Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

KmK

Krása. Poetické vyprávění o muži, kterému nezbylo nic než zabíjet. Opravdu jímavá hudba a černobílý materiál jen podtrhují kvalitu díla. Oproti Ghost Dogovi mi i víc sedly výkony herců. Johnnyho prostě můžu a velmi mile mě překvapil i Robert Mitchum. Podle mého názoru nejlepší Jarmuschův film, ikdyž jsem jich ale zatím půlku neviděl:-(. ()

baXter

Takové nepopsatelné něco provázející diváka celý film na mě zanechalo stopu. Stopu v kladném slova smyslu. Vynikající kam se oko podívá. Nemohu jinak než pět s pochvalou směřující k Jarmuschovi. ()

Bigbee

Trochu o tom jaky to je byt basnikem a misto slov pouzit pistoli.Trochu o hudebnim doprovodu a netradicnich strihach ktery sou na hranici kratkejch epizod. Genialne spinavy desperati se honej za zpocatku cistym Blakem aby se pozdejc z Blakea stal spinavej desperat. Pruchod Mestem stroju je podobnej objevovani Indiansky osady .Du si precist neco od Blakea ()

provitamin

Viem oceniť filmy, ktoré sa niečím odlišujú. Na prvý pohľad zaujme čierno-biele spracovanie a čierna obrazovka medzi jednotlivými scénami. Celý film je v podstate len útržkovým putovaním dvoch hrdinov Deppa a Indiána v pätách s prenasledovateľmi. Dej sa tiahne ako sopel po rukáve, ale napriek tomu a na počudovanie film vôbec nenudí a mám pocit že režisér presne vedel čo robí a akú atmosféru chcel navodiť. Nevadí ani dosť často sa opakujúci hudobný či skôr zvukový motív, ktorý je však pravý westernový. Možno som čakal trochu iný koniec, ale na výsledku nič nepokazil, takže spokojnosť. ()

Bafo

Takto si predstavuju western, zadny nafinteni indiani, ale spravna Youngova hudba a Johny Depp v Hlavni roli, nadherna cernobila kamera, skveli scenar a poeticky konec Spolecene s Nesmiritelni muj nejoblibenejsi western. ()

Wishkah

Filmy Jima Jarmusche mi obvykle moc neříkají, ale tenhle snímek mě opravdu zaujal. Klenotem filmu je Johny Depp, který předvádí excelentní výkon, i když hraje prakticky s kameným obličejem. Ale to co dokáže vypovědět očima...no prostě jeden z nejlepších výkonů Johny Deppa - "DO YOU KNOW MY POETRY?" ()

Ještěřák

Svojí černobílou vizí emočně klimbajícího Středozápadu mě Jim Jarmusch přesvědčil jen z půlky - kanibalem Lance Henriksenem, tak trochu Leonovskýma přestřelkama a mimořádně pasujícím, ačkoli dosti převyužitým ústředním hudebním motivem. Osobně mě potěšilo i obsazení toho bizarního týpka, co si střihnul roli Andyho Warhola v THE DOORS, do role umouněného topiče-pesimisty. Tedy alespoň doufám, že to byl on! :))) 60% ()

Schuldiner

Co bych na tomto vyzdvihl... Tedy pokud to jde.. Musim se přiznat, že jsem zklamán. A opět nechápavě civím na momentálních 87% a divím se obdivným a pochvalným komentářům... Je pravda, že co člověk to názor a že každému se jaksi líbí něco.. Hudba - ta mě tak nějak zaujala asi nejvíc. Primitivní scénář nezachrání ani vcelku zvláštní atmosféra. Která ale zas nebyla bůhvíjak skvělá.. No prostě, jednou a dost.. Nezanechalo to ve mě žádný silnější pocit či prožitek, nemůžu si pomoci! Depp je herec, který rozhodně zahrát umí, ale tady mu to téměř nebylo umožněno. ()

lucijelucije

No nevím..bylo to příliš zdlouhavé..možná je to křehký příběh, křehký motiv a křehká smutná náhoda nešťastného muže, který našel sama sebe v úplně v někom jiném..je to hluboké, přesto mi tady něco schází, chybí mi tady nějaká ta kuráž, opravdový náboj, který by mohl posílit tuhle vzácnou věc..CO se musí nechat s kloboukem dolů, je bezvadný muzikální doprovod, který vás na jednu stranu děsně westernově rajcuje a na druhou stranu nesnesitelně ubíjí..ale patří tam a mělo to tak být..ale nenašla jsem tady to, co jsem hledala bohužel..začátek muže, který hledal práci a konec muže ze kterého se stal krvelačný zabiják..každopádně jeden z těch originálnějších ztvárnění proto hodnocení takové, jaké je.. ()

Neotom

Pro někoho prudce intelektuálně ambiciózní alegorický opus o putování životem s nekonečným množstvím potenciálních sémantických výkladů, pro jiného čirá nuda. Osobně se spíše přikláním k první variantě. Mrtvý muž nabízí široký prostor k filozofickému zamyšlení díky své výrazné entropické hodnotě podpořené (až na výjimky) rozvláčným dějem, statickou kamerou a kytarovými riffy. Na oplátku však vyžaduje ideální psychické rozpoložení a nezanedbatelnou participaci diváka k dosazení jeho vlastních významů. 65% ()

Prochy38

Velmi netradiční western! Ale natolik kvalitně natočený, že jsem celé dvě hodiny téměř nedutal. J. Depp ve velmi zvláštní roli, ale skvělý. Skvělý stejně i G. Farmer. Opravdu moc odbře odvedená práce. Nejen napínavý příběh, hodně vtipných situací a skvěle vytvořený vývoj hlavní postavy, Líbilo se mi to a moc! Nesmím opomenout dokonalou hudbu N. Younga. ()

Ixbalanke

Opravdu geniální humor a nečekané zápichy (rozepnutý poklopec, rozhovor o kvalitě vlasů...). Sonda do života lidí v určité době a prostředí i se snahou pochopit přemýšlení této odlišné i když celkem nedávné kultury. Úžasná kamera. Zvlášť hodnotím dlouhé scény a žádné zbytečné kecy. ()

Drirr

Tak tohle je zatraceně silná káva. Ale nutno říct, že velmi chutná. Na tenhle film musíte být naladěni jinak usnete po prvních deseti minutách. Lyrické putování odnikud nikam o ničem a o všem. Kamerově brilantní, přemýšlivé a kvalitní nebo nudné, pouze rozvleklé a o ničem? Vyberte si... ()

J*A*M*A*L

Westerny můžu, ale vyhýbám se jim a u černobílých filmech je to to samé, ale ani jedno z těchto dvou věcí mi nevadí a tak jsem vlastně čekal docela spokojenost a dobrý zážitek z filmu. Ani vlastně moc nechápu, proč to bylo černobíle natočené a proč ne normálně barevné, ale Jim Jarmusch si to hold udělal podle sebe. No nicméně takhle - Divnější western jsem v životě neviděl a ani asi neuvidím. Poté nechápu, co tam dělal fantasy žánr, když tam po fantasy nebylo ani muk (možná díky tomu to je tak podivný western), možná, že jsem to pořádně nepochopil, ale jestli má být ve filmu fantasy žánr díky tomu, že se tam mluví o duchách, tak to je teda fakt nějaké divné. No nicméně spokojenost byla, ale mohla být větší. Pro mě zřejmě navždy zůstane nepřekonatelný western Nespoutaný Django. Ale u Dead Man jsem rozhodně nebyl zklamán, jen někdy občas byla místy nuda, ale jinak by si to těch pět hvězdiček zasloužilo. ()

vander19

Že je to čierno biely film mi nevadilo. Že sa odohráva v prostredí divokého západu som bol len rád. Že je tam Johnny Depp ma potešilo. Ale takú nudu som s ním ešte nevidel. Rozbieha sa to vcelku pomaly a potom, keď už sa zase niečo udeje - náhodná prestrelka film pokračuje vo svojom extrémne pomalom tempe ďalej. Svižné scény sú tu akoby len tak náhodou a je ich málo. Zvyšný čas je vyplnený nudnými dialógmi medzi Deppom a Farmerom, ktorý hrá postavu "Nobodyho"- z indiánčiny preloženého ako "Nikto". Občas sa opäť strhne prestrelka a trošku ma vytrhla z letargie, aby vzápätí film na mňa opäť začal pôsobiť ako zaklínač na svojho hada. Kvalitné pre niekoho, kto nevie zaspať. Toto môžu dávkovať namiesto sedatív a to sa tu len tak hemží skvelými hercami. ()

Paldiny

Z popisku „existenciální psychedelický western“ si priam žiadal o pozretie. No po jeho skončení ani netuším čoho som bol práve svedkom. Čo už tuším, že to bol zvláštny film so zvláštnymi dialógmi, ktorého každá scéna trvala dlhšie ako by mala, hudba bola rušivým elementom a dej-nedej jednoduchý až beda. Johnny Depp vo svojich najlepších hereckých rokoch samozrejme berie všetky body, ten jeho obézny indiánsky parťák zas všetky stráca. Netuším, kde toho bizóna splašili, no vyzeral ako by si len odskočil z polnočného predstavenia na Broadwayi. Ako tak rátam moc ma to veru neoslovilo. ()

Rozjimatel

"Who are you traveling with?" "I'm with Nobody."     Úchvatný westernový "road movie" so spirituálnym rozmerom, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Jarmushov príspevok do žánru western, ktorý je nemenej štýlový, nápaditý a svojský ako ten Leoneho. A Leoneho nespomínam len náhodou, lebo ten zdroj inšpirácie v Leoneho spaghetti westernoch je zjavný (atmosférické pomalé plynutie, blízke detaily tvári) a je tu i nejeden odkaz ("Nobody"). Spočiatku jemný hlavný hrdina William Blake (výborný Johny Depp zapadá do svojej role úplne dokonale) prechádza na svojej dlhej ceste veľmi dramatickým prerodom. Tá jeho cesta má pritom mnoho skvelých zastávok (napr. tá na obchodnej stanici), na ktorých stretáva rôzne, často poriadne bizarné postavy (skvelí sú jeho neobvyklý sprievodca, indián Nobody (Gary Farmer), či jeho prenasledovateľ, obávaný kanibalistický zabijak Cole Wilson (Lance Henriksen)). Úžasné je sledovať už tú úvodnú cestu vlakom cez šíru krajinu z civilizácie do divočiny (mestečko Machine je teda parádna prdel sveta), kedy sa postupne mení ráz krajiny i druh cestujúcich. Inak, charizmatickými hercami sa to tu len tak hmýri, okrem už spomínaných to sú John Hurt, Robert Mitchum (John Dickinson), Iggy Pop ("Sally"), Billy Bob Thornton (Big George Drakoulious), Alfred Molina (misionár obchodnej stanice), či kráska Mili Avital (Thel), ako predstaviteľka krátkeho, ale veľmi búrlivého romániku. Neodmysliteľnými zložkami tejto snímky sú pôsobivé čiernobiele obrazové stvárnenie skvelého Robbyho Müllera (toho som obdivoval aj vo filmoch Wima Wendersa) a vzrušujúca minimalistická hudba Neila Younga (ach, ten gitarový riff!). Jednou z viacerých rovín filmu sú veľmi trefné odkazy na zverstvá páchané na domorodých obyvateľoch (samozrejme, všetko v mene Biblie a Ježiša Krista).     "You William Blake?" "Yes, I am. Do you know my poetry?" ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)