Egon Schiele

• Rakousko Egon Schiele: Tod und Mädchen (více)

Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Doby, během níž se pomalu a téměř nepozorovaně chýlila ke konci jedna velká dějinná éra. Doby, kdy se v kultuře a ve výtvarném umění snad nejvýrazněji začaly bouřlivě prosazovat zcela nové směry. Návštěvníci galerií byli poprvé vystaveni troufalé tvorbě expresionistů a kubistů, objevují se i první abstraktní díla. A do veřejného prostoru, díky tvůrcům jako byl Schiele, vstoupila erotika. Mladý Egon Schiele je zpočátku fascinován secesí a tvorbou svého krajana Gustava Klimta, ale brzy nachází vlastní výrazové prostředky v expresionismu a odvážných aktech. Jeho hlavní inspirací jsou krásné a mladé ženy. A jsou zásadními múzami nejen jeho tvorby, ale i života. Osudový vliv na něj mají ale jen dvě – jeho sestra a první múza Gerti a mladičká Wally, pravděpodobně Schieleho jediná pravá láska, kterou zvěčnil ve svém slavném obraze „Smrt a dívka".
Jeho provokativní erotická tvorba brzy vyvolá odezvu nejen mezi výtvarníky a galeristy, ale i mezi počestnými občany. Pro nevázaný způsob života je dokonce nucen ukončit svůj pobyt v Českém Krumlově. Nakonec je ale stejně zatčen, čelí obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé dívky a soudce spálí pro výstrahu jeho kresbu. Schieleho radikální malby sice pohoršovaly vídeňskou společnost, ale podobně odvážní umělci jako Gustav Klimt cítili jeho výjimečnost. Egon Schiele byl ve své tvorbě připraven jít až za hranu vlastní bolesti, obětoval pro své umění lásku a nakonec i život. Pro umění, které nás inspiruje dodnes. (CinemArt)

zzuba

Ono se tam vlastně ni moc neděje. Končící Belle Époque, pak svět roztrhaný první světovou válkou. Endemitní malíř tvrdí, že pracuje a maluje, nemá prachy, chlastá a s těma holkama to prostě neřeší. Velmi pěkné tři hvězdy. Ale čtvrtou hvězdu si podle mě zaslouží to provedení. Krumlov je fakt v Krumlově a jako dost mě mrzí, že kdykoli jsem tam byl na vodě, tak jsem ve Vltavě pod zámkem nepotkal polonahou sympatickou frankofonní černošku. Celkově, ta výprava, interiéry (snímání pavilonu Secese ve Vídni) i ta mně strašně blízká „evropskost“, třeba ty umírněné až rezignované emoce nad kosmopolitní smrtí po válce. To prostě jo. Žádná přepjatá, uslzená, zaoceánská dramatika. A Klimt si byl docela i podobnej. No a ty kukadla Valerie Pachner (nejen kukadla, ale i „kukadla“ a zbytek) a jak křenila nosánek, to bylo/ ta byla prostě k sežrání. ()

elimS

15% - komentář 20ti slovy: No to mě poser! Co to ku*va...? 70%? Scenář a střih = bordel! Ani ženské to nezachránily. Akorát posledních 20 minut bylo míň o hovně. ()

hazdrova

Filmu by neuškodila kratšia stopáž, aby sa zachovala príjemná atmosféra filmu (hlavne na začiatku). Páčilo sa mi, ako príbeh ukazuje surovosť a nedotklivosť maliara (umelca), ktorý všetko vníma ako svoj umelecký objekt,. 3,2* ()

Amonasr

Film bych ohodnotil za plný počet hvězd, kdyby byl sestříhaný víc chronologicky a neskákal každou chvíli do jiného časového období, takže nebylo vždy snadné se rychle zorientovat. Jinak filmařsky solidní řemeslný počin, oceňuji také, že Schiele byl představen nepřikrášleně, tj. jako složitá víceméně sebestředná osobnost, která kromě sebe sama skoro nic nerespektuje a nebere téměř žádné ohledy dokonce ani na ty úplně nejbližší. Ale to už tak u velkých umělců bývá. Snímek si zároveň zachovává i přes řadu dramatických až tragických okamžiků jakýsi chladný odstup od hlavních postav, což bylo možná způsobeno právě tím poněkud chaotickým rozkouskováním různých dějů. Jako divák jsem proto se Schielem ani s dalšími postavami jejich osudy příliš vnitřně neprožíval. Považuji ale za přínosné, že jsem se mohl s životem a charakterem malíře blíže seznámit, aniž by mě film nudil. ()

mosem

i když se Schiele nedožil vysokého věku, zanechal po sobě poměrně rozsáhlé dílo. A jeho život nebyl rozhodně nudný. Jistě, o jeho přístupu k umění, k aktům, může být posuzován z různých hledisek. Někdo v tom může vidět čistého umělce, někdo naopak zvrácenost. To je ovlivněno dobou, kdy v různém čase je nahota vnímána různě. Stejně tak lze různě vnímat jeho osobní život. Pro mne byl prostě bohém. Svobodný, nespoutaný.....přesto citlivý, posedlý svým uměním, kterému podřídil absolutně vše. Film podle mne vyžaduje diváka, který již o Schielem něco zná. Není to klasický životopisný film - narodil se....rodina....vzdělání.....práce....rodina....smrt. Zachycuje rozhodující momenty jeho života, nicméně bez znalosti dalších souvislostí může působit zmateně. Což rozhodně není pravda, ale právě důsledek Schieleho bohémství. Osobně mám pocit, že k dalšímu poznávání Schieleho tenhle film může "lákat" víc, než prezentace osobnosti v pojetí Českého Krumlova. ()

Luswani

Pro mě tedy velké zklamání. Tento film mě vůbec nevtáhl do děje, byl nezajímavý, místy až nudný a už jsem se těšil na konec. Nepochopil jsem, co se tvůrci snaží divákovi sdělit. Bylo to jen pouhé zachycení poměrně krátké části Schieleho života, bez nějakých hlubších emocí. Vůbec jsem se s postavami neztotožnil, nikomu jsem nefandil, prostě nic. Dělá to na mě dojem, že se dnes dělají filmy o kdekom, přičemž Schieleho příběh mi nepřipadal až tak zajímavý. Maloval pěkně, ale jeho život se mi nezdá jako příliš nosná látka pro dramatickou tvorbu. Chválím akorát kameru, nasnímané to bylo pěkně. 40% ()

Gortyna

Dobrý film, ale nevídaně špatný český dabing. Herci otevírali pusu zpravidla dříve nebo později, než začal mluvit dabér. ()

blondboss

Vcelku slušný pohľad do života rakúskeho maliara Egona Schieleho, ktorý aj napriek krátkemu veku života dokázal po sebe zanechať množstvo umeleckých diel. Mne sa tie kresby teda vôbec nepáčili, ale holt, nie som kritik ani fanúšik výtvarného umenia. Rozjazd dobrý, atmosféra dobovo fajn, len už postupom času sa z toho stal len akýsi milostný paškvil, ktorý skĺzol do šedého priemeru. 60 % ()

JenYu

Prostředí, výprava, světlo, obrazy, vztah mezi Egonem a Wally - to všechno zasluhuje pět hvězdiček. V příběhu a zpracování mi však něco scházelo - něco, co by mě chytilo a nepustilo. Pozn. Valerie Pachner je krásná. ()

Bezejmený

Žádný suchý životopis, ale zajímavý film o "bláznivém" malíři. Kamera a režie velmi slušné. Moc hezké záběry (Český Krumlov) se několikrát podaří. Nicméně se většina filmu odehrává v interiérech, často stísněných a nevybavených a i tam si režisér dokázal poradit. Hlavní představitel výborný, stejně jako zbytek. Tvůrci ušetřili dost peněz za dámské oblečení. Co mi vadilo, byl zmatek ve skocích v časových rovinách, než se člověk rozkouká a také příliš zdlouhavá poslední část filmu. Stejně tak se mi nelíbilo zpracování jeho osudů v armádě. Celkově mě film mile překvapil a rozhodoval jsem se mezi 3-4 hvězdičkami. ()

karnifex

Takový pěkný, milý film - nenadchne, neurazí, a rozdíl od Schieleho rozhodně nijak neprovokuje. A to je možná zásadní problém snímků, které o kontroverzních osobnostech pojednávají uklidňujícím, zaběhlým a nenápaditým způsobem. Ale dívalo se na to dobře, příjemně to ubíhalo a mě osobně ani nenudilo.. Po výtvarné stránce nadprůměr (což je samozřejmě u filmu o malíři dost důležité), s hudbou už to bylo trochu horší, posouvala některé scény příliš blízko kýči, ale celkový dojem byl dobrý.. ()

cinemafil

Scénáristovi se nepodařilo udržet dějovou a myšlenkovou linii, postavám chyběla hloubka, herecké výkony byly poplatný chabému scénáři, kterým trpěl celý film. Chyběla kvalitní dramatická zápletka. Další důkaz známé pravdy, že se scénářem stojí a padá celé dílo. 3* ()

rigby

Standardní životopisný film. Vzhledem k tomu, o jakého rozporuplného umělce se jednalo, bych čekal trochu těžší kalibr. Nakonec z toho vznikl příjemný, ničím nedráždící film pro kldiný odpočinkový televizní večer. Možná to chtělo trochu přitvrdit, více prokreslit jednotlivé postavy, a bylo by z toho něco zcela jiného, co by zanechalo trvalejší otisk. ()

allegria

Nejméně do tří čtvrtin filmu jsem měla za to, že to bude celé jaksi ploché, nevýrazné a nudné, snad i díky kostýmům a výběru hereček do ženských rolí, které mi takřka splývaly. Také časové skoky zpočátku spíš mátly, než že by byly zajímavé nebo přínosné. Ale pak děj nabral obrátky, všechno do sebe zapadlo a jako celek na mě nakonec film působil jako zdařilý životopis výjimečného malíře. ()

PTuranyi

Životopisný film rakúskeho maliara Egona Schieleho je natočený veľmi dobre s perfektnou profesionálnou zručnosťou. Produkcii a hercom sa podarilo vytvoriť uveriteľnú atmosféru okolo maliara a postáv okolo neho. Dej však vo filme nie je lineárny ale scenár skáče v čase sem a tam. Takže divák musí byť sústredený, aby nadviazal a pochopil dejovú postupnosť. Režisér sa zrejme pokúša podať život maliara ako jeho umieranie prerušované pohľadom na jeho tvorbu a život, alebo naopak. ()

DrifterSoul

Pomalu plynoucí děj, akcentující nálady a pocity. V žádném případě ovšem nuda, tedy alespoň pro ty, kteří se snaží vnímat věci pod povrchem a používají hlavu k přemýšlení. Nedokáži posoudit, jak moc se daná, téměř desetiletá sekvence života, tohoto dnes světoznámého rakousko-uherského malíře s českými kořeny, kryje se skutečností. V každém případě stála za vidění. Třeba jen čistě ze vzdělávacích důvodů. A to i přesto, že jeho obrazy, otevírající okno do naprosto rozervané duše, se mi nikdy nelíbily. ()

ABC1

Málokterý životopisný film je extrémně dobrý, tento byl chvílemi poněkud zdlouhavý a nudný, ale vzhledem  tomu, že se jedná o rakousko-lucemburské dílko, musím říct, že zas tak špatný nebyl. Solidní tři hvězdy za krásného a charismatického Egona, zajímavě stylizované portrétované ženy a Český Krumlov. ()

jaden

Moderní kamera a pěkné interiéry, kostýmy apod. (na první pohled nákladný film), jinak ale bohužel velké zklamání. Zrovna Schieleho život se dal využít mnohem, mnohem lépe, mám ale bohužel pocit, že tento film sází spíše na ty diváky, kteří o jeho umění a životě neví nic. Zdlouhavý začátek, spousta nevyužitých momentů (např. větší důraz na Schieleho vztah s Klimtem), spousta pseudoskandálních fabulací a jako obvykle konzervativní film, kde se to nahými ženami jen hemží, zatímco samotného Schieleho nahého neuvidíme, což je zrovna u něj hodně komické. Generický biografický film, který neurazí ani nezaujme. Plus jen za dobré ztvárnění Wally Neuzil, sestry Gerti, kameru a prolínání časových rovin, které je ale opět jasné asi jen lidem, kteří o Schieleho životě něco vědí. ()

Bohemica

Mám v oblibě životopisné filmy a filmy podle skutečných událostí, mám ráda výtvarné umění. K mým velkým oblíbencům patří Egon Schiele a miluju Český Krumlov. Film jsem si užila, i když přiznávám, že spíše z uvedených důvodů než kvůli jeho filmařským kvalitám. Ale na druhou stranu to byl první rakousko-lucemburský film, který jsem viděla a to, že se se rozhodně nejedná o kinematografické velmoci a vůbec země s tradicí v tomto oboru, tak film dopadl víc než dobře. A Noah Saavedra v titulní roli ? V životě jsem toho kluka neviděla, ale příjemně překvapil a rozhodně má našlápnuto ke slibné kariéře. Má šarm, talent i netuctový vzhled (svoje chilské předky nezapře). Tak trochu mladší rakouský Eddie Redmayne. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST