Mrtvý muž

• USA Dead Man (více)

Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp. (Česká televize)

SAINTS

Jeden z vrcholov tvorby JM s krasnou a temnou hudbou Neila Younga.Mrtvy muž popiera zauživane konvencie westernu. ()

Syna.1990 odpad!

Zůstane nepochopeno!! Vepřovej indián ... Máš tabák? ... Retardovaný střílení ... Sjetej Johnny Depp ... Máš tabák? ... Retardovaný střílení ... Vepřovej indián retardovaně zastřelen ... Johny Depp na odvykací lodičce ... Můj pocit z tohoto filmu je Deppka. Nikdy víc, děkuji. ()

0verseer

"That weapon will replace your tongue. You will learn to speak through it. And your poetry will now be written with blood." Netradičný western, ktorý sa k ničomu ani nedá dosť výstižne prirovnať. Už úvodný príchod do zablateného mestečka a záber na močiaceho koňa a oral pri saloone jasne naznačujú, že Jarmusch sa na divoký západ pozerá svojou vlastnou optikou. Poriadne divokou. Následuje melancholicko tragikomické putovanie dokreslené skvelým a pritom veľmi jednoduchým hudobným podmazom. Nevšedný filmový zážitok. ()

Chrysopras1

Netradiční westernové drama Jima Jarmusche je sice jednoduchým příběhem o pronásledování vraha, avšak skrývá existenciální podtext. Snímek zkoumá především vnitřní proměnu protagonisty při pouti vstříc nevyhnutelné smrti. Postavy jsou, stejně jako celkové zpracování, pro western vcelku netypické. Charaktery jsou přehnané, či mírně ironicky vyexponované. Hlavní postava William Blake je hluboce psychologicky vykreslena a můžeme u ní sledovat přerod z úředníka až po neohroženého desperáta. Melancholičnost, snovost a poetičnost je docílena pomocí putování krajinou. Avšak dokresluje se především taky kamerou, která často zachycuje staticky, avšak velice živě. Je zde využito pozvolné řetězení záběrů za sebe, čímž je vytvořená malá ale plynoucí dynamika. Dojem vytváří i černobílé pojetí filmu, čímž je prohlubován temný rozsah tématu. Celý film podkresluje moderní elektrická hudba. Je to sice jen pár akordů elektrické kytary, které se neustále opakují napříč celým filmem, avšak nesou silnou melancholickou a monotónní atmosféru. Tuto dramatickou hudbu, která je velice citlivě umisťována ve filmu, tak aby skvěle doplňovala obraz, vytvořil Neil Young. Williama Blake ztvárnil Johny Depp, který v tomto filmu často hraje i dost minimalisticky, avšak myslím si, že to dobře funguje. Objevují se zde hodně scény, ve kterých nepotřebuje mluvit a hraje mimikou tváře. Skrz ni se divák do něj dokáže vžít a číst jeho rozpoložení. Postava indiána, které se ujal Gary Farmer, má vlastní filozofii, která vychází mimo jiné i z jeho vzdělání v Anglii. Jeho promluvy jsou mystické a často nejasné. Troufám si říct, že občas obaluje spousty slovy prázdný obsah sdělení. Celkově se jedná o film, ve kterém Jim Jarmusch boří hranice typického westernu a experimentuje s filmovými prostředky tak, jak je pro něj typické. „Někdo je zrozen k slasti žhnoucí a někdo zase k věčné noci.“ ()

hrumsrt

Dílo svérázného a osobitého režiséra, který servíruje zážitek tak trošku za hranicí normálního vnímání. Není to snímek, který by diváka bavil pro svůj poutavý příběh či rezonující témata, nýbrž o čirý projev umění. Úplně nefandím těmhle artovým snímkům, které Vám po celou dobu dávají najevo, jak jsou chytré a divák musí být až v jiné dimenzi, aby je dokázal patřičně vnímat.. Nemyslím si, že to je kdovíjak bravurní film, ale má jednu obrovskou výhodu a tou je zkrátka Johnny Depp, který tyhle indiánský role má holt nějak vrozený.. Ve všech ohledech to jde proti divákovi, akorát že to je vlastně dobře, a tak jste svědky stylu, jaký holt jinde neuvidíte. Unikátní autorský přístup, navíc podpořený hypnotickou atmosférou, který nadobro zatratíte, anebo se vám Jarmusch dostane nadobro pod kůži... Tohle není snímek k přemýšlení či rozboru, to by jste mohli otevřít část mysli, ze které už možná není cesty ven. Jde o jedinečný filmový zážitek éterických rozměrů, jenž ve své podstatě je antikampaní na celý žánr.. Jste zmatení? Splnilo to účel a jediným vykoupením je druhá šance. 75% ()

Romadoor

Noční epos - při sledování jsem si jistě odpočinul víc, než kdybych spal, včetně poctivé noční můrky ("It´s like fucking holy picture"...křup), dlouhá únava završená (s)plynutím řekou. Na začátku jsem W.Blakea litoval a nechtělo se mi na něho koukat, v průběhu filmu jsem ho začal milovat (a přát si, aby jeho cesta byla co nejdelší) a jeho konec jsem mu skoro záviděl, ačkoliv jsem napůl cesty mezi 2. a 3. křížkem....V průběhu filmu jsem se smál a na konci brečel - ale jen uvnitř - a to je moc příjemné, zvlášť v noci. ()

Clariss

Tóny laděné kytary s uhlazeným vnikem do děje byly provázené s mou představou započatou v koňském sedle. Proměna lacině nažehleného, v prostředí gangsterů naivního měšťáka přijíždějícího do neznámé oblasti za prací, jenž mu není přidělena. Tudíž proměna v potulného psance s obeztřetností na patře Nikým doprovázený. Proměna díky náhodnému vražednému fiasku, jenž ho úmyslně natiskne na plakáty s podtitulem WANTED William Blake. Vedle neméně osamocený indián jménem Nikdo dohánějící děj myšlenkami o mrtvém muži na samý závěr filmu, kdy symbolicky posílá ducha slavného básníka zpět na místo duchařských mýtů. Se závěrečnými titulkami mít v ústech tápavě po úplném konci. Ale raději se nechat unášet improvizovanou tezí stejně jako W.Blake po řece kánoí. ()

quasar

Film, na který je třeba jít do kina, v televizi je čtvrtinový. Johnny Depp ve své nejlepší roli. Neskutečně působivá hudba s chytlavými kytarovými vyhrávkami Neila Younga. Skvělá kamera. Není třeba o tom psát. To chce vidět v dobrém kině a s nikým to nerozebírat, jen to zažít... ()

SB

Úžasný film! Expresionismus zdůrazněný černobílým provedením, šílené postavy (a zcela padnoucí Depp), syrové přestřelky, pomalé plynutí děje k fascinujícímu konci, to vše s geniálním kytarovým motivem, který vždy zazní ve správnou chvíli... Mínusem byli ti indoši, jak na konci lezli do tý dřevěný boudy, to mi přišlo dost kýčovitý, ale mimoto má film takovou sílu, že je to pro mě jasných 5. ()

Weissik

Mrtvého muže jsem viděl před lety. Nelíbil se mi a usínal jsem u něj. Nyní, když se na něj dívám s odstupem, užívám si pomalu plynoucí děj, meditativní záběry a černý humor. Vtipně působí známá holywoodská jména v malých roličkách - Molina, Thornton, Hurt. Nezávislým filmům většinou neholduji, ale tohle, tohle je opravdu jízda. ()

smrtubohem odpad!

S tímto filmem mám velkej problém. Deppa mám celkem rád, Jarmusch též nevadí, ale hudba špatně, prvních 15 minut filmu příšernejch no a ten indián byl hodně hodně trapnej, stejně jako jeden z hlavních zlopánů provozující kanibalismus. Navíc jsem se celou dobu příšerně nudil a těžce válčil s opravdu nesnesitelnou muzikou. Moje hodnocení jde sice proti proudu, ale tohle zkrátka není dobrej film a pro příznivce westernu to je velkým zklamáním! ()

Tinaa

Klidná a vyrovnaná povaha Billa Blakea po celý film a dokonce i při desperáctví mě až skoro děsí, příjemně klidný film, o kterém by se dalo říct, že jde o nic, přitom moc pěkný a fascinující. Putování Billa Blake se svým později získaným kamarádem Nobody lesem a občasné ohrožování - toť film, který mě teda nadchl i tím nečekaným melancholicky-flegmatickým koncem - prostě "žádná nuda, přitom nuda".. Neuvěřitelné! ()

JohnCoffe

buď nejsem dostatečně filmově vyzrálý nebo se jenom pan Jarmusch hrubě netrefil do mého vkusu..po 40 minutách jsem boj s tímhle westernem bez akce a napětí vzdal ()

DooFooS

Lyricko-epická filmová báseň doprovázená sugestivní kytarou, na kterou je zapotřebí se naladit, ale já to štěstí neměl a velkou část filmu jsem marně očekával nějaký dějový spád. ()

vikcistic

Tento film je meditativní, ale zároveň není ani trošku nudný (oproti jiným Jarmuschovým filmům).....viděl jsem ho několikrát v kině a pokaždé najdu něco novýho, protože ho vidím vždy po několika letech a chápu víc a víc.... doporučuji, není to žádný intelektuálně náročný a nudný fim, prostě paráda....... ()

Hvězdně obsazená zombie komedie

28.01.2017

Pistolníci kulatého stolu

Pistolníci kulatého stolu

21.07.2008

John Woo byl odjakživa fanouškem westernů, zejména Peckinpahovy Divoké bandy a Leoneho dolarové trilogie. Proto se už od své emigrace do Hollywoodu pokoušel o nějakou pořádnou střílečku z Divokého… (více)