Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

OG_Swifty

Forest Whitaker si povida se zviraty, ridi se kodem samuraju a strili taliany ve vetrovkach za zvuku stary rap music. Mam tenhle typ filmu rad a navic jsem zase zkouknul nekolik epizodek Betty Boop, Felix the Cat a Itchy & Scratchy. ()

Carlossss

Nedávno mě napadlo, jak by to asi vypadalo, kdyby se Kurosawa narodil za velkou louží a točil by filmy dnes... Teď už je mi to víc než jasné. Nevím, jestli to byl Jarmuschův záměr, ale pro mě je Ghost Dog pocta všem gangsterkám a samurajským filmům. A nevypadá to nijak složitě... stačilo vybrat to nejlepší z nejlepšího, zasadit to všechno do nezvyklého, leč atraktivního prostředí, přihodit jednoho vynikajícího černocha - ornitologa a máte geniální snímek, kterým mě Jarmusch dokonale odrovnal... bravo! ()

SonG

Nevím, proč jem se tak dlouho tomuto snímečku vyhýbal. A dělal jsem chybu. Forest Whitaker je borec, Ghost doga ztvárnil výborně. Vyzdvihuji kameru, celý film je nasnímán velice dobře, takže veškeré dialogy či přestřelky jsou pastvou pro oči. Film zachycuje život trošku netradičního zabijáka, který je vám velmi sympatický, i když zabíjí bez citu a celý film si vystačí s jedním jediným výrazem. Trošku mi připomněl Leona ze stejnojmenného filmu, který byl také chladný až na kost, a přesto ho všichni milujeme. Co dodat, Ghost dog je výborný film se silnými okamžiky a vytříbeným smyslem pro detail. A ten konec......mmmm...lahoda. ()

easaque

film s pomalým příběhem o zabijákovi. Není to však můj styl, tak proto jen lepší 3*, ale rozhodně moc dobré a doporučuji. Trochu podobné téma jako Leon, ale mnohem lépe zpracované aspoň pro mně. Více filozofický, což se hodí k člověku, co rozhoduje o životě druhých. Hudba taky zajímavá a seděla tam dobře. ()

Martin741

Vyborny film od Jima Jarmuscha s vybornym Whitakerom v hlavnej ulohe. Moj prvy film of Jarmuscha, pacili sa mi samurajske principy, ktore vyznava Whitaker a pomale tempo . 98 % ()

Hees

Keď je vo filme niečo super čo k vám hovorí a má pravdu neznamená to, že celý film je super (aspoň v tomto prípade je to tak). ()

SallyZen

Kdo by to byl řekl, že samurajská filosofie půjde zajímavě napasovat na svět téměř 21.století. A kdo by to byl řekl, že ten samuraj bude vysokej černoch žijící na střeše opuštěné budovy a jeho nejlepšími přáteli jsou holubi. Skvělé provedené, originální, symbolické a výborně zahrané. Akorát tu hudbu měl Jarmusch dát někomu zkušenějšímu. RZA sux. 80% ()

honajz2

Ten film má jen jednu, jedinou chybu - moc se vleče, a to i navzdory tomu, jak moc baví nebo ne. Jinak je ale Ghost Dog - Cesta samuraje skvělým filmem, který funguje přímo dokonale. Je mixem dramatu, filozofování, krimi zápletky, artové verze akčňáku (i když věřím, že by mě někteří za označení Ghost Doga jako akčňáku asi poslali někam) a absurdní komedie. Něco takového by kdejaký režisér podělal, ale Jarmuschovi se to povedlo na jedničku a dost mě tím (mile, samozřejmě) překvapil. Navíc z každé scény je vidět, jak to měl do detailů promyšlené, třeba už jenom tím, jak se tam občas objeví scény z animovaných (většinou) grotesek, ale použitá část jejich děje souvisí s tím, co se ve filmu děje nebo se stane. A už vůbec by mě nenapadlo takhle chytře do uměleckého filmu použít Itchyho a Scratchyho ze Simpsnů... To fakt klobouk dolů, pane Jarmsuch, omlouvám se, že jsem vás tak podcenil za díla jako Trvalá dovolená nebo Mrtví neumírají. Tohle je totiž fakt perfektní film, který je dokonale natočený a skvěle se vyvíjí - jen zbytečně pomalu. I tak musím těch 5*, byť slabých dát, takový film si je totiž ode mě fakt zaslouží. Snad i ostatní filmy od Jarmusche budou minimálně tak dobré, jako Ghost Dog (nebo ještě líp, jako Noc na Zemi). Fakt jsem z toho filmu nadšený, a to jsem od něj nečekal nic. Slabých 5* ()

Sandstorm

Děkuji Jarmuschovi za tento vyjímečný zážitek a nechápu, že mi tento kult tak dlouho unikal. Třetí film, který jsem od něho viděl, Noc na Zemi mě také okouzlila, ale naopak Dead Man mi nic neřekl. Whitaker je bůh. ()

Aelita

Nemyslet si, že to, co vnímáme smysly, je podstata existence. ___ Všechny výchozí informace a důvody pro naše vlastní rozhodnutí můžou být falešné a konečná jistota není ani ve smrti, protože nevíme, co to je a co je nebo není po ní, avšak pro náš život a pro jednání, které se musí o něco opírat a z něčeho vycházet, je hlavní umět se pro něco rozhodnout a umět být pevný ve svém rozhodnutí. Síla Ghost Doga je v jeho svobodném odhodlání sledovat vlastní zvolenou cestu. ()

ad

Jarmusch se sice možná pokusil obrátit víc ke komerci, ale nepovedlo se mu to. Prostě další Jarmuschovka se vším všudy: přesnými herci (v čele s perfektním Forestem W.), nádherným humorem "sedící" hudbou a povznášejícím koncem. Celkově na mne sice film nezapůsobil tak, jako Mrtvý muž, ale to už bych možná chtěl moc :)Ps. : Abych pochopil hlášku Stupid Fuckin´ White Men, musel jsem si Mrtvého muže pustit :)) ()

Crawler-D

Minimalistický a poutavý film, který převádí samurajskou mantru, kodex japonských rytířů, jejich cestu života do přelomu 20. a 21. století. I když je hlavní dějovou linkou Ghost Doga zabijácká kariéra, v nitru je film poetický a odkazující k zapamatováníhodným tradicím a víře. ()

Trainspotter

Víte jak se u mě pozná 5* film na DVD? Tak, že mě film natolik pohltí, že se ani jednou nepodívám na display přehrávače, abych zjistil, kolik času zbývá do konce a u tohoto filmu se to právě nestalo ani jednou, proto 5* zcela zaslouženě. K výsledku připočítávám geniální hudbu RZA, pár narážek na kmotra a Pulp Fiction, stejně tak se pokusím vyhledat pár knížek, které se ve filmu objevily. Cesty samuraje jsou nevyzpytatelné... ()

tomtomtoma

Zajímavý film o smrti a připravenosti na smrt. O určité životní filozofii, kdy jediný hlavní čas je přítomnost. O cti, i když pokřivené, i u těch, kteří zákony rozhodně nedodržují. O přátelství, kde slova, i když neustále znějí, nic neznamenají. O lidech, kteří zabijejí protože je to živí a o velké krutosti, která se s tím pojí. Film, který nutí se zamýšlet nad tím, co je nyní. Nemyslet na to, co bylo a ani nepřemýšlet, co bude. Zkrátka žít přítomností a vychutnávat si prosté radosti života. Forest Whitaker v roli nájemného zabijáka Ghost Doga, který je schodou nešťastné souhry náhod určen k likvidaci. Ale sám je všechny zavraždí a zachrání tak život sobě a svému "pánovi", mafiánovi Louievi (John Tormey), který mu před lety sám zachránil život. Ale protože i lidé, kteří nedodržují normální zákony mají své kodexy, musí Louie zabít Ghost Doga, který s tím počítá. Film o těžké cestě při hledání přátel. Film, který s nadhledem pokládá otázku o ceně života a ceně smrti. ()

nithiel

Vynikající Forest Whitaker jako samotářský sečtělý černý samuraj, jehož jediný přítel mluví jinou řečí - pčesto si vždy rozumí. Ale vůbec nejvíc mě dostaly animované střílečky, na které se koukali všichni z "rodiny" (jednu episodu itchy a scratchy si dokonce pamatuju ze simpsonových) a kterými se, minimálně jednou, Ghost Dog inspiroval. ()

starbrejkr

Nikdy bych neřekl, nakolik spojení "meditativní gangsterka" dovede dávat smysl. Ale jinak zkrátka Ghost Doga nemůžu vystihnout. Zdánlivě banální gangsterskou zápletku dokázal Jarmusch svým neobvyklým pojetím a samurajskou filozofií zabalit do výjimečného hávu. Scén, které se filmový fanoušek vychutná je kupa a není to jen precizně nasnímaná akce, kdy si říkáte, jaký je Ghost Dog frajer, ale i zdánlivě bezvýznamné mezihry. Perfektní a neopakovatelná záležitost, která sice (SPOILER) skončí tak, jak skončit musí, ale bylo to podáno tak, že jsem i onen očekávaný konec zkousl bez potíží. ()

C0r0ner

Že Jarmusche zrovna nemusím, ale Ghost Dog byl tak perfektně natočený, že jsem měl problémy od něj i vůlí odtrhnout oči. Časem sice trochu ztrácel tempo, ale i se jedná o hodně nadprůměrný film, kde Forest Whitaker v hlavní roli předvádí asi nejlepší výkon svého života. Nečekal jsem nic a byl jsem velmi mile překvapen. Víc takových prosím. 90% ()

Topco

Hypnotická a cool žánrovka s poetickým presahom. Potešili odkazy na neo-noirové chuťovky z roku ´67: japonský Branded to Kill (vták pristávajúci na zbrani, zabitie cez potrubie) a francúzskeho Samuraja (spôsob krádeže áut a biele rukavičky). ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva