Reklama

Reklama

Volný den Ferrise Buellera

  • USA Ferris Bueller's Day Off (více)
Trailer

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (172)

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Zábavný snímek kombinující typické vlastnosti "filmů ze střední" jako jsou Fast times at Ridgemont High a Superbad. Zní to divně? Tak přesně takové to je. Ferris Bueller (Matthew Broderick) má už 8 absencí z maximálního počtu deseti, ale přesto se rozhodně ještě jednou zatáhnout školu. Jen tak. Takže rozjíždí velkou akci, která musí oklamat rodiče, sestru a hlavně ředitele školy v báječném podání Jeffreyho Jonese. Dostává se při tom do těch nejnemožnějších situací, vlastně veškeré katastrofy sám přivolává, ale nějakým zázrakem mu vždy všechno projde. No ale ačkoliv jsem se bavil, tak to zas taková bomba nebyla... Americkému publiku to asi dá víc. Navíc mě fakt zarážela ta morální stránka věci a celkově tam bylo dost nepochopitelných momentů, například když Ferris vykládal Sloane, že se s ní chce oženit. PS: Na 77. minutě má malé cameo Charlie Sheen, kterému bylo tehdy 21 let:) ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Hughesov pohľad do duše spratkov a flákačov. Oproti Breakfast Club, Sixteen Candles a Wierd Science to postráda nielen ten úžasný tmel medzi humorom a drámou, tak špecifický pre Hughesa, no postráda to aj samotnú drámu a humor a film je len mdlou jednodňovou jazdou Chicagom. Kult (a kultúrny dopad) Ferrisa Buellera je obrovský, no na rozdiel od ostatných klasík Johna Hughesa ide absolútne mimo mňa. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Na prve pozretie mi to neprislo nejak extra skvele. Asi som cakal prilis vela vdaka skvelej povesti aku ten film ma. Ale po druhom a tretom pozreti mi to pripada stale lepsie a lepsie. Zatial to u mna skoncilo na hodnoteni 7/10, ale je mozne, ze ho este zvysim. edit 2021: Neviem či je to tým, že som mal na to proste náladu alebo tým, že ma ten film fakt s každým ďalším zhliadnutím baví viac, ale som úplne nadšený a smial som sa prakticky nonstop. Dokonca aj na tých absolútne detinských vtipoch, keď Ferris úplne primitívne pred rodičmi predstiera, že je chorý alebo pri running gagu o tom, že všetci vrátane policajtov vedia, že je Ferris chorý a dávajú ho pozdravovať. Niektoré vtipy sú fakt absurdné, ale do neskutočne pohodovej atmosféry filmu dokonale pasujú. Kto by si nechcel dať deň pauzu od školy a zažiť neskutočne vzrušujúce dobrodružstvo s kamarátmi? Popri tom sledujeme skvelú zápletku so zákerným riaditeľom, ktorý chce Ferrisa dostať. Tie jeho eskapády vyzerajú ako taká generálka toho, čo si o pár rokov neskôr vytrpia Mokrí banditi s Kevinom. A ako bonbónik tu je večne nasratá Jennifer Greyová s ešte svojím pôvodným xichtom. Na konci Hughes už tradične aspoň na chvíľu zvážnie a teenager si musí vyriešiť svoje problémy s rodičmi. Celkovo tu všetko do seba dokonale zaklaplo a už chápem, že sa z toho stala taká klasika, že ju citujú v rôznych filmoch dodnes. Však Deadpool. 9/10. ()

Dado 

všechny recenze uživatele

Jeden z najväčších kultov (aspoň za veľkou mlákou) v rámci osemdesiatkových tínedžerských komédií na mňa paradoxne zapôsobil skôr rozpačitým dojmom. Narozdiel od ďalších uznávaných filmov Johna Hughesa na čele s Raňajkovým klubom tu v kombinácii s humornými pasážami dramatická línia (premena Ferrisovho najlepšieho kamaráta) trochu škrípe a vyznieva ako klišé, ktorému sa dalo vyhnúť. Osobne ma nemilo prekvapila aj nekonzistentná nadväznosť jednotlivých scén na seba, čo môže človeka občas zbytočne miasť. Aj napriek neduhom však Voľný deň Ferrisa Buellera v sebe nesie nezameniteľný rukopis už spomínaného výnimočného scenáristu a režiséra, vďaka čomu aj po troch desaťročiach od svojho vzniku dokáže stále dobre pobaviť. (65%) ()

blackJag 

všechny recenze uživatele

"ŽIVOT SE ŘÍTÍ KUPŘEDU. KDYBY SE ČLOVĚK OBČAS NEZASTAVIL, ABY SI UŽIL, MOHL BY HO PROMRHAT." Má to odpich, bez debat, od prvních momentů (a proslovů samotného Ferrise přímo k divákům - potitulkovou scénu citoval i Deadpool) to působí hrozně svěže, příslib něčeho nevídaného, ale to už je problém s Johnem Hughesem - obyčejně přijde s bezvadným nápadem, dá mu solidní základ, ale málo kdy se mu podaří naplnit vzbuzené očekávání. Eskapády Ferrise Buellera nakonec nejsou výjimkou, první polovina výrazně fajn, ale je tu to ALE... Hodně pobavil Charlie Sheen v roli sjetého filozofujícího floutka na policejní stanici... Taky ten Matthew Broderick, jaký to býval sympaťák, i tady je, přitom v současné době je jako herec téměř nesnesitelný. Slizký, strašně slizký :-)  65% ()

Galerie (170)

Zajímavosti (53)

  • Kvůli své roli feťáka, zadrženého na policejní stanici, se Charlie Sheen rozhodl více než dva dny nespat, aby před kamerou působil dostatečně odrovnaně. (darek kartac)
  • Ve scéně, kdy Ferrari proletí sklem a zřítí se do strže pod domem, se sklolaminátová karoserie roztrhla. Nakonec si ale divák nevšimne, že automobil byl jen atrapou, trhlina byla zakryta větvemi. (darek kartac)

Reklama

Reklama