Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

GOREGASM

Tak zvláštní, nejednoznačný pocit jsem z filmu už dlouho neměl. Kvalita je nepopiratelná. Příběh jednoduchý jako facka, bez kliček, přímočarý, ale také bez jakékoliv snahy přiblížit divákovi více postavu Deppa a její pohnutky. Vše doprovázeno kytarovým motivem, který mě spíše uspával (a taky jsem dvakrát usnul:-) a Dead Man se mi i díky zvolenému hudebnímu doprovodu dost táhl. Je tady určitě pár zajímavých postav, především Wincott a Henriksen si uhrají své. Samozřejmě i Depp je výborný, ale nenašel jsem si za celou dobu k jeho Williamu Blakeovi cestičku a jeho strastiplnou cestu plnou náhodných výstřelů jsem prožil nezasažen a to nebyl Jarmuschův záměr. Ale jak jsem uvedl na začátku, asi dám za nějaký ten pátek Dead Manovi ještě jednu šanci a v jiné náladě své hodnocení změním. Zatím za 60%.Po druhé projekci beru vše zpět. Dokonalá westernová balada!!! 100% ()

GMVajgl

Roger Ebert napsal: "Dead Man is a strange, slow, unrewarding movie that provides us with more time to think about its meaning than with meaning." Nemá cenu se zabývat významem filmu. Je to artovka. Jim Jarmusch je hipísák a natočil film, co vypadá jako improvizace. Pozval svý kámoše rockery a nechal je improvizovat. Něco se povedlo, něco ne. Soundtrack je sračka. Improvizace ≠ umění. ()

Ygnor

Dovolím si použít termín hodnocení, který použil Cyklo v roce 1996 ve Sparku, když Tiamat vydali Wildhoney... "Ne plný počet , nýbrž nekonečno!" ()

martiňák

Je to film o ceste Williama Blakea (Johnyho Deppa) vstric sve vlastni smrti. Atmosferu filmu lze jen tezko vylicit, lze jen napsat ze Johny Depp je ve sve roli vynikajici, krasna a pusobiva je hudba Neila Younga, stejne tak krasne jsou cernobile obrazy, ktere na platne divak sleduje, zajimave, zvlastni az komicke jsou nejruznejsi postavy, ktere Blake na sve pouti potkava. Uzasny film, od Jarmusche zrejme nejlepsi. ()

asentra

Když umřít, tak stylově a se vším všudy! Aneb jak se ze vzorného účetního stává chladnokrevný zabiják a to na své cestě k zrcadlu. Skvělý Depp a i ostatní postavičky jsou docela roztomilé. Indián s dobrym jménem a poněkud zvláštní zálibou v medvěděch, neurotický majitel oceláren či nájemný vrahoun, který je trochu nekrofilní kanibal a nebo taky ne. Hodně zvláštní pojetí, zajímavá kamera a netradiční námět. ()

Cruchot

Patrně nejsem naladěn na stejnou vlnu jako tvůrci tohohle černobílého "filosofického westernu" a většina zde kolem komentujících, ale mě tenhle film prostě nic moc neříká. Originální, jedinečný - to je zcela určitě. Vykládat se dá mnoha různými způsoby. Obávám se však, že diskuse nad snímkem je v tomto případě mnohem zajímavější než sledování snímku samotného. Skoro se divím, že jsem se vydržel dívat až do konce. Velmi oceňuji obrazovou podobu filmu, třebaže si myslím, že ta černobílost je zbytečná, také herecké výkony a musím uznat, že některé scény jsou hodně vydařené a jen tak na ně nezapomenu. Ovšem jako celek je pro mě tenhle film naprosto nestravitelný. Nemůžu si pomoct, ale je to postupem času čím dál větší nuda a o nějakém prožitku nemůže být ani řeči. Snad kromě jediného. Tolik oceňovaná "hudba" Neila Younga a jeho "nervní" kytara mě už na konci tak lezla na nervy, že jsem měl stochutí vypnout zvuk a ještě hodinu po skončení filmu mě bolela hlava. Ze začátku dobré, ale pak v podstatě pořád to samé "brnkání" se nedá vydržet. Stejně jako rádoby filosofické nebo "pocitové" či snad dokonce "poetické" obrazy a bláboly některých zúčastněných. Pro mě je tenhle film velkým zklamáním. Never more. ()

Barak

Zklamání. Kdybych to měl shrnout - neskutečná nuda o ničem. Začátek fajn, ale pak je to hodina a půl nesmyslných dialogů a rychlého přeskakování mezi dějovými linkami. Potěší aspoň hudba Neila Younga a černobílé zpracování, která má svoje kouzlo, zbytek nestojí za nic - ještě že pak přišel Ghost Dog.... ()

maaan

Další unikátní snímek J. Jarmusche. "Do you know my poetry?" Pět to prozatím není, asi díky tomu, že jsem ne všemu úplně stoprocentně porozuměl, ale možná právě v tom je tohle dílo geniální. Po pár dnech se mi to rozleželo :-) 90%, tedy 5*****. ()

Márduk33

Popravdě řečeno moc nechápu tak vysoké hodnocení. Je mi jasné, že film má zaujmout svojí atmosférou, která u mě bohuže nestačí. Při sledování filmu jsem se dost nudil a čekal, jestli to konec spraví. A taky trochu ano, ale nudný dojem z celého filmu to zachránit nemohlo. Co bylo na filmu rozhodně kladné byla hudba a právě atmosféra. ()

NiaWolf

U tohohle filmu jsem měla docela problém neusnout. Celý děj se táhne neskutečně líně. Na druhou stranu sem tam někdo utrousí něco vtipného.... ()

Pekisan

Prvy raz som tuto vec videl, dopozeral a povedal si: stacilo, dakujem, nikdy viac. Dalsi reziser, ktoreho slava je zalozena na tom, ze nikto jeho filmom vlastne nerozumie. Dal som tomu 3 hviezdy ani som nevedel preco. Alebo mozno vedel. Minimalne tusil, pretoze som film nevymazal z disku len takticky premiestnil do ineho adresara. Za par mesiacov som si to pozrel este raz a nerozumiem tomu ovela viac. Nerozumiem ako je mozne, ze pri filme, v ktorom sa vlastne nic nedeje, kedy dej plynie pomalsie ako piatok v praci, ako je skratka mozne ze 2 hodiny ubehnu bez toho, aby som zavrel usta a utrel si slinu. Nerozumiem poetike filmu aj ked citim, ze do mna zacina zatinat svoje neortodoxne pazury a smradom novych pravd mi otvara pomaly oci. Nerozumiem preco menim svoje hodnotenie na 4 hviezdy a film dalej skladujem na disku, dokonca sa obzeram po nete, kde by som si tak mohol kupit original. Mozno len viem, ze tam ta 5. hviezda niekde je a len tuzim dosiahnut male vlastne kulturne obrodenie.....some are born to sweet delight, some are born to endless night ()

Shona

Druhá projekce = poslední šance, pokud se mně k ní někdy podaří dohrabat. Z mého pohledu Mrtvý muž balancuje mezi totální slátaninou a geniálním filmem. Důležité je příhodné rozpoložení a hluboce se nezamýšlet nad obsahem, pouze se nechat unášet. Prozatím volím zlatou střední cestu. ()

siloalampa

Ten film na mňa pôsobil asi ako marihuana na Jarmuscha, pod ktorej vplyvom ho písal a zrežíroval. Silné, povznesujúce a vtipné okamžiky striedali otravu a prázdno. Na druhej strane je sympatické, že od začiatku do konca pôsobí snímok uceleným kompaktným dojmom s vytýčením si jasného cieľa. Pre mňa však platí, že najlepšia droga, ktorú poznám je čistá hlava. ()

Utero

Tak předem musím říct, že se podle mě rozhodně nejedná o nějaké geniální dílo. Tohle je prostě jeden z dalších filmů, který není pro většinu....ikdyž se může jevit jako nehorázná nuda, něco mě přimělo vydržet až dokonce a byl to zvláštní pocit, sledovat co se na obrazovce odehrává...tři hvězdičky dávám za zvláštní snovou atmosféru, za humor, za Johnnyho bezchybný výkon....a tu čtvrtou za krásné kytarové rifi Neila Younga, bez kterých by byl tenhle film pouze průměrem. ()

pk2782

Tento černobílý dokumentárně laděný skvost od Jima Jarmushe je skvělou freskou anticoolwesternu s prvky až divadelních dialogů, monologů, s velmi zajímavě vykreslenými postavami, geniální hudbou Neila Younga a naprasto skvěle volně plynoucím dějem. Protipól "westernového" hrdiny, který se tak rychle změní z naprostého trouby a nudného úředníka na zabijáka, je vrcholným hereckým výkonem Johna Deppa, kterému skvěle sekundují i ostatní herci ( hlavně Henriksen s Farmerem ) . Někdy až velmi zábavné jsou dialogy, kde se mluví a neříká vůbec nic. Opravdu se lze smířit se svým osudem a připravit se tak " lehce " na svůj " konec "? DEAD MAN je film s úžasnou atmosférou, který Vás pohltí, hodně znejistí, film, který nikam nepospíchá, nejde na něj zapomenout a to je moc dobře. ()

mi-ib

Asi to není špatný film. Ale přece nemůžu dát vysoké hodnocení filmu po jehož skončení jsem si řekl: "Co to mělo znamenat?" Pravděpodobně šlo asi zas o nějaké podobenství, nad kterým si já odmítám honit triko, že jsem ho pochopil. Líbil se mi sympatický indián a vývoj Willyho Blakea od naivky po sprostého vraha. Ale jestli tam bylo ukryto něco víc, tak jsem to nenašel, nebo spíš jen tuším. Jo a hudba ve filmu zní, jako když zvučí Prohrála v kartách na festivalu. Slabé 3*. ()

kluzo

Westernové surrealistické road movie s vynikajícími hereckými výkony ve všech rolích. Syrové rockově laděné kytarové improvizace skvěle dokreslují celkovou atmosféru tohoto díla. "Kdo je s tebou? Nikdo. Myslím, že ti Nikdo nepomůže." ()

horovska

Nevím, co si o filmu mám myslet. Asi nic. To je totiž jediná možnost, jak se mi může líbit… Celý snímek působí jakoby byl promítán v polospánku, v jemné hypnóze. Nemálo k tomu přispívá černobílé pojetí i minimalistická Youngova hudba. Ale i zvláštní spojení jemné komiky a filosofující vážnosti. Postavy, které nemají žádný jasný cíl, které jsou manipulovány osudem… Mrtvolami se film jenom hemží - inflace důležitosti bytí .A to vše je proloženo poetickými výjevy a dialogy na pomezí absurdity. Film ve mne utvořil podivně melancholickou náladu a myslím, že ve mně ještě dlouho zůstane.... ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)