Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

viperblade

Tenhle film je dokonalou ukázkou toho, co s vámi může udělat chamtivost. Vynikající výkon Bogarta a Hustona. Nemám víc, co bych napsal, kromě tohohle: Kvůli těmto filmům miluju snímky ze starého Hollywoodu! ()

gogo76

"Ja viem čo dokáže urobiť zlato s dušou človeka..." Tento výnimočný film je skutočným pokladom svetovej kinematografie. Rok 1948 vyzneje pre mnohých odstrašujúco, ale faktom je, že ani z dnešného pohľadu tomuto filmu nechýba vôbec nič. Ak by ste mali šťastie na nejakú kvalitnú remastrovanú verziu, je to dokonalosť sama. Robiť z tohto filmu remake sú totálne vyhodené peniaze a možno aj preto sa do dnešného dňa o to nikto nepokúsil. Pri pohľade do galérie mnohí ohrnú nos, že nebudú sledovať western, navyše čiernobiely. No, nenazval by som to westernom aj keď má mnoho spoločných znakov a scén, hlavne s mexickými banditos, ktoré ho môžu pripomenúť. V prvom rade je to skvelý dobrodružný film s výbornou psychológiou postáv, ktorá v rozbore zachádza až do hĺbky duše človeka a rozoberá premenu, ktorú s vami dokáže kopa nájdeného zlata urobiť. Všetky tri hlavné postavy boli výborné, ale najviac u mňa zažiaril veľmi sympatický W. Huston v roli energického staršieho zlatokopa, bez ktorého by to tí zostávajúci dvaja určite nezvládli. Prvý krát som to videl asi pred 20-timi rokmi a už vtedy mi padla sánka. Dnes po druhom zhliadnutí som okamžite po skončení filmu hľadal blueray na nete. U nás zatiaľ nič, ale až raz, tak budem prvý kto si ho kúpi. Chcem si to pozrieť znova v max. kvalite. Takýto masterpiece nevzniká každý deň. 100%. ()

pepo

Fantastický film aj napriek zbytočnému zkomplikovaniu v posledných 20 minútach. Ústredné trio je herecká bomba ()

Xmilden

John Huston je mistr ve vyprávění zajímavých a poučných příběhů. Podobně jako horské dobrodružství Cainea s Connerym, i tady se získané bohatství stane pro naše hrdiny spíše prokletím. Mé první setkání s Humphrey Bogartem nemohlo být ani zajímavější. Mimochodem viděno v dokonalém dabingu (Štěpánek, Haničinec, Štěpnička a Trávníček). 80% ()

lesumir

Po první projekci hvězdičky DVĚ, po druhé prpojekci hvězdičky TŘI, ale hezký tři. Tentokrát se mi to už i líbilo, ale stejně je nejlepší Bogart v Casablance, ne jako chamtivý vandrák! A Basta! :-) ()

cheyene

Navzdory svému stáří je Poklad na Sierra Madre perfektní dobrodružné drama s prvky westernu. Nechybí zde napětí, vynikající hudba, atraktivní prostředí a samozřejmě také poutavý děj, který poukazuje na lidskou chamtivost a změnu chování, když jde o zlato. Humphrey Bogart tu hraje pěkně nesympatickou roli, což se o jeho dvou hlavních partnerech říct nedá. Opravdový zážitek za 5*. ()

Kass

"I know what gold does to men's souls." Jak hlubokými a zbloudilými zářezy se podepíše na charakterech a vzájemném vztahu lidí, přátel, vidina nečekaně snadného a brzkého zbohatnutí? Vynikající směsice westernu s nestandartními prvky a psychologicky přesné drobnokresby chování zlatokopa v klasickém snímku J. Hustona. Ve filmu exceluje jak slavný H. Bogart, pro něhož role bezzásadového Dobbiho (jeden z vrcholů jeho herecké kariéry) znamenala, po dlouhé řadě kladných postav, opětovný návrat do pozice padoucha, tak Walter Huston - skvělý herec a otec pana režiséra :-). ()

lamps

Precizní studie charakterů obyčejných lidí v situaci, která by rozeštvala možná i Pata a Mata. Jedinečné herecké výkony veterána Waltera Hustona, jehož energický zlatokop dokonale ztělesňuje pocity propuknuvší zlaté horečky, a legendy Humphreyho Bogarta, který snad poprvé vyměnil švihácký oblek a uhrančivý pohled za ošuntělý kabát a hrůzu nahánějící škleb člověka, kterému nalezený poklad zatemnil mozek a probudil v něm číhající zlo. John Huston diriguje své vrcholné dílo s precizností sobě vlastní, přičemž neopomíná zdůraznit tehdejší filmový trend plný westernových přestřelek a nečitelných hrdinů, a současně se ponořit hluboko do lidské duše a zkoumat její nejzákladnější přirozené aspekty. Výjimečný snímek, pro který je jedna projekce málo a který lze jen ztěží srovnat s něčím, co kdy americká knematografie vyprodukovala. 100% ()

JohnnyD

Žánrový mix (nájde sa tu aj čo to z noiru a má to silne westernový nádych) s napínavým príbehom a skvelým paranoidným Bogartom. Na môj vkus trochu dlhé s pár zbytočnými odbočkami, ale ironický záver bol skvelý. 7/10 ()

Aky

Ano, pěkný film. K dokonalosti bych ho však rád viděl méně prvoplánový. O zhoubnosti zlata se pohovoří hned za titulky, a pak se dvě hodiny toto poučení dokazuje. Herci jsou dobří, obzvlášť Walter Huston, epizody příběhu jsou vedeny vynalézavě, všechno má docela spád, jenže to pořád přímočaře směřuje přesně doprostřed terče, což všichni čekáime. ()

Ruut

Nemyslím si že by tento film zasluhoval takovou chválu a zařazování do žebříčku nejlepších filmů všech dob jaké se u dostvá. I tak velice kvalitní dobrodružný film. Mile překvapí záporná role Humpreyho Bogarta. ()

Javert

"No teda!" řekl jsem si, když jsem uviděl toho zarostlého tuláka jménem Humphrey Bogart. I tentokrát se do své role naprosto skvěle vžil a společně s dvěma Hustony a Timem Holtem nám vypráví příběh o lidské chamtivosti a touze po zlatě, která může zničit i přátelství. Výborně napsané, výborně zahrané, výborně zrežírované. ()

Anderton

Absolútne dokonalý western. Povedal by som, že na jeho základe neskôr vznikol žáner spagetti western. Záverečná polhodina je možno aj vrchol žánru. Takže zaradenie do top 100 amíkmi je na mieste. Postavte do podobnej situácie troch slovákov a čechov. Podľa toho, komu z toho hrabne ako Bogartovi zistíte, ktorý z nich je politik. Viac po ďalšom oprášení v dvd prehrávači. ()

Frajer42

Docela se mi tento western líbil. Pojednává o třech mužích, kteří se vydali zbohatnout. S přibývajícím zlatem ubývá touha přátelit se. Během děje nastane pár pěkných zvratů a divák nedostane příležitost nudit se. Pravda, přestřelky už jsou poznamenány časem a působí pouze úsměvně. Jako celek však film působí docela dobře. Slabé 3*. ()

Kothy

Tento film hezky ukazuje, co udělá s partou přátel hromada zlata. Vydají se ho hledat do opuštěných mexických hor. Ze začátku jde vše podle plánu. Jak ale zlato přibývá, zvedá se i jejich chamtivost a paranoia. Další dilema nastane, když se k nim chce přidat další člověk. Je tam i pár slušných akčních scén s Mexičany. Nakonec na svou hamižnost dojedou a s pokladem se stane dost nečekaná věc... Možná tomu chyběl nějaký zajímavější zvrat. "Ty mě chceš okrást?" ()

nascendi

Poklad na Sierra Madre je jednou z troch Travenových kníh, ktoré sú v mojej knižnici. Uplynulo veľa rokov, než som sa dostal k možnosti vidieť film nakrútený podľa nej opakovane. Neviem prečo ho označujú za western, keď iba hudba znela z času na čas westernovo. Je to plnokrvná dráma o životných hodnotách. Miestami naivná, ale s dostatočnou výpovednou hodnotou, ktorá mi pripomenula Stroheimovu Chamtivosť. Autentické prostredie, vynikajúce herecké výkony, gradujúce napätie mi aj po rokoch pripravili podobný zážitok, aký som mal pri jeho prvom zhliadnutí. O zmene päťhviezdičkového hodnotenia vôbec neuvažujem a na prípadné vyradenie z Top 100 je vždy dosť času a málo adeptov. ()

Slarque

Parádní dobrodružný film s vynikající režií, hudbou, scénářem i herci. Předkládá nám univerzálně platné pravdy o tom, jací jsou lidé a co s nimi dělá bohatství. Připomíná mi to i Hustonova pozdějšího, neméně kvalitního Muže, který chtěl být králem. ()

Tomco

Nečudujem sa, že sa Poklad na Sierra Madre zaraďuje medzi kinematografické klenoty. V dobrodružnom žánri má stále čo ponúknuť ešte aj v dnešnej dobe, pretože téma zlatokopov v divočine je atraktívnym námetom samo o sebe. Poklad má naviac zvýraznenú silu v osobe svetovo uznávaného režiséra, a tiež v ústrednej hereckej trojici na ktorú sa je radosť pozerať. Musím povedať, že to boli príjemne strávené dve hodiny. ()

iamek

Parádní ukázka toho co svámi udělá chamtivost. Snímek je hlavně herecký koncert snad všech protagonistů. John Huston parádně vykreslil atmosféru každé postavy. Pak Huston dokázal svou kvalitu tím jak dokonale a pomalu zvyšoval tempo příběhu. To byla paráda. I tak něco málo chybělo abych dal 5*. ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)