Jednoho horkého dne v srpnu 1945 se v malé maďarské vesničce připravují místní veselku mladému úředníkovi. Na nádraží se mezitím objevují dva cizinci s tajuplnými bednami. Vesničané se zaleknou, že by mohlo jít o příbuzné deportovaných Židů, kteří se budou dožadovat svého majetku, o který za války přišli. Další pak mají obavu, že budou chtít vrátit majetek, který si zatím ostatní přivlastnili… (Dny evropského filmu)

Cheeter

Zajímavý, co jedna taková v podstatě nevinná návštěva ve vesnici napáchá. Docela dost velká proměna na to, že děj je stlačen jen do několika málo hodin. Jenom ta černobílá se podle mě úplně nepovedla. ()

jedna_vrana

Nikto nevykúpi svoju vinu... Alebo „čo zaseješ, to budeš žať“. Horúce leto 1945, tesne po vojne. Dvaja Židia vystúpia z vlaku v malej neznámej dedine v Maďarsku a spustí sa reťaz reakcií. Zábery na sovietskych osloboditeľov, ktorí sa správajú ako víťazi. Rôzne pozadie rôznych osudov. Čiernobiele zábery. Vhodná hudba. Všetko podčiarknuté a zhrnuté – atmosféra čiernych duší. Len dve ostávajú nepoškvrnené, ako posolstvo. Pre mňa „Dogville“ z Maďarska. ()

Johnny.ARN

No, našťastie to nebola pičovina ako Židovský syn, čo vlastne ani nebol syn a aj tak to chytilo Oscara. Ten čiernobiely filter tomu dodal neskutočnú atmošku. Inak je to ale dosť jednoduché. Do dediny sa doterigajú dvaja židáci s dokerovanými rukami a cela obec ide hore piču, pebo pred pár rokmi ich na základe falošneho udania pár (desiatok ) vydeportovali. A pobrali ich majetky. Aj keď sa tvária že to bolo legálne, hlavne plešatý starosta, tlak a adrenalín stúpa stále viac. Do toho ožratí Rusáci, svadba, kurevníctvo a iné srandy z maďarského vidieka. Nemôžem povedať, že sa mi to páčilo, ale aspoň trošku to zaujalo. 2 z 5 ()

Tosi

Židi se vrátili. Věta, která v jedné mad'arské vesničce obrátila všechno naruby. Film nesoudí, nechává to na divákovi, dává mu čas, protože tempo příběhu je pomalé, ale neúprosné. Sklidili co zaseli? Byli vinni všichni? Konec byl takový nekonec, antivyvrcholení, ale odhalil vše. ()

RaggamuffinSVK

Mimoriadne silný a smutný obraz spoločnosti a povahy človeka ako takého sa podarilo zhrnúť v hodinu a pol dlhom čiernobielom filme. Ešte dlho mi v hlave bude znieť jeho vyvrcholenie a to množstvo emócii, ktoré v človeku zanechajú. Odporúčam všetkými piatimi a to najmä v dnešnej dobe, kedy sme ochotní spochybňovať alebo zavrhovať našu vlastnú minulosť. ()

M.Niccals

Wow. Hutné psychologické drama jako vyšité. Černota svědomí jedné maďarské vesnice dostane jednoho poválečného srpnového dopoledne pořádný šok, když se na nádraží zjeví dva navrátivší se Židé se dvěma zahadnymi bednami. A stojí to za to. Jejich příjezd působí jako rozbuška napětí, které svírá vesnici v mnoha rovinách. Příběhy svědomí jednotlivých postav a jejich démonů se tak mohou rozehrát, aby se v jednom dni jejich životy navždy změnily. Stylysticky ale i tématicky se mi neustále v paměti připomínala Hanekeho Bílá stuha. 1945 hraje na podobnou polemizující notu o zlu a vině, sleduje také několik samostatných více či méně propletených osudů jednotlivých vesničanů a zároveň drží černobílý standard s perfektní a vymazlenou kamerou. Jako bonus je tu i skvělý soundtrack. Rozhodně málo doceněný film. Aspoň prozatím. ||| DEF 2018 Brno, Scala ()

Kamas

Film zahalený do černobílé a zaměřující se na lidskou morálku a tíhu svědomí. Vědomí vlastní viny se nad vesnicí vznáší jako temný mrak a začíná působit mezi lidmi jako rozbuška. V kontrastu s tichou chůzí dvou neznámých Židů krajinou směrem do vesnice, zatím vylézají jednotliví kostlivci napovrch a pomalu rozkrývají svá tajemství. Žádná vina není zapomenuta, když o ní ví svědomí. ()

Renfield

Do téměř obyčejného letního dne, jenž měl být výjimečný snad jen chystanou svatbou, přijíždí dvojice židů. Na pozadí jejich příchodu se odehrává spousta osobních příběhů, které konkrétně s nimi vlastně ani nesouvisí, přesto jsou právě oni tou rozbuškou svědomí, velmi černého svědomí. Je to celé výborně napsáno a zahráno. Postavy nepotřebují spoustu prostoru, z několika málo vět, někdy dokonce jen pohledů (především židé), je vše jasné. Nakonec o pohled jde i v té nejsilnější scéně, setkání se starostou u hřbitova. Ale opomenout nelze ani celý příchod do vesnice, v němž především musím vyzdvihnout nádhernou kameru, nebo pohřeb, závěrečnou katarzi a ten úplně poslední záběr. Má to celé velmi horkou a tísnivou atmosféru, kterou ještě zintenzivňuje minimalistická hudba, ale i dobovost života na vesnici a to včetně kostýmů, vybavení domů. Velmi silný film. 85% ()

BOURQUE

Malý ale oveľa zaujímavejší čiernobiely film z Maďarska. Zabudnuté veci v jednej malej dedine (kde sa práve chystá svadba) sa dostanú navrch potom ako sa dvaja muži židovského pôvodu vrátia do dediny s „balíkom parfumov“. Viac by som neprezradil, pretože by to znížilo to napätie a tajomstvo. Film ako aj herecké výkony sa blížia k nadpriemernému, ale až na jeden jediný moment chýba veľké emocionálne vyvrcholenie jednotlivých postáv, veľké a „psychické“ vyvrcholenie príbehu (nemyslím na podpálenie obchodu). Každopádne film odporúčam vidieť – čiernobiely obraz k tomu dáva určitý plus. P.S.: Péter Rudlof v úplne inej roli – každopádne, zvládol to perfektne. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

markotter

Celý film se táhne, skoro se nic jakoby neděje, letní horko doslova z filmu sálá (a to je černobílý). Děje se ale v hlavách všech vesničanů a napětí je velmi silně cítit. Od začátku do konce mi to připomínalo úvodní scénu na nádraží v Tenkrát na Západě, kde se taky napětí dalo krájet. Super film. ()

MyrnaAlec

Další skvělý maďarský černobílý film z vesnice, kde z vlaku vystoupí dva Židé a místní jsou najednou konfrontováni se svou minulostí. ()

pafka

Pomale vypraveni, kde navaznost scen je zkraje dost neprehledna, takovy minimalismus. Ovsem pouhy pruchod dvou prezivsich zidu vesnici vyvola neskutecny tlak na spatne svedomi, nabyte v dobe vystehovani zidu. To se to pak tak ukazkove rozpada, ze mohlo klidne i o neco vic. Ale i tak to bylo silne, velmi uveritelne. Artovy tezsi film, ale stoji za to. ()

solisoli

Strnulý, neforemný príbeh s detinskou pointou. Chaotické prevedenie, bez námetu, snáď solídne herecké výkony a dobová autenticita. Niekto Toroka dobre zaplatil a navliekol do tohto lacného prevedenia , aby po svojom pripomenul, že sa tam niečo stalo až natoľko, že z toho celého bolela hlava. ()

rigby

Obrázky jsou nádherné, příběh silný, ale zpracování samotné trochu pokulhává. Není to špatný film, jen možná stačilo trochu přitlačit na pilu a více oživit jednotlivé postavy, které v této podobě působí jako němé panoptikum čekající na závěrečný rozsudek smrti. Atmosféra mi připomněla známý český film Je třeba zabít Sekala, ale ten byl o značný stupeň výše. Dobré, ale mohlo to být i lepší. ()

Saxos

Další z našich skoro sousedů, který nebojácně šlape do tématu bonzování Židů. Spousta lidí za II. světové války před nacisty Židy schovávalo. Našla se samozřejmě i ta část, která se zařadila mezi klasické bonzáky a to ať už z prospěchu pro sebe, ze msty, závisti, nebo z prosté blbosti. Těžko zhodnotit, která byla větší. Klady: skoro není poznat, že film vznikl až v roce 2017, tak mě dostala dobová atmosféra. Závěr: doporučuji. ()

montel odpad!

Do maďarské vesničky, kde se zrovna chystá svatba, přijíždějí dva muži. Místní obyvatelé si myslí, že se jedná o příbuzné deportovaných židů...A tak se jeden vesničan oběsí, druhý uteče nevěstě v den svatby neznámo kam, nevěsta zapálí obchod atd atd. Co tím chtěl básník říci netuším, rozhodně doporučuji zajít si ven na limču, což bude lepší zážitek než tento film. Maďarům palec dolů a tomuto zdejšímu hodnocení taktéž. 10% ()