Jak je to vleklé, tak je to odbyté, jak cítím k Sokolovi sympatie od dob, co jsme ho pravidelně se školou vídávali hrát v blízkém divadle, tak musím říct, že se až tak nepředvedl. Lenka Vlasáková ho přehraje bez nejmenší námahy, ale s ještě menším úsilím oba překoná Polívka, jeho kreace živelného statkáře oddaného rodné hroudě stejně jako lidskému porozumění a zemité moudrosti je nezapomenutelná. Vše ostatní bohužel ano. Ale chtít druhou Marketu Lazarovou by bylo asi moc.(30.7.2007)

• cross

Vančurovy romány pro mě byly vždy fimově nedostupné a Útěk do Budína na tom vůbec nic nezměnil. Filmu se dá bezpochyby vychválit velmi slušná výprava, stejně tak jako další technické aspekty a některé herecké výkony (především Bolek Polívka je vynikající!), ale co naplat, tenhle film je k uzoufání nudný... Nic moc se vlastně neděje, vyprávění nemá sílu pohltit diváka a jakýkoliv dějový zvrat je podáván v podstatě jen tak jakoby na okraj. Tomu všemu výrazně napomáhá požehnaná stopáž, která zapříčinila, že jsem před koncem pomalu začal prosit Boha, aby už se objevily závěrečné titulky. Na pohled rozhodně ne špatný film, ale co se týče podání a především zajímavosti a zábavnosti, je to děs! A o zábavu jde u filmu přece především...(28.5.2004)

Z filmu citiť, že je pôvodne zamýšlaný aj ako televízny seriál, takže ho asi tak treba aj brať. Na návštevu kina ma Luther nenalákal, ale v televízii to fungovalo výborne. Stále by to ale fungovalo viac, ak by som to pozeral ako seriál s prestávkami. Dve a pol hodiny je na takýto koprodukčný, pomerne veľkolepo pojatý film, trochu moc. Nie sme v Hollywoode. Videl som už dávnejšie a nemienim sa k filmu už niekedy vracať.(25.12.2012)

Upřímně se přiznávám, že jsem tento film ze zvědavosti shlédla jen díky obsazení Ondřeje Sokola, kterého jsem si velice oblíbila v pořadu Partička. Proto mě poměrně zklamalo, že je nadabován, avšak herecký výkon předvedl výborný. Samotný příběh je průměrný, ale musím říci, že ačkoliv má film přes dvě hodiny, tak jsem se nenudila. Za Ondru přidávám jednu hvězdičku :)(29.12.2011)

Film to neměl být. Měl vzniknout pouze seriál, kde vše dostává více prostoru, a přesto se děj nevleče. Myslím, že ona doba, kdy se děj odehrává je zobrazena věrně, rovněž ústřední dvojice hraje "pečlivě" své postavy. Mě tedy více zaujala matka Jany a dvojice slováků Bolek Polívka a Andrej Hryc. Nicméně příjemné dílko, které je podbarveno výbornou hudbou, stojí za podívanou. Lehčí nadprůměr.(22.1.2004)

• - Naposledy před kamerou herec a režisér, Oto Ševčík (M.B)