Muž, který chtěl být králem

• Velká Británie The Man Who Would Be King (více)
TV spot

V 19. století, v době koloniálního panství, se dva bývalí britští vojáci, Peachy a Danny, rozhodnou zkusit štěstí v jisté zemi v odlehlé končině Indie. Se svými vojenskými zkušenostmi chtějí nejprve vystoupit coby její ochránci a potom se v zemi chopit vlády. Danny je skutečně prohlášen za krále, jelikož jeho poddaní ho pokládají za nezranitelného. Když podvod vyjde najevo, je usmrcen. Peachy unikne a vypravuje tento příběh Kiplingovi. (TV Prima)

Rimland

Výborný film! Dobrodružný příběh z dob, kdy nad Britským impériem slunce nezapadalo a Indie byla jeho perlou. Poutavé vyprávění o zhoubnosti lidské namyšlenosti, provoněné Orientem (navíc kulturně poučné) a s elitami Connerym a Cainem v čele. Místy je film navíc odlehčen povedenou humornou složkou (viz "Jiná země, jiný mrav"), i když to trochu protiřečí smrtelné vážnosti posledních cca 15ti minut (ale jsou to Britové, takže bez toho by to nebylo ono, že?) - a ta závěrečná scéna, olala! Mírnou výtku bych měl možná k retrospektivnímu vyprávění, které mi sice nijak zvlášť nevadilo, ale má tak trochu spoileroidní účinek... ()

ŠpetaMarek

Jiný kraj, jíný mrav... Příjemné dobrodrůžo s pěknými davovými scénami a očekávatelnou fuj-gay scénou (tak typickou pro hollywood), aby bylo jasné, že to nejsou hlavní mužské postavy. ()

Amonasr

Barvotiskový dobrodružný příběh z koloniálních  dob Anglie, z něhož čiší anglická nadřazenost nejen vůči koloniálním národům, ale i vůči ostatním "Neangličanům", která je v Británii přítomná zejména ve vyšších vrstvách koneckonců až dosud. Moderní člověk může jen stěží fandit loupeživým hrdinům - zabijákům, zejména když si uvědomí, že takto necitelně a přezíravě se Angličané skutečně k domorodcům chovali, nejen v podobných pohádkách pro naivní dospělé. Na filmu můžu ocenit jen jeho výpravnost a přírodní scenérie, pachuť ze šovinistického obsahu ale zůstává i přes křečovitou snahu ho odlehčit poněkud nejapným humorem. ()

pepino

Vynikající film plný dobrodružství, humoru a satiry odehrávající se v hornaté krajině kolem Afghanistánu. Měl jsem tu možnost vidět tento film na MFF Karlovy Vary ve velkém sále na velkém plátně a byl jsem naprosto uchvácen a "vtažen". Hodnocení je celkem jasné. Velký dík patří i Connerymu a Caineovi bez kterých by to nebylo ono. ()

Kubi21

Drahý bratře Kiplingu. Toto se opravdu povedlo. Výpravný film v pravém slova smyslu. Že důvod je malicherný nevadí, vše velké se většinou děje z kvůli malichernostem. Kamera a režijní vedení mistra Hustona je na jedničku. Hudba je výborná a skvěle doplňující nádherné obrazy. Hercký výkon ústřední dvojice je ukázkový. Takhle má fungovat symbióza dvou herců na place. Klobouk dolů. Nádherné vypravění okořeněné opravdu britským humorem. Dlouho jsem chtěl tento snímek vidět a čekání se vyplatilo. Nádherný filmový zážitek. ()

gicous

Nezapomenutelné: Sehraná dvojka Caine-Connery, závěr na provazovém mostě a jednoduché poselství - moc je opojná a navyková. Dokáže zničit nejedno přátelství. ()

optimal

Pekný dobrodružný film s bohatou výpravou v nádherných exteriéroch. Dobre zohratá ústredná dvojica zaujme diváka inteligentnými vtipnými dialógmi a excelentnými hereckými výkonmi. Úvod filmu je trocha zdĺhavý, ale zhruba od polovice to naberie spád a v závere sa z humorne ladeného príbehu stáva dráma so silným morálnym posolstvom. ()

mosem

Od hereckého obsazení i od průměrného hodnocení na CSFD jsem očekával víc. Dvě hvězdy, které dávám jsou za výpravu a exotičnost. Jinak "kiplingovsky" nereálný příběh se spoustou až pohádkových prvků, mezi kterými dominuje scéna s lavinou. Některé scény působily naprosto směšnou laciností - přepadení afgánskými bojovníky, bojovka znepřátelených kmenů. Jiné scény nepůsobily jako vliv odlišných kultur, ale jako parodie. Jako oddechvka pro prázdninové období dobré, ale očekávat umění nebo, nedejbože, filozofii by bylo moc. Pro mne osobně docela zklamání. ()

subic

Chtěl být králem. A domorodci si mysleli, že je bůh, když měl medailon symbol zednářů. Jenže on se rozhodl oženit a jeho vyvolená ho při obřadu kousla do tváře, až mu tekla krev. A bohům přeci neteče krev. ()

MirkaP

Zajímavé zejména obsazením a exteriéry. Příběh předvídatelný, poměrně rozvlekle podaný. Váhám mezi 2 a 3 *. Ale dokoukala jsem to a neusnula, tak 3. ()

mac000

Skvělé duo Caine- Connery pod režijním vedením Johna Hustona vytváří nezapomenutelnou podívanou v tomto typicky britském příběhu. Škoda, že se film nedostal u nás do kin, ale i v TV je nač koukat ! ()

ostravak30

Konečně též vidím něco jiného od Rudyarda Kiplinga než Kniha džunglí. A od Johna Hustona jsem zase viděl výborné Vítězství, ve kterém se také pohyboval Michael Caine, ale tentokrát mu sekundoval Sylvester Stallone. Zde vidíme dva muže, kteří se vydávají do Indie, kde hodlají převzít do svých otěží osud jednoho zaostalého národa. Troufám si říct, že dneska už by se na zemi našel možná jeden nebo dva takové kmeny, které by byli podobně naivní a důvěřiví. Jenže pánové měli kmen opustit včas. Zkrátka to už přehnali. U podobného filmu se čeká, že bude výpravný a to se stalo. Sean Connery a Michael Caine, nevím kolikrát se ještě potkali, byli skvělí. I kostýmy a masky. Celá povídka se zapojením samotného autora je vcelku zajímavý nápad a je otázkou, zda na něm není kapička pravdy. ()

Luckyboy

Dobrodružný příběh spíše pro děti. Kdyby mi bylo 12 let, hltal bych ten film bez dechu. Protože to byl čas, kdy jsem mimo jiné četl autory jako Karel May, Julese Verne nebo právě Kipling. Pro dospělého diváka je však příběh banálnější než by měl být. Pro mne byl film mnohem více komedií než dobrodružným dramatem. Slabší ***, především za výborné herce. ()

jack_scott

V dnešní době už tento Kiplingovský kousek vypadá hodně neuvěřitelně. Stejně fantastické herecké duo Connery-Caine. Výborně jsem si snímek užil. ***** a 91%. ()

Jur_a

Příjemný "buddy movie" dvou hereckých mistrů, který se místy mění v kouzelnou pohádku, aby zas jinde překvapil lehkou dávkou morbidnosti. Milé dobrodružství si pohrává i s hlubší myšlenkou, jen škoda, že z dnešního pohledu už může působit malinko otřepaně. Nevím, nakolik je moje podezření pravé, ale vidím tu i několik možných inspirací k dobrodružstvím George Lucase. ()

pollstro

Velkolepá satira vyobrazující britský kolonialismus v celé své kráse. Doslova mnoholetý vytoužený film Hustona, který přes dvacet let bojoval s hereckým obsazením, až se nakonec objevila herecká dvojice Connery a Caine. Veškeré dlouholeté čekání se ale jednoznačně vyplatilo, jelikož vznikl stylově natočený a s lehkostí odvyprávěný, všestranný, cestovatelský a dobrodružný film založený na předloze Kiplinga, autora příběhu The Jungle Book. Příběh o dvou anglických vojácích, kteří se vydávají do neprozkoumané země nesoucí název Kafiristán. Obrazová souhra poetického vyprávění a groteskně budované komedie je po celou svoji dobu velkolepou podívanou, která je svým rozsahem naprosto dechberoucí, přičemž veškeré dobrodružství staví na klasicky suchém britském humoru, který se v samotném závěru překlápí do poučné roviny, aneb na boha se opravdu nevyplácí si hrát a už vůbec ne po boku ženy. ()

Gortyna

Ani veselohra, ani drama. Umím si představit, jak sedím v půli 70. let v příroďáku, je krásná sluneční noc, po boku půvabnou spolužačku z gymplu - a film se mi líbí. Ale z mého dnešního pohledu hodně slabé. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer