Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Izz

Jeden z mých nejmilovanějších filmů.Pomalu plynoucí antiwestern,ve kterém nejsou důležitá slova,ale pocity,obrazy,kytarové rify Neila Younga a poetická atmosféra.Famózní Johnny Depp ve své nejlepší roli.Jim Jarmusch není tvůrce,kterého bych měla za idola,je to pro mě tak trochu podivín,ke kterému neumím zaujmout jasný postoj,ale vděčím mu za tento nesmírně obohacující a osvobozující filmový zážitek,takže se před ním skláním,děkuji mu a říkám: Pane Jarmuschi,vytvořil jste jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

For Fun

Do you have any tabacco? I told you i dont smoke and of i dont smoke its pretty good chance that i dont have any tabacco. Nejlepší filmovej vtip. O symbolice, nejen tabáku, v tomto filmu doporučuji publikaci od Jonathana Rosenbauma: Mrtvý muž. ()

3mates33

"Some are born to sweet delight and some born to the endless night" :) :) Šialene milý indián a mladý mŕtvy Johnny Depp.... Keď Vám bude neznámi muž vo vlaku tvrdiť, aby ste tam nechodili, tak tam nechoď te! Inak sa z vás stane mŕtvy muž ()

joelly01

Asi chapu i ty zklamane komentare (nastesti jich neni moc), ale pro me je "Dead Man" zasadni film, ktery zmenil muj pohled na svetovou kinematografii. Bombice. ()

1mArc0

Réžiou, kamerou, hudbou, hercom vyvážená jazda, ktorá má zaujímavý koniec, a je správne tvrdiť, že je to zaujímavý film. Johnyn Depp, by sa mal spojiť so Jimom, jedna z najlepších úloh, ktoré si vybral Johnny Depp. Radiť ho medzi klasiky 60-tich rokov, to nemôžem. Skúste. /85 %/ ()

Chuppa

Podle hodnocení jsem čekal teda větší pecku. Dost nudný film, kde vlastně o nic moc nejde, zřejmě si to hraje na něco víc ale to mě minulo, nebavil jsem se. Nejlepší scéna z celýho filmu je Lance Henriksen vožírající ruku u ohně. 2* ()

BrunoA

Je tady atmosféra, má to myšlenku, je to herecky zvládnutý a hraje tam pěkná hudba. Chybí tomu ale někdy spád a některé scény mi příjdou dost samoúčelné. ()

metuj

Některé filmy mají proti knihám jednu nevýhodu - prožijete jejich příběh během dvou hodin. Ovšem to, co prožijete a hlavně procítíte během dvou hodin s tímto filmem, v knize za stejnou - ani delší dobu nestihnete. Jim Jarmusch natočil film, který si uprostřed westernového žánru vytvořil svou malou soukromou kategorii. Od první scény ve vlakovém kupé jsem celou dobu nadšeně hltal výbronou atmosféru, kterou podtrhla výborná hudba Neila Younga. ()

pepino

Velice zvláštní a melancholický western, kterému jsem ale hned přišel na chuť (jakož i celé Jarmuschově tvorbě). Syrová příroda, vynikající Depp nejdřív jako nesmělý mladík a později jako neohrožený pistolník, skvělá černobílá kamera, nenapodobitelná kytarová hudba Neila Younga, hutná jedinečná atmosféra a mnoho dalšího tvoří tento vyjímečný skvost, který jen potvrzuje Jarmuschův talent. Plus ještě nezapomenutelný Nobody. ()

Hawkeye666

Podivné, občas vtipné, ke konci dokonce zvláštně poetické - myslím, že od Jarmusche jsem ani nic jiného očekávat neměl. Depp opět hraje jako o život a tahle role mu perfektně sedí (víc se mi líbil jen ve filmech od Burtona). Původne jsem chtěl dát jen 4*, ale konec mě totálně odrovnal. A rád bych věděl, na kolik se odměna za Blaka nakonec vyšplhala... ()

zomb0

jedina vec co bola podla mna dobra na tom bol vykon deppa inak to bola nuda bez cohosi za co by som mohol davat vyssie hodnotenia... typicky jarmušovsky humor ale tento krat nielen ze slaby ale aj trapny... podla mna zatial najslabši jarmuš... neviem preco sa to ludom tak pacilo. sice tam bolo par dobrich veci-myslienok ale ako celok to pre mna bolo velmi slabe... keby tam nehral depp a netocil to jarmuš dam 1* ale take 2a1/2 dam aj koli mojmu oblubenemu B.B. thortonovi... ()

FrankieCZ

Když o tomhle filmu s někým mluvím, obvykle tvrdím: "když, jsem šel z kina poprvé, měl jsem naprosto jasno, o co jde; když jsem šel z kina podruhé, vynořily se mi v hlavě zásadní otázky; a když jsem z tohoto filmu odcházel potřetí, byl jsem zmatený jak lesní včela. Geniální western, jehož myšenková síla je podpořena fascinující obrazovou složkou a především dokonale psychedelickou hudbou Neila Younga. Kdykoli ten film vidím a do tmy se ozvou první zvuky elektrické kytary, odvane mě to do naprosto jiného časoprostoru. Hypnotická cesta do nebytí. ()

Hrochstein

Vynikající záležitost, která navzdory pomalejšímu tempu, teče neskutečně rychle. Černobílé obrazy a kytara Neila Younga dohromady dělá neskutečně silnou kombinaci, jež postupně vygraduje v závislost. 5 hvězd nekompromisně ()

reygadas

Jim Jarmusch priviedol americký undergroundový film k dokonalosti. Filmom Dead Man dokázal, že aj alternatívny film môže byť absurdno-komický s prímesou čierneho humoru a mať zároveň filozofickú a duchovnú výpoveď. ()

Mykhaluu

Tak nějak si představuji funkční minimalismus, který vede k dokonalosti za horizont... Ále, kecy! :) Prostě černobílý film, který v podstatě nechápu, ale který jsem už viděl aspoň pětkrát a pořad se našlo něco, čím mě (nás se ženou :) ) více vtáhl do své celuiodo - DVD pasti... Scéna s topičem ve vlaku je už tak dokonale šílená, že se jí snad celý film podřizuje naprosto fatálně... Že kluk někomu přijde pak jako mazák?! Pro mě je to osůbka vlečená osudem a občas se šťastnou muškou! Ne! Věru bych s ním neměnil a scéna s Iggy Popem a Billy Bob Thortnem jako úchylnými lovci kožešin je taky masakroidní... Jakože pan Jarmush není mým zvláštním oblíbencem, s tímhle filmem si trochu odporuju... :) Díky vám Levné knihy! Nejsem stahovač filmů z internetu a tohle nám doma vskutku chybělo!! ;-) ()

Soubi

Křehká ilmová poezie podbarvená tóny hereckého koncertu hlavních představitelů :). Už jenom ta HUDBA. 5* Doporučuji ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)