Ghost Dog - Cesta samuraje

• USA Ghost Dog: The Way of the Samurai (více)

Gor'seye

Fajn, takže samuraj je človek, ktorý číta japonské knihy, šermuje mečom (ideálne katanou - ak nie, nevadí), šermuje revolverom a je oddaný svojmu pánovi. Výborná predstava. A čo sa týka filmu ako takého - dal by sa skrátiť o polovicu a nič by sa nestalo (divák by bl akurát ukrátený o trojminútové jazdy autom po nočnom meste a pod). ()

HennessyVSOP

Můj oblíbený film a srdcová záležitost. Super hudba, perfektní herecké výkony a spousta narážek na gangsterky :) Jedny z nejlepších scén jsou rozhovory se zmrzlinářem. Pro mně jednoduše velkolepé komorní dílo na kterémůžu koukat stále dokola. Jinak koho tato tematika zajímá, doporučuji si Hagakure přečíst celé. 95% ()

E.T.Martin

Divácky nejpřístupnější film Jima Jarmusche může být na první pohled pouze netradičně natočenou gangsterkou o zabijákovi žijícím podle samurajského kodexu. Nebyl by to ale Jarmusch, kdyby zároveň nenabídl něco jiného. Mně především pobavila mafiánská "antikmotrovská" rovina: scény s mafiánskými kápy trávícími všechen čas sledováním přiblblých kreslených grotesek, břichatí tatíci funící s pistolemi do schodů, rapující mafián, atd... Dalším plusem snímku je Forest Whitaker jako Ghost Dog. Sledujte minimalistickou účelnost, s jakou vyvraždí dům plný pistolníků. Přestě takhle stroze pracovali s katanou dávní samurajové. ()

-Yojimbo-

Z pohledu obyčejného diváka : film o Afroameričanovi, který si hraje na samuraje, dělá pro senilní mafiány , chová holuby a jeho nejlepší přítel je zmrzlinář, který ani nemluví anglicky…no toto. Pro mě : jeden z nejlepších filmů, kde vše do sebe neskutečným způsobem zapadlo a ihned po skončení jsem si ho musel pustit znovu. Bravo pane Jarmuschi. ()

brodži

Hodně dobrý film o černochovi, který je vlastně vrah a samuraj. Stane se ale jednoho dne nepohodlným a rozjíždí se spousta akce a napětí, která není natolik tupá jako v jiných filmech kde dotyčný s jednou zbraní vyzabíjí celou mafii. Záběry jsou propracované a kamera opravdu stojí zato. ()

Borin.P

Tak tady není co vytknout. Po všech stránkách excelentní. Kamera, filozofická moudra z Hagakure, Forest Whitaker, RZA a jeho soundtrack, trefně dokreslující atmosféru celého filmu. Užil jsem si každou minutu od začátku až do konce. 90% ()

Texxa

Poetická gangsterka. Že to nejde dohromady? Jde, a funguje to perfektně. ,,Nothing seems to make sense anymore..." ()

gezper

Po velkém zklámání u Jarmuschova Dead man příchází nenápadný komorní nářez v podobě osamélého najémného vraha řídícího se kodexem samurajů a poslouchající hip hop. Je s podivem jak může od stejného tvůrce být jeden film skoro až bytostně nepříjemný a další skvěle sednout. Ale je to tak. Dvojka postav Ghost dog vs. zmrzlinář je k pohledání a mafiáni jsou jak vystřižení z Kmotra - ten svetr jednoho z nich nemá chybu [90%] ()

rey17

Opravdu dobrý mafiánský film s množstvím odkazů na japonskou kinematografii a skvělými "mafiánskými" dialogy... ()

Zelda knihkupec

Cesta samuraje pro mě byla něco naprosto dimenzionálně odlišného než jsem do té doby vyděl. Uchvátila mě zde atmosféra nevyhnutelnosti, absolutní oddanosti no prostě ono se opravdu vážně blbě popisuje film, který mě uchopil a a nepustil a já vlastně netušil cože se to stalo ale bylo to sakra dobrý. Pořádná filmařina s myšlenkou nápadem a hromadou pro mě dnes už kultovních hlášek. ()

brasek

Zvláštny film. Po filmárskej stránke by som sa priklonil k názoru, že je to zážitok. Kréda samurajov dávajú snímku zvláštneho ducha, možno preto že samuraj je Forest Whitaker. Na druhej strane ako gangsterská krimi dráma je to skôr prepadák, či pokus o lacný trhák a akčné scény sú priam tupé. ()

kolodej1

příběh samotný nebyl nijak zvlášť originální ani komplikovaný. Ovšem způsob zpracování - to bylo skvělé. Vysloveně jsem si užíval jednotlivé záběry, to byly hody. Ten den jsme ani večeři nepotřeboval....Když k tomu přičtu výborný výkon Whitakera, napětí i občasné opravdu vtipné osvěžení, vychází mi z toho, že tohle je asi nejpůsobivější "jarmuschovka" ()

Reketrebn_

Pro mne snad vždy jeden z nejkultovnějších filmů a potažmo i soudtracků k filmu. Díky tomuto filmu jsem poznala režiséra Jima Jarmusche, který se později stal jedním z mých oblíbených. I přes to, že je to film s gangsterskou tématikou, tak je neuvěřitelně plný poezie a filosofie. Skutečně jen máloco se vyrovná zážitku, který přináší shlédnutí tohoto filmu. A nemohu samozřejmě i opomenout specifické pojetí postavy Forestem Whitetakerem. ()

Goumen

Tak tohle mi moc nesedlo. Po prvních 15 minutách jsem to už chtěl vypnout, pak se alespoň začlo něco dít, ale i tak mě to moc nechytlo. Překvapivě mi ani tolik nevadilo, že se černoch vydal na cestu samuraje, i když je to trochu jako kdyby japonec chtěl rapovat. Vůbec to nemělo tempo, zajímavější momenty apod. Celej film byl takovej mdlej, nezáživnej a utahanej. Vzhledem k dobrým referencím jsem od toho čekal o hodně víc. ()

Desmi

Ghost Dog (černoch, >100 kilo), náramnej fanda do samurajskýho řemesla se zvláštní úchylkou pro pravidlo týkající se ochrany svýho pána... Jasně, je to netypickej film. Černoch vyznávající samurajskou nauku, jenž je vyobrazován jako citlivý, obětavý sympaťák, kterej občas, aby měl na zmrzku, někoho sejme.. Hrozná nuda a v jádru i dost stupidní.. ()

v.indruchova

Velmi zajimavá dumavá záležitost. Nejedná se zde o bezduchou bitkařinu. Vše je promyšleno. Vzájemné možná až podivné zásady se zde dodržují, hlavně podle starých pravidel a proto je možná potřeba na ně zapomenout a neničit životy. Odhodlanost, jít si za svým cílem, klidně a smířeně. Tak by se možná dala vyjádřit věc Ghost doga. Ano, jeden z nej zabijáků, jako duch. Závan jaké si modrosti je příjemným větříkem. Spousta excelentních zabijáků byli chladní a inteligentní. Možný spoiler: Avšak moc jich nepřežilo. A s toho milé děti plyne ponaučení, že si nevyplácí zabíjet lidi, i když si myslíme, že si to zaslouží. ()

unclejack

Ghost Dog beriem ako takú meditáciu z ulice, hlas, ktorý treba vypočuť, ale aj hlas, ktorý nepočuje len tak niekto. Už dávnejšie som si uvedomil, že filmy Jima Jarmuscha sú tak pomalé a hlbavé, tak zvláštne neukončené a nejednoznačné, že pri nich jednoducho neobsedím. Forest Whitaker je talentovaný, ale ubíjajúca hudba od RZA a Jarmuschov zvláštny štýl rozprávania a kompozície dialógov mi jednoducho nesadne. Ja tuším, že za tým všetkým je čosi viac, po čase ma však ovládne nuda, ktorá mi nedovolí preniknúť za tým, čo chcel majster povedať. ()

ProfiDivak

Všetko na čo Jarmusch siaha, sa mení na zlato a nič na tom nezmenila ani samurajská príručka. Je udivujúce ako kombinácia mafiánskeho príbehu so samurajskými múdrosťami drží pokope a chutí. ()

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva