Lady Macbeth

• Velká Británie Lady Macbeth (více)

Lady Macbeth nás přivádí na zdánlivě poklidný anglický venkov roku 1865. Katherine stojí před oltářem vedle Alexandera, svého budoucího manžela. Vikář je prohlásí za muže a ženu. Alexandrův stárnoucí otec Boris, bohatý majitel dolů, dvojici pozorně sleduje. Katherine totiž koupil pro svého syna spolu s malým pozemkem od jejího otce. Svatební noc však zůstane nenaplněna, Alexander novomanželce neudělá žádný fyzický návrh. Navíc musí záhy nečekaně na několik týdnů odcestovat do rodinných dolů a jeho otec zase odjíždí do Londýna. Osamělá Katherine na tchánův příkaz nesmí opustit dům a tak tráví prázdné dny uzavřena v zatuchlých místnostech. Pak se ale přece jen odváží vyjít ven. Při jednom ze zakázaných výletů narazí na Sebastiana, hezkého, silného a drsného nádeníka. Ten pak v noci vnikne do její ložnice, a i když mu Katherine zpočátku odolává, nakonec sama podlehne chtíči. V následujících dnech se oddávají nespoutané vášni a Katherine se stále méně podřizuje milencově vůli. Stává se z ní autoritativní paní domu. Jejich vztah však nemůže uniknout okolí. Chvíle neodvratných střetů a výsledných tragédií se blíží. Katherine se rozhodne vzít vlastní osud do svých rukou, nic jí nedokáže zastavit... Tchán přijíždí zpět z Londýna a později se vrací i Alexander. Navíc se objeví i Agnes spolu s malým chlapcem, který je Alexandrovým levobočkem. Kdo z nich přežije vášeň paní domu? (CinemArt)

Narya89

Docela creepy film, hlavně tím, jak snadno hlavní postava opouští jakékoliv morální zábrany (pokud vůbec někdy nějaké měla) a ve jménu jakési "lásky", která je spíš snahou někoho ovládat a vlastnit, doslova jde přes mrtvoly. Naprosto nikdo mi tam nebyl sympatický, i když jsem empatizovala se situací Katherine..sama si neumím představit být uvězněna v takovém domě, stále sama a bez možnosti vycházet ven, s manželem, který je pro mě naprosto cizí a akorát mu musím být po vůli a dělat cokoliv mi přikáže, to fakt no thanks a opět jsem ráda, o kolik víc už jsou dnešní ženy ve vztazích emancipované. Ve výsledku myslím, že z toho rozhodně benefitují i muži a oba mohou být v takovém vztahu spokojenější než v jakési sick pán a ráb hierarchii. ()

VanTom

"Artově" strohá, zamyšlená, tichá (kromě pár minut hučení bez hudby) prezentace nudné, ponižující, únavné samoty / prázdnoty ústící až v oddání se patologické lásce výborně vtáhla - s frustrovanou novomanželkou se dalo soucítit. Jenže následné činy vypočítavé, chladně "praktické" krutosti se již udály bez většího zaujetí, narychlo, drobnokresba psychického rozpoložení / vývoje se vytratila - skryté monstrum nedostalo prostor oslovit. ()

Tft

Lady Macbeth je do detailu vyladěné drama, které se rozhodně nebojí šokovat. Snad každý záběr filmu by se dal zarámovat a pověsit na zeď, o to víc je to působivé s ohledem na fakt, že se jedná o první film režiséra Williama Oldroyda. Z každého záběru je cítit velká snaha k dotažení toho co se nakonec objeví na plátně k dokonalosti, až to místy bohužel působí trochu mechanicky. Kostýmy a celková výprava jsou taktéž vyšperkovány na maximum a je opravdu radost pohledět jak na interierové scény, tak na záběry anglického venkova. Florenc Pugh dost možná nastartovala svou hereckou kariéru směrem strmě vzhůru, její skrytá zákeřnost spojená s na oko vyhlížející nevinností patří k tomu nejlepšímu co tenhle rok po herecké stránce mohl nabídnout. Lady Macbeth je až bych řekl nečekaně temný film, který bych celkovým atmosférickým laděním přirovnal k Refnově Neon Demonovy akorát z prostředí 19. století anglického venkovského panství. William Oldroyd si s tím opravdu vyhrál, místy trochu pro samou snahu o perfekcionizmus zapomněl vyprávět nějaký příběh, ovšem po technické stránce tyhle nedostatky snímek kompenzuje víc než dost. Lady Macbeth je zákeřná mrcha v nevinném těle, žijící v zákeřném prostředí. (spoiler: scéna s vraždou dítěte je asi to nejkrutější co jsem tenhle rok viděl). 79% ()

Autogram

Kruté udalosti na nejakom odľahlom statku v réžii frustrovanej mladej ženy. Trochu bolo ťažké uveriť jej rýchlemu prerodu zo zakríknutého dievčaťa na sebavedomú pani domu, ktorá si ide za svojím pochybným cieľom cez mŕtvoly. A všetci v okolí sa len nečinne prizerajú. Ale atmosféru to malo, len ten záver bol taký narýchlo prilepený. ()

blackJag

Moc pěkně natočené, čistě, bez potřeby exhibice, tzn forma na jedničku. Obsah taky slušný, samotným titulem je řečeno hodně, k jednání postav bych ale přeci jen nějaké to pozadí přidal, chybělo mi. 75% ()

Ivi06

Po delší době zase film, kde počínání hrdinů není úplně předvídatelné, a takové mám ráda. Úvod je velmi povedený, ty delší stopáže, kde se vlastně nic neděje, kde pozorujete Katherine jak kouká z okna, usíná na pohovce, ty dokonale vykreslují tu šílenou nudu, kterou zažívá. Do toho ta kamera a krásná scenérie : anglický venkov druhé poloviny 19. století, který je ale zároveň tak strašně depresivní, že já osobně : mít za manžela slizkého podivína, s ještě odpornějším tchánem, zavřená furt doma a jediné kam se venku dá jít je do toho hnusného počasí... no já bych si hodila mašli. Hlavní hrdinku tedy logicky musíte hrozně litovat... alespoň tedy do určité doby, pak byste jí tu mašli totiž rádi uvázali sami. ()

MsUtahraptor

Pánové ("tvorstva") mohou stát u kormidla a hlučně to všem připomínat (tchán, manžel), ale jakmile si ženská jde nemilosrdně za svým, kdokoli jí stojí v cestě, dopadne strašlivě. ()

Hanys_

Když se zbohatlá panička nudí, tak to může dopadnou i takhle...Nebýt toho většího množství náhod, bylo by to za čtyři. I proto, že pro tyhle historické romantiky o lehce cáklých hrdinech mám docela slabost (V tajnosti). ()

kolemjdouc

Tenhle příběh je typický pro vášeň a nenávist a odplatu.Tuhle zkázu "koupil" pro svého syna Alexandra otec Boris.Herec v jeho roli opravdu exceloval.A i o statní aktéři nezůstali pozadu.Režisér pracoval s minimem herců, takže se mohl své práci naplno a soustředěně věnovat.Minimalizované exteriéry a interiéry.Výtečná kamera ()

Darth Maul

Od temného dobového thrilleru som očakával tvrdší emocionálny úder. Vo filme boli znázornené hrozivé situácie vyplývajúce z ľudskej sebeckosti, ktoré síce prinútia diváka k zamysleniu, no neomráčia ho. Všetko pôsobilo až príliš sterilne a neosobne. Je to trošku škoda, pretože netradičný príbeh mal celkom dobré základy v podobe dusnej atmosféry a výborného hereckého výkonu krásnej Florence Pugh. ()

Rozjimatel

3,5 Táto komorná, minimalistická dráma o samote ma mimoriadne zaujala. Svojou silnou atmosférou, pomalým a precíznym rozprávaním, skvelou kamerou s malebnými obrazmi z interiéru aj exteriéru, vynikajúcim herectvom mladej herečky Florence Pugh, ktorú som videl prvý krát a som presvedčený, že ešte o nej budem počuť. Všetky tieto filmové prostriedky spolu s výpravou a kostýmami sú tak silné a pôsobivé, že som sa na hodinu a pol dokázal preniesť o 150 rokov do minulosti niekde na anglickom vidieku. ()

filipvrbik

Mimořádně kvalitně natočená děsivá nuda... lehce řízlá sexem a pát krvavějšími scénami. Florence Pugh tahne celkem zajímavý film, který vás ale možná unudí, možná naštvě, možná pohorší ...60% ()

Renfield

Denní stereotyp, nuda a ponížení... tak dokonalé vytvoření soucitu s hlavní hrdinkou jsem dlouho neviděl. Úvodní část je opravdu výborná! Věčně stejné záběry na pohovku, nebo Katherine v posteli, či otevírání okenic, uvazování korzetu a tak bych mohl pokračovat. Pochopení Katherine, že z toho chtěla pryč, se musí dostavit... alespoň dočasně. Ale jak už to tak bývá, jednoduchý únik a zpestření netrvá věčně, přijdou komplikace a je až zarážející, s jakou (jinou) brutalitou jsou ve filmu řešeny. Blíže k jednotlivým scénám se netřeba více rozepisovat, výjimku udělám snad jen u té finální, pří které a především po které ještě dlouho mrazí. Přemýšlel jsem, čeho ještě bude hlavní hrdinka schopna, přesto jsem byl překvapen. Scéna (i celý film) je velice dobře natočena, napětí v ní postupně graduje, čemuž dopomáhá i hudba, kterou jinak příliš neuslyšíme. To je zase ku kladu, Lady Macbeth si totiž vystačí s různými zvuky a ruchy. Interierové kamerové kompozice zaujmou hned ve zmíněné úvodní části, ale kvalitně natočené jsou i "útěky do přírody", on se ten anglický venkov dá se říci snímá sám. William Oldroyd natočil dílo, jemuž k dokonalosti mnoho nescházelo, navíc do titulní role obsadil výbornou Florence Pugh, i proto je třeba jeho další tvorbu sledovat. 80% ()

Mlle odpad!

Jsem přesvědčena, že podobné filmy točí tvůrci posedlí nutkáním ukojit vlastní sadistické choutky, nic jiného v nich totiž vlastně není. Mimo cílovku vypořádávající se s hlubokým osobním problémem moci/ovládání/oběti, pro který je sexualita prominentní, ideální platformou, je film jen velmi špatným zákuskem po hlavním chodu jiných děl evropské kinematografie. ()

Bozvav

Dobře natočené, dobře obsazené, ale nějak tomu chyběla atmosféra. Nevím proč, ale nevěřila jsem tam nikomu ani slovo. Za mne dvě a půl hvězdy ()

Majkak

Výborná Florence Pugh úsporně a přitom věrohodně zvládla zrození mrchy. Zpočátku Katherine jen vrací svému manželovi jeho ignoraci. Tchán bohužel nepochopil, jak nebezpečné zboží pořídil. Katherine rychle pochopila sílu postavení. Je lepší vinu hodit na chudáku, než se znepokojovat přiznáním, že i v těchto kruzích existují vraždící stvůry. Ostatně ani jeden z těch z výše postavených nevyniká ušlechtilostí. Při minimalistickým prostředcích film kupodivu nenudí, a umí udržet divákovu pozornost. ()

anatheman

Možná jsem se trochu unáhlil. Současně vím, že film není nikterak kompozičně nabušený a že se dá jeho děj shrnout do několika vět. Určitá přitaženost je také patrná. Nicméně, co se týče působivosti, mě zasáhl jako málokterý počin za poslední dobu. Hlavní myšlenkou je zkrátka to, že zlo plodí zlo. V podstatě se jedná o Paní Bovaryovou feat. Cersei Lannister. Obával jsem se nějakého feministického či rasově orientovaného vyznění díla, ale k tomuto přístupu zde opravdu nedošlo. Sledujeme zde jednoduchý, ale fascinující přerod nevinné postavy do neskutečné zrůdy. Co je nejhorší - pro hlavní postavu máte relativní pochopení, což ale pochopitelně neomlouvá činy, které Katherine následně vykoná. Zároveň je zde zřetelné, že i když se odhodlá k těm nejhroznějším skutkům, klid na duši jí to rozhodně nepřináší. I když by bylo přesnější tvrdit, že se jí nedostane stavu vytoužené harmonie. Jsem rád, že se příběh odehrává v 19. století, tedy v epoše na mravy upnuté, jako je dobový korzet. To připravuje adekvátní prostředí pro hru s etikou. Jsem si vědom toho, že všechny tyto aspekty zavání určitým klišé. Vše je každopádně podáno velice svěží formou. Kvalitám díla napomáhají depresivní záběry a absence hudebního doprovodu, což podtrhává celkové mrazivé vyznění. Nezbývá též zmínit herecké výkony. Florence Pugh byla výtečná a doufám, že budu mít tu čest ji ještě v něčem podobně laděném spatřit. Film tedy ohodnocuji slabšími 5*. ()

Patrik200s

Film ako taký žiadna veľká sláva. Obsadenie vo všeobecnosti ušlo ale scenár dosť podpriemer. Podobné ako tuctový román čo leží v stánku s novinami hneť vedľa dnešného vydania bulvárneho denníka. Latku nadpriemeru ale nahodila jedna jediná osoba, slečna Florence Pugh. O tejto usoplenej sexi drzej herečke sa dúfam bude ešte počuť. Skvelý výkon a postava jej šitá na mieru. Len pre ňu sa oplatí si film pozrieť. ()

Franc1s

Macbetha už jsem zapomněl ze školy, takže nevím o co šlo, ale říkal jsem si,že Paní Macbeth si to připomenu.. A ano už jsem si vzpoměl :) Trailer mě nalákal, ale naštěstí jsem ho viděl kdysi dávno, takže naštěstí půlka byla zapomenuta a díky tomu to bylo o dost lepší. Po filmu jsem si ještě přečetl obsah děje na čsfd a tam je vše napsáno, wtf? Stačí říci, že je to o ženě, která je provdána(koupena) do manželství, žije v domě a osamění. Posléze potká svou životní lásku, troška sexu a následuje otázka, co vše jste schopni udělat pro lásku a zároveň život v "luxusu".. 7,5/10 ()

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

18.12.2018

Nové romantické drama Ammonite režiséra Francise Leeho (Na konci světa) našlo hlavní herecké hvězdy. V milostném příběhu o dvou ženách odehrávajícím se ve 40. letech devatenáctého století si zahrají… (více)

Jak to vypadá s Východními přísliby 2?

Jak to vypadá s Východními přísliby 2?

03.11.2018

O pokračování Východních příslibů se mluví už dlouhé roky, film z roku 2007 režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí) v hlavní roli s Viggo Mortensenem (Pán prstenů) a Vincentem Casselem (Dannyho… (více)