• Česko

• Německo

• Maďarsko

Underworld: Boj v podsvetí

Akční / Fantasy / Thriller

USA / Německo / Maďarsko / Velká Británie, 2003, 117 min (Director's cut: 133 min)

• Marigold

Jak to tak asi nejlépe vyjádřit... Téma vampyrismu mám velice rád a nevadí mi ani popkulturní mutace Vampire: The Masquerade. Vadí mi spíše "odvary z odvaru", které klohní šéfkuchaři v Hollywoodu a Underworld je přesně ten případ. Celkem se mi zamlouvala atmosféra některých záběrů, dobrý mi přišel i upírský guru Viktor a jeho protiváha lykan "Pepa Vojtek" Lucius. Jinak jsou postavy motivačně slabé a co hůře – tragicky zahrané (zejména barbínka Kate je tristní). Největší looser je ovšem rejža Len Wiseman... on ten film mohl být sice pitomý, ale přitažlivý, ovšem ve stávající podobě je pouze pitomý. Odpustil bych naprosto okaté a neumělé kopírovaní vizuálního stylu bratří Wachovských, ale velice těžko lze odpustit totálně chaotické a choreograficky chabé akční scény, které vrcholí v závěru nepřehledným hemžením strejdů v černých hubertusech... Hádat v kanonádě střihů, kdo je kdo, je zbytečné a tak nějak to charakterizuje celý film. Underworldu chybí silný konflikt a nositelé dramatu, jasně vytyčená dějová linka, zvládnuté choreografické řešení. Místy mu nechybí slušný akční spád, ale zmíněná chaotičnost a dialogy vedené ve směšně obřadním duchu mu podkopávají nohy do slabého průměru.(4.1.2006)

• M.a.t.t.

Až také sklamanie to zase nie je ale jedine vďaka efektnému spracovaniu a Kate Beckinsale v latexovom obleku. Dej očividne vznikol len kvôli špeciálnym efektom, pričom postavy sa väčšinu času nezmyselne presúvajú z bodu A do bodu B a smrteľne vážne myslelné dialógy často znejúce z ich úst by museli byť napísané ďaleko lepšie, aby dokázali aspoň čiastočne zaujať. A keď už nepomáhajú ani preslovy, dôjde aj na zbrane. Žiaľ ani tá akcia za veľa nestojí. A taký to bol zaujímavý nápad...(17.2.2007)

Underwold je čistě akční a popcornový filmek. Očekávát od něj poselství a drama typu Dracula opravdu nejde. Sexuální idol Kate Beckinsale si vesele běhá skrze film, střílí vlkodlaky, máchá mečem, pronáší dobré hlášky, kecá místy stupidní dialogy a vrtí krásným zadkem. Scott Speedman tak akorát čumí, ptá se, bojí se, mutuje a vraždí. Co víc se dá od takhle laděného snímku očekávat? I po mnoha projekcích stále příjemná zábava.(4.3.2008)

• Gemini

No, Underworld bych doporučil snad jen ortodoxním vyznavačům Vampire: The Masquerade, a to ješte jen jako nenáročnou oddechovku na CD, ve které vampejři takřka neustále dostávají na frak v jakémsi nedomyšleném pseudopříběhu ověšeném líbivými žánrovými rekvizitami, kde navíc neuvidíte z očekávaných nadliských schopností svých krev sajících oblíbenců takřka nic, pokud vůbec něco...Po traileru jsem na hudbu kladl poněkud větší nároky a opět jsem nebyl potěšen. Nebo jsem jediný komu přijde sprosté nahodit do traileru odvazovku Red Tape od Agent Provocateur a potom ji nedat ani do filmu ani na soundtrack?...Ale protože některé scény oku zalahodily a kupodivu to nebyly jen ty ve kterých se objevila Kate Beckinsale (BTW kde Mister Fookah sebral, že Kate má, cituji: "zadek jako almaru"? To si já představuju trošku jinak:)) a protože měly i své kouzlo, nezatratím Underworld úplně, i když přiznávám ani ne tak rozčarování jako přímo zklamání...dohodneme se na 2,5*...(9.12.2003)

Kľúčom k tomuto filmu je vaša tolerantnosť voči vážne sa tváriacemu, no pritom naivnému a miestami nechcene smiešnemu scenáru. Weisman si možno splnil svoj sen z detstva, no buď zabudol na vyspelejšie publikum, alebo má ešte sám xicht posiaty akné. Ale i tak nejdem pod 3*. Kvôli efektnému spracovaniu. Zbesilosť akčných scén, výprava, a hlavne sexi kostým Kate Beckinsaleovej, to všetko onu detinskosť ospravedlňuje. Pokiaľ nie ste zrovna uctievač Felliniho, vizuálna a akustická stránka tohto filmu vás osloví viacej, než vás naštve jeho obsah.(20.11.2003)

• - Scéna, kde se Selena "prostřílela" skrz podlahu do nižšího patra, byla vyvrácena v seriálu Bořiči mýtů (od r. 2003). (Narcis)

• - Ve filmu je Dusičnan stříbrný AgNO3 prezentován jako stříbrná kapalina. Ve skutečnosti je AgNO3 bezbarvý. (Illuminare)

• - Selene ve filmu promluví poprvé až po 12 minutách, přestože její hlas můžeme slyšet od začátku filmu coby voiceover. (liquido26)