Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

IZFNP

Zdanlivo len ťažko spracovateľný námet sa ukázal byť citlivým, netradičným a myšlienkovo hlbokým snímkom s výborným Whitakerom v hlavnej úlohe. Ešte dni po zhliadnutí vo mne film rezonuje. 90% ()

Hruskovice

Mělo by se mi to líbit, ale nelíbí. Škoda že to nebylo vymyšlené trochu lépe. Nedává to smysl, zabijákovy rupne v bedně po tom co se ho snaží mafie oddělat za to že splnil svůj úkol tak jak měl ? ? ? Co to jako je :D To že tam byla svědkyně dcera mafiánskýho bosse vůbec nic neřešilo, aspoň to tam teda nebylo nijak zdůrazněný. Prostě mohl to být opravdu zajímavý film ale to by musel mít příběh smysl. Za scény s holubem, psem a medvědem 3 hvězdičky :) 3/5 ()

prochyn

Asi nejlepší Jarmuschův film. Forest Whitaker v roli chovatele holubů a nájemného vraha, řídícího se kodexem samurajů je prostě nepřekonatelný. A k tomu hudba RZA - mix rapu a soulu - dokresluje...nerad bych byl patetický, ale ano, dokresluje filozofii filmu. ()

garry

O prvního okamžiku jsem věděl že to bude mimořádný film. Forest Whitaker a letící holub. Co mi trochu nesedí je, že člověk ze dna lidské společnosti studuje a řídí se japonskou filosofií. Za svých skoro 60 let jsem se s něčím takovým nesetkal. Většinou jsou to hrubiáni a hlupáci. Pokud by nebyli zvedli by se ze dna. ()

Parabot

Ghost Dog pro mě jednoznačně představuje absolutní vrchol Jarmushovy tvorby. Meditativní jízda newyorskými periferiemi nájemného zabijáka Foresta Whitakera, afroameričana žijícího podle japonského kodexu Hagakure, pracujícího pro italského mafiána s upadajícím vlivem. Kromě toho Whitakerova postava chová holuby a za jediné dva přátele má malou vášnivou čtenářku a francouzského zmrzlináře, jež neumí ani slovo anglicky. Dále se filmem proplétá kniha Rašómon, staré kreslené grotesky, hiphop od RZA a mnoho jiných prvků a motivů. Ghost Dog - Cesta samuraje je jako New York, do nějž je zasazen. Tavící kotel kultur, vlivů, odkazů.___A to mu dává další rozměr. V době jeho uvedení do kin vrcholila devadesátá léta. Uvolněná dekáda po konci studené války, bez globálního nepřítele a výraznějších společenských třenic, kdy mezi nejsledovanější kauzy patřil blowjob v oválné pracovně. Tuto atmosféru usekl nástup nového tisíciletí s jedenáctým zářím. Sám Jarmush měl následně ve svých fimech problém, nebo možná nechuť, reflektovat aktuální společenské fenomény a vracel se ke staromilským modelům. I v jeho zatím posledním počinu - Patersonu. Ghost dog reprezentuje takovou filmovou tečku za jednou dlouhou lidskou érou. Autentický otisk doby. ()

caMen

Muzika, předměstí nyc, civilnost, nadhled, humor. Není nad takový filmový pohlazení po duši (...i když pistolí s tlumičem). ()

blondboss

Ghost Dog je ten typ snímku, ktorý vyznieva zaujímavo, ale na jeho pozeranie jednoducho musíte byť psychicky dobre nastavený. Ja som asi nebol, nakoľko ma premáhala vo viacerých pasážach nuda. Whitaker klasicky skvelý herecký výkon, ktorý ale akosi narážal na Jarmuschovo poňatie filmu a trošku som sa v tom strácal. Je tu ale jasne vidieť režisérov rukopis a na jeho filmové výstrelky si proste musíte dať čas a chuť. 60 % ()

nash

Velmi zvláštní film, tak trochu parodie na samurajské filmy. Hlavním hrdinou je černošský samuraj poslouchající hiphop (mimochodem soundtrack od RZA je fakt super). Uznávám že při druhém shlédnutí už to může trochu nudit, ale poprvé je to netypický filmový zážitek. Hlavní roli velmi přesvědčivě ztvárnil Forest Whitaker. ()

LiDoOp

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Výtečný Forest Whitaker, kterému snad byla role ušita na tělo. Celkově působí film dosti ponurým dojmem, avšak scénám, kde se Ghost Dog baví (anglicky) se svým jediným přítelem zmrzlinářem (francouzsky) a nerozumí si ani slovo, se zkrátka nelze nesmát. Naopak je ve filmu jedna scéna při které jsem měl na krajíčku. Ghost Dog měl totiž svoje holuby očividně opravdu rád. Celkově vzato: životní Whitakerova role, skvělá kamera, propracovaný scénář a velmi, velmi dobrý soundtrack (tedy v případě, že máte rádi hip hop). ()

TotalFilm

Chost Dog je tak trochu ulítlý film. Jako bychom přecházeli z filmu do filmu: neskutečně různobarevný koktejl byl namíchán z prvků asijských bojových umění, zákonů italské mafie, pouliční gangsta kultury amerických černochů a melancholické nálady bílého krále nezávislých. Pod taktovkou „nejpomalejšího režiséra po Kubrickovi" se na plátně potkávají Scorseseovi Mafiáni s filmem Udělej správnou věc Spikea Leeho. Výsledek se zdá být velmi americký - i když mu nejspíš, jak je u Jarmusche zvykem, lépe přijde na chuť evropské publikum. Věrné fanoušky možná překvapí, že Jarmusch je očividně velkým fanouškem gangsterek. Nenápadně cituje z podobných snímků a opepří si je vlastními nápady - vražda v koupelně má nejlepší předpoklady stát se okamžitě klasikou. Do paměti se vryje také sám italský kápo s bravurní znalostí rapových textů, který tak bídně skončí nad umyvadlem. Přes všechno explicitní násilí, zbraně a vraždění se Chost Dog vehementně příčí nálepce akční film. Nechybí mu totiž nic z toho, na co jsme u Jarmusche zvyklí: posmutnělý, absurdní humor, mnohoznačné otázky, pomalé tempo, zadumaná atmosféra (ve které hutný soundtrack asijských hiphoperů pěkně tvrdí muziku). A především - film nese jasné morální poselství o hodnotě přátelství a lidského života. Jenom ho předkládá v trochu nečekaném balení. Černý samuraj je vlastně pokračovatelem cesty Mrtvého muže Williama Blakea. Také pro něj vědomí neodvratné smrti znamená osvobodit se a skončit jako chlap. A stejně jako Blake i on je pravděpodobně trochu šílený. Jeho příznivější stránku odhaluje přátelství s prodavačem zmrzliny, s nímž si rozumí i bez vzájemné znalosti jazyků. To je režisérovo oblíbené téma - vždyť spolupráce s Robertem Benignim ve filmu Mimo zákon, kdy spolu komunikovali lámanou francouzštinou, přinesla velmi vydařený výsledek. Jarmusch napsal roli Ghost Doga na tělo svému příteli Forestu Whitakerovi. Ten vytvořil chytrou a působivou směsici nelítostného hněvu, laskavosti, uzavřenosti i vstřícnosti. Jen zřídka se na jeho tváři objeví úsměv, ale pak je to úsměv hravého chlapce. Kolem jeho impozantní figury, připomínající černý ledovec, se to jen hemží téměř komiksovými figurkami mafiánů. Herecké obsazení nemá žádné slabé místo a i když tu nikdo nemá moc velký part, všichni svoje role využívají s přehledem. Zejména frenetický Henry Silva v roli Varga připomene nezapomenutelného psychopata Tommyho ze zmíněných Mafiánů. Střílečky možná některé slabší povahy zaženou od pokladny kina, ale Ghost Dog určitě stojí za vidění pro svůj chytrý humor a jedinečný styl, se kterým přináší zamyšlení o ceně života a smrti. A navíc je to pěkná podívaná. ()

wir2k

Forest Whitaker jako smurai?!?! to musí bejt nějaká sranda ne? NE naopak je to nádherný film který stojí za to vidět. ()

Tartaros

Fajn mafianske story, i ked par minusov znacnych... opät dalsi film kde je narazane na rasizmus (kuknem si snad niekedy film s ludmi s ciernou pletou bez rasizmu ?), cesty ghost doga autom boli dost nudne - hladal som skryty zmysel ale nenasiel :) snad mi to prislo len ako reklama na hip hopove pesnicky ktore si v aute pustal. A posledne minus, pri rozhovoroch s jeho "naj" kamosom som mal pocit ze sa pozeram na dvoch retardov ktori sa len tvaria ze si rozumeju :) ale to bol zamer, a vacsinou to vyznelo vtipne ked obidvaja i cez jazykovu barieru mysleli nato iste. Ale inak skvely film, opät nieco nove, co sa lisi od inich filmov ()

dereksmart

Legračního indiána vystřídali směšní mafiáni, mlčenlivého Deppa stejně vyrovnaný Whitaker.. rozhodně ne nuda ale ani velké umění, zejména velmi předvídatelné /tak po 15 minutách je všechno jasné, i nevyhnutelný závěr/...velmi slušně strávených 116 minut, 70%... ()

JohnTheOne

Další s Jarmuschových filmů, u kterýho se člověk nechá unášet krásnou kamerou. V tomhle filmu je navíc Ghost Dog takovej machr, že mu nejeden závidí. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva