Swann s několika přáteli se utkají s Nixem/Puritánem, vůdcem sekty, zabijí ho a ze spárů sekty osvobodí mladou dívku. Po třinácti letech se soukromý detektiv Harry D´Amour stane náhodným svědkem vraždy vykladače karet. Tím se dostane do kolotoče nezvyklých událostí plných magie a násilí. Kolem začínají umírat lidé, včetně iluzionisty Swanna. Harry se nejen prostřednictvím Swannovy vdovy Dorothey (jež je onou osvobozenou dívkou) snaží přijít všemu na kloub. Vše směřuje k tomu, že Nix není tak úplně mrtev, jak by se zdálo, a chystá se znovu povstat. Sekta se opět schází v poušti, aby se stala svědkem Puritánova znovuzrození. Harrymu nezbývá, než se zlu postavit a utkat se s Puritánem. (eraserhead666)

Trailer

Gilmour93

„Flesh is a trap. And magic sets us free.“ „The flesh is weak. Only the soul is immortal.“ První úsloví patří soukromému očku Harry D´Amourovi, druhé soukromému očku jménem Harry Angel. Náhoda? Právě prostřední, řekněme noirově-detektivní část z LA mě svou mysteriózní atmosférou nebývale zaujala, leč následujícím sektářským násilím v poušti bylo vše působivé nenávratně ztraceno. Těch pár Barkerových režijních pokusů myslím prokázalo, že je mnohem efektivnější přivést člověka před dveře s nápisem Představivost, než mu do posledního detailu ukázat, co je za nimi.. ()

corpsy

Clive Barker je určite skvelým spisovateľom. Aj keď som žiadnu z jeho knižiek nečítal, filmových adaptácií podľa jeho tvorby mám naštudovaných dosť. Režíroval prvého HELLRAISERA podľa vlastnej predlohy a každý fanúšik hororu vie, že to dopadlo náramne dobre. Má aj NIGHTBREED, čo už nieje žiadna veľká pecka, ale ide o výživné spracovanie vlastnej tvorby. Tento PÁN KÚZIEL má opäť zostupnú tendenciu, aj keď v tomto prípade nejde o technickú stránku. Málo atmosféry, málo toho ´´našeho´´ Barkera. ()

topi

Začátek je fakt skvělej a je tam Barker cítit na sto honů. Postupně se příběh vyvíjí podle Barkerovy vize a celkově film působí takovým špinavým a temným dojmem. Určitě mohl být líp zpracován, škoda některých digitálních triků, ale ta temná atmosféra tam je. Hellraisera jistě nic nepřekoná, ale Pán kouzel je svým způsobem kultovní. ()

adamo_znk

Hned uvodní scéna dá divákovi jasně najevo, že může očekávat nabité a zábavné béčko, což se v průbehu filmu jenom potvrdí. Clive Barker velice svižně a sympaticky režíruje kvalitní skvadru herců, nabízí originální a napínavou podívanou a já si jenom řikám, jaká je to škoda že nezadaptoval víc svých knih. ()

GodComplex

"Grave is lonely, but living is worse..." . Cistokrevnej Barker. Podle me "nejbarkerovitejsi" Barker ve filmovem formatu a to i vic nez Hellraiser a urcite vic, nez Nightbreed. "I was born to murder the world...". Presne tohle Barkerovi sedi, prostredi LA, uchylnosti, dekadence, backstage, show, hororovy nadech, mysticno. Hlavne je to prvni Barkeruv film, kde naplno zacina projevovat svou gay podstatu. Obecne gaye vazne nemusim, viz. moje recenze na Milk, ale krome toho, ze treba prave Barker (gay) je muj oblibeny spisovatel, tak se musi nechat, ze v sobe gayove maji urcitou strasidelnou perverznost, kterou zde Barker presne vystihl ztvarnenim sekundarniho zaporaka a jeho humanimalniho poskoka. Do hororu a jako element znepokojeni tedy gayove funguji dobre. Princip filmu je jednoznacny - magie. Resp. stara znama problematika - trikove iluze vs. opravdova magie. "Flesh is a trap, magic sets it free...". Uz samotne prostredi kouzelniku je dukladne zvlastni, kdyz do toho zacne navic Barker pumpovat svuj nezamenitelny alternativni styl, uchylne vlozky a dokonce nejake ty sve puvodni grafiky, ma napul vyhrano. Bohuzel to zase nevyslo uplne tak jak by melo a to i pres to, ze Bakula byl jakozto hlavni hrdina super a Famke Janssen totalne sexy. Ma to podobny problem jako vsechny Barkerovi filmy, pusobi to tak nejak nedodelane, nedomyslene a nedokaze to uspokojit zcela a bezezbytku. Navic se uz pomalu stava pravidlem, ze Barker proste nedokaze ukocirovat konce. Uplne stejne jako v Nightbreed je poslednich asi 20 minut totalni hysterie. Rozhodne doporucuji Director's Cut, ktery je, bohuzel narozdil prave treba od Nightbreed, kde byly vysekany nejchutovejsi sceny, k dispozici. "A man who wanted to become a god... then changed his mind...". 7/10 ()

• Snímok sa začal natáčať pod hlavičkou Polygram Filmed Entertainment. Keď však toto štúdio začalo pociťovať finančné problémy, film prešiel pod štúdio MGM/UA, ktoré v tom čase hľadalo produkty pre svoju znovu založenú filmovú divíziu United Artists. (beso74)
  • Film natočil Clive Barker podľa vlastnej poviedky Poslední iluze z cyklu Knihy krve IV. - VI. (BlackTom)