• Česko

• Německo

• Maďarsko

Underworld: Boj v podsvetí

Akční / Fantasy / Thriller

USA / Německo / Maďarsko / Velká Británie, 2003, 117 min (Director's cut: 133 min)

• monolog

Na tomhle filmu je nejhorší, že nenabídne žádného sympatického hrdinu. Pravda, Kate je sice k nakousnutí, jenže potom by si člověk musel tejden ze zubů vytahovat líčidlo. V některých filmech nejsou kladné postavy, v některých nejsou záporné. Tady nejsou sympaťáci. Jen pár nesympatických zlořádů a zbytek víceméně naprosto zbytečné křoví, které se však jako na potvoru objevuje v záběru nejčastěji. V hlouposti je tenhle film srovnatelný s dvojkou, ale přeci jen je i trochu zábavnější, což je zásluhou hlavně neuvěřitelně (tedy na Wisemana) propracovaného scénáře. Problém ale je, že upíři a vlkodlaci jsou všechny postavy jen podle jména a podoby. Nic víc společné s oběma plemeny ve filmu není a oba zmíněné rody se chovají spíš jen jako trochu lepšími reflexy nadaní lidé. Underworld je sračka. Naprostá a dokonalá a nic to nezmění. Pokud se řejža fakt nechal inspirovat Romeem a Julií, pak, věru, ehm... Asi přeskakoval nudné pasáže, kde se mluví (kurňa, a nemluví se v Romeovi neustále? Je to přece drama, ne? Popisy tam tedy nejsou.) Tady toto je taky drama, ale věřím, že každý soudný člověk by si přál, aby tu mluvili ještě míň, než tak činí. Ty perly by se měly tesat do mýdel na veřejných záchodcích.(28.3.2007)

Underworld byl jedním z mých prvních srdíčkových filmů kategorie guilty pleasure. Je to o mocnostech temna, je to Romeo a Julie a hlavně protagonistkou je žena, která musí svého muže teprve probudit. Antagonisté jsou velmi (abych taky jednou použila slovo, co nemám zas tak moc ráda) luxusní: Vůdce vlkodlaků není animalistický primitiv, ale sofistikovaný britský gentleman, jehož hlavní zbraní je jeho aura a morální moc, a vůdce upírů je zase křehký a nemocný, ale o to víc vzteklý a nebezpečný dědek. (Snad mi Bill Nighty takový popis odpustí, právě kvůli tomuhle filmu se ale zařadil mezi mé oblíbence.) Těmhle dvěma se při vší úctě Kate a Scott svým charismatem jen velmi těžko vyrovnávají, i když čím jsem starší, tím víc jejich chladnou introvertní romanci žeru. Protože Selene udělá pár krásných vzpurných gest, nemůžu tenhle film ze srdíčka jen tak vyhodit.(6.10.2015)

Underworld není rozhodně nějak extrémně dobrý film, ale je vizuálně atraktivní, hudebně povedený a dostatečně atmosferický. Kate Beckinsale padne těsný kostým jako ulitý - jen jediné co mi opravdu vadilo a paradoxně to filmu právě ubíralo na "coolovosti" byly někdy až tupé a zbytečně digitální triky.(29.11.2003)

Já nevím. Možná proto, že nepatřím k těm, pro které je jediná možná staromilská představa upíra jako hraběte v dlouhém plášti s vysokým límcem, tak mi tahle moderní variace na Romea a Julii zas tak zlá nepřišla. S druhým dílem navíc tvoří velmi kompaktní celek. Škoda, že se na vlně módností veze až příliš, mohla to být docela fajn upírská pohádka, protože atmosféru určitě nepostrádá.(19.9.2006)

|70%| Tato série mi dlouho unikala, tak jsem se rozhodl, že to napravím. Nechci nějak porovnávat, ale trochu mi to připomnělo sérii Blade nebo Resident evil. Blade proto, že se logicky jedná o upíry a Resident evil, protože stejně jako tam tak i zde figuruje žena jako hlavní hrdinka. Ve výsledku jsem docela spokojen. Samozřejmě by se tu dalo plno věcí vylepšovat, zejména doladit akci, aby byla více výrazná, přidat nějaké zapamatovatelnější scény a přidat drsnost, krvavost, drastičtější zabití apod – Rko nebylo plně využito, ale to mě ani nepřekvapilo. U RE se na tento aspekt rovněž nehledí. Nemám s tím ale větší problém. Všechny postavy mě vesměs bavili, má to vcelku zajímavou a temnější atmosféru, furt se tu něco děje, je tu i nepředvídatelnost, slušná hudba, … Hlavní hrdinka Kate Beckinsale mě zaujala, proto se na ní budu v následujících pokračování (které brzy doženu) těšit. Vedle ní mě bavil i Scott Speedman, který zahrál sympaťáka. Nicméně, o velký trhák se nejedná, přesto je to nadprůměrná žánrová zábava snad ve všech ohledech. Zvažování mezi 3 a 4* jsem rychle překonal a dal tu nejslabší, ale zaslouženou čtvrtou.(26.9.2016)

• - Celý film se odehrává pouze v noci a nebo v podzemí. (cariada)

• - V jedné ze scén dostává postava ránu bičem do obličeje, avšak po chvíli je jizva vidět na druhé tváři. (Pepy)

• - Film je debutem Lena Wisemana. (liquido26)