochotni bránit svůj majetek a co všechno se musí stát, aby jste pronesli tu poslední větu - ,,proboha to jsem nechtěl(a)". Výborné herecké výkony J.Connely a hlavně B.Kingsley, zajímavý, nevtíravý hudební doprovod, ale ..... ,,NE, TO NENÍ MŮJ DŮM!!“..... ()

• Při scéně, kdy se chce Jennifer Connelly zastřelit v autě, omylem málem rozbila kameru umístěnou ve dveřích automobilu. Začala se okamžitě omlouvat, ale režisér jí řekl, ať pokračuje ve scéně. Ta se nakonec objevila i ve filmu. (Ai.ma)
  • Autor předlohy Andre Dubus III dostal od filmových studií kolem sta nabídek na zrealizování své knihy. (Ai.ma)
  • Manželka autora předlohy darovala knihu svého manžela "Dům z písku a mlhy" Benu Kingsleymu ještě před tím, než dostal nabídku na roli Behraniho. (Ai.ma)