Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

iNKa 1104

(Poezie odcházení...) Dekadentní a vpravdě umělecký černobílý opus páně Jarmushe o odysee za svým koncem... tam kde končí trať a kde začíná moře. Nelze tuto filmovou báseň jakkoliv tlumočit - mluví obrazem, zařezávajícími zvuky geniální kytary Neila Younga, filozofií přízraku indiána, slovy básníka otevřených dveří vnímání Wiliama Blakea, sporým cynickým humorem a černočernýma očima Johnyho Deppa ... ()

MrGregor

Film, který jako jeden z mála splňuje mou představu úžasného filmového zážitku. Je pravda, že se ze začátku trochu loudá, ale jakmile si sednete a začnete ho doopravdy sledovat, naprosto vás pohltí... pohltí úplně celého, do svého černobílého hábitu, plného božské hudby, přesně zapadající do určité ponurosti, kterou toto dílo nabízí. Pohltí vás natolik, že si začnete přát, aby neskončil. A když přece skončí, zůstanete v oněmnění a prázdnotě jen zírat na obrazovku... Z hodnocení ostatních uživatelů jde vidět, že tento film není pro každého "Neskutecna nuda, film naprosto o nicem", "Neskutečně nudná a dlouho se vleklá záležitost", "Snad nejméně oblíbený film ze všech" ... nevím, na jaký film se tito lidé dívali, ale buď ho nepochopili nebo mu jen nevěnovali dostatečnou pozornost... tento snímek si vychutnáte nejlépe v klidu, tmě, tichu... a s reprákama na co největší hlasitost :) ()

katmandzoo

na tie vysoké hodnotenia som od toho očakával oveľa viac, dlho som sa na tento film tešil, no nakoniec prišlo obrovské sklamanie..1* dávam za hudbu a 1* za výkon Johnnyho Deppa..inak ma v Mŕtvom mužovi nič neoslovilo a väčšinu času som sa nudil..prehnane dlhé, pomalé, nezáživné.. ()

kersten

...ako sa z utiahnutého účtovníka vrah stal. Film bol zaradený do 1001 filmov ktoré musíte vidieť než zomriete. ()

panPsax

Je vskutku překvapivé kolik uživatelů hodnotí tento film jako nudný. Obávám se, že jsou to vedlejší účinky naší superhyperrychlé doby se svou klipovitostí, kdy Dead man je nuda a Tarkovského Stalker rovnou smrt. Lidé, probuďte se! ()

Torgal

Môj prvý Jarmusch a na ďalšieho už asi odvahu nenájdem. Tento film je definíciou toho, prečo sa spravidla vyhýbam artovým filmom. Režisér si tu asi predsavzal, že natočí antifilm a tak je tento film čiernobiely, nedejový, miesto hudby má gitarový ambient a ťahá sa ako týždeň pred výplatou. Bizarnosť dialógov a nepredvídateľnosť scén ma časom začali fascinovať, ale nič to nemení na tom, že dopozerať to bolo dosť úmorné. Čakal som, že aspoň na konci bude nejaký twist alebo pointa, ale aj v tomto mi Jim ukázal prostredník. Podivnosť, ktorá má svojskú atmosféru, mňa ale z väčšej časti minula. 5-/10 ()

Razzor_82

"Já nejsem mrtvý!" Poetická westernová balada o životě a smrti. Rozjímavé ticho, černobílá kamera a kytarová hudba navodí pravou atmosféru divokého západu. Výborný Deppův herecký přerod z neškodného účetního na neohroženého pistolníka. Indián "Nikdo" má skvěle napsané dialogy. Do toho nelítostný zabiják Henriksen. Film, který má pro mě specifické kouzlo. 8/10 ()

herm

Skvělý antiwestern. Psychologie postav je trocha zvláštní.. zcela mě uchvátila hudba od Neila Younga.. Film má sice slabší místa, přesto je to mistrovský kousek, který si podle mého názoru zaslouží ***** ()

pjeer

Pokaždé, když koukám na tenhle film, jsem nerad vyrušován, je to tak silné, že ho pokaždé vnímám jako poprvé, a vychutnám si ho se vším co z filmu vyzařuje, a vždy se vyklube něco nového, malý detail nebo myšlenka. Famózní zvuk kytary Neila Younga tomu dává skvělou atmosféru......jednoduše well done Jim, thank ya for this movie. ()

jojo-Jozin

Jde o western či antiwestern? To je jedno, každopádně je to skvělý film. Přiznám se, že po prvním shlédnutí jsem byl zklamán nebo spíše přesněji řečeno překvapen. Tohle jsem od westernu nečekal, ale nakonec musím toto melancholické, hloubavé dílo ocenit na výbornou. Dokonce patří k mým nejoblíbenějším filmům vůbec. ()

SMJSmoK

Tak tady ani moc nevim jak mám komentovat...je to prostě krása...dost možná jeden z nejlepších filmů co sem kdy viděl...je to kombinace krásnýho prostředí, "příběhu", postav...nemůžu si pomoct, ale na tom filmu je prostě všechno dobrý:-D ...dávám 5, a v tomhle případě to opravdu znamená 100% ()

radeckator

Kdyby se Franc Kafka rozhodl napsat western, věřím, že by vypadal asi takto (neví-li tedy Jarmusch něco, co Nikdo). Jen by mě zajímalo, jestli se už Jim Jarmusch nějak vyrovnal s Onřejem Trojanem za to, že vykradl hudbu z jeho Pějme píseň dohola :-). ()

Joski

Písať komentár k tomuto filmu je absolutne zbytočné. Proste užas po každej stránke. Vyvážené po vizuálnej i obsahovej stránke. Niet čo dodať:-) Pre mňa najlepšie natočený americký "nezávislý" film. ()

marusaj

Jarmusch, styl, Depp, Pop, Henriksen, Nobody, Fuck me, fuck you, Neil Young, barva, kamera, humor, hlava v ohništi, D'you have a tobacco?, indiáni, prodavačka květin... vše scelené do jednoho trošku bizarního koktejlu, který si dávám často a nepřestává mi báječně chutnat. Filmová poezie s poezií ve filmu. ()

mdouglas

Hodně silný snímek! Před Jarmuschem už po několikáté smekám. Je to snímek, který uběhne snad rychleji, než by si člověk přál. Snímek, nad kterým přemýšlíte až po jeho skončení a zatím co běží, užíváte si pouť mrtvého muže. 95% ()

spacylemon

"Do you know my poetry?" Teď už ano; a jestli jsem měl někdy problém se zběsilým tempem Jarmuschových filmů, tak tady tedy ne. Tady jsem byl u vytržení už od kafkovského příjezdu, přes všechny ty bizarní a přitom tak sympatické postavy, transvestitního Iggyho Popa, absolutní humor, absurdní černotu, až po nevyhnutelný konec. ()

Primavera

"Co vede lidské kroky? Osud, nebo dusledky vlastních rozhodnutí?" píše sa na obale DVD. Premýšľala som o tom počas celého filmu, keď William Blake robil vlastné rozhodnutia a nakoniec sa nevyhol osudu. Do toho všetkého kvílenie gitary Neila Younga ... Skvelý zážitok zvláštnej atmosféry poetického (?) Západu. ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)