Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

danecek24

6. Zlatý Glóbus za rok 1948 - cena (3) - *Nejlepší film, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Walter Huston, *Nejlepší režie - John Huston ()

kusper

Propracované psychologické drama s prvky westernu a vynikajícím Bogartem v hlavní roli. Jedna z nezapomenutelných klasik filmově nádherných let čtyřicátých. ()

zette

Vyborne natoceny film o touze po bohatstvi, ktere u jedne z trojice preroste v chamtivost a silenstvi... Skvela rezie, scenar a herecke vykony, kde hlavne Walter Huston a Bogart hraji prim. Snad jen pestni souboje a neschopnost rozeznat zlato od pisku jsou jedinymi trhlinami filmu. Jinak souhlasim s tim, ze se jedna o vyborne dilo, ktere pravem patri do TOP americke kinematografie! ()

mortak

Ve své podstatě divadelní modelová studie. Jenže Bogart je tak přesvědčivý, že mu věříme i jeho monolog o svědomí u hořícího ohně. Fascinující je proměna jeho pohledu - od chvíle, kdy najdou zlato, každým záběrem jeho oči nabývají šílenějšího lesku. Film, který vůbec nezestárl. ()

majo25

Vynikajúci Bogart v dobrodružno-výpravnom príbehu veru nesklamal. Filmu ide tipovať 70 rokov iba ťažko, aj keď farba by mu veľmi bodla. Je tu pekne ukázané ako vie vidina bohatstva hýbať charaktermi lúzerov. Ale so záverom sa ide stotožniť iba ťažko, smiech po krutej lekcii osudu je možný jedine vo filme. Nechýba však dobrodružstvo, vierohodné zasadenie, humor, a núdza nie je ani o akciu. Všetko spolu podtrhuje dobre napísaný scenár (aj keď ten tiger v Mexiku je poriadny blud), ktorému režisér doprial slušivé tempo, takže napriek 2-hodinovej stopáži to celé vôbec nenudilo. ()

Mol

Bogarta mám rád, ale ne jeho záporný role. Prostě mi nesedí jeho postava vyšílenýho magora. Mnohem radši ho mám jako tvrďáka, alkoholika a miláčka žen. ()

Wallas

Ač napětí nechybí, film působí rozervaně a příběh nemá jasnou linku - je to takové od něčeho k něčemu. Pokud ale přistoupíte na pravidla, nabídne se parádní zážitek, kdy nevíte, kdo je vlastně ten správňák a komu držet palce teď. ()

hans500

Geniální herecký výkon Humphreyhp Bogarta (rozhodně to není jeho nejzápornější role, ale určitě jedna z nejlepších), kterého výborně doplňují Walter Huston (zasloužený Oscar) a Tim Holt. Skvělá režie Johna Hustona oceněná Oscarem. Vynikající scénář, kterému není co vytknout, hudba Maxe Steinera je perfektní jako vždy. Kamera za ničím nezaostává a navíc slušná stopáž s úžasným tempem. ()

LeoH

Zlatokopecké drama lehce křísnuté zaoceánským neorealismem, v rozporu s dobovými mravy natočené skoro celé mimo ateliér, v reálném mexickém vedru, neředěné zbytečnými milostnými linkami a mj. taky prokazující ne zcela obvyklý respekt původním obyvatelům Ameriky. Bogart v když ne nejzdařilejší, tak určitě nejsložitější roli kariéry, neodolatelně temperamentní bezzubý Huston starší, nádherně slizký Alfonso Bedoya. Nadčasovost certifikována lakonickým „super film“ z úst našeho patnáctiletého hltače japonských animáků. ()

pytlik...

Myslím, že snem každého kvalitního komika, jako je třeba Novotný nebo Izer, je mít publikum složené z těch dvou zlatokopů, kteří na konci filmu dokázali, že se dá z plna hrdla chechtat čemukoli, i velice smutným událostem. Ani Bogart by se v dnešní době neztratil... jeho paranoidní myšlenky a skvělé logické zdůvodnění čehokoli by ho vyneslo mezi konspirátorské hvězdy. Jinak film mě příjemně překvapil, některé dějové zvraty jsem fakt nečekal. ()

zaseprd

Černobílý snímek starý přes 60 let, který tématem předběhl svoji dobu. Film díky hereckému umu Bogarta nádherně vystihuje, jakou trosku z lidí dokáže udělat vidina bohatství, i když si na začátku každý frajer myslí, že ho prachy nezmění. Drajv a šmrnc jako kráva, během dvou hodin trvání ani minuta nudy. ()

Brain-D

Jak já se bál černobílého westernu a po zkoknutí si říkám - PROČ ?!! Naprostý filmový klenot, který poukazuje na čistě lidské vlastnosti a to dopraví skvělá hudba. Pecka ! ()

MI-380

Se zlatou horečkou jsem se setkal v mnoha filmech. Jsem přesvědčen, že mě by nepostihla. Určitě bych se nějak v klidu rozdělil. Proto špatně snáším pohled na filmové postavy, které ze zlata šílí. A jejich změna na padoucha je mi protivná a vždy mi připadá nelogická, násilná. S jedinou výjimkou - a tou je Bogart v tomto filmu. Ale ještě víc mě tu okouzlil Walter Huston. Ukecaný děda se smyslem pro humor i realitu. 95%. ()

Pecival

Zajímavý, hodně netradiční film, bez dlouho jasného rozdělení rolí. Už jen vidět elegána Bogarta jako otrapu v zavšivených hadrech je super. Námět o tom, že peníze (a moc) korumpují charakter bude bohužel aktuální vždy. ()

Ironfood

Povedené zpracování mé oblíbené knihy. Nicméně několik mých oblíbených pasáží tu chybí a scéna s mužem v bílém mi přijde poněkud zmršená. Walter Huston je výborný, velmi podaření jsou taky bandité. ()

ArdathBay

Ze začátku to vypadalo na průměrný western. Jak se ovšem děj přesunul z města do outdoors rázem bylo vše jinak. Špičková "studie" charakterů a syrový pohled na život zlatokopů mě dostal. Na tomto díle oceňuji herecké výkony - speciálně zmíním naprosto odzbrojující smích starého Waltera Hustona a záběr na Bogarta ve světle ohně, když mluví k parťákovi a vypadá jako ďábel). Jestli jste nikdy neviděli zlatý vítr, neměli by jste tento film minout. Věřím, že na konci budete mít úsměv na rtech (stejně jako já) ve chvíli, kdyby Vám do smíchu v dané situaci moc nebylo a poslední záběr shrne celý film naprosto dokonale. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)