• Česko

Underworld: Boj v podsvětí

• Maďarsko

Underworld: Boj v podsvetí

Akční / Fantasy / Thriller

USA / Německo / Maďarsko / Velká Británie, 2003, 117 min (Director's cut: 133 min)

• nash.

Velmi efektní a nablýskaná nuda utopená ve filtrech a výpůjčkách z hitů jako Blade či Matrix. Příběh postrádající sebemenší nápad přes nadupaný vizuál nedokázal zaujmout, a totéž lze říci o téměř homeopaticky řídkém napětí i vztazích, které byly tak vlažné a průsvitné, že je vůbec nebylo možno zaregistrovat. A Katčin jistě praktický a údajně prý sexy obleček to nezachrání, stejně jako její rádoby efektně upřené pohledy do kamery nenahradí herecký výkon.(23.5.2011)

Víte jak máte s něčím spjatou nějakou dobu svého života? Nebo třeba jen zážitek. Vůně ovocného koláče vám evokuje prázdniny u babičky kdy jste měli věčně odřená kolena a poškrábaný nohy; když prší, vzpomenete si na svojí první pusu kterou jste dostali v dešti, zablácený boty vám připomenou když ste jezdili na tábor a tak dále. Víte o čem mluvím ne? Tak je to asi trochu banální, ale tenhle film mi připomíná mě jako dvanácti-třináctiletou bezstarostnou slečnu chodící na základku, jejíž jediný problém bylo, že jí Jarda ze sedmé bé nemá rád. A já se občas ráda vrátím do té doby. A pokud je tenhle film jako prostředek na chvíli se stát tou holkou, nemohu ho brát jen jako hloupou fantazy slátaninu. Nedostatky mi nevadí, tenhle film se mi líbí.(14.6.2012)

Já se vlastně bavila. Rozhodně ne smysluplností, nadsázkou nebo provokací, které by třeba z tohoto fantasy-horroru?! mohly alespoň trochu vystrkovat růžky. Na stranu druhou vidím nadšení tvůrců, kteří se pokusili vytvořit a specifikovat vlastní svébytný fantasijní svět. Ten je však postaven na pop-kulturním klišé, které už dobře (anebo špatně) ukázalo upírské tesáky v Bladeovi, a ten je přece jen o techničtější třídu výš, takže Underworldu zůstává -hlavně díky úděsným digitálním trikům- jen punc béčka, nicméně to je jen takové lehké vybočení z celkem dost dobrého vizuálního stylu. Co ovšem překvapí, je snůška anglických herců, jímž s přehledem vévodí Bill Nighy v roli Viktora. 50% dávám za tu dvouhodinovou pádící zábavu a atmosféru, která prostě nemohla nenudit. A ano, tento film si opravdu divák užije nejspíš až na druhé skouknutí, neboť já své hodnocení mírně posunula výš.(13.11.2006)

Kľúčom k tomuto filmu je vaša tolerantnosť voči vážne sa tváriacemu, no pritom naivnému a miestami nechcene smiešnemu scenáru. Weisman si možno splnil svoj sen z detstva, no buď zabudol na vyspelejšie publikum, alebo má ešte sám xicht posiaty akné. Ale i tak nejdem pod 3*. Kvôli efektnému spracovaniu. Zbesilosť akčných scén, výprava, a hlavne sexi kostým Kate Beckinsaleovej, to všetko onu detinskosť ospravedlňuje. Pokiaľ nie ste zrovna uctievač Felliniho, vizuálna a akustická stránka tohto filmu vás osloví viacej, než vás naštve jeho obsah.(20.11.2003)

Odmysleje opět bláboly distributora jde o další z přemnožství těch >komixových< dobrodružství v temných sférách, které však vaří stále z téže vody, přesycené žánrovými klišé, jimiž nahrazují ne zvlášť propracované (no spíše děravé) scénáře. No a tak i tentokráte kulky různé kadence a neuvěřitelného složení jen sviští, všemožné další zbraně, skoky a plazy po stěnách a jiná gymnastická cvičení naplňují představu o řádné akci, hlavní hrdinka v latexu a kůži je náležitě sexy, jedni i druzí hnusácii jsou >trendy< a korektně multirasového složení - a celé je to takové nekomplikované a mládeži přístupné, aby dolary se bezproblémově točily. No a to je vlastně všechno. Vlastně jako u většiny filmů tohoto ražení a žánru. Poměrně zábavné, vizuálně poutavé, nijak však nevybočující. Prostě průměrné. Dvě a půl hvězdičky - a snad tedy pro ten přece jen lehký dramatický přesah a absenci sebeparodování zaokrouhleno nahoru.(25.3.2006)

• - Na přebalu DVD a filmových plakátech jsou vidět v pozadí Hradčany, i když se celý film natáčel v Maďarsku. (Pumiiix)

• - V jedné ze scén dostává postava ránu bičem do obličeje, avšak po chvíli je jizva vidět na druhé tváři. (Pepy)

• - Podzemní tunely (které jsou ve skutečnosti vinným sklepem) použité pro bitvu mezi vlkodlaky a upíry byly stále ty samé, jenom nasnímané z různých úhlů a osvětlené jinak, aby se zdálo, že se jedná o různé lokace. (liquido26)