Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

Bigfuckman

Ochablé dílo hrající si na něco víc než jen prázdný "western", které krom docela zajímavé hudby neuchvátí ničím ani mizerným výkonem Johnnyho Deppa. Spousta klišovitých scén a vytvoření legendy neadekvátním způsobem. ()

zly.dvojce

Film kterému musím dát pět hvězdiček i přesto že jsem ho dokoukal asi na popáté, kdy vždy předtím mne naprosto spolehlivě uspal. Ano, nadávejte mi do buranů, ale to filmové rozjímání mne prostě vždy uvedlo do mého vlastního snového světa. Jestli ono to nebude také tím, že pouštět si takovéto filmy o půlnoci není nejlepší nápad i když nálada na přesně takovou pomalou baladu je. Jo a Neil jako tvrdí basu. ()

vaclaw

Těžko popsatelný filmový zážitek, jak už to u Jarmuschových filmů bývá. Film neobsahuje nějaké jednoznačně definované poselství, ale spíš útočí na emocionální stránku diváka a více než záležitostí rozumovou se spíš jedná o věc pocitovou. Zvlášť velkou pochvalu potom zasluhuje Depp který v době vzniku ještě nebyl zaškatulkován mezi hollywoodské pitvořící se podivíny a piráty ,ačkoliv i ostatní herci se povětšinou vytáhli a role L. Henriksena by u divácky zajímavějšího filmu měla šanci stát se kultovní. ()

miki68cz

Tak já vážně nevím, jenom kvůli Jarmuschovi nepřidám ani hvězdu, kvůli tomu, že budu černá ovce taky ne. Kytara Neil Young bomba, Depp dobrý, ale to ostatní je podle mne jen naivní hra na umění, přehnaná snaha být vyjímečný, pokus o indie. Sorry NEDOPORUČUJI běžnému divákovi, snad jen odborné veřejnosti. ()

bakulator

Mám rád Jima Rarmusche, ale tetno kousek mi popravdě přípš nesedl. 1. polovina úchvatná, výborné hlášky a zajímavé postavy. Druhá půle zlouhavá, psychadelická a ty skřeky kytary leckoho by dohnaly k šílenství. Popravdě jsem se nudil a usínal. ()

Ferenzo

Vůbec nevím kde začít, protože Johnny je skvělej herec a tento film je velice dobře ohodnocen. Ale bohužel je tento film nejspíš pro užší okruh lidí, jen tak si vysvětluji, proč mě tento film vůbec nebavil. Otřesná hudba, kamera a příběh tak divnej, že jsem byl rád že je konec. Asi to prostě není pro každého a tak za jo Johnnyho 50%. ()

Viper86-V1

Další neuvěřitelně přeceňovaný snímek. I přes atmosferické stylové černobílé vizuálno, vynikající a skvěle padnoucí hudbu Neila Younga, celou plejádu hereckých hvězd (Depp, Hurt, Molina, Byrne, Thornton, Henriksen a Iggy Pop) a několik povedených samostatných scén (úvodní cesta vlakem, Henriksenova "večeře", Molinům misionářský krámek) jedna velká nuda, kde postavy bezcílně bloumají krajinou téměř celou stopáž filmu, zatímco Johny Deep se jen neustále probouzí a zase usíná. Z těch pěti Jarmushových filmů co jsem viděl rozhodně nejslabší a ač paradoxně nejvíc založený na intelektuálně-duchovní rovině, dialogy se těm z Noci na zemi nebo Kafe a cigár ani nepřibližují. Taky mě strašně vytáčel ten divadelní stmívací prostřih skoro po každé minutě (!) filmu. Rozumím umělecké licenci, ale čeho je moc, toho je příliš. Nafouklá hipsterská intelektuální bublina, kterou jsem málem na jeden zátah ani nedokoukal. Nebýt černobílé formy a hudby, možná bych šel i na dvě hvězdy. ()

Queendom

Ze všech věcí, který jsem od Jarmushe viděla, je tohle pro mě největší hádanka. Jsou tam skvělý a vtipný místa, hlavně scény s indiánem, ale celkově to vyznělo jaksi do prázdna, nezanechalo to ve mně žádnej pocit, kromě jedný otázky: co to, kurwa, bylo? No, asi to natočil sám pro sebe. ()

kirmakX6on

originální, melancholicky vtipný, místy až parodický western. Žádné existenciální přesahy, jak někteří psali, jsem ale nezaznamenal. Kdyby to bylo barevný a o trošičku rychlejší, dal bych 4*. Takhle 70%. ()

Arcipes

Unikátní a ojedinělá nádhera. Meditativní poezie o putování se smrtí, pozvolna, tiše a vlídně recitovaná jako modlitba před spaním. 5/5 ()

myfe

Film od Jima Jarmuscha bol o niečo zaujímavejší ako Broken Flowers. Páčila sa mi hlavne scéna kde Johnny Depp prvýkrát strieľal. Ale inak už iba asi dve desivé scény, ktoré mi zabránili zaspať. A kvôli dvom, trom scénam sa veru film neoplatí pozerať. Celkový dojem je 30%. ()

kubilov

Mladý muž přijíždí kvůli práci za klasicky rozvláčného tempa, které je pro Jima Jarmusche charakteristické, do jistého Města strojů kdesi na Divokém západě. Po sérii nedorozumění se poté onen mladý muž, vlastním jménem William Blake, stane psancem (v očích mnohých psavcem), ale naštěstí pro něj se ho ujme excentrický a záhadný indián Nobody. Mrtvý muž rozhodně patří k těm divácky nejnevstřícnějším filmům Jima Jarmusche, vlastně navzdory tomu, že obsadil do hlavní role populárního Johnnyho Deppa, tak jde o hodně tajemný a zvláštní počin. V první řadě jde o hlubokou charakterní přeměnu hlavního hrdiny, která se nese v duchu (ne)umírání, indiánské mystiky a neustálého prchání před spoustou neúprosných lovců odměn, to vše v dosti ponuré atmosféře, která je ještě umocněna černobílým formátem. K divácky ne zrovna příjemnému sledování pak přispívá i několik záměrně přehnaně brutálních scén. Johnny Depp mi tu paradoxně přišel v jedné ze svých nejlepších rolí, protože například proti pitvoření se a přehrávání u Tima Burtona mi zde jeho jemné herectví přímo učarovalo. Ačkoliv v mém pomyslném žebříčku filmů Jima Jarmusche není Dead Man na prvním místě, tak jde zřejmě o jeho kinematograficky nejvýznamnější dílo, které ne každému sedne a ne každý ho ocení. Ovšem Jarmusch také není pro každého tuctového diváka. ()

Jindrusa

Zádumčivá kytara Neil Younga kytara jako jakási předzvěst ponurosti. Svět, ve kterém nikdo nemá tabák, což je vlastně stejně důležité, jako cokoliv jiného, co se dozvíte, a jediný, kdo se o vás postará, je indián s výroky "mluvící kámen ležel dost dlouho koukajíc do slunce" (který tedy dost významně naboural moje představy o indiánech..) O příběh tam snad moc nejde, ta ponurost je vlastně bizardní, a celé to nakonec působí jako kvalitní černá komedie. ()

Jehan

Jarmusch prostě nemohl nechat žánr westernu nepovšimnutý, no tak holt jeden western natočil - a dobře udělal. Sice jsme museli v Č. Lípě zaplatit ještě 2 diváky navíc, aby se vůbec promítalo, ale nikdy toho nebudu litovat. Neil Young zíral na demo a do toho občas práskl do kytáry. Parádní sestava herců se vyřádila jak třeba a Jarmushovi díky za Henriksena a Wincotta, potažmo Poppa a vůbec. Už jen to, že tam mihl i Mitchum, je na medaili. Všichni jsou v podstatě hnusní. Kladného hrdinu by pohledal. Což mě obvykle sere, ale zde ne. Zde to musí být takto. Nobody (Farmer) to celé táhne směrem k neodvratné smrti s citacemi Williama Blakea a už jen proto tomu musím dát 90 % i kdybych nechtěl, jako že chci. Howgh! ()

petite fille

niekedy je nálepka s nápisom "kultový film" prilepená správne. a viem si dokonca predstaviť, že ak sa rozhodnem zahĺbiť sa do tohto zvláštneho pomalého krúženia na pomedzí života a smrti znovu, pri lúštení všetkých alúzií, ktoré mi naposledy unikli, pôjdem s hodnotením ešte ďalej smerom k stropu, ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)