Romeo musí zemřít

Romeo Must Die

Romeo musí zomrieť

Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2000, 111 min

K tomuto filmu mám tak trochu nostalgický vzťah, pred ním som Jet Liho vôbec nepoznal, takže to pre mňa bolo predstavenie nového akčného hrdiny, ktorý sa okamžite stal mojim obľúbencom a síce po vzhliadnutí celej jeho tvorby viem, že má mnoho lepších filmov, ale aj Romeo musí zomrieť má stále niečo do seba. Celý film mi príde, ako svižná akčná zábava, ktorá je po všetkých stránkach nadpriemerná, ale celý čas sa to nevie rozhodnúť, v akom to bude štýle, či vážnom a drsnom, alebo odľahčenom a romantickom, pričom osobne by som určite skôr volil tú prvú alternatívu. Je tu niekoľko vážnych prvkov, ktoré sa mi páčia a ponúkajú slušný potenciál pre plnohodnotnú žánrovku, muž, ktorý sa chce pomstiť za vraždu svojho brata, boj dvoch konkurenčných mafií a ešte k tomu snaha vyhnať domácich z ich pozemkov, aby sa na nich mohlo začať stavať, pričom to podporuje viacero scén a dialógov, ktoré sa snažia pôsobiť úplne dramaticky, ale zároveň je to väčšinu času úplne odľahčené, je tu plno vtipných scén a postavy sa rozprávajú ako najlepší kamaráti, aj keď sa majú v pláne zabiť, takže sa tu nedá ani o nikoho obávať. Andrzej Bartkowiak jednoducho na začiatku tisícročia priniesol svoj štýl, ktorý síce má plno kladov a na tieto filmy sa dobre pozerá, hlavne na nasledujúci Lovec policajtov so Stevenom Seagalom, ktorý bol doladený najlepšie a po všetkých stránkach fungoval tak, ako aj má, ale zároveň mi tu viacero prvkov nesedí a tak stále cítiť, že to mohlo byť aj lepšie. Takže film ako celok zase tak moc nefunguje, ale ponúka nespočet scén, ktoré ma bavia a nudiť sa tu určite nedá a tak celkovo určite prevládajú kladné pocity. A podobne dopadla aj akcia, Jet Li sa hýbať určite vie, ale tu je jeho umenie úplne zbytočne upravované digitálne, kvôli čomu je tu niekoľko nezmyselných momentov, ktoré to len kazia. Ale inak je akcia slušne natočená a aj rozmanitá, po stránke bojového umenia stojí za zmienku hlavne finálny súboj, ktorý konečne pôsobí trochu vážnejšie a drsnejšie, konečne pôsobí dojmom, že postavy sa chcú skutočne zabiť a spôsobiť si bolesť, ale aj sekvencia s požiarnou hadicou je slušne zvládnutá. A zo zvyšku zase vyniká vtipná hra amerického futbalu alebo cestná naháňačka. A zaujali ma aj tie röntgenové zábery zlomenín. Vydarilo sa aj obsadenie, Jet Li je tu mimoriadny sympaťák a po boku má Aaliyah, ktorá ho síce skôr brzdí, ale jej postava ma inak celkom bavila. A k tomu plno dobrých vedľajších a záporných postáv ako Delroy Lindo, Isaiah Washington, Russell Wong, Anthony Anderson, alebo aj DMX, ktorý tu ešte má len malú úlohu, čo si ale vynahradil v nasledujúcich režisérových filmoch. Takže celkovo určite uprednostňujem iné Jet Liho filmy a to nielen ázijské, aj francúzska produkcia ho vedela využiť omnoho lepšie, ale predsa len aj Romeo musí zomrieť je slušná žánrová zábava, videl som to už viackrát a stále sa pri tom obstojne bavím. 74%(20.7.2007)

• Torgal

Pár slušných akčných scén, kde Jet Li dá efektným spôsobom výprask druhotriednym záporákom nezachráni celý film, ktorý je v zásade nudný - príbehovo, filmársky aj herecky. Je to priemer každým coulom, ale výsledný dojem je podpriemerný, možno aj preto, lebo sa v zásade berie dosť vážne a humoru je tu pomálo. 5-/10(30.6.2010)

• Tosim

Akce je tam dost, ale to nestačí. Jet Li nepotřebuje upravovat svoje bojové umění, v tom, aby líp hrál, mu to stejně hovno pomůže. A když si uvědomíte, jak trapně tvůrci vmontovali do ubohého příběhu ten námět (o srdcervoucích dialozích, které měly vyvolat nějaký psychologický efekt, ani nemluvím), vychází vám hodnocení. Nízké tedy.(12.3.2004)

• Brano

Nemastné, neslané. Pár dobrých akčných scén a to je tak všetko. Gang v ktorom sa nájde zradca, ktorý zabije šéfovho syna a ten bude chcieť nájsť vyniká. Do toho sa zamieša ešte jeden Číňan, ktorý tiež prišiel o svojho brata zo susedného gangu. Od začiatku strašne predvídateľné. Od prvého momentu som už vedel kto je ten zradca. Nijak originálny scenár, nebyť Liho, tak by som siahol aj po nižšom hodnotení.(6.1.2016)

Jet Li!!! Ano, to je to hovado, který má tváří v tvář málo konkurenčních soupeřů a z 90 procent každýho používá namísto prachovky a hadru na podlahu! Takže proč tenhle borec, kterej z drsných zabijáků dělá neškodný běžný trosky, musí mít v soubojích digitální výpomoc a imaginární křídla, díky kterým nejsou tři metry do výšky nebo 10 vteřin ve vzduchu žádnej problém? Tohle nejvíce ubralo na filmu. Nicméně to přidalo na vtipu a dostalo to filmek na úroveň solidní akční komedie. Než jsem se koukl na jména, tak jsem stopro věděl, že za klapkou stál někdo, kdo byl u zfilmování Lovce policajtů, protože film je téměř totožnej (i když mezi Seagalem a Lim jsou menší rozdíly - nebo větší?)... 60%(15.4.2014)

• - Podobná scéna ako tá, v ktorej Han (Jet Li) používa hasičskú hadicu, sa objavila aj vo filme Kuriér 2 (2005). (m.a.t.o.)

• - Futbalová akčná scéna sa natáčala počas zamračeného dňa, no vďaka podsvieteniu a správnemu nastaveniu uhlov jednotlivých kamier to vyzerá akoby sa natáčalo počas slnečného dňa. (m.a.t.o.)

• - Golfová scéna sa natáčala na tom istom ihrisku, kde Bob Barker zmlátil Adama Sandlera vo filme Rivali (1996). (m.a.t.o.)