Na dva tulácké smolaře (Humphrey Bogart a Tim Holt) a mrzutého zlatokopa (Walter Huston) se usměje štěstí a objeví zlato. Ovládne je chamtivost, která zcela pomate jejich mysl. Film získal dva Oscary, za režii a scénář. Bogart sice nedostal žádnou cenu, ale jeho výkon ve filmu je oceňován dodnes. Film neztratil nic ze své působivosti a o půl století později byl Americkým filmovým institutem vybrán mezi 100 nejlepších amerických filmů všech dob. (Magic Box)

kaylin

"Poklad na Sierra Madre" není úplně klasickým westernem. Je to spíš drama z období, kdy se většinou westerny odehrávají. Zaměřeno je ale na něco, o co ve westernech jde velmi často. Na zlato. Neskutečně silný film o tom, co s vámi může zlato udělat, když si ho necháte proniknout příliš hluboko, když ho necháte, aby se ve vašem životě stalo tím nejdůležitějším. Humphrey Bogart v tomhle filmu hraje někoho, koho většinou nehrál. Představíte si ho jako toho chlapíka z "Casablancy", většinou ho vidíte v přesně padnoucím obleku nebo v baloňáku s kloboukem posazeným poměrně nízko do očí. Tady ale hraje doslova pobudu, který skoro nezavadí o práci. Naskytla se mu ale skvělá příležitost. S jedním dalším pobudou a starým zlatokopem vyrážejí do Sierra Madre, aby si tu posvítili na místní toky a jejich zlatonosnost. Jenže zlato jsou peníze a peníze vedou k chamtivosti. Právě tohle je na filmu nejsilnější. To, jak i přesvědčení lidé dokáží nakonec zlatu propadnout a stávají se jeho otrokem. Nezáleží jim na ostatních, jdou jen po mamonu. Jak už to tak bývá, se zlou se potážou. Tohle se přihodí i hlavnímu hrdinovi. Závěr je skutečně dobrý a musím říct, že mě docela zasáhl. Humphrey Bogart zde předvádí první ligu, kterou hrál celý život. Nezískal Oscara, ale film rozhodně s prázdnou neodešel. John Huston získal Oscara jak za režii, tak za scénář. Naprosto právem. I starý zlatokop Walter Huston (ano, byl to otec Johna) si odnesl Oscara za vedlejší roli. Tomu se říká rodinný úspěch. Film, který rozhodně stojí vidět za to i po letech. Další důvod, proč jsou westerny tak oblíbené a proč si v žebříčcích nejlepších filmů stojí tak vysoko. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html ()

Maq

Předloha je (v rámci žánru) do té míry skvělá, že bych si přál vidět moderní verzi tohohle dramatu. Fakt je, že přestřelky, mordy, a vůbec akční scény tenkrát dělat neuměli. A filmový herecký projev taky od těch časů urazil pěkný kus cesty. Navzdory tomu jsem viděl solidní a zajímavé drama. --- Hodnocení je těžké. Přirovnal bych to k našim hokejistům, kteří tenkrát slavně vyhráli mistrovství světa. Bezpochyby to byla velká událost a ti kluci byli pašáci, jenže, marná sláva, dneska by s nimi zametl kdejaký dorostenecký tým. Nuže, přikloním se protentokrát k hodnocení vzhledem k době vzniku. ()

K.I.N.G.

Už dlouho jsem tady na ČSFD tak nevisel mezi hvězdičkovými hodnoceními. Pro to menší asi rozhodne ta zbytečná polopatyčnost jak pro šestileté děti, kterým ten film ale evidentně určený není. 70% ()

YURAyura

10/10 Bogart, jak ho neznate. Skupinka zlatokopu se rozhodne vydat z krachem postihnuteho velkomesta do panenskeho luna prirody za skutecnou hodnotou, ktera pretva - zlatem. Po case jim to ale preroste pres hlavu a dockame se prerodu 100% kladase nad veci v maniakalniho silence, i kdyz konec dobry vsechno dobre, me kapku priotravil, porad je to super vec. ()

decouble

Chlapácký upocený přímočarý film napěchovaný dějem, který nepostrádá pár zrnek černého humoru. Navíc skvělý instrumentální soundtrack. ()

Lucjen

O tom, na čo sa stále poukazuje; že peniaze kazia charakter a vraj vám šťastie nekúpia. Sú tu jasne vykreslené postavy, príbeh samotný sa tiež nesnaží nijako šokovať - ani to nie je potrebné. Poklad na Sierra Madre je pre mňa synonymom nedeľného poobedia, kedy takéto filmy zvyknú televízie vysielať... s kávou, zákuskom (ak práve nedržíte diétu) sa dá pri tomto dobrodružstve pekne oddýchnuť. A ku koncu vás Humphrey možno predsa len prekvapí... mňa teda v podobe bezočivého Dobbsa bavil omnoho viac ako džentlmen v obleku... :) ()

Foma

Závěr filmu mi sice maličko rozmělnil hodně silný pocity z předešlých scén, ale zřejmě to bylo hlavně tím, že byly skutečně vypjatý a mocný (a taky je to subjektivní, možná jsem očekával příliš velkou katarzi). Uzdravení chlapce ve vesnici, celá epizoda s texaským zlatokopem, Bogartovo šílení, banditi, chvílema jsem prostě ani nedejchal. Vůbec celý tempo filmu bylo nadupaný, taky hudba udělala svoje. A nelze zapomenout na Waltera Hustona. Zasloužená legenda. ()

Aleee89

Poklad na Sierra Madre je snímek, který jsem měla už dlouho v hledáčku, přestože žánr westernu mi až tak nevyhovuje. Jedná se ovšem o klasiku, tudíž jsem si ji jako správný filmový fanda nemohla nechat ujít. Huston na poli režisérském byl pro mě zárukou toho, že nešlápnu úplně mimo. Zatím jsem od něj moc filmů neviděla, ale pár ano. Nestaly se mými oblíbenými, ale potvrdily mi, že Huston byl dobrý filmař. Ani Poklad na Sierra Madre můj dojem nezhatil, navíc bylo osvěžující vidět Humphreyho Bogarta v odlišné roli, než je u něj obvyklé. Jenže pořád je to "jenom" western, můj ne úplně oblíbený žánr, je to film tradičně žánrový, takže mi skoro nemohl přinést kýžený zážitek. Trochu jsem s tím počítala, ale zároveň jsem trochu doufala, že by se to mohlo zlomit... ()

Dont

Scénky některých potyček působily poněkud komicky, přestřelky také neohromily, ale tohle není klasický western. Tady nehrály prim rychlé kolty, pěsti, nebo drsní hrdinové, nýbrž parádně napsané postavy vcelku obyčejných chlapíků, kteří v důsledku rychlého zbohatnutí prošli tvrdou zkouškou vlastního charakteru i vzájemných vztahů. Působivá ukázka, jak člověka změní zlato (resp. jakýkoliv majetek) a strach o něj. Za ocenění stojí bezchybné herecké výkony ústřední trojice a díky kvalitnímu scénáři až na pár drobností jen těžko předvídatelné rozuzlení zlatokopecké výpravy. ()

Fanucci

Ty konce... ach jo. Musí filmy z této doby vždycky končit tak průhledně - dobro lepší zla?! "Běž za vdovou do Dallasu, je to lepší než psát dopis."... Ti dva na konci byli morálnější než Rychlé šípy v nejlepších letech. Až na závěr jde ale o perfektní snímek. Poklad na Sierra Madre je dokonalou studií lidské chamtivosti. Bogart a především Huston podávají vynikající výkon. Celkově to s přimhouřenýma očima na 5 hvězdiček je. ()

(mOnkey)

Jako parchant mi Humphrey Bogart sedí o poznání méně než jako něžná romantická duše, ovšem jeho herectví jako vždy nelze nic vytknout. Nabízím několik osvědčených rad pro všechny potencionální zlatokopy: 1) vždy jednejte na vlastní pěst, 2) nikdy nikomu nevěřte, 3) nebuďte hamižní a spokojte se i s málem. Nakonec i to je lepší než nemít nic. 85% ()

/Pablo

Až jsem se toho zarostlého Humphreyho Bogarta lekl! Docela k nepoznání a naprosto odpudivý (takový jakého jej z noirovek neznáme). Jinak se podle mého názoru jedná o sympatický snímek, který na druhou stranu nic nového k danému tématu nepřináší. Za povedené filmové ztvárnění však 4 hvězdičky zaslouží. ()

Martin741

Vysokokvalitny western. Na Hampry Bogarta /Key largo, Maltese Falcon/ nejdem vypisovat chvaly. Jo, jo - herecky bol samozrejme vyborny, ale vypisovat nanho chvaly sa mi zda jednak neobjektivne a jednak strasne buzerantske /ja viem, ja viem, dnes sa uz hovori moderne kul a gay/. Takze dokazem sa preniest cez mne nesympatickeho herca a dat tomu 100 % ()

Lopic

Africká královna se mi taky hodně líbila, ale z dosud viděného je todle pro mě nejlepší Huston. Režijně i herecky na jedničku zvládnutý film. Bogart si za svůj výkon oskara určitě zasloužil, jeho přeměna z obyčejného chlapíka bez práce v po zlatu bažící hyenu byla fakt něco. Ale Walter Huston ani Tim Holt nijak nezaostávali, takže všehovšudy herecký koncert který doporučuju každému. ()

tomtomtoma

Kvalitní psychologický dobrodružný film o chamtivosti ve westernovém hávu divokého Mexika. Dva američtí tuláci, neustále shánějící práci, a jeden zkušený zlatokop na cestě za svým snem o bohatství a štěstí. Překonávají divokou přírodu i divokost banditů, aby nakonec podlehli vlastnímu paranoickému rozkladu osobnosti jednoho z nich, jehož chamtivost celého uchopila a nakonec zlomila. Americký nezaměstnaný v Mexiku Fred C. Dobbs (skvělý Humphrey Bogart) dostává šanci na zbohatnutí při hledání zlata v divokých odlehlých horách. Přes jeho proklamovanou skromnost, je to však on, kdo je nakonec pohlcen paranoiou, která ho nakonec zcela paralyzuje a zatemní mozek při možnosti ještě většího zisku, pokud se zbaví svých partnerů. Chamtivost mu zastře rozum takovým způsobem, že nemůže logicky přemýšlet a za toto poblouznění zaplatí životem. Protřelý starý zlatokop Howard (dobrý Walter Huston, otec pana režiséra) je z trojice tou nejsilnější a nejracionálněji myslící osobou, která dovádí všechny k jejich vysněnému cíli. Třetí do party byl tulák Bob Curtin (Tim Holt), který zůstal věrný svým zásadám čestnosti. Z dalších postav: dobrodruh John Cody (Bruce Bennett), který zaplatil za svou smělost životem, lakomec McCormick (Barton MacLane), který neplatil najímaným zaměstnancům výplaty, vůdce mexických banditů ve zlatém klobouku (Alfonso Bedoya), neštítící se žádného zločinu, a bohatý Američan v bílém obleku (sám režisér John Huston). Vidina bohatství je mohutným hnacím motorem. Často nás však zastaví naše vlastní sobectví a chamtivost, která se překonává mnohem obtížněji než ostatní překážky. Štěstí si za peníze nekoupíme. Ani čest a lásku. Kvalitní film, kde nechybí prvky humorného nadhledu, drsnost odlehlé přírody, divokost života, komplikovanost lidského myšlení a jednání, a naděje. ()

C0r0ner

Všechna ta superlativa, která tady padají, mají své opodstatnění, akorát mně to přišlo strašlivě zdlouhavé. Dovedu si představit, že kdyby se z toho vystříhalo takových čtyřicet minut, spád filmu by se blížil k těm kýženým pěti hvězdičkám. Takhle ani omylem. 55% ()

Mann a Haggis hledají poklad

Mann a Haggis hledají poklad

14.04.2011

Michael Mann a Paul Haggis (foto). Dva nesporně kvalitní tvůrci, kteří ale svými posledními filmy velkou díru do komerčního řebříčku neudělali. Oba by tak řečeno potřebovali námět, co se promění ve… (více)

Zlatokopové Statham a Kidmanová

Zlatokopové Statham a Kidmanová

19.09.2008

Samozřejmě ne v jednom filmu (to by byla opravdu podivuhodná kombinace). Oba by však pořádný hit potřebovali jako sůl a protože plácání o „komiksových filmech v ponurém stylu Temného rytíře“ už… (více)