Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Tak si to vyjasněme, nejsem fanouškem Johna Hughese, vlastně všechny jeho filmy, které jsem doposud viděl mě zklamaly. Reputace a kultovní aura obklopující všechny jeho snímky mi byla vždycky záhadou. S Ferrisem Buellerem jsme si sedli od první minuty. Seinfeldovský příběh, na první pohled, o ničem skvěle graduje a ve výborné finálové čtvrtině přesně umí zúročit dosavadní stopáž a cestu, kterou divák s postavami do té doby kráčel. Zrovna všechny zdejší postavy jsou krásně napsané a jejich královsky odsýpající dialogy doplňují jejich nejednoznačnost - však on Ferris Bueller je vlastně docela a-hole, který by si sympatie neměl, zdánlivě, zasloužit. Zkrátka výborná nostalgická komedie, která mi v mnohém připomněla některé pasáže z našich Pelíšků. Naštěstí si nemusíte pamatovat 80. léta v Illinois, stačí pamatovat své dětství. 85 % ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Třetí hvězdu za psychoanalýzu Charlie Sheenem, což byla jedna z mála opravdu vtipných scén filmu. Jinak je to dost průměrná záležitost, kde humoru je jako šafránu a film umí spíše zapůsobit svou uvolněnou dobovou atmosférou. Na komedii je to ale málo vtipné a v dramatičtějších momentech tomu zase chybí větší hloubka (jako např. v případě Snídaňového klubu). ()

Reklama

Ant 

všechny recenze uživatele

Asi nejméně odvázaný Hughesův kousek z jeho série filmů o mladých. Člověk by čekal, že trio záškoláků bude podnikat zajímavější věci než je loudání se po galerii nebo vtírání se do nóbl restaurace. Jenže, kdo by odolal šílené Jennifer Grey, sjetému Sheenovi a hlavně tomu celému konci. "Oh yeah"... 3,5* ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Aspon viem, ze reziser a scenarista komedie SAM DOMA (1990) a SAM DOMA 2: STRATENY V NEW YORKU (1992) uz davno predtym pouzival rafinovany system podvadzania, ako napriklad ked Kevin podviedol zlodejov, ze doma sam nie je, tak aj Ferris Bueller podviedol riaditela skoly, ze naopak doma je a je veeelmi chory, v skutocnosti doma nebol. Okrem toho som sa nasmial na dialogoch ucitela, ktory kontroloval dochadzky ziakov a potom, ako sa Ferris neozyval, tak ho jeho spoluziacka obhajila vetou typu: ,,Ehm, je nemocny, pritelkyne bratra pritele sestry me kamaradky to slysela od toho, co zna kluka, co chodi s holkou, co videla Ferrise omdlit vcera vecer v cukrarne, asi je to dost vazny." Na to ucitel radsej ani nereagoval a pytal sa na dalsie meno :-) Je to taka mila zabavna humorna jednohubka 80-tych rokov, ktoru poznam este z obalu VHS z videopozicovne zo zaciatku 90-tych rokov, avsak az teraz som ju mal moznost vidiet a vobec to nelutujem. Este mala poznamka, ak vam bude Ferrisov spoluziak Cameron v podani Alana Rucka odniekial povedomy, tak je to ten chlapik v autobuse s aktivovanou bombou z NEBEZPECNEJ RYCHLOSTI (1994), ktory mal az take priblbe poznamky, ze sa proste na nom musel kazdy smiat, len tam bol o osem rokov starsi. __________ Matthew Broderick - (Ferris Bueller) +++ Alan Ruck - (Cameron Frye) +++ Mia Sara - (Sloane Peterson) +++ Jeffrey Jones - (Ed Rooney) +++ Jennifer Grey - (Jeanie Bueller) +++ Cindy Pickett - (Katie Bueller) +++ Lyman Ward - (Tom Bueller) +++ Edie McClurg - (Grace) +++ Charlie Sheen - (Chlapec na policajnej stanici) +++ Kristy Swanson - (Simone Adamley) +++ Produkcia: John Hughes +++ ()

lakikaki 

všechny recenze uživatele

Toto myslíte akože vážne?! 81 hodnotení?! 68%?! Veď Ferris Bueller je ultimátny nářez!!! Toľko vecí za 100% a predsa tu nie je jediný komentár s päthviezdičkovým hodnotením... Absolútne nechápem. Fakt nie. A pre zadubencov, ignorantov a suchárov, za účelom obhájenia svojho názoru, prikladám argumenty: nadhľad, old school, nostalgia (videné minimálne 5x, preto nechápem ten počet hodnotení), R-kový humor s ratingom PG-13, úprimnosť, nadhľad, pravdivosť, hudba, Mathew Broderick, Alan Ruck, Mia Sara, nadhľad, Jennifer Grey, Charlie Sheen(!), Star Wars scéna a k tomu ešte trocha nadhľadu a taktiež nadhľadu. P.S.: "Život se řítí kupředu. Kdyby se člověk občas nezastavil, aby si užil, mohl by ho promrhat." (Ferris Bueller) ...takže sa všetci pekne krásne zastavte a pustite si tento film. Premrhať možnosť vidieť takúto geniálnu komédiu by bolo nesmierne smutné. [97%] ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Ben Stein, který si zahrál učitele ekonomie, promoval v roce 1966 na Kolumbijské univerzitě v oboru se zaměřením právě na ekonomii. Scenárista John Hughes jej požádal, aby si na natáčení připravil skutečně odbornou přednášku na některé ekonomické téma. (darek kartac)

Reklama

Reklama