Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

V.Silver

Kipling a jeho příběhy o bílém muži, který musí přinést osvětu nebohým bezvěrcům/barbarům - a i přes všechny ty stereotypy je to moc hezký příběh! Caine a Connery jsou skvělá dvojka, které to šlape, navíc je to krásně velkolepě natočené... me likey :) 80% ()

Autogram

Dobrodružný western s netradičným umiestnením spočiatku do indického a neskôr do arabského prostredia. Od príbehu nejakej winnetuovky by sa to chvíľami ani nedalo odlíšiť nebyť iného výzoru domorodcov. Naivita filmu je ale oveľa väčšia, hlavne v cestopisnej časti, ako hrdinovia zvládnu nijak nevybavení prechod Himalájami, púšťou alebo aj lavínu. Druhá časť s budovaním domorodej armády a hrania sa na boha je už lepšia a nájdu sa humorné aj napínavé chvíľky. Korunovaný kráľ dá záverečnú bodku za filmom. –––– Mají vždycky větší míč? – Podle velikosti hlavy. Velká hlava, velký míč. To byl Baškai, móóc velká hlava. ()

Ravi

Velmi neotřelý příběh dvou anglických dobrodruhů, kteří se rozhodnou podmanit si prostý lid Kafiristánu. Jen mi přišlo, že z dramatických scén neční potřebná dávka drama. Connery, Caine a Plummer jsou pozlátkem filmu a dobrodružnost jejich tažení Vás uchvátí. Jak je to jen možné, že po dvouhodinovém filmu máte dojem, jako kdybyste se dívali několik dní. 80% = 4/5 ()

Pecival

Na lehce absurdním námětu vystavěná slušná, dobrodružná podívaná. Bohužel film pro mě sehlává tam, kde bych to vůbec nečekal - v hlavních charakterech a jejich představitelech. Connery a Caine samozřejmě nejsou žádní žabaři a chvílemi se velmi pěkně doplňují, ale šmrncu takového Indiho se nepřibližují ani o kousek biče. Nakonec třeba to je záměr, film ke konci hraje na trochu vážnější notu, ale to mi nesedělo. ()

Maynard.

Wau, tak tohle bylo moc příjemný předvánoční překvapení. Vůbec sem o tomhle filmu nevěděl, prostě sem jen nakouknul do programu a zrovínka tam tohle dávali. Tak sem si řek, že dvojice Connery a Caine sou celkem slušný borci, kteří by mohli mít dobrej film :o). A jo, přesně takle to dopadlo. Krásně dobrodružnej film s prvkama cestování, a hlavně humoru, nadhledu a takovou tou lehkostí, kterou na plátno můžou vnýst pouze herecký velikání... Po dokončení mise, která měla najít nový domov, se ze dvou kamarádů stávají lehcí nepřátelé, ale na konec dojde ke znovuzpřátelení. No, ale na uplnej konec se to trošku celý podělá... Každopádně se mi tohle moc líbilo a tak... ()

PALINO

Veľkým tromfom filmu je jeho námet, vďaka ktorému máme možnosť sledovať dvoch mudrlantov na ceste do Kafiristanu, kde má jeden z nich potrebu stať sa miestnym Bohom, ale najdôležitejšie je, že sa tento príbeh dočkal kvalitného filmového spracovania. No a ešte sú tu samozrejme vynikajúci herci, je radosť pozerať sa na Seana Conneryho ako postupne podlieha túžbe po moci a spolu s Michaelom Cainom sa im podarilo vytvoriť vskutku zaujímavé charaktery. MUŽ, KTORÝ CHCEL BYŤ KRÁĽOM je skrátka jeden z tých filmov, ktorý sa dokáže vryť do pamäte. ()

Seti

Je velká škoda, že podobné filmy už dnes nefrčí. V dnešní době pokud nemá dobrodružný film předlohu v komixu, není adaptací počítačové hry, ověřenou "frančízou" nebo remakem, tak se ho žádné studio ani nedotkne - příliš velké náklady a příliš nejistý výdělek. Proto mé dobrodružné srdce plesá radostí, když vidí podobnou oldschoolovou záležitost, ve které hrají prim lidé a nikoliv počítačové triky. Connery s Cainem jsou naprostí sympaťáci, kteří přenášejí na plátno krystalicky čistou esenci pravého přátelství v anglickém balení. ()

Zagros

Slibný námět, dobrá předloha a skvělé obsazení, to vše slibovalo dobrý film. Bohužel se tak nestalo. Muž, který chtěl být králem pro mě byl až překvapivě nudný. Nelíbilo se mi plno dlouhých záběrů, které nikam neposouvaly děj. Často ukazovaly jen (zbytečné) velkolepé scény a ty vyzněly do ztracena. Kdyby se film o půl hodiny zkrátil, prospělo by mu to. Nějak jsem nedokázal ani najít společnou řeč s hlavními hrdiny. Jejich výstřednost, bláznivé chování a komentáře k okolnímu dění mě bavily jen občas. Příběh moc přesahu a poučení nenabídl, nebo jej nenabídl dostatečně atraktivně. Popíchnutí do Anglie, co do koloniální velmoci je sice fajn, ale rezonuje jen velmi slabě. Nakonec nechám tři slabé hvězdy, a pokud by tam nehráli Sean Connery a Michael Caine, bylo by hodnocení ještě nižší. ()

Han22

Sean Connery v roce 1975 potřetí, tentokrát v dobrodružné klasice, kterou jsem i já kdysi viděl a kterou si jako námět půjčilo spousta seriálů (jen ve Hvězdné bráně aspoň dvakrát). Někde na přelomu 19-20. století se dva britští důstojníci a šarmantní podfukáři rozhodnout dojít do ztraceného Kafiristánu a stát se tam s pomocí 20 pušek králi. Film je rozdělený do jasných pasáží (putování, získávání vlivu a nakonec nevyhnutelný vzestup a pád). Je to vtipné, výpravné, dobrodružné i k zamyšlení, nechybí pár solidních akcí a celkově to na podobnou klasiku má překvapivě švih a šmrc podpořený i vynikajícími herci. Caine hraje svého obvyklého šarmantního, lehce podfukářského hezouna, zatímco Connery se spíše drží v pozadí, aby na konci zazářil když mu moc začne stoupat do hlavy. V podstatě bez chyb a mezi 4-5*, ale na těch pět mě to prostě nestrhlo, protože člověk od začátku tuší jak to bude probíhat a jak to dopadne. Dobrodružný film roku 1975. ()

wosho

Tak takhle má vypadat dobrodružný film, po letech si na něm čas vylámal zuby a dvojka Caine a Connery nemá prostě chybu. ()

aquiver

Mám moc rád vážné výpravné dobrodružné filmy a silně mě mrzí, že dnes už se podobné snímky téměř vůbec netočí. Tehdy byly filmy nádherné... 80 % ()

Rozjimatel

"He wants to know, are you gods?" "Not gods, Englishmen. Which is the next best thing."     Poriadne uletené dobrodružstvo dvoch bláznivých postavičiek, v skvelom prevedení Seana Conneryho a Michaela Cainea. Okrem hereckých výkonov a humoru môžem ešte vyzdvihnúť výborný záverečný úsek odohrávajúci sa vo "svätom meste" (Sikandergul). ktorý má aj napriek prítomnému humoru celkom mrazivú atmosféru. Inak ale film dosť kolíše, čo sa pútavosti týka, žiaden nový Lawrence z Arábie sa proste nekoná. A ani hudba ma teda nijako neohúrila, k tej lawrenceovskej má veľmi ďaleko, hoci autor je ten istý (Maurice Jarre). Je zaujímavé, že od Johna Hustona som už videl 11 filmov a hodnotil som ich takmer navlas rovnako - skoro všetky sú dobré (3 hviezdičky), ale žiaden výborný (4 hviezdičky), Len jediný film sa z toho vymyká a tým je výborná Africká Kráľovná (1951).     "Now, the problem is, how to divide five Afghans from three mules and have two Englishmen left over." ()

bohemia_regent

V ostatních komentářích čtu hodně chvály na Conneryho a Caina. Jistě, odehráli svůj standard, ale jestli někdo opravdu září - byť na podstatně menší ploše -, je to marocký herec Doghmi Larbi (1930-1992), který je u nás v podstatě neznámý, a to i přes spolupráci (Krvavá svatba z roku 1976 /nikoli 1980, jak nesprávně uvádí imdb.com/) s takovým režisérem, jako je mezinárodně asi nejproslulejší Maročan Suhejl Ben-Barka. V roli původního kafiristánského vládce Ootaha jsou jeho komické reakce tak dokonale vyvážené a hlavně v rámci konkrétní situace tak přesně načasované, že se ani nechce věřit, že mezi ním a britskými herci musela být (a vůbec nepochybuju, že byla) určitá jazyková bariéra. Třeba takový Jim Carrey by se u něho měl učit - a možná by pak pochopil, že méně opravdu někdy (ne někdy, ale téměř vždy) znamená více. ()

jilda

Dva vynikající herci, kouzelné prostředí velehor, vtipné hlášky. Nádherný film o dvou kamarádech, co jdou štěstí a dobrodružství vstříc. ()

Curunír

Muž, který chtěl být králem je film, který se těžko hodnotí. Zhruba první půlka filmu je zdlouhavá a nezajímavá, druhá je naopak mimořádně povedená a nabízí i určitý přesah k zamyšlení oproti klasickým dobrodružným filmům. Nakonec dávám tedy silné 3 hvězdičky, na 4 to bohužel není kvůli příliš dlouhému exposé. ()

tragos

Velkofilm odehrávající se za zlatých časů britského impéria ve vysokých horách kdesi u Afgahánistánu. Dva dobrodruzi tělem i duší, bývalí vojáci, kteří ve svém životě mnoho dobra nenapáchali, se vydávají na cestu za jediným cílem: ničím menším, než stát se králi. Geniální, i když dosti naivní příběh (díky, pane Kipling), citlivý scénář, režie i hudba, nádherné exteriéry a slabší rozjezd. "A víš, co udělali Peachymu?" Takhle si představuji dobré retrospektivní vyprávění! ()

Krojcek3

Kafiristán se nachází v odlehlém, severozápadním koutě Afghánistánu. Do hornatého území, kam od dob Alexandra Velikého nikdo nevkročil, se vydávají dva bývalí britští vojáci Danny a Peachy, aby využili lokálních bojůvek mezi zaostalými kmeny a Kafiristán ovládli. Genialita životního projektu Johna Hustona spočívá ve fascinující kombinaci velkolepé dobrodružné podívané a autorovy osobní zpovědi. Poselství "kámošského" filmu o nedlouhé odysee dvou šarmantních darebáků sděluje, že hrát si na Boha se sice nevyplácí, přináší to ovšem mnohem více vzrušení než bezpečný život v průměrnosti. Za předlohu Hustonovi posloužila jeho oblíbená povídka Rudyarda Kiplinga, které za pomoci dlouholeté spolupracovnice, scenáristky Gladys Hillové přidal na sardonické břitkosti. I zásluhou Michaela Caina a Seana Conneryho v hlavních rolích tak vytvořil mimo jiné mimořádně vtipnou parodii na britský koloniální imperialismus. (Katalog MFFKV) ()

Joll

Tomuhle říkám vynikající dobrodružný film!!! Connery přímo září a Cain i když to není zdaleka takový můj oblíbenec, jakbysmet.Toto je povinost pro všechny milovníky filmů a z fleku by mohl jít znovu do kin.Chtěl bych to přirovnat k jménu růže, né tématikou nebo ústředním hercem, ale tím že i po letech tyto filmy neztratí zhola nic na své poutavosti a jsou odolné zubu času a jsou to perly filmoték. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer