Dům z písku a mlhy

House of Sand and Fog

Dom z piesku a hmly

Drama / Psychologický

USA, 2003, 126 min

Konečně zase film, na který nezapomenete hned, jak vylezete z kina. Neuvěřitelné, co všechno může způsobit jeden dům, o který má zájem více lidí. Pěkný scénář kvalitně herecky zpracován. Ale pokud jste zrovna ve stavu, kdy by vám trochu depresivní film se špatným koncem zrovna neprospěl, tak se na Dům z písku a mlhy raději nedívejte.(8.2.2005)

Ked som prvykrat videla tento film, myslela som si, ze uz nikdy nic lepsie neuvidim. Urcite je mnozstvo lepsich filmov, ale pre mna zostava po Leaving Las Vegas jednym z najsilnejsich filmovych zazitkov, ktore som mala tu cest vidiet. Ja som tzv. "dramofil", a cim viac slz na konci, pocas filmu a idealne aj na zaciatku, tym lepsie pre mna :) Takze naozaj vrelo odporucam tym, ktori mate rovnake pocity :)(23.11.2006)

Perelmanův velmi vyzrálý debut o střetu bez vítězů; o střetu, v němž jsou jen a pouze poražení. Debut bez náznaku začátečnických chyb a přehmatů hned ze začátku překvapí svou obrazovou i hudební bohatostí. Po technické stránce nemám tomuto snímku co vytknout. Bezchybná kamera, excelentní střih, vynikající herecké výkony. Perelman si umí poradit nejen s tím, aby každý záběr vypadal tak dobře; často používá také jakési tiché mezivstupy (často se svým skrytým a tolik výstižným symbolickým vyzněním), a to vše pro podpoření atmosféry. Přesto: během prvních tří čtvrtin jsem si několikrát říkal, že to budou pravděpodobně velmi, velmi solidní 4 hvězdičky. Pak však přišel závěr - emocionálně odzbrojující, atakující mé nejniternější pocity. Prásknu se, došlo i na slzy - v pár momentech jsem se bez nich skutečně neobešel. A poslední část rozhodla. Něco, co ze mně dokáže vydolovat toto, si zaslouží plné hodnocení. Shrnuto a podtrženo: Pokud se nám Perelman nezkazí a jeho tvorba bude mít od vynikajícího debutu dále vzestupnou tendenci, tak se můžeme od tohoto týpka ještě ledasčeho zajímavého dočkat. Těším se. Poznámka: Za zmínku stojí i vystřižené scény (viz DVD přílohy) - snímek mohl mít ještě jiné vyznění.(5.5.2005)

Zatraceně účiná deprese, která staví na precizně budovaném napětí - věrohodně zoufalé postavy, pomalá melancholická hudba a povedená kamera (o zajímavých kompozicích nemluvě). Závěrečná katarze je silná, na můj vkus ovšem příliš rychlá, což jí ubírá na věrohodnosti. Přesto jde o jeden z nejsilnějších filmových zážitků, které jsem v roce 2004 viděl...(7.12.2005)

• salahadin

Tak bohužel... nejen vágní architektura domu z písku a mlhy, ale i scénář a celý film vaří z podobných ingrediencí. Dejme tomu, že 3/4 filmu probíhá polopatický souboj o jednu nemovitost a každá strana ji chce. To samo o sobě je vcelku zajímavé, vžijeme-li se do postav. Jejich důvody jsou pochopitelné. Ale dlouho jsem neviděl tak násilně našroubovaný dojácký konec, který nejen že zcela neguje předchodí situace, ale sám o sobě je nehorázně pitomý. Jednání postav na konci jsem těžce nepobral, to nemělo s tímhle filmem nic společného. Uznávám, že Dům z písku a mlhy má své kvality, ale mě nechalo celé dění na plátně chladným, postavy mě nezajímaly a konec mě nechtěně pobavil. Takže bohužel.........40% max. Výborně to napsal uživatel flanker.27.(8.9.2010)

• - Manželka autora předlohy darovala knihu svého manžela "Dům z písku a mlhy" Benu Kingsleymu ještě před tím, než dostal nabídku na roli Behraniho. (Ai.ma)

• - Autor předlohy Andre Dubus III dostal od filmových studií kolem sta nabídek na zrealizování své knihy. (Ai.ma)

• - Při scéně, kdy se chce Jennifer Connelly zastřelit v autě, omylem málem rozbila kameru umístěnou ve dveřích automobilu. Začala se okamžitě omlouvat, ale režisér jí řekl, ať pokračuje ve scéně. Ta se nakonec objevila i ve filmu. (Ai.ma)