Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

AIMÉE

Itinerář cesty: Cesta s Mrtvým mužem coby průvodcem je místy velice trnitá a dosti obtížně sjízdná a mnohdy zde existuje i možnost, že spolucestující nemusejí přežít, ale přesto je tento poetický zájezd do hlubin Jarmuschova snímku (/nitra) nejen poznávací, ale i v mnohém vnitřně obohacující. ()

Ukko

Já na westerny moc nejsem, ale tahle pecka mě dostala. Jak už to u Jarmuschových filmů bývá zvykem, scéna je krásně čistá, herecké výkony perfektní (hlavně Depp s Farmerem se vycajchnovali) a hudba od Neila Younga dokonalá. Myslím, že tento film je povinnost pro všechny, kdo to s "nezávislou" kinematografií myslí vážně. BTW úvodní melodie filmu mi v hlavě hraje už asi 10 let. ()

Jorge-Z

Tak tímhle snímkem mě Jarmusch dost zklamal. Vůbec nevím co si o tom mám myslet. Co mi tím chtěl režisér říct? Film se mi zdál neskutečně dlouhý, protože se zde skoro nic nestalo. ()

simply

Po technické stránce nádherný film, krásné černobílé záběry navíc podtržené dramatickou kytarou. Obsahově trošku slabší a hlavně chyběli mi tam nějaké emoce... ()

Movie Gourmet

Velmi originální a netypický westernový film, který za svou originalitu vděčí nejen své režii ale i soundtracku od skupiny Pink Floyd - to jsem si aspoň myslel, než jsem si všiml, že hudbu dělal Neil Young :-) . Místy i zvláštním způsobem vtipné momentky. 4* a 80 % ()

Nethar

Tak nevím, co si o tom mám myslet. Hodně jiný western. Takový umělecký, v popisu je uvedeno "fantasy", no je to takové nadpřirozeně zvláštní, i když tam nic nadpřirozeného není. Ono už jenom, že je to pojato černobíle, vypovídá, že režisér k tomu snímku přistupoval tak trochu jinak, napadá mě "festivalově". Aby cesta a proměna hlavního hrdiny nebyla rušena nepodstatnými barvami, které jsou stejně u všech westernů podobné. Johnny Depp good, tohle mi přišel spíš film Garyho Farmera. Fakt zvláštní. Možná dokonale umělecké, možná nudné. Jak čtu komentáře - jo, asi něco existencionálního, můžeme se v tom takhle rýpat, je to tak myšleno. Ale taky místy poměrně dobrá černá komedie. ()

Morlok

Po dlouhé době jsem měla opět rozporuplné myšlenky o tom, jak moc se mi snímek líbil, nějak jsem se pevně nedokázala pro něco rozhodnout. Rozhodně se jedná o strašně zajímavé dílo a je fakt, že v mnoha momentech mě oslovilo, pobavilo, i vizuálně zaujalo; ale celkově to pro mě asi nebyl nějak extra nezapomenutelný zážitek. Souhrnem - skvělí herci, skvělá hudba, milá černobílá atmosféra, ale tím to asi tak končí.. asi jsem postrádala větší pouto k postavám a silnější napětí. Na druhou stranu je nutno uznat, že postava Nobodyho hodně vynahrazuje a je víc než kouzelná.. jeho "stupid fucking white man" mě bavilo celou dobu. Nevím, třeba mě film víc osloví někdy v budoucnu při opětovném shlédnutí. ()

Oralfabet

"Are you William Blake?" "Yes. Do you know my poetry?" Krásně podivný western s dokonalým Deppem, dokonalou atmosférou a jedním dokonale nerealisticky vypadajícím rozšlápnutím hlavy. Zatím nejlepší Jarmusch, co jsem viděl, jen nevím proč mi trvalo tak dlouho, než jsem se k tomu dostal. 10/10 ()

no2

10/10 - Po Eastwoodových Nesmiřitelných další westernový šok 90. let, tedy lépe řečeno opět spíš ´antiwesternový´. Král amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch natočil jeden ze svých nejpodivnějších filmů, "ještě podivnější než ráj", mám-li parafrázovat jeden z jeho starších filmů. Henriksen, Mitchum, Molina i Iggy a další "netypičtí" herci jsou skvělí, ale stejně - Johnny Depp - ÚPLNÝ JOHNNY (vybaví se mi při vzpomínce na má teenagerská léta a časopis Bravo! - nechápate-li, tuto poznámku, prosím, netrapte se tím a přeskočte ji) - je prostě nejlepší! Tímto zvoláním si sice připadám jako nějaká nablblá šestnáctka, ale pravdou je, že přeměnu z distingovaného, naivního úředníčka v procitnuvšího, s realitou (a se smrtí) smířeného bojovníka "castanedovského" stylu prostě zvládl zahrát neuvěřitelným způsobem. Navíc skvělá kamera, hudba a celková atmosféra filmu se závěrem, který je již zcela někde mezi životem a smrtí... Tento film je pro mě prostě cílová stanice ve vývoji westernu a dosud (třináct let po jeho natočení) jsem nic lepšího v tomto filmovém žánru nespatřil. ()

Pawlisman

Originální a působivé. Ale možná příliš mnoho podivného střílení a vražd. Nějaké mouchy by se asi našly.. 8/10 ()

poet

Dosť ťažko sa popisuje čo som práve videl, ale pár krát mi padla dole sánka čo sa mi bohužiaľ pri súčasnej hlušine, ktorú pozerávam už nestáva. ()

Inferno

První film od Jima Jarmusche, který jsem zhlédl. K filmu jsem se dostal díky vysokému hodnocení filmových odborníků. Je jasné, že očekávání bylo vysoké a poté, co jsem zjistli, že hlavní roli ztvárnil Johny Depp, nebylo co řešit. Bohužel realita byla o dost horší. Jednoduchá zápletka, místy téměř žádný děj a na můj vkus dosti intelektuální pojetí mě za srdce dvakrát nevzaly. Abych ale jen nehanil... některé scény mě pobavily... například scéna při níž bandita sní ruku svého kolegy nemá chybu... Celkově však jedno z největších zklamání... ()

Suchinnen

Pro mě zásadní filmová záležitost konce minulého století. Neskutečná černobílá kamera, přirození herci, originální námět a dokonale špinavá kytara N. Younga. Nálada zvláštně melancholická a přitom chvílemi smrdící Coppolovou Apokalypsou. Jarmuschův majstrštyk! ()

inyan

Více než bizarní pohled na dobu divokého západu. Ale možná, že je blíže tehdejší skutečné realitě, než-li filmové westerny plné kladných hrdinů. Film mě dostal, i když ze začátku to vypadalo, že příběh skončí dříve než začal -tři největší esa z kraje mladý vrah, hlučný zálesák a tichý zabiják, jdou po účetním z Clevelandu, který nedávno přicestoval na západ? Ale nakonec je kupodivu více mrtvých na straně "zákona" . Geniální kamera, geniální režie, prostě geniální, nemohu si pomoci ...dávám plný počet... ()

kubyno

Velmi zajímavý a netradiční snímek. S pointou a výbornými herci v čele s Johnym. I přes to, jak krásně syrově je tento snímek předkládán, tak nemůžu říct, že bych byl úplně spokojen. Paradoxně asi hlavní problém (u mě) je tempo, které tu je vlastně ideální - ''Dead Man'' pomalu líčí svoji myšlenku a filosofii, a filmařsky je to prakticky brilantní a ojedinělé. Ovšem bohužel jsem se docela nudil, a dvou hodinová stopáž mi prostě občas vnucovala otázku ''Kdy už to skončí?''. Možná, že jindy bych to ocenil víc, škoda, třeba se tak někdy stane. Každopádně mnoho geniálních vět a situací, a hlavně naprosto dokonalá hudba, která je prakticky celý film stejná, ale skvělá, originální a naprosto sedící do této zvláštní atmosféry, činí tento film pro mě nezapomenutelný. ()

kamil.i

Kultový antiwestern v ktorom je originálne a nápadité úplne všetko - od chytľavej gitarovej geniality Neila Younga (neustále si ju pískam, aj keď to nie je práve najmelodickejšia skladba), cez "poetický" čiernobiely vizuál striedajúci romantiku s bizarnosťami, výber hercov, až po samotný nepredvídateľný scenár plný zvratov a Jarmuschovho ironického humoru. ()

Papaboot

Pravděpoboně jsem koukal na jiný film než ostatní. Já viděl podivný western s naprosto absurdní zápletkou a vývojem hlavního charakteru, se spoustou skvělých až geniálních momentů(Pop a Molina u mě jednoznačně vládnou). Nicméně nechápu tu masivní popularitu, nebyl to vůbec jednoduchý materiál na sledování a v určitých pasážích upadal až do nudných lyrických prostojů. Ty byly naštěstí vyváženy dosti svérázným humorem, zábavně úchylným scénářem, vynikajícím Deppem a tlustým indošem. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)