Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Jurkodak1

Mám opravdu rád filmy s hlubším poselstvím, které je vyjádřeno experimentálně, ale i tak film vypadá filmově (a nejlíp old-school filmově). Tento film to splňuje. ()

Kochanski

Scéna, kdy William Blake ulehá k mrtvému kolouškovi je odporně dokonalá. stejně dokonalé jsou i herecké výkony J. Deppa a indiána! Největším pozitivem je asi hudba a to, že byl film natočen černobíle!!! ()

drinker

Neuvěřitelně černohumorný film. Podle mne víc komedie než western, či snad nějaké drama o životě a smrti. Čistokrevná prdel. ()

strikeman

Tento snímek byl právem pojmenováván výrazem KULTOVNÍ ještě v době, kdy se tímto slovem neplýtvalo a neobjevovalo se na obalu každé druhé videokazety nebo DVD... Jsem rád, že konečně někoho napadlo vydat u nás DVD s tímto filmovým klenotem. ()

PDcz

5***** hvězd Aho, William Blake. Jeden z mála filmů, na které se rád podívám znovu. Hezky v klidu, vypnu mobil i mobil, zavřu dveře, počkám až bude tma a užiju si ho zas. [X] Aź teď jsem si všiml, že film trval 2 hodiny. ()

xdutchx

Uf, tak tohle není pro kultivovaného evropana jednoduchý film. Rozdělil bych do tří částí: svět, přechod lesem a odcházení. Ke každému úseku by se toho dalo říci tolik. Paralely s životem člověka jsou neopominutelné a hodnocení tohoto filmu se jistě odvíjí od toho kde na své pouti zrovna jsme. První část je velmi racionální, velmi dobře vyložitelná a u Jima Jarmusche nás o to víc překvapí. Výstřel nás však přeruší v našem uspokojení že příběh začínáme chápat, jsme vyhnáni ze svého města od kterého jsme si tolik slibovali. Začínáme naši pouť od začátku. Čeká nás jízda na Stalkerovském vozíku s autogramem J.J. Setkáváme se s Nikým, který nám vtiskuje novou identitu, který nám říká věci kterým nerozumíme, který nás takovým zvláštním způsobem ochraňuje, bez toho aby na sebe vztahoval pozornost. Tuto část jsem mnohdy tápal a jako znalec J.J. jsem držel palce spíše režisérovi než postavám. Říkal jsem si, Jime tak dlouho jsi se na tento film připravoval, tak dlouho jsi sháněl prachy a přitom stačilo svoje know-how dát do rukou velkým americkým filmovým magnátům, ty jsi ale zůstal u svého přesvědčení, že si filmy budeš dělat podle sebe, věřil jsi si. A já nacházel různá místa, která mi do takovéhoto filmu nezapadali a pomalu jsem ztrácel naději, je to jako když vidíte koně v závodní dráze, koně kterého jste dlouhá léta vychovávali a najednou vidíte že je o několik koňských délek pozadu a že z něho síly pomalu a jistě vyprchávají. Avšak co přichází pak? Výstřel. Bílý hloupý člověk dostává další příděl olova. A co nastává v této poslední části se nedá slovy opsat, to člověk musí mít něco odžito, to člověk musí odpojit rozumovou hemisféru mozku, nebo mu ji vypne právě ta nějaká odžitost? A teď začínáme blouznit, zjišťujeme že nás vůbec nezajímá děj filmu, že jen prožíváme atmosféru zakrátko končícího bytí, bez toho abychom lacině hollywoodsky drželi slzičky na krajíčku a teskně se dojímali. Takhle to v tomto filmu nefunguje, takhle to v životě nefunguje. Tato poslední část je natočena vskutku mistrovsky a netuším jak dokázal J.J. tak perfektně spojit obraz s hudbou aby to vytvořilo takovéto monstrum. Stalo se. Tímto filmem tento režisér dokázal, že je velkým filmovým tvůrcem a že jeho tvorba je opravdu hodna hodnocení: podivnější než ráj. Jak zvláštní je tento film. Přivezení na funus, funus a pak to ticho když je naše rakev zasypána hlínou. Sakra těch asociací mi poslední částí vytanulo na mysli. .... A pak ještě když si uvědomíme že je tento film možno vnímat jako komedii, pak můžeme rozvíjet svoje nové hypotézy. ()

bery71

Slovy nepopsatelné. Hlavou nepochopitelné. Smysly jen těžko vnímatelné. Atmosférou napěchované dílo, které mě vtáhlo a nepustilo. Nervózní kytara, poetické rozhovory a úžasné charaktery. Nemám slov. "You are Willam Blake?". "Yes, I am. Do you know my poetry?" bang, bang... ()

hazaba

Celou dobu jsem si říkala, jestli to náhodou nemá být parodie... Gary Farmer jako Nobody je prostě rozkošný a dost často zastiňuje Johnnyho Deppa. Je zajímavé, jak film s tak málo slovy dokáže toho tolik říct.... na druhou stranu hudba nahradí spoustu slov a v tomto filmu to bylo markantní. ()

Mafián

"You´re William Blake? Yes, I am. Do you know my Poetry?" BANG! A potom ta překrásná hudba. Opravdu povedený film, nebýt toho nezáživného konce, tak by to bylo na rovných 5hvězd... ()

Elin

Co říct. Kinematografická nirvána. Film, od kterého jsem nečekal téměř nic, mi dal tolik, že jen s těží hledám adekvátní slova. Černobílá filmařská poezie v tempu nádherných riffů Niela Younga. Putování Deppova Williama Blakea a jehou souputníka, obtloustlého indiána Nikoho, jenž Deppa považuje za reinkarnaci svého oblíbeného básníka, jsou protkány situacemi, které vás tuhle pobaví a tady zase zamrazí. Jestli bych někdy použil slovo dokonalost, pak by to bylo nejspíš zde. ()

Ukubumbahoo

Naprosto neuvěřitelný zážitek. To je opravdu western jak ho neznáme. Líbilo se mi hlavně to, s jakým klidem celý film probíhal, při vypjatých scénách přišla do pozadí skvělá kytara, která bravurně vystřídala zmatené přeskakování kamery z místa na místo, jak to bývá u akčních "trháků". Kytara v pozadí si mě hned získala a černobílá kamera na zážitku ještě přidala. ()

agassi68

Jarmuschovský zvláštny western plynúci ako rieka v meandroch pri západe slnka. Uhrančivý zvuk gitary a čiernobiele spracovanie spolu s kamerou vám spôsobia zážitok aký mal indián Nobody z rastliny, čo ho priviedla do sveta duchov. Každá vedľajšia rola mala presný zmysel a ako konečný celok to bolo nadpozemské.. ()

Wolvie

Nejlepší Jarmush.Poetická cesta mrtvého muže za jeho koncem je orámována magickým soundtrackem,poetickými rozhovory a geniálními rolemi (Depp) i roličkami (Iggy Pop).Není to pro každého,ale kdo se nechá pohltit,pro toho to bude nezapomenutelný zážitek podobný jednomu dlouhému tripu.Vystřelí vás ke hvězdám. ()

Hapretor

Ty vole, to jsem si dal! Filmy od Jarmusche nejsou opravdu můj šálek kávy/čaje. Toto bylo fakt filmové utrpení number one. Jedna hvězda za J. Deppa, jedna hvězda za opravdu jen pár letmých pousmání. Uspavačka. Nechť nad tímto filozofuje někdo jiný. ()

hororwatch odpad!

Ten film mě nebavil. Nemám rád parodie a tohle mi jako parodie přišla a to ještě nevtipná. Johnnyho mám rád, ale tady to prostě nezachránil. Ani jsem to nedokoukal. Ten film se snažil působit tak realisticky někdy, až to prostě byla nuda. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)