Pán kouzel

Lord of Illusions

Horor / Thriller / Fantasy

USA, 1995, 109 min (Director's cut: 120 min)

• hirnlego

Barker se posral v koutě a vyhnil z toho detektiv Bakula. Pár věcí jsem od něj četla a nemyslim si, že by psal až takový hovna, na jaký jsem tady byla nucená koukat. Lobotomický detektiv, povinný románek, debilní konec. Trochu to zachraňuje brácha Udo Kiera jako hlavní záporák. Ten pravej horor si teď ale dává spíš on.(23.12.2013)

[Director's cut] - Barkerova další temná mysteriózní story, která má na začátku a na konci absolutně vynikající temnou atmosféru a několik perfektních hororových scén, obzvlášť Daniel von Bargen jako Nix byl úplně ďábelskej, ale ten prostředek kterej je hodně prošpikovanej vyšetřováním je rozhodně slabší a chybí tomu ta satanistická atmosféra, která právě na začátku a na konci díky Bergenovi je. Za to ale relativně mladá Famke Janssen je tady fakt k nakousnutí a Scott Bakula správně zkrachovalý soukromý očko(3.1.2009)

"Grave is lonely, but living is worse..." . Cistokrevnej Barker. Podle me "nejbarkerovitejsi" Barker ve filmovem formatu a to i vic nez Hellraiser a urcite vic, nez Nightbreed. "I was born to murder the world...". Presne tohle Barkerovi sedi, prostredi LA, uchylnosti, dekadence, backstage, show, hororovy nadech, mysticno. Hlavne je to prvni Barkeruv film, kde naplno zacina projevovat svou gay podstatu. Obecne gaye vazne nemusim, viz. moje recenze na Milk, ale krome toho, ze treba prave Barker (gay) je muj oblibeny spisovatel, tak se musi nechat, ze v sobe gayove maji urcitou strasidelnou perverznost, kterou zde Barker presne vystihl ztvarnenim sekundarniho zaporaka a jeho humanimalniho poskoka. Do hororu a jako element znepokojeni tedy gayove funguji dobre. Princip filmu je jednoznacny - magie. Resp. stara znama problematika - trikove iluze vs. opravdova magie. "Flesh is a trap, magic sets it free...". Uz samotne prostredi kouzelniku je dukladne zvlastni, kdyz do toho zacne navic Barker pumpovat svuj nezamenitelny alternativni styl, uchylne vlozky a dokonce nejake ty sve puvodni grafiky, ma napul vyhrano. Bohuzel to zase nevyslo uplne tak jak by melo a to i pres to, ze Bakula byl jakozto hlavni hrdina super a Famke Janssen totalne sexy. Ma to podobny problem jako vsechny Barkerovi filmy, pusobi to tak nejak nedodelane, nedomyslene a nedokaze to uspokojit zcela a bezezbytku. Navic se uz pomalu stava pravidlem, ze Barker proste nedokaze ukocirovat konce. Uplne stejne jako v Nightbreed je poslednich asi 20 minut totalni hysterie. Rozhodne doporucuji Director's Cut, ktery je, bohuzel narozdil prave treba od Nightbreed, kde byly vysekany nejchutovejsi sceny, k dispozici. "A man who wanted to become a god... then changed his mind...". 7/10(5.3.2009)

Přiznávám, že od mistra hororu, Clivea Barkera, bych čekala mnohem kvalitnější a atmosféričtější formu děsu. Pán kouzel mi přišel spíše jako nějaká béčková parodie. Film nabídne pár vydařených hlášek a okouzlí krásou Famke Janssen. Ale cokoliv hororového raději nečekejte. Když, tak se musíte spokojit s lacině působícími triky a scénami, které zřejmě mají vyděsit, ale spíše rozesmějí. "Nemáš ponětí, do čeho ses namočil." - "Do pěkných sraček.", "Právě tady jsme ho zabili." - "Zdá se, že se Vám to moc nepovedlo."(9.1.2013)

Umenie ilúzie je neuveriteľné, ale čo ak sa stane, keď sa hranica medzi ilúziou a realitou prekročí? Clive Barker nám dodáva extrémne morbídny a zlovestný príbeh, ktorý sa výlučne odohráva v tajomnom svete kúzelníkov. Tri hlavné kapitoly v jeho bohatej kariére stoja na pevnom scenári a originálnom príbehu.(27.5.2010)

• - Snímok sa začal natáčať pod hlavičkou Polygram Filmed Entertainment. Keď však toto štúdio začalo pociťovať finančné problémy, film prešiel pod štúdio MGM/UA, ktoré v tom čase hľadalo produkty pre svoju znovu založenú filmovú divíziu United Artists. (beso74)

• - Film natočil Clive Barker podľa vlastnej poviedky Poslední iluze z cyklu Knihy krve IV. - VI. (Sociopath)

• - Spoiler: Ako pri Hellraiserovi, tak aj pri tomto filme sa Clive rozhodol pozmeniť pár vecí. Najväčšou zmenou určite prešli Nix/Puritán, ktorý sa v predlohe vôbec nevyskytoval a Swann, ktorý v predlohe žil iba na začiatku. Nixova sekta je takisto ďalšou Barkerovou zmenou. (Sociopath)